Mówca umarłych

Orson Scott Card Cykl: Saga Endera (tom 2) fantastyka, fantasy, science fiction 374 str.
Speaker for the Dead

Prószyński i S-ka
fantastyka, fantasy, science fiction
Card Ender Mówca Umarłych science fiction filozofia obcy

Porównaj ceny i

Nowa rasa obcych, sztuczna inteligencja, władza, gniew i smutek w ludzkich sercach... i Ender pośród wszystkiego - perfekcyjnie dostosowywujący się do nowych sytuacji, pokochany przez AI, poza władzą i miażdżący wszystko co złe w sercu nieprzyjaciół.

Gra Endera zdecydowanie bardziej przypadła mi do gustu, ale tu... mamy do czynienia z czymś zupełnie innym.

Autor ciągle...

Dawno nie byłem tak pozytywnie zaskoczony, jak po przeczytaniu "Mówcy Umarłych". Jest to zdecydowanie lepsza część sagi niż "Gra Endera". Wielowątkowa, trzymająca w napięciu, niebanalna. Orson Scott bardzo umiejętnie buduje napięcie i często zmienia kierunek i dynamikę wydarzeń. Przez co książkę czyta się jednym tchem.
Autor świetnie pokazał przemianę jaką przeszedł główny...

Udany sequel Gry Endera, pokazujący jak gdyby inną inkarnację jej głównego bohatera. Interesujący pomysł na fabułę i inny gatunek rozumnych istot w kosmosie. Bardzo sympatyczne uczucia budzi ta rasa prosiaczków. Słowem, bardzo fajne czytadło science fiction.

Chyba najlepsza część sagi.

Nie wiem od czego zacząć...
Hmm. Wiem, że O.S.C. ma wiele opowiadań ze świata Endera, więc mam nadzieję, że wiele jest wplecionych między Endera na Wygnaniu(który sam jest czymś wplecionym) a Mówcę Umarłych. Bo jest wiele lat do opowiedzenia ;)!

A teraz już książka. Póki co najlepsza część! No 11/10! Ale niestety nie da się takiej wystawić..

Autor naprawdę umie...

Bardzo dobra, ale trudna do zrozumienia czy odbioru, gdyż główne punkty zostaną wyjaśnione. Problem w komunikacji z rasą obcych, kryminalna zagadka i Ender znawca obcych (a nie strategii i dowodzenia - stąd zupełnie odmienna od "Gry Endera") razem tworzą udany, choć dosyć egzotyczny twór, ale mimo jego wad (np. wolna akcja), będący klasyką, czy wręcz niedoścignioną legendą...

Polecam. Prawdopodobnie lepsza niż Gra Endera!

Książka napisana jest bardzo przystępnie, czyta się ją bardzo szybko choć pierwsze rozdziały nie były zbyt porywające. Bohaterowie są dosyć barwni, próżno jednak szukać na jej kartach prawdziwie czarnego charakteru. Opis nawiązania kontaktu z obcą cywilizacją prosiaczków Card ukazał w zupełnie inny sposób niż można było przypuszczać. Brak tu brutalnych i krwawych starć,...

Drugi tom sagi Endera okazał się dla mnie zaskakująco dobry. Od początku opowieści mamy tutaj nieznaną cywilizację odmienną od ludzkiej a więc stanowiącą sporą zagadkę - jak w kryminałach musimy odkryć kto zabił - tutaj musimy odkryć prawa rządzące postępowaniem obcych. To trzyma w napięciu do końca.

Oprócz zagadki mamy świetnie przedstawione tło - nie tylko świat...

Bałem się, że w kolejnych częściach będzie przedłużanie starych wątków, ale zostałem pozytywnie zaskoczony.

Dyskusje

4 992