Dajan

Okładka książki Dajan Mircea Eliade
Okładka książki Dajan
Mircea Eliade Wydawnictwo: Oficyna Literacka literatura piękna
Le temps d'un centenaire suivi de Dayan
Oficyna Literacka
1981-01-01
1981-01-01
Ireneusz Kania
Matematyka

Na półkach: , , , , , ,

Mircea Eliade to znany historyk religii. Jego twórczość naukowa należy do kanonu religioznawstwa. Czyż to pierwszy i ostatni naukowiec chwyta za pióro i popełnia beletrystykę? „Dajan” to opowieść o matematyku geniuszu, który znalazł równanie ostateczne. Czytając tę książkę nie wiem nawet, w jaki sposób to zrobił. Nawet sam główny bohater tego nie wie. Opowieść jest enigmatyczna. W połowie lektury miałem wrażenie, że nie rozumiem jej zawoalowanego przesłania. Zupełnie jak z marzeniami sennymi, budzisz się rano, wiesz, że śniłeś, ale nie wiesz o czym. Ta książka być może miała jakieś ukryte analogie. Skoro Eliade był religioznawcą, mógł ich tam trochę umieścić, tym bardziej, że jakieś odniesienia do religii były. Niestety, ja nie umiałem znaleźć klucza do zrozumienia jej sensu, jeśli takowy istniał.

Fascynująca opowieść o Czasie z komunistyczną Rumunią w tle. Teraz trzeba uważać nie tylko na nieznajomych na Patriarszych Prudach, ale i na siwego staruszka na ulicach Bukaresztu.

bardzo to zagadkowe, oniryczne, bogate w ukrytą, ezoteryczną symbolikę, jak przystało na mistrza od tejże.

• Literatura rumuńska
  • Proza