Okruchy śmierci

Okładka książki Okruchy śmierci Kathy Reichs
Okładka książki Okruchy śmierci
Kathy Reichs Wydawnictwo: Red Horse Cykl: Temperance Brennan (tom 9) Seria: Kości kryminał, sensacja, thriller
Temperance Brennan (tom 9)
Kości
Break No Bones
Red Horse
2008-11-07
2008-11-07
Joanna Turkiewicz
antropolog kości Tempe szczątki

Temperance Brennan, uznany antropolog sądowy zostaje poproszona o pomoc w ekshumacji na starym indiańskim cmentarzu. Przypadkowo zostają odkryte kości, zbyt świeże aby mogły pochodzić z okresu świetności cmentarza. Tymczasem policja odkrywa kolejne zwłoki, tym razem wisielca i kolejne, wyrzucone przez morze, zamknięte w beczce. Tempe postanawia pomóc swojej przyjaciółce w rozwiązaniu zagadki tajemniczych morderstw. Trop prowadzi do przychodni w której pracownicy są wrogo nastawieni, a ich tajemnicze działania bardzo podejrzane. Co łączą tajemnicze nacięcia na ciałach ofiar z lekarzami owej przychodni? Co ukrywają pracownicy budynku przesiąkniętego złem? Pytań przybywa...a niebezpieczeństwo wzrasta z godziny na godzinę.

Jedna z lepszych książek jakie udało mi się przeczytać do tej pory. Przerażajace opisy zbrodni, przeplatane antropologią dodają autentyczności wydarzeniom mających miejsce w książce. Oczywiście nie da się nie lubić głównej bohaterki, która jest jedyna w swoim rodzaju przez swoją nieco dziwną i trudną osobowość. Akcja toczy się szybkim tempem. Autorka opisuje bardzo poważny problem, który przybiera na sile w dzisiejszym świecie. A jaki? Tego niestety nie mogę zdradzić. Myślę, że Kości to idealna pozycja zarówno książkowa, jak i serialu na długie jesienne wieczory 🕵️‍♂️🔍

Po pierwszym zauroczeniu przygodami dr Temperance Brennan zaczyna się dostrzegać mankamenty i niedociągnięcia autorki.

Dobry kryminał, taki zupełnie o niczym...

No dobra, o czymś jest...ale śledztwo prowadzone przez dr Temperance wzbudza emocje chyba tylko u rzeczonej doktor. Cała reszta (w tym Czytelnik) ma je głęboko gdzieś.

Jest ono tak rozlazłe i napakowane mało znaczącymi poszlakami, że w pewnym momencie osiąga świeżość kości badanych przez Panią antropolog.

Do tego, jest to bardziej literatura obyczajowa, aniżeli pełnokrwisty kryminał. "Obyczajówka" to dobra, kryminał przeciętny dodam tylko.

W sam raz dla kogoś, kto chce sobie poczytać na spokojnie wieczorem przy kominku, nie denerwować, nie emocjonować się... lekarz w końcu powiedział, żeby unikać stresu.

No i trzeba jeszcze mieć dużą tolerancję na różnego rodzaju głupotki. A to szeryf jedzie na długi weekend na ryby i nie ma jak się z nim skontaktować (co tam wszelkie morderstwa),a to Pani doktor przesłuchuje podejrzanych i świadków niczym rasowy detektyw...o żenującym trójkącie miłosnym nawet nie będę wspominał....

Dobrze, że chociaż autorka ma lekkie pióro. Choć jak zwykle i w tym przypadku narracja pierwszoosobowa maskuje różne braki.

Dobry kryminał, taki zupełnie o niczym...

Do tego, jest to...

Trzyma poziom. Ciekawie opisane przeprowadzane badanie (za to jedna gwiazdka więcej). Do tego ciekawie podjęty temat nielegalnego handlu narządami.
Myślałam po cichutku, ze może w tym tomie nikt Tempe w końcu nie dopadnie. Łudziłam się prawie do końca. Ale o tym ciii...
Fajnie było, szybko się czytało. Jest ok.

Fajnie było, szybko się czytało. Jest ok.

Nieco specyficzna książka jeśli chodzi o styl pisania (w 1 osobie) oraz dość dużą ilość zwrotów medycznych oraz antropologicznych. Może poprzez to czyta się w niektórych momentach topornie. Jednak czy mogło by i nie być tego wszystkiego, gdy główna bohaterka Temperance Brennan jest wybitnym antropologiem w zakresie medycyny sądowej i na co dzień bada kości dostarczone przez koronera? Odpowiedź brzmi: Nie.
"Okruchy śmierci" są kolejnym tomem przygód dr Brennan, detektywa Ryana i jej eks męża Pete. Akcja tym razem dzieje się w Karolinie Południowej, gdzie przez kilkanaście dni mają potrwać wykopaliska archeologiczne zorganizowane w ramach studiów na wydziale antropologicznym. Nic nadzwyczajnego, aż do czasu gdy w starym grobie Indian zostają znalezione "świeże" zwłoki. Niedługo po tym kolejne, tym razem na drzewie, następne w beczce, która została wyrzucona przez fale morskie. Jeszcze nic nadzwyczajnego? Dodajmy: te same znaki charakterystyczne na na kręgach zadane w okolicach śmierci, powiązanie ofiar przez pewien budynek i ..... Nie mogę wszystkiego napisać. Aczkolwiek powód ich śmierci szokuje, a także porusza do dzisiaj istotny problem na świecie.
Akcja toczy się szybko, przeplatana wątkami osobistymi (miłością, chorobą, śmiercią) ale również wielbiciele sensacji znajdą w niej coś dla siebie.

Dziewiąta książka z serii, a ja ciągle chcę więcej. Dobrze, że jeszcze kilka mi zostało do przeczytania.
Autorka świetnie prowadzi swoją bohaterkę po meandrach antropologii i zbrodni, przy okazji pokazując nam życie prywatne Temperance. Uchylony za każdym razem rąbek jej życia prywatnego pokazuje, że jest ona kobietą z krwi i kości, a nie robotem wykonującym swoje obowiązki.
W tej części Tempe rozprawia się ze złodziejami organów, którzy dla wielkiej forsy są skłonni mordować, aby zdobyć następną nerkę czy serce. I jak zawsze w takich przypadkach własne poczucie niezwyciężoności w tej profesji doprowadza do popełnienia małych błędów. A te błędy dostrzega świetna pani antropolog, która nigdy nie spoczywa na laurach.
Robiąc kilka zwrotów w akcji autorka próbuje nam namieszać w głowach. Ale koniec jest jak zwykle idealnie przemyślany i wszystkie poboczne wątki zostają wyjaśnione.
Cieszę się, że przede mną jeszcze kilka przygód Brennan do przeczytania, na pewno po nie sięgnę.

Książka dobra jak poprzednie i tak samo jak w poprzednich częściach dużo zwrotów medycznych i opisów, przez co momentami ciężko się czyta.

Podobnie jak wcześniejsze części napisana bardzo przyjemnym językiem. Fabuła dość wciągająca, dobrze rozplanowana, tak że czytelnik się nie nudzi.

Niby nic rewelacyjnego w tej części a pochłonęłam migusiem :) Trójkąt miłosny zaczyna nudzić...

Książka jest rewelacyjna, wciąga od samego początku i nie pozwala się nudzić. Bardzo podoba mi się to, że jest wątek medyczny. Polecam .

• Kathy Reichs
  • Kryminał