Requiem dla mordercy

Okładka książki Requiem dla mordercy Elizabeth Corley
Okładka książki Requiem dla mordercy
Elizabeth Corley Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Andrew Fenwick (tom 1) Seria: Klub Srebrnego Klucza kryminał, sensacja, thriller
Andrew Fenwick (tom 1)
Klub Srebrnego Klucza
Requiem Mass
Zysk i S-ka
2010-10-26
2010-10-26
Anna Hikiert-Bereza
sensacja literatura angielska zbrodnia

Fajnie się czyta tą książkę, bo chcesz dążyć do tego, co się stało, że mordowane są kobiety pozornie ze sobą zupełnie nie powiązane..
I powiem szczerze, że zakończenie zupełnie mnie nie zaskoczyło (chyba za dużo czytam ostatnio pozycji w tej tematyce 😏),ale czytało się przyjemnie.
Ciekawe natomiast jest to, że raz czytasz z perspektywy ofiary, raz z perspektywy mordercy, a raz nadkomisarza prowadzącego śledztwo.. Tutaj te przeskoki są bardzo na miejscu i nawet naturalne.

Wartka akcja, zabójstwa dopracowane w najmniejszym szczególe i policjant, który za wszelką cenę próbuje złapać mordercę. Ten kryminał czyta się z zapartym tchem mimo tego, że ma ponad 500 stron.

Książka jest bardzo wciągająca. Przez myśli przedzierają różnorodne scenariusze, o którym jesteśmy w stanie dowiedzieć się tylko z ostatnich stron...

"- Nadkomisarz uśmiechnął się promiennie do dziennikarza - Naprawdę sądzę, że warto. Zrobię nawet panu osobiście filiżankę znakomitej kawy..."

Książkę kupiłam dawno temu i czekając na swoją kolej jakoś nie mogłam wziąć jej do ręki, i jakież było moje rozczarowanie jak ją przeczytałam... Że tak długo zwlekałam !
Historia totalnie mnie zaskoczyła... Choć można powiedzieć, że jest banalna, czy schematyczna. To uwierzcie mi, że "Requiem dla mordercy" to bardzo dobra powieść.
Podsumowując :
* wciąga od samego początku i ciekawi
* pokazana jest głównie z perspektywy prowadzonego śledztwa, ale także mamy relacje mordercy i możemy poznać ofiary przed ich śmiercią
* wszystko ma swój plan, a my do samego końca nie dowiemy się "dlaczego" choć możemy wysnuć swoje teorie już dość szybko, gdyż aktorka nas naprowadza, tak samo jeśli chodzi o to, kim jest morderca
* choć już pod koniec wiemy to historia nadal jest tak ciekawa, że czytelnik chce przeczytać do końca, i zobaczyć jaki będzie rozwój wydarzeń. Gdyż w tym przypadku niczego nie możemy być pewni
* historia dobrze gra na emocjach, ja czułam napięcie, zwłaszcza pod koniec, kiedy akcja jest naprawdę emocjonująca
* dobrze jest przedstawiona praca policji/detektywów, obrazuje ich prawdziwą pracę i nie pokazuje jej jako łatwą i przyjemną
* historia pokazuje do czego zdolni są ludzie, gdy coś nie idzie po ich mysli lub mają swój, wyznaczony cel i po prostu gdy trzeba dążyć do tego celu po trupach, dosłownie.

Mnie się podobało, choć pamiętajcie, że ta książka ma ok 500 stron i ja nie mogłam się oderwać. Ale nie lubie takich "grubych" ksiązek bo to nie łatwo napisać coś co przez 500 stron będzie wszystkich interesować. Autorce się udało, choć miałam mały moment znużenia bo śledztwo się ciąglo, ale ma to swoje zalety ponieważ seryjny morderca to nie byle psychol ;) Polecam, warto przeczytać.

Podsumowując :
* wciąga od samego...

Rewelacyjna ,nie mogłam sie od niej oderwać,trzyma w napięciu ,mrozi krew w żyłach...ma u mnie dużego plusa ;)

>7/52<

>7/52<

Gdy przeczytałam opis znajdujący się na tylnej okładce książki, od razu nabrałam ochoty na lekturę. Niestety, jestem rozczarowana. Spodziewałam się czegoś lepszego.
Książka mi się dłużyła, jest za mało akcji, śledztwo się ciągnie i ciągnie i nic się nie dzieje. Może w istocie tak miało być, może autorka chciała ukazać, że tak właśnie wyglądają policyjne dochodzenia.
Ale jak dla mnie naprawdę powinno być więcej dynamiki, akcji, poza tym nie miałam takiej chęci czytania - niecierpliwych myśli w stylu 'co dalej?'. Raczej musiałam jeszcze się trochę zmuszać w pewnym momencie do czytania. W ostateczności książka jednak zła nie jest.
Poza tym, bardzo ciekawy pomysł z tym podziałem na poszczególne części i ich tytułowaniem.

Ale...

Książka ta idealnie ukazuje, w jaki sposób ludzie dążą do własnego sukcesu, nie licząc się z nikim i niczym. Doskonale sprawdza się tutaj powiedzenie "Po trupach, do celu".

Elizabeth Corley w "Requiem dla mordercy" ukazuje również jak mocnym bodźcem do działania może być chęć zemsty.
Wszystko rozpoczyna się od wydarzenia, które miało miejsce ponad 20 lat wcześniej, w którym to zginęła niewinna, młoda dziewczyna - Carol Anne Truman. To tragiczne wydarzenie jest przez lata skrywane przez grupkę koleżanek, które miały w nim swój udział.
Po wielu latach bliski krewny nieszczęśliwie zamordowanej dziewczyny szuka zemsty i winnych, którzy bezpośrednio doprowadzili do tragedii. Do perfekcji planuje wszystkie, pojedyncze zbrodnie. Jak się później okazuje mordercą jest Victor Rowland, były żołnierz elitarnej grupy. Doskonale wyszkolony, wytrawny strzelec i strateg, inteligentny, bez skrupułów, przez kolegów wspominany jako jeden z najlepszych żołnierzy, stara się na własną rękę wymierzyć sprawiedliwość.
Pierwszą ofiarą jest Deborah Fearnside, która kierowana swoją naiwnością i potrzebą ciągłej adoracji zgłasza się do sesji zdjęciowej. Z początku zostaje porwana, jednak z czasem okazuje się, iż morderca nie darował jej życia.
Drugą ofiarą jest nauczycielka z miejscowej szkoły, Katherine Johnstone, która w brutalny sposób zostaje zamordowana na terenie szkoły. Morderca w tracie przeczesywania jej domu odnajduje stare pamiętniki, w których to Katherine dokładnie opisuje wydarzenia sprzed ponad 20 lat.
Trzecią ofiarą jest Leslie Smith, która zostaje potrącona rozpędzonym samochodem na oczach samych funkcjonariuszy policji.
Kolejna ofiarą ma być Octavia Anderson - ostatnia z przyjaciółek, a obecnie wielka śpiewaczka, chluba całej społeczności i szkoły, w której to odkryto jej niebywały talent.
Śledztwem zaczyna kierować nadkomisarz Andrew Fenwick, który sam pogrążony jest w rozpaczy po śmierci ukochanej małżonki. Przez cały czas doskonale pamięta pogarszający się stan jej zdrowia. Fenwick ujawnia swoją tragiczną historię o samobójczej śmierci żony oraz o pogarszającym się stanie zdrowia psychicznego syna. Na dodatek musi wybrać pomiędzy dobrem śledztwa a własną rodziną. Usilnie zaczyna szukać wątków wiążących śmierć poszczególnych osób. Jednak nie przynosi to zamierzonego efektu.
Dopiero umiejętność logicznego myślenia i łączenia faktów doprowadza młodziutką agentkę Nightgale do przełomu w śledztwie i odkrycia tożsamości potencjalnego mordercy.
Z czasem nadkomisarz Andrew poznaje również Octavię Anderson, oszołomiony jej urodą zaczyna do niej pałać uczuciem.
Octavia po tragicznych wydarzeniach i śmierci jej przyjaciółek sprzed lat zaczyna się również obawiać o własne życie. Zaczyna myśleć, iż będzie kolejną ofiarą szaleńca. Doskonałym momentem ataku na nią ma być jej solowy występ w trakcie rocznicowego koncertu w katedrze. Publiczna egzekucja ma być uwieńczeniem żądzy zemsty, to chwila ostatecznego rozrachunku.
Jak się z czasem okazuje Rowland pewien swoich doskonałych umiejętności, przestaje być anonimowy, jego pewność siebie zaczyna go gubić. Policja zaczyna deptać mu po piętach. Zostaje w końcu zidentyfikowany przez barmana. Od tego czasu już wie doskonale, że policja zna jego dane. Jednak nie burzy to jego planów. Wie, że musi dokończyć to, co zaczął.
W końcu nadkomisarzowi Fenwickowi i jego grupie policjantów udaje się pozbawić życia Rolwlanda, ten jednak przed swą śmiercią wyjawia Fenwickowi prawdę o zbrodni sprzed lat.
Fenwick ruszony sumieniem docieka prawdy, aż odkrywa, że prawdziwą morderczynią była kobieta, w której zaczął lokować swoje uczucia…

Sama książka była interesująca, jednak w tym gatunku znalazłam lepsze.

S.P.

na poczatku bylam rozczarowana, potem akcja zaczela się rozwijac. ksiazka bardzo przewidywalna. nie zauroczyła mnie.

świetna,bardzo sie fajnie czytało,wciągła mnie od poczatku:)

świetna,bardzo sie fajnie czytało,wciągła mnie od poczatku:)

w wolnym czasie można przeczytać

w wolnym czasie można przeczytać