Sonety krymskie

Lektura z opracowaniem
Wiersze Poezja Przyroda
2021 ocen 44 opinii

2021 ocen

Trudno coś napisać na temat tych utworów. Jest to na pewno trudna literatura. Treść zawiera wiele mądrości oraz puent.

Na półkach: , , , ,

Niezbyt mi się podobał ten zbiór sonetów - zbyt niezrozumiały, przesadzony stylistycznie.

Myślę,że film "Dzień Świra" w odpowiednim stopniu zareklamował ten cykl sonetów Mickiewicza. Jeśli ktoś przeczytał "Dziady" i je zrozumiał to "Sonety Krymskie" również przypadną mu do gustu. Utworów jest 18, są one dość krótkie, ale wymowne. Na pewno specyficzny język nie każdemu przypadnie do gustu, ale tak jak w przypadku "Dziadów, sonety trzeba czytać powoli i zwracać...

Opis Krymu.

Na półkach: , , , , ,

Ostatnio coraz częściej nachodzi mnie na podróże sentymentalne, zarówno te w przestrzeni, jak i literackie. Niedawno zawitałem do krakowskiego antykwariatu przy Krupniczej, gdzie sam pracowałem w latach 1996-1998. I co za niespodzianka, nic (no prawie nic) się tam nie zmieniło od ponad 20 lat. Na zakurzonych półkach można znaleźć prawdziwe perełki, jak choćby to wydanie...

Cudowne opisy przyrody,cudowna poezja,bardzo plastycznie nakreślony świat i kultura Wschodu.

W "Sonetach krymskich" znajdziemy znakomicie opisane krajobrazy i zabytki Krymu. Fantastyczna poetycka podróż do niedalekiego Orientu.

Warsztatowo wybitne. Jeśli chodzi o treść, to dość depresyjne fragmenty jednak nie przeważyły nad zachwytami nad przyrodą i nie zepsuły całości, więc ocena sumaryczna to przeciętność z odchyłem ku górze.

5.11.2016

W Sonetach zachwyca mnie bogactwo języka. A także taka melodyjność, śpiewność tekstu. Można się w nich zanurzyć jak w zieloność. Cudowny język, cudowny styl. Czytajcie!!

Dyskusje

3 876