Ryś Żartowniś

Okładka książki Ryś Żartowniś Nika Jaworowska-Duchlińska
Okładka książki Ryś Żartowniś
Nika Jaworowska-Duchlińska Wydawnictwo: Świetlik opowiadania, powieści dla dzieci
opowiadania, powieści dla dzieci
Świetlik
2024-04-01
2024-04-01
śmiech żart

Okładka książki Między ziemią a niebem Katarzyna Jackowska-Enemuo, Nika Jaworowska-Duchlińska
Między ziemią ... Katarzyna Jackowska...
Okładka książki Bajki nasenne Ada Augustyniak, Katarzyna Bajerowicz, Ewa Beniak-Haremska, Tomasz Broda, Iwona Chmielewska, Maria Concejo Iwankowicz, Joanna Concejo, Maria Dek, Zosia Dzierżawska, Emilia Dziubak, Nika Jaworowska-Duchlińska, Mauko Małgosia Korczak, Magda Kozieł-Nowak, Krystyna Lipka-Sztarbałło, Alessandra Michalska-Szwagierczak, Marek Niwald, Marta Niwald, Paweł Pawlak, Jola Richter-Magnuszewska, Robert Romanowicz, Joanna Rusinek, Marianna Sztyma, Elżbieta Wasiuczyńska, Daniel de Latour
Bajki nasenne Ada Augustyniak, Ka...
Okładka książki Letni koncert. Czytam sobie. Poziom 2 Karolina Grabarczyk, Nika Jaworowska-Duchlińska
Letni koncert.... Karolina Grabarczyk...
Okładka książki Aliaszka Magdalena Górska, Nika Jaworowska-Duchlińska
Aliaszka Magdalena Górska, N...

Ryś bardzo lubi robić żarty innym mieszkańcom lasu, niestety te dowcipy bawią tylko jego. A gdy Ryś wpada w prawdziwe kłopoty, przyjaciele myślą, że to kolejny z jego żartów i nie biorą go na poważnie. Wtedy Ryś zaczyna rozumieć, że nie ze wszystkiego można sobie żartować.

Historia Rysia porusza temat poczucia humoru, tego że nie ze wszystkiego powinno się żartować i nie z każdego, że forma niektórych żartów powinna mieć granicę, czasami przekraczając ją możemy nawet stracić czyjeś zaufanie.

I choć Ryś to zaufanie przyjaciół poniekąd stracił, to mimo wszystko mógł na nich liczyć w trudnej dla siebie sytuacji.

Wartościowa książka z bardzo ciekawymi ilustracjami.
Przekaz jest jasny i zrozumiały. Takie połączenie bardzo nam się podoba.

Żarty, żartami, jednak żeby żart miał sens musi być postrzegany jako dobry dla obu stron.
Niezwykle mądra, pouczająca, niosąca za sobą przesłanie na temat żartów jest książka Ryś żartowniś.
Ryś jest mieszkańcem lasu w którym otacza się różnorodnymi przyjaciółmi. Uwielbia im płatać figle nie patrząc na konsekwencje. Przechodzącego nieopodal sobie Niedźwiedzia poprosił go pomoc, gdyż rzekomo nie mógł wyjść z ziemi, ten nie myśląc wiele sam utknął w ziemi, a Ryś śmiejąc się do rozpuku pobiegł dalej i zostawił Niedźwiedzia samego. Innym razem zaś Zając rzucił się do ratowania Rysia, a ten podrywając się z kamienia na kamień uciekł z lodowatej sadzawki zostawiajac Zająca samego pośrodku stawu, niepotrafiącego pływać. Takie psikusy zrobił jeszcze mierzącej się ze swoimi lękami: Sowie, Żmiji, Jeleniowi, Wilkowi. Za każdem razem Ryś nie patrzył na konsekwencje…
Żarty w wykonania Rysia nie miałby końca w stosunku do sowich przyjaciół, gdyby pewnego razu naprawdę sam nie potrzebował pomocy..
Cały morał otacza się pachnącym lasem i barwami, które dają nadzieje.

Znacie przysłowie: Nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka? To teraz zamieńcie wilka na rysia i otrzymacie bohatera książki "Ryś Żartowniś" Niki Jaworowskiej - Duchlińskiej.

Ryś uwielbiał płatać innym figle. Nie przejmował się zbytnio tym, że nikogo one nie bawią. Żartował od rana do wieczora i śmiał się najgłośniej że wszystkich zwierząt w lesie.

Większość jego żartów nie tylko nie była zabawna ale dodatkowo sprowadzała na innych kłopoty. Zając wskoczył do zimnej wody. Wilk utknął w zaspie. Żmija zaplątała się w gęstwinie gałęzi.

Wszystko to jednak do czasu. W końcu wydarzyło się coś takiego, co sprawiło, że Ryś zrozumiał, że pewnych granic nie powinien przekraczać.

"Ryś Żartowniś" to świetna, pięknie zilustrowana (naprawdę wielkie WOW) książka. Jest zabawna i mądra. Bardzo nam się spodobała.

Większość jego żartów...

Ryś uwielbiał żartować!

Uwielbiał robić swoich przyjaciół „w balona”, płatać figle, które zdawały mu się baaaaardzoooo zabawne. Tylko jakoś nie zauważał, że z tych żartów, to on śmiał się najgłośniej. Często sprawiał przykrość i nikomu nie było do śmiechu, a wręcz przeciwnie! Niektóre psoty były wyjątkowo nie na miejscu, wprowadzały w zakłopotanie i dyskomfort. Ryś naśmiewał się z alergii lisa, wykorzystał wstręt do zimnej wody zająca, nabijał się ze słabego wzroku sowy, a nawet z lęku wysokości jelenia...
W swoich żartach ciagle udawał, że wpadł w niezłe tarapaty, a przyjaciele bez wahania ruszali mu na pomoc.

Ale do czasu...

Ryś nie zdawał sobie sprawy, do czego mogą doprowadzić takie figle, które nikogo nie śmieszyły, a jedynie sprawiały przykrość.

Gdy pewnego dnia Ryś wpadł w prawdziwe kłopoty i potrzebował pomocy, to nikt mu nie uwierzył. Każdy myślał, że nasz bohater stroi sobie z nich żarty, tak jak zawsze.

Żartowniś otrzymał niezwykle ważną życiową lekcję, którą z pewnością zapamiętał na całe życie.

„Ryś Żartowniś” to humorystyczna, ciepła i pouczającą historia dla dzieci, która pomoże im zrozumieć, że nie wszystkie żarty i figle są na miejscu. Książka powinna być zaproszeniem do rozmów o przyjaźni i zaufaniu oraz o granicach żartów, a także o ich konserwacjach. Przesłanie idealnie trafia do małych czytelników, treść jest prosta i wymowna.

W środku znajdziecie urocze, nietuzinkowe, zabawne ilustracje, które przykuwają wzrok i idealnie oddają ducha tej opowieści.

Ta książka z pewnością zostanie z nami na dłużej!

Ryś uwielbiał żartować!

Te wydanie będzie doskonałą pomocą dla rodziców, którzy chcą porozmawiać ze swoimi Okruszkami na ważne tematy.
Ta książka wniesie do dziecięcego świata dużo dobrego. W środku książki znajdziemy wesołe ilustracje i wartościowy tekst, który porusza temat granicy żartu i jego konsekwencji.
Czytanka działa na wyobraźnię, zachęca do refleksji i skłania do przemyśleń. Poprzez zachowanie Rysia Żartownisia, który uwielbia płatać figle swoim przyjaciołom dzieci zrozumieją wiele ważnych rzeczy.
Córka uwielbia książki, w których głównymi bohaterami są sympatyczne zwierzątka, a takie które niosą wraz ze swoją treścią pouczający przekaz to dla nas istne perełki. Ta książka do nich należy. Jest kolorowo ilustrowana oraz uświadamia, że udany dowcip to taki, który bawi wszystkich. Ponadto pokazuje, jak ważną wartością jest przyjaźń, zaufanie i wzajemna pomoc.
Zdjęcia środka na blogu Biblioteczka Okruszka.

Wśród kniei niesie się radosny śmiech. Dźwięczy wśród listowia, wprawia w drżenie leśne poszycie, igra z echem. Lecz co to? Czyżby nikt mu nie wtórował, nikt więcej nie czuł rozbawienia i pęczniejącej we wnętrzu radości ulatniającej się poprzez hi hi hi, ha ha ha czy he he he?

Poznajcie Rysia Żartownisia. Króla dowcipu, mistrza żartu, najbardziej roześmianą osobowość lasu, którego poczucie humoru bawi… hmm… tylko jego. Ryś nie ma skrupułów i robi żarty wszystkim swoim przyjaciołom, zawsze bazując na ich słabych stronach i lękach. Igra z ich dobrym sercem, potrzebą niesienia pomocy i umiejętnością przekraczania granic by chronić przyjaciela. Pochłonięty świetną zabawą nie dostrzega, że jego żarty są nie tylko słabe, ale przede wszystkim krzywdzące i nikogo poza nim nie bawią. Do czasy, gdy na własnym łebku doświadcza znaczenia przysłowia „nie śmiej się bratku z cudzego wypadku” i mierzy się z tym, co z radością serwował swoim przyjaciołom. Na szczęście ci nie unieśli się dumą i ponownie otworzywszy dla niego serce pomogli mu wyjść z opresji.

„Ryś Żartowniś” Niki Jaworskiej-Duchlińskiej to bardzo wymowna i dosłowna opowieść o granicach żartu, która na jaskrawym przykładzie pokazuje, iż poczucie humoru to cudowny dar, o ile jest należycie, umiejętnie i z głową wykorzystywany. Dobry żart jest wtedy, gdy nikogo nie krzywdzi, a żartować trzeba umieć i robić to z wyczuciem i szacunkiem dla drugiej osoby.

Opowieść jest niedługa i skupiona na jednym, głównym wątku, co potęguje siłę oddziaływania płynącego z niego przesłania. Towarzyszą jej ilustracje w charakterystycznym dla Niki Jaworskiej-Duchlińskiej karykaturalnym stylu, które znakomicie uzupełniają historię i nadają jej zadziornego, lekkiego i żartobliwego tonu.

Książka idealna do czytanie z małymi żartownisiami, niezbędna do przypomnienia przed Prima Aprilis i warta rozpowszechniania w grupach rówieśniczych. My polecamy – i to naprawdę nie jest żart.

Dodaj cytat z książki Ryś Żartowniś