Scott Pilgrim. Tom 2: Scott Pilgrim kontra reszta świata

Okładka książki Scott Pilgrim. Tom 2: Scott Pilgrim kontra reszta świata Bryan Lee O'Malley
Okładka książki Scott Pilgrim. Tom 2: Scott Pilgrim kontra reszta świata
Bryan Lee O'Malley Wydawnictwo: NAGLE! Cykl: Scott Pilgrim (tom 2) komiksy
komiksy
Scott Pilgrim (tom 2)
NAGLE!
2024-02-21
2024-02-21

Okładka książki Jenny Finn Farel Dalrymple, Mike Mignola, Troy Nixey, Dave Stewart
Jenny Finn Farel Dalrymple, Mi...
Okładka książki Parker. Tom 1 Darwyn Cooke, Richard Stark
Parker. Tom 1 Darwyn Cooke, Richa...
Okładka książki Junkyard Joe Gary Frank, Geoff Johns
Junkyard Joe Gary Frank, Geoff J...

Zacznijmy od tego, że Scott Pilgrim nie jest chłopakiem specjalnie lubianym. Na kartach komiksu nieustannie natrafiamy na sugestie, aby dosłownie każdy o zdrowym pojmowaniu świata dał sobie spokój z nawiązywaniem bliższej znajomości z panem Pilgrimem. Byłe dziewczyny, znajomi, znajomi znajomych jednogłośnie namawiają do zerwania z nim kontaktu podając za powód jego… oderwanie od rzeczywistości? Jego nerdowską arogancję? Trudno jednoznacznie stwierdzić. Scott Pilgrim to indywiduum, które ciężko scharakteryzować oraz wobec którego ciężko przejść obojętnie.

Jak wielu bohaterów przed nim także bohater pana O'Malleya emanuje bardzo silnym magnetyzmem. Intryguje, przyciąga uwagę. W świecie za oknem moglibyśmy stronić od takiej osoby - nieświadomie przeczuwając kłopoty - ale w tej opowieści Scott Pilgrim jest niemalże istotą wyższą. Będąc na studiach miałem styczność z taką osobą i była to relacja mocno skomplikowana. Pomimo dużej popularności była to 'szalona glowa', bardzo nieprzewidywalna. Bywały dni, kiedy widziała wyłącznie własne potrzeby, innym razem była prawdziwym przyjacielem. Cwaniakiem ale przyjacielem.

I taki właśnie jest Scott Pilgrim. Jego świat i on sam mogą zafascynować. Jego luzackie podejście do życia - carpe diem baby! - jego niecodzienne relacje z płcią piękną, jego urzekająca dziecinność w podejściu do spraw poważnych to wszystko nadaje tytułowi młodzieżowego blasku, od którego ciężko się oderwać. Jestem absolutnie przekonany, że część z nas chciałaby zasmakować takiego życia. Nieskrępowanego zasadami, dającego możliwość bycia nieodpowiedzialnym, trochę szalonym, etc. W roli takiego lekkoducha Scott Pilgrim wypada bowiem znakomicie.

Od strony rysunkowej dostajemy solidną kreskę czerpiącą inspiracje z mangi. Widać, że panu O'Malley'owi zależało aby komiks był lekko strawny i wpisywał się w schemat prostej przygodówki dla nastolatków. Sądzę, że z takim właśnie podejściem trafił w dziesiątkę.

Retro komiks

Runda druga: czas na walkę!

Scott Pilgrim nie spodziewał się życiowych zmian, lecz oto nadeszły kolejne romantyczne dylematy. Młody mężczyzna musi podjąć niełatwą decyzję. Zerwać z uroczą Knives Chau, a może jednak nie? Tajemnicza Ramona stale przyciąga uwagę, a jej przeszłość to wielka niewiadoma. Burzliwe i dramatyczne relacje powracają - Scott będzie zmuszony pokonać groźnych byłych partnerów intrygującej wybranki. Prawdziwa bitwa o miłość właśnie trwa! Kto zwycięży w tym niełatwym pojedynku?

Nadszedł czas powrotu do dramatycznego, skomplikowanego świata Scotta Pilgrima! Scott Pilgrim kontra reszta świata to drugi tom ironicznej i groteskowej serii o losach tytułowego bohatera, który musi poradzić z romantycznymi dylematami, życiowymi bolączkami i tajemniczą, niepewną przyszłością. Bryan Lee O'Malley obiecywał dramatyczne zwroty akcji, skomplikowane relacje międzyludzkie i specyficzny klimat. Czy Scott Pilgrim zdoła rozwiązać swoje problemy i znaleźć plan na przyszłość?

Scott Pilgrim kontra reszta świata to idealna lektura na spokojny wieczór, od której nie będzie można się oderwać! Bryan Lee O'Malley stworzył sytuacje pełne nierealistycznych emocji i nieprzewidywalnego zachowania postaci, ale jednocześnie zaoferował dość nietypowe przemyślenia na temat świata i człowieka mierzącego się z przeciwnościami losu. Myślę, iż fani pierwszego tomu serii będą zadowoleni z dalszych perypetii tytułowego bohatera. Czy jesteście gotowi dołączyć do Scotta i pokonać kolejnych przeciwników?

Pełna recenzja na stronie: weronine-library.blogspot.com | @paradisewithbooks

Runda druga: czas na walkę!

SCOTT PILGRIM KONTRA ŹLI BYLI

Sarkałem, narzekałem i marudziłem na polskie wydanie pierwszego tomu, miałem sobie odpuścić, dać spokój, ale dałem drugą szansę i… No nie, nie jest lepiej jeśli chodzi o edycję i narzekać nie przestanę. Ale nadal cieszy też, że mamy tę serię po polsku i że kolejne części dość szybko się ukazują. No bo to naprawdę świetna rzecz, znakomita opowieść, więc dobrze, że jakiś wydawca wyczuł, że zejdzie, bo serial się pojawił i zainteresowanie wróciło. Szkoda tylko, że nie w lepszej jakości – choć pewnie wydawnictwo będzie chciało zarobić na nas po raz drugi, puszczając za jakiś czas kolorową edycję, coś takie mam wrażenie.

Zanim akcja przeskoczy do ciągu dalszego wydarzeń, mamy okazję spojrzeć nieco w przeszłość i przekonać się, jak wglądało wcześniej życie miłosne Scotta, jak zakochała się w nim pewna dziewczyna i ja doszło do założenia bandu. A to, oczywiście, nie wszystko. A potem…
No potem Scott nadal marzy o Ramonie, z Ramoną chce się spotykać i w ogóle, ale nadal spotyka się też z Knives. Dlatego koledzy chcą przekonać go, żeby zerwał z dziewczyną zanim zabierze się poważnie za nową (jakby już nie zabrał, szczegół). A tu jeszcze przecież trzeba zmierzyć się ze złymi byłymi Ramony, a jeden z nich, obecnie popularny aktor kina akcji, jest akurat w okolicy, gdzie kręci nowy film. A do tego jeszcze pojawia się była Scotta i…

SCOTT PILGRIM KONTRA ŹLI BYLI

Jednym z najlepszych tytułów 2023 r., a także wyjątkowo wyczekiwanych przez czytelników był Scott Pilgrim. Komiks zadebiutował nakładem wydawnictwa NAGLE! i z miejsca zyskał rzeszę fanów. Nie bez powodu. Jest to bowiem naprawdę oryginalne połączenie komedii romantycznej, fantasy, mangi zmieszane z dużą dawką popkultury. Zaczął się rok 2024 i doczekaliśmy się kolejnej części perypetii pana Pilgrima. Jak rozwinie się jego związek z tajemniczą Ramoną? Czy bohater przestanie spotykać się z licealistką? Czy pokona ekschłopaków Ramony? Przekonajmy się.

Przyznam szczerze, że byłem praktycznie wniebowzięty pierwszym tomem komiksu autorstwa Bryana Lee O’Malleya. Oczekiwania wobec jego kontynuacji były zatem spore. Po lekturze wydaje mi się jednak, że ta druga część nietuzinkowych perypetii tytułowego bohatera nie dorównała poprzedniej. Wynika to jednak z faktu, że jest to zupełnie inny rozdział przygód Pilgrima, który skupia się bardziej na jego przeszłości, wyciągając na wierzch informacje, zmieniające nieco nasze zdanie o nim.

W końcu dowiadujemy się co porabiał Scott w czasach szkolnych i ku mojemu zaskoczeniu okazuje się, że nie zawsze miał tak luźne podejście do życia. Jednakże, już wtedy miał tendencję do przyciągania do siebie przedstawicielek płci przeciwnej, nawet jeśli wykazywał wyjątkowe nie-zainteresowanie nimi. Autor komiksu daje nam w ten sposób bardzo ciekawą perspektywę na bohatera, który w czasie teraźniejszym umawia się z nastolatką by za chwilę zakochać się w innej dziewczynie.

Jest w tym wszystkim pewien element humoru, ale im dłużej przyglądamy się poczynaniom Scotta tym bardziej dostrzegamy, że jego zachowanie odbiega pewnym standardom. Wiemy już, że zawsze potrafił się nieźle bić i w zasadzie nikogo się nie bał. Może i nie był chuliganem, ale złotym chłopcem nikt by go nie nazwał. Kontrastuje to z osobą jaką poznaliśmy w pierwszym tomie, prawda?

Klimat w tym tomie jest nieco inny. Wchodzimy na poważniejszy ton, ale w końcu takie przez większość czasu jest życie. Obserwujemy pewną przemianę bohatera oraz to jaki wpływ miały na niego dziewczyny. Autor przedstawia nam zarówno pozytywne jak i negatywne strony tego wpływu, by następnie skonfrontować Scotta z jego przeszłością już w czasie teraźniejszym.

Najciekawszym wątkiem w moich oczach okazała się być historia Knives Chau, czyli 17-letniej dziewczyny Pilgrima. Wszyscy, zarówno postaci jak i czytelnicy zastanawiali się jak długo bohater będzie ciągnął tę relację i w końcu dostaliśmy na to odpowiedź. Zerwanie, którego ostatecznie wszyscy się spodziewaliśmy, prowadzi jednak nastolatkę w bardzo nieoczekiwanym kierunku, ale może nie powinno nas to dziwić? W końcu hormony buzują bohaterka wyznaje chłopakowi miłość by potem zostać odrzuconą, ma mętlik w głowie. Postanawia zatem zrobić jedyną rozsądną rzecz jaką jest pozbycie się Ramony! To z kolei prowadzi do absurdalnej i epickiej walki w domu handlowym. Istny czad.

Choć wątek kolejnego eks-chłopaka Ramony naprawdę mnie rozbawił, a jego rozwiązanie było zaskakujące, to nieco się na nim zawiodłem. Odniosłem wrażenie, że postać Lucasa Lee po sporym podhajpowaniu nie spełniła pokładanych w niej oczekiwań i po prostu zbyt szybko i zbyt łatwo zniknęła z historii. Trzeba jednak przyznać, że autor potrafi zaskoczyć czytelnika swoimi fabularnymi rozwiązaniami przez co jakiekolwiek minusy, które tu dostrzegłem schodzą na dalszy plan.

Mamy tutaj mnóstwo momentów, które sprawiają, że uśmiech nie schodzi nam z twarzy. Choćby telefoniczna rozmowa z będącymi w Rzymie rodzicami w środku nocy oraz spis wiedzy Scotta na temat Wiecznego Miasta albo niemal popadanie bohatera w depresję gdy ktoś zwraca uwagę na jego dłuższe włosy, a ten niemal natychmiast zwija się w kłębek i rozmyśla nad tym.

Odniosłem również wrażenie, że stylistycznie drugim tom Scotta Pilgrima charakteryzuje się mocniejszą kreską i jest mroczniejszy. Autor jeszcze większą uwagę skupia na detalach, łącząc styl mangowy z tym, znanym nam z amerykańskich komiksów. Bardzo podoba mi się ta pasująca do kreski atmosfera w stylu „tutaj może wydarzyć się dosłownie wszystko i każdy może dokonać czegokolwiek”. To luźne podejście nadaje komiksowi oryginalności i w drugim tomie nadal przyciąga uwagę czytelnika. Czego chcieć więcej?

• Komiksy
  • W mieszkaniu