rozwińzwiń

Pamiętniki

Okładka książki Pamiętniki Konrad Górski
Okładka książki Pamiętniki
Konrad Górski Wydawnictwo: Comer biografia, autobiografia, pamiętnik
273 str. 4 godz. 33 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Comer
Data wydania:
1995-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1995-01-01
Liczba stron:
273
Czas czytania
4 godz. 33 min.
Język:
polski
ISBN:
8385149023
Tagi:
pamiętnik wspomnienia
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
292
21

Na półkach:

Niektórzy starsi stażem akademicy do dziś wspominają pewien rzadki, obecnie już wymarły gatunek, jakim byli "przedwojenni profesorowie" – dostojni, surowi, eleganccy, wybitni uczeni, o nienagannych manierach, pielęgnujący twardy etos intelektualny; których nazwiska do dziś lśnią na drzwiach sal wykładowych czy wydziałowych bibliotek, ale i w sylabusach przedmiotów kursowych. Niewątpliwie tak też bywa wspominany (co potwierdza przegląd dostępnych w internecie artykułów na jego temat) autor niniejszych pamiętników, toruński polonista Konrad Górski.
Górski sięga pamięcią aż do pierwszych lat życia, jeszcze pod koniec XIX w., dalej opisuje życie w carskiej Warszawie, swój rozwój duchowy i intelektualny (słynne gimnazjum Wojciecha Górskiego),spotkania ze znanymi osobami, dawne obyczaje, sytuację polityczną, I w.ś., następnie karierę naukową w międzywojniu, II w.ś. i pierwsze lata powojenne (w tym organizowanie życia naukowego na nowopowstałym UMK).
Wywód raz jest suchy i sprawozdawczy, czasem nawet zbacza w stronę omawiania zagadnień historycznoliterackich, innym razem bywa zaskakująco szczery i intymny. Autor nie szczędzi opisów swojej specyficznej i skomplikowanej relacji z matką oraz konsekwencji psychicznych tych trudności, wspomina z przejęciem dawny stosunek do zwierząt, który już wówczas nie odpowiadał jego wrażliwości, nie pomija nawet kwestii związanych z dojrzewaniem i seksualnością. Bywa bardzo dociekliwy w autorefleksji, z psychologicznym zacięciem analizuje wpływ wydarzeń na swoją osobowość. Niektóre wątki fabularne brzmią niemal sensacyjnie-powieściowo; nie tylko te związane z kolejnymi wojnami, ale i życiem zwykłych ludzi (jak np. historia tajemniczego ojczyma, czy konsekwencje przeciwstawienia się antysemityzmowi na uniwersytecie w Wilnie).
Momentami widać potrzebę autora, podsumowującego swoje życie o jego zmierzchu, do rozliczeń, usprawiedliwień, wyjaśnień, do obrony własnego dobrego imienia, nawet do wyjaśniania sporów teoretycznych; potrzeba całkiem zrozumiała w kontekście atmosfery, jaka wokół niego się wytworzyła po wykonaniu pewnych kontrowersyjnych gestów afirmatywnych w sferze polityki. Tym bardziej szkoda, że ostatnich dekad długiego życia opisać już nie zdążył, bo ciekawie byłoby poznać jego uzasadnienia takich a nie innych wyborów.

Niektórzy starsi stażem akademicy do dziś wspominają pewien rzadki, obecnie już wymarły gatunek, jakim byli "przedwojenni profesorowie" – dostojni, surowi, eleganccy, wybitni uczeni, o nienagannych manierach, pielęgnujący twardy etos intelektualny; których nazwiska do dziś lśnią na drzwiach sal wykładowych czy wydziałowych bibliotek, ale i w sylabusach przedmiotów...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Pamiętniki


Podobne książki

Przeczytaj także