26 Ways to Come Home For The Holidays

26 Ways to Come Home For The Holidays
Kindle Edition.
2023-09-03
2023-09-03

Całkiem dobra propozycja na zimowe wieczory! Motyw od przyjaźni do miłości, lata 40-te XX wieku, centrum handlowe w okresie przedświątecznym i wielka misja doprowadzenia wystaw do porządku, nim nadjedzie parada.

Stella i Hector skradli moje serce już przy pierwszym spotkaniu. Zawsze powtarzam, że dobry motyw od przyjaźni do miłości opiera się na wiarygodnym przedstawieniu PRZYJAŹNI, która zawiązuje/zawiązała się między dwójką głównych bohaterów. I tutaj widzimy, jak oboje się o siebie troszczą, w czym ich przyjaźń (a potem romantyczne uczucie) się przejawia, a nie jesteśmy o tym jedynie powiadamiani przez narratora. Moim zdaniem było sporo scen romantycznych lub około romantycznych, co mnie zaskoczyło. W recenzjach widziałam wzmianki, że było za mało romansu, ale według mnie jego stężenie w całej historii było wystarczające. Być może pokusiłabym się o jedną scenę więcej pod koniec, ale to wszystko. Może też jeden rozdział z perspektywy Hectora... to byłoby ciekawe!

Historia jest dość prosta. Nie ma wielkich zwrotów akcji, czasami wszystko układa się zbyt idealnie (bo np. okazuje się, że O WŁAŚNIE TA OSOBA ZŁAPANA NA ULICY COŚ POTRAFI I TO SIĘ PRZYDA). Mimo wszystko jest to krótka i urocza opowieść pełna ciepła, głupawych (w dobrym znaczeniu) scen. Książka idealna na weekend lub wieczory po pracy. Czyta się szybko i bezboleśnie, jeśli szukacie czegoś lekkiego z romansem i nie chcecie zbyt wiele myśleć podczas lektury.

Co prawda nie jestem usatysfakcjonowana zakończeniem. Moim zdaniem ostatnie sceny są napisane jakby na szybko, byle zdążyć przed terminem. A szkoda, bo wydarzenia z ostatnich dwóch rozdziałów nie były złym pomysłem. Po prostu zbyt szybko się rozwinęły i zakończyły (a część z nich została streszczona przez narratora, za czym nie przepadam, ale być może oddaje to jako tako klimat opowieści świątecznych, w których starszy głos lektora podsumowuje wydarzenia widzom na koniec filmu).

Nie wiem też, jak odbierać motyw II wojny światowej, która rozgrywa się w tle. Fajnie się to złączyło z historią jednego z bohaterów i umotywowało to pewne rozwiązania fabularne (co doceniam i szanuję),ale jednak mam wrażenie, że jest to zbyt urocza historia na taki temat. Być może patrzę na to przez pryzmat osoby pochodzącej z Polski, gdzie literatura wojenna traktowana jest jako coś poważnego, coś czego nie można trywializować (oczywiście nie mówię tu o tych wszystkich książkach, w których kobiety zakochują się w nazistach :)). Sama nie wiem. Plusem jest to, że wojna nie odgrywa w tej książce pierwszych skrzypiec i jest tylko tłem dla rozgrywanych wydarzeń. Autorka skupia się na życiu codziennym osób, które zostały w ojczyźnie i starają się wieść normalne życie i cieszyć się z nadchodzących świąt, nawet jeśli gdzieś za oceanem toczy się wojna.

Przeczytałam tę książkę dla relacji pomiędzy Stellą i Hectorem, a że dostałam, czego chciałam, to mogę śmiało powiedzieć, że lektura spełniła moje oczekiwania. Może oprócz zakończenia, ale, wiadomo, nie można mieć wszystkiego.

• Po angielsku☀️
  • Lekko i przyjemnie