Seryjni mordercy. Moje dwadzieścia lat pracy w FBI

Okładka książki Seryjni mordercy. Moje dwadzieścia lat pracy w FBI Robert K. Ressler, Tom Shachtman
Okładka książki Seryjni mordercy. Moje dwadzieścia lat pracy w FBI
2024-02-07
1993-03-01
Zuzanna Lamża

Zrozumieć seryjnego mordercę

Z czystym sumieniem mogę polecić tę książkę wszystkim tym, którzy interesują się tematyką seryjnych morderców w aspekcie psychologiczno-behawioralnym. Jest to solidna dawka wiedzy i ciekawostek, zaserwowana przez byłego agenta FBI, który miał ogromny wpływ na rozwój profilowania do celów ścigania przestępców. Tezy i opinie stawiane przez Resslera poparte są jego dużym doświadczeniem oraz - co stanowi wartość dodaną - rozmowami z niektórymi seryjnymi mordercami.
Niekiedy szokujące fakty związane ze zbrodniami, przeplatane są historiami odnośnie przebiegu kariery byłego agenta, ale bez zbędnych informacji. Autor serwuje nam bardzo dużo konkretów, dzięki czemu książka jest bardzo spójna.

Ciekawe spojrzenie od kuchni na kwestię profilowania. Mimo, że książka napisana tak dawno, czytało się arcyprzyjemnie.

Chcesz poznać portret przestępcy zorganizowanego? A może bardziej interesuje Cię typ zabójcy zdezorganizowanego? A może nie wiesz czym te dwa portrety różnią się od siebie? Z tej książki dowiesz się tego i wielu innych bardzo ciekawych rzeczy. To bardzo ciekawa, ale też mocna książka - spożywanie mięsa ofiar, zachowywanie części ciał ofiar jako 🏆 trofea😱... O walce z potworami, tworzeniu profili morderców na podstawie zostawianych przez nich wiadomości, na podstawie ułożenia ciała ofiary itp. Co skłania te potwory do urzeczywistnienia swoich tak bardzo drapieżnych fantazji, co kieruje takimi "ludźmi"??? O tym przeczytacie w tej książce. Polecam serdecznie 👍🏻

Jak to jest na co dzień mieć do czynienia z seryjnymi mordercami? Czy da się zrozumieć ich umysły, przewidzieć plan działania, a nawet wyprzedzić ich o kilka kroków żeby zapobiec tragedii?
W książce "Seryjni mordercy - moje dwadzieścia lat pracy w FBI" poznacie techniki pracy właśnie takich ludzi. To w ich rękach leży bezpieczeństwo innych, to oni mają nas chronić przed potworami.
Książka według mnie należy do tych, które trzeba sobie dawkować. Nie byłam w stanie usiąść i przeczytać ją jednym tchem głównie z tego względu, że jest tu bardzo dużo suchych faktów, tłumaczenia jak działa praca profilera, zagłębiania się w umysł mordercy i wszystko to opisane zostało bardzo szczegółowo. Musiałam robić sobie przerwy i czytać po trochu. Nie mniej jednak, książka najprawdopodobniej okaże się perełką dla czytelników ceniących sobie zarówno książki kryminalne, jak i te psychologiczne pozwalające dostrzec "więcej", a także dla słuchaczy podcastów kryminalnych. Sama je bardzo lubię i w jakiś niezrozumiany sposób mnie relaksują, także osobiście mogę polecić Wam ten tytuł.

Trochę głupio napisać, że książka, w której znajdują się szczegółowe opisy brutalnych morderstw jest super, no ale... jest super. Świetnie się czyta. Od dawna, jako fanka kryminałów, chciałam przeczytać prawdziwe historie o mordercach i ta pozycja trafiła w mój gust i zapotrzebowanie w stu procentach. Autor krok po kroku opisuje nam swoją pracę, to jak zdobywał doświadczenie i co najważniejsze, jak jego ciężka praca zaczęła przynosić plony. I to obfite. Zaklina się, że nie jest magiem, ale to w jaki sposób tworzył wraz z innymi profile przestępców jest oszałamiające, przeczy według mnie wszelkiej logice, no bo jak z kilku zdjęć z miejsca zbrodni można wyczytać, że koleś był biały i zabił w wieku ośmiu lat kota. Świetna pozycja! Mogę polecić wszystkim fanom zbrodni.

🔹️Autor książki przybliża nam świat śledztw i seryjnych morderców. Przez ponad 20 lat pracował w FBI jako profiler. Miał tam okazję brać udział w najgłośniejszych śledztwach oraz rozmawiać z seryjnymi mordercami.
🔹️Jak sam mówi, potwory kryją się wśród nas. Na podstawie miejsca zbrodni, musiał wniknąć do umysłu mordercy, określić jego cechy, wytypować kolejne ofiary i samego mordercę.
Jemu zawdzięczamy określenie "seryjny morderca".
🔹️Książka ciekawa ale z uwagi na tematykę ciężka i przytłaczająca. Ilość przemocy przygniata. Opisy nie są aż tak dosadne ale cały ogrom zła aż jeży włos na głowie.
🔹️ Książka napisała przystępnym językiem. Zawiera sporo ciekawostek ale polecam zdecydowanie zainteresowanych tematem, szczególnie kryminalistyką i profilowaniem.
🔹️Książka ukazała się w tym roku nakładem @filianafaktach

9,5 ⭐

Bardzo dobrze napisana i płynnie przechodząca z tematu na temat. Słuchałam z zapartym tchem szczególnie, że to co kształtuje seryjnych morderców niesamowicie mnie ciekawi. Bardzo wiele przykładów znałam, ale zostały tu też poruszone zbrodnie, o których nie słyszałam. Polecam mocno!!

9,5 ⭐

Temat seryjnych mordercow interesuje mnie od lat. Przeczytalam wiele ksiazek na ten temat. Jestem rowniez fanka serialu Mindhunter. Dwoch bohaterow tego serialu wzorowanych jest na prawdziwnych postaciach Roberta Resslera i Johna Douglasa. Drugi z panow jest dosc plodnym pisarzem. Jego ksiazki czytalam z ogromnym zainteresowaniem, jedna z czasem nabralam przeswiadczenia, ze z kazdym kolejnym tytulem jest to juz wyciskanie finansowej cytryny do konca. Dlatego z ciekawoscia przeczytalam ksiazke drugiego z panow, czyli Roberta Resslera. W USA byla ona wydana wiele lat temu. Brakuje jej nieco ujecia wspolczesnego. Jednak musze powiedziec, ze ten tytul jest dla mnie bardziej wartosciowy, niz ostatnie dziela Douglasa (nie mowie o dwoch pierwszych tytualach). Ressler opowiada rzeczowo o swojej pracy, nie epatuje zbedna makabra i dodatkowo w ciekawy sposob przedstawia kulisy tworzeni BSU. Mysle, ze dla osob zainteresowanych tematem jest to pozycja obowiazkowa.

Fajnie się czytało historie polowań na seryjnych morderców i porównując ją z dzisiejszymi możliwościami.. bardzo ciekawa pozycja

𝑺𝒆𝒓𝒚𝒋𝒏𝒊 𝒎𝒐𝒓𝒅𝒆𝒓𝒄𝒚. 𝑴𝒐𝒋𝒆 𝒅𝒘𝒂𝒅𝒛𝒊𝒆𝒔́𝒄𝒊𝒂 𝒍𝒂𝒕 𝒑𝒓𝒂𝒄𝒚 𝒘 𝑭𝑩𝑰 - 𝑹𝒆𝒔𝒔𝒍𝒆𝒓 𝑹𝒐𝒃𝒆𝒓𝒕 𝑲, 𝑺𝒉𝒂𝒄𝒉𝒕𝒎𝒂𝒏 𝑻𝒐𝒎

5/5☆

[ współpraca recenzencka @filiamrocznastrona , ogromnie dziękuję za tą możliwość!]

Ostatnio niechęć do czytania książek jest czymś co nieustannie mi towarzyszy. Nawet, gdy zmuszałam się do czytania, to nie sprawiało mi ono żadnej nawet najmniejszej przyjemności, jednak ta książka… szczerze mówiąc, to nawet nie pamiętam kiedy ostatnio cokolwiek mnie aż tak bardzo wciągnęło!

Ja osobiście niemal każdego dnia słucham przeróżnych podcastów kryminalnych, które dla mnie są niesamowicie ciekawe, okrutne, intrygujące i wciągające, zawsze gdy tylko znajdę wolną chwilę w ciągu dnia biorę się za słuchanie ich, wiedząc, że urozmaicą one mój czas, a teraz znalazłam książkę, która mi je zastąpiła!

Sam autor jest doświadczonym agentem FBA, wie jak rozróżnić ludzi od potworów, a w książce zagłębia się w umysły seryjnych morderców i analizuje ich profile psychologiczne.

𝑪𝒐 𝒔𝒌ł𝒐𝒏𝒊ł𝒐 𝒊𝒄𝒉 𝒅𝒐 𝒑𝒐𝒑𝒆ł𝒏𝒊𝒆𝒏𝒊𝒂 𝒕𝒂𝒌 𝒎𝒂𝒌𝒂𝒃𝒓𝒚𝒄𝒛𝒏𝒚𝒄𝒉 𝒄𝒛𝒚𝒏𝒐́𝒘?
𝑱𝒂𝒌 𝒅𝒐𝒓𝒂𝒔𝒕𝒂𝒍𝒊 𝒔𝒆𝒓𝒚𝒋𝒏𝒊 𝒎𝒐𝒓𝒅𝒆𝒓𝒄𝒚?
𝑱𝒂𝒌 𝒘𝒚𝒈𝒍𝒂̨𝒅𝒂ł𝒐 𝒊𝒄𝒉 𝒅𝒛𝒊𝒆𝒄𝒊𝒏́𝒔𝒕𝒘𝒐?
𝑻𝒓𝒂𝒖𝒎𝒚, 𝒌𝒕𝒐́𝒓𝒚𝒄𝒉 𝒅𝒐𝒔́𝒘𝒊𝒂𝒅𝒄𝒛𝒚𝒍𝒊 𝒊 𝒋𝒂𝒌 𝒛 𝒏𝒊𝒎𝒊 𝒔𝒐𝒃𝒊𝒆 𝒓𝒂𝒅𝒛𝒊𝒍𝒊?

Gorąco polecam tą książkę wszystkim fanom kryminałów, podcastów kryminalnych , seriali kryminalnych, osobom szukającym sposobu na spędzenie wolnego czasu i czytelnikom zmagającym się z zastojem czytelniczym!

𝑶𝒑𝒊𝒔 𝒐𝒅 𝒘𝒚𝒅𝒂𝒘𝒄𝒚:

Stając twarzą w twarz z najbardziej przerażającymi mordercami Ameryki, doświadczony agent FBI Robert K. Ressler nauczył się rozpoznawać potwory, które kryją się wśród nas.

Robert K. Ressler na podstawie dowodów znalezionych w miejscach zbrodni opracowuje profile psychologiczne sprawców. Analizując typ wybranej ofiary, sposób odebrania życia czy – często makabryczne – trofea, jakie ze sobą zabierają, odkrywa tożsamość bezwzględnych morderców. Wchodzi za mury więzienia, by wysłuchać osobliwych relacji z pierwszej ręki od niezliczonej rzeszy skazanych morderców, w tym od Teda Bundy’ego, Johna Wayne’a Gacy’ego, Edmunda Kempera czy Syna Sama.

Podróż do wnętrza umysłu przestępcy w celu zrozumienia, jak i dlaczego zabija, jest jedną z najskuteczniejszych metod stosowanych przez FBI, by pomóc policji schwytać zabójców, którzy wciąż pozostają na wolności.

5/5☆

• Reportaż