Ktoś, kogo znałam

2024-01-24
2024-01-24
2021-06-24
Łukasz Praski

Typowa literatura młodzieżowa. Młodzi ludzie z bagażem doświadczeń i nieciekawą przeszłością borykających się z teraźniejszymi wyborami. Główna bohaterka bardzo mnie irytowała, a cała historia nie przypadła mi do gustu. Może wyrosłam już z literatury młodzieżowej?

Leah, George'a i Theo praktycznie nic nie łączy. Rodzice Leah postanowili wyprowadzić się z Londynu, przenieść na farmę i założyć rodzinę zastępczą. Niestety, dziewczyny nikt nie zapytał o zdanie. Choć wie, że rodzice ją kochają, to czasem ciężko pogodzić się jej z tym, że nie jest dla nich najważniejsza. George to zbuntowany chłopak, który po rozdzieleniu z siostrą trafia do rodzinny Leah. Theo pochodzi z bogatej rodziny, jednak brakuje w niej miłości i ciepła.
Nasi bohaterowie zaczynają się do siebie zbliżać i wkrótce stają się nierozłączni.
I na początkach ich przyjaźni skupia się jedna część historii. W drugiej poznajemy ich w dorosłym życiu. Jak się domyślacie, wiele się u nich zmieniło. Powoli odkrywamy, jak dorastali i co działo się u nich, kiedy się rozdzielili.
Dużo tu wątków ale wszystko dzieje się powoli. Trochę żałuję, że pomimo wielu trudnych tematów, które można by tu rozwinąć – sama rodzina zastępcza, która przyjmuje do siebie trudnych nastolatków mając w domu nastolatkę zasługiwała na lepsze opisanie. Może wtedy bardziej uzasadniony wydałby się nam marazm, w który wpadła Leah w dorosłym życiu.
To nie jest tak, że książka mi się nie podobała… Czytało się bardzo dobrze, autorka znowu mnie „nabrała” – podobnie jak w „Nic nie rani tak, jak miłość” był moment, że wydawało się, że już wszystko wiadomo, żeby po kilku stronach okazało się, że nie wiemy nic. Był moment kiedy się wzruszyłam. Żałuje tylko, że autorka nie wycisnęła z tej opowieści więcej.

Więcej recenzji na profilu https://www.instagram.com/sczytalim/

Mówiąc jednym zdaniem, jest to historia znajomości dzieciaków z trudną przeszłością i bagażem nieciekawych doświadczeń, przepleciona równie trudną historią teraźniejszości.

Po pierwsze, mylące jest zakwalifikowanie tej powieści do "literatura obyczajowa i romans", gdyż, według mnie jest to książka dla licealnej młodzieży czy tzw. Young Adults.

Po drugie, być może lepiej jest tę książkę przeczytać, niż jej wysłuchać. Łagodny i słodki głos lektorki po dłuższej chwili staje się męczący.

A po trzecie, z pewnością dlatego, że od dawna nie jestem już młodzieżą, treść również była dla mnie nużąca i szczerze mówiąc, mimo przyspieszonego trybu odtwarzania, nie mogłam doczekać się kiedy ta opowieść dobiegnie końca.

Mało dojrzała (nawet już w dorosłym wieku),skoncentrowana na sobie główna bohaterka jest irytująca.
Problemy nastolatków - bezsprzecznie bardzo poważne, przedstawione są w sposób płaski i pozbawiony emocji.

Nic tu mną - czytelniczką, nie wstrząsa, nic nie porusza. Nic nie bawi, nie zostawia śladu.
Ogólnie, nie polecam.

Po drugie, być może lepiej...

Nie rozumiem zachwytu nad tą książką. Pomysł dobry, otoczenie (alpaczki i dom zastępczy). Ale totalnie zabrakło mi w tym serca. Ani się nie wzruszyłam, ani specjalnie nie zżyłam z bohaterami. Przyjemna lektura, ale bez uronionej łzy czy szybszego bicia serca.

Drugie spotkanie z autorką i liczę że nie ostatnie. Typowy romas z nutą dramatu o tajemnicy. Ale bardzo miło się czyta fajna forma

2046

Kolejna książka, w której Paige Toon dała mi historię miłosną, super tło obyczajowe oraz taki plot twist że klękajcie narody!

Trójka przyjaciół: Theo, George oraz Leah. Trzy zupełnie inne osoby, które połączyła niezwykle silna więź i alpaki. Historia o trudnym dzieciństwie i szansie na zmianę, którą oferuje rodzina zastępcza i wspólne zainteresowanie. Wydarzenia teraźniejsze w książce przeplatają się z przeszłością, ukazują zbieg zdarzeń, które doprowadziły do ponownego spotkania się 2 z 3 przyjaciół. Ciekawy pomysł na połączenie małomiasteczkowego romansu, farmy alpak i innych zwierząt "terapeutycznych" oraz przytulnego, prawdziwego domu rodziny zastępczej z powołania.
Moim zdaniem książka momentami zbyt bogato opisująca przyrodę, ale może taki właśnie jest jej urok. Miałam również wrażenie, że dialogi są skonstruowane jak jakiś wywiad - bez budowania napięcia - szybkie odpytywanie, stąd taka ocena końcowa. Książka nie była zła, jednak jakoś mnie nie powaliła.

„Żal bywa nieprzewidywalny. Czasem atakuje znienacka, innym razem leży uśpiony i czyha, żeby cię zaskoczyć”

Rodzice Leah White od lat prowadzili dom zastępczy dla trudnych nastolatków. Mieszkają na obrzeżach Brimham Rocks posiadają stado alpak. Dziewczyna niejednokrotnie czuła smutek w związku z tym, że jej rodzice więcej uwagi poświęcali nowym podopiecznym. Jej życie zmienia się, gdy trafia do nich zbuntowany George Thompson. George to doświadczony przez system chłopak, który został oddzielony od swojej ukochanej młodszej siostry. Relacja tej dwójki na początku nie jest łatwa. Chłopak jest chłodny w stosunku do dziewczyny. Wiele się zmienia, gdy dołącza do nich Theo Whittington. Theo pochodzi z bogatej rodziny, ale brakowało w niej ciepła i miłości. Kiedyś uczył się w prywatnej szkole jednak w wyniku kilku wydarzeń obecnie chodzi do tej samej szkoły co Leah i George.

Pomiędzy tą trójką pojawia się przyjaźń, a także inne, głębsze uczucia. Niestety los rozdziela ich - George znika, a Theo wyjeżdża. Po latach Leah wraca do rodzinnego domu, a tam spotyka jednego z nich. Czy jej uczucia względem niego się zmieniły? Co wydarzyło się w życiu tej trójki?

Kolejna książka autorki, która chwyta za serce. Historia tej trójki przyjaciół wciągnęła mnie od pierwszych stron i trudno było się od niej oderwać. Świetna fabuła z podziałem na przeszłość i teraźniejszość. Bohaterowie pokiereszowani przez los. Każde z nich było różne i borykało się ze swoimi problemami. Niestety los nie był dla nich łaskawy i kilka podjętych decyzji diametralnie wpłynęło na ich przyszłość. Piękna, wzruszająca historia poruszająca wiele trudnych tematów jak strata, żałoba, porzucenie, brak miłości ze strony najbliższych, rozłąka i bolesne, trudne wybory.

Książka Warta przeczytania, opowiada o trudnych doświadczeniach, o świecie który istnieje tuż obok nas a którego staramy się nie dostrzegać. Świecie rodzin zastępczych, znajdujących się tam nastolatków z burzą hormonów i kawałkiem trudnego życia za sobą.
Chwilami jest dość infantylnie ale jak ma być kiedy patrzymy na świat oczami nastolatki.
To powieść o trudnej miłości, o różnych jej odcieniach i barwach.

To powieść o trudnej miłości,...

Trójka przyjaciół - 1 dziewczyna i 2 chłopaków, oni coś czują do niej, ona raz do jednego, raz do drugiego, czasami do obojga jednocześnie. Poznajemy ich na różnych etapach życia, z różnymi problemami, które nie zostały szczególnie dogłębnie przedstawione. Całość książki oceniam średnio i pewnie szybko o niej zapomnę. Niemniej zakończenie pozytywnie mnie zaskoczyło, a autorka znalazła trudne, ale i przyjemne rozwiązanie sytuacji, która mogła wydawać się nie do rozwiązania ;)

• Przeczytane 2024