Laboratorium urody. 40 lat firmy Dr. Irena Eris

Ośrodek KARTA
2023-09-01
2023-09-01
PRL Polska firma Kosmetyki Życie w PRL Współczesna Polska Zmiany ustrojowe

Jej rodzice pochodzili z małej, poleskiej miejscowości Ruchcza, leżącej niedaleko Pińska, rodzinnego miasteczka Ryszarda Kapuścińskiego. Repatriacja wymusiła na nich zmianę miejsca zamieszkania. Zostali w Warszawie. W etosie nauki i ciężkiej pracy wychowywali Irenę. „Laboratorium urody” to książka właśnie o niej.

Miała studiować medycynę, jednak skończyła farmację, a ta stała się jej pasją. Tak zrodziło się marzenie o własnej firmie, w której swobodnie mogłaby tworzyć, niczym artysta. Bez żalu porzuca etat na państwowej posadzie i wraz z mężem, Henrykiem Orfingerem, w roku 1983 otwiera biznes Dr Irena Eris, aby już za kilka lat zawojować zagraniczne rynki.  Kosmetyki Dr Irena Eris sprzedawane są w sklepach, aptekach, supermarketach i gabinetach kosmetycznych w 27 krajach świata.

Pierwsza część książki jest szczególnie ciekawa, ponieważ pokazuje absurdy PRL-u. Zakładanie prywatnego zakładu w komunistycznym państwie wymagało nie lada uporu i wytrwałości.  Irena Szołomicka-Orfinger pokazuje, że gdzie diabeł nie może, tam babę pośle. Droga do sukcesu wymagała tego, co od najmłodszych lat wpajali jej rodzice, ciężkiej pracy, ale czy można było inaczej, kiedy Wielki Brat patrzy na ręce? Rąk do pracy brakowało z powodu ograniczenia ilościowego, a produkcja nie nadążała za popytem. Kobiety chciały być piękne i potrzebowały do tego smarowideł :) Zdjęcia, o które wzbogacone jest to wydanie, to prawdziwi hit!

Nakład tej książki jest niewielki, warto więc pomyśleć o zakupie już teraz. To może nietuzinkowy prezent dla mam, które na bank stały w kolejce po słoiczek kremu Dr Ireny Eris :)

IG @angelkubrick

Miała studiować medycynę, jednak skończyła farmację, a ta...

Forma książki nie jest nudnym sprawozdaniem z odtrąbionych sukcesów (na szczęście). Znajdziecie tu fragmenty wywiadów, artykułów prasowych, a także wspomnienia samych właścicieli jak i grona ich współpracowników oraz ludzi pracujących na wszelkich stanowiskach. Oczywiście nie mogło zabraknąć mnóstwa zdjęć.

Najciekawszy etap jak dla mnie stanowił początek działalności pani Ireny oraz pana Henryka. Otwieranie własnej działalności w czasach PRL-u nie mogło być łatwe, brak wszystkiego począwszy od dobrych jakościowo składników po jakiekolwiek opakowania, do tego przysłowiowe kłody pod nogi rzucane przez władze. Trzeba było się nieźle nagłówkować, by udało się wypuścić pierwsze produkty. Późniejsza transformacja ustrojowa, wejście Polski do UE czy choćby niedawna pandemia, każdy z tych okresów przynosiły kolejne wyzwania i bardzo ciekawym doświadczeniem okazało się obserwowanie firmy od podszewki, sposobów radzenia sobie nowych sytuacjach, gdzie właściciele często okazywali się pionierami, intuicyjnie tworzyli markę, sposoby zarządzania w czasach, gdy brakowało przykładów "z naszego podwórka".

Mimo iż marka dr Irena Eris rozrastała się, pracowników przybywało, a po małej rodzinnej działalności zostało miłe wspomnienie, w wypowiedziach pracowników czuć, że właścicielom bardziej zależy na ludziach niż na cyferkach. Myślę, że w tak dużych zakładach nie jest to normą, dlatego tak dobrze czyta się o ludziach, którzy całe życie poświęcili pasji, potrafili osiągnąć niemały sukces, a do tego pozostać wciąż tacy, jak na początku swojej drogi.

Najciekawszy etap jak dla mnie stanowił początek działalności pani...

"Laboratorium urody" to książka nietuzinkowa. Powstała z okazji 40-lecia marki. Jest to opowieść o jednej z najbardziej znanych marek. Bogata jest w opowieści nie tylko samych właścicieli, ale również współpracowników. W książce znajdziemy wiele archiwalnych zdjęć. Myślałam, że to będą sztywne wspomnienia i relacje, ale się pomyliłam. Język jest dynamiczny, dzięki czemu czytanie tej książki jest przyjemnością.

Jestem pewna, że ten tytuł będzie idealnym prezentem, zwłaszcza dla pań. Nie dość,że jej treść jest przepiękna, to od okładki nie można oderwać oczu 🤩 Z jednej strony jest prosta i elegancka, ale z drugiej ma coś w sobie co urzeka. Uwagę przykuwają błyszczące elementy ⭐️ I to na co często zwracam uwagę: jakoś papieru -rewelacja.

• Wywiad rzeka
  • Typowo Babskie