Banita

2010-03-18
978-83-7574-159-9
banita jacek komuda szlachta

Nowe, znaczy lepsze?

Przesłuchałem Banitę z dużą przyjemnością, ponieważ dzieje Jacka Dydyńskiego zapewniają ciekawą akcję. Jest to zdecydowanie lepsza pozycja od piątego tomu Samozwańca, w którym brak stolnikowica sanockiego. O dziwo Banita jest dość krótki dzięki czemu możemy spotkać tu dużo wartkiej akcji i nie będziecie się nudzić. Myślę, że książka ta mogłaby być troszkę dłuższa, ale nie ma co wybrzydzać. Zachęcam do przeczytania.

Idealna książka na lato i kolejna powieść Komudy z Jackiem Dydyńskim w roli głównej. Nasz znajomy szlachcic, zajezdnik, hultaj i świetny szermierz po latach walki na rzecz bogatszej magnaterii zostaje zepchnięty na margines i traci swoje przywileje. Postanawia odzyskać honor oraz należny mu i równy sławie szacunek wśród sarmackiej braci.
Autor po raz n-ty zabrał mnie do czasów Rzeczpospolitej Szlacheckiej i świetnie odwzorował ówczesne realia. Barwne opisy i pomysłowe porównania, jak również bardzo żywe dialogi wciągają bez reszty. Mimo dużej ilości akcji i zabójczo wręcz napisanych pojedynków nie nazwałbym tego powieścią typowo przygodową. Jest tu dużo śmierci, bólu i cierpienia, co może nie robić zbyt wielkiego wrażenia na czytelniku, gdyż wszystko dzieje się w bardzo odległych czasach. Jednak to nadal historia ludzi. Historia ludzi z przywilejami nękających słabszych od siebie. Historia kobiet nie mających szczęścia, by urodzić się w rodzinach szlacheckich. Kobiet w brutalnym świecie mężczyzn.
Historia Jacka Dydyńskiego, który choć niechętnie i z pewnością nie za darmo, staje w obronie ladacznicy. Kurtyzany za której morderstwo możny szlachcic zapłaci niewysoką grzywnę i przesiedzi kilka dni w areszcie bawiąc się i pijąc wino ze swymi sługami. Jak dla mnie to bardzo przykra opowieść. Krótko, ale treściwie. Nie było chwili na nudę.

Autor po raz n-ty zabrał mnie do...

Jak to powieść Komudy, rewelacyjna.
Opowiada o losach Jacka Dydyńskiego, o potyczkach, o przygodach z acanami czy z murwami.
Wielki wataszka Rzeczypospolitej , wdaje się w konflikt z Mikołajem Potockim, notabene iluzoryczną postacią , lecz po uśmierceniu rywala musi opuścić włości i zbiec na Ukrainę .
W ten sposób uniknie ścięciu przez kata na przemyskim rynku
Jak pisałem przy innych powieściach Jacka Komudy, pióro jest bardzo specyficzne jaki proste i dobitne.
Pokazuje prawdziwe oblicze naszej Rzeczypospolitej sarmackiej. Czyta się jednym tchem wszystkie lektury Komudy jak i ta również. Polecam gorąco.

Jak to powieść Komudy, rewelacyjna.
W ten sposób uniknie ścięciu przez kata na przemyskim rynku
Jak pisałem...

Cóż, nie była to rozrywka najwyższych lotów.. Uwielbiam powieści historyczne, także te spod ręki Jacka Komudy, lecz ta pozycja jest jak dotąd najgorszą jego autorstwa, z którą miałem okazję się spotkać. Straszliwie miałka fabuła, wymuszone, tandetne zwroty akcji i kompletne zniszczenie potencjału postaci Jacka Dydyńskiego wraz z całą sympatią, jaką można było do niego żywić, m.in. po lekturze "Diabła łańcuckiego"..

Jeżeli motywem przewodnim powieści miał być upadek głównego bohatera, to faktycznie, wygląda on na zniszczonego - i to bez możliwości odratowania. Szkoda.

Wciągnięta z przyjemnością ;)

Wciągnięta z przyjemnością ;)

Jak u Komudy.. zawrotna akcja, przepiękne przypisy, wyśmienita dawka humoru w tle. Ale jeden minus. Powieść jakby za krótka. Za szybko się kończy

Po raz pierwszy sięgnąłem po książkę Jacka Komudy z Jackiem Dydyńskim. Zachęciło mnie to, iż jest ona niezbyt długa. Mimo wszystko bardziej podoba mi się Komuda opisujący późniejsze czasy, ale czytało się bardzo szybko. Mamy tutaj szlachecką opowieść pełną walk na szable i nie tylko. Może sama opowieść nie jest za bardzo odkrywcza ale mamy tutaj zwroty akcji czy lekkie zaskoczenia. Ogólnie książka na jeden wieczór w którym chcemy się przenieść w czasie do czasów Rzeczpospolitej Polskiej szlacheckiej.,

Lektura "Banity" utwierdziła mnie w przekonaniu, że twórczość Jacka Komudy pod pewnym względem jest po prostu genialna. Może i jego dzieła są krótkie i proste, ale Panu Jackowi należą się wyrazy najwyższego uznania, że tak przepięknie potrafi odmalować słowami na papierze realia XVII-wiecznej Rzeczypospolitej. Książki tego autora składają się po prostu na pewien odrębny gatunek, który traktuje o wspomnianym okresie historycznym. Czytając którąkolwiek z nich, po prostu zanurzamy się w realia szlacheckich zatargów, brzęku szpadel, wystrzałów muszkietów i kozackiej brawury.

1937

Duży plus za ilustracje w książce beletrystycznej, co obecnie jest wielką rzadkością.

Mocna książka ze zwartą akcją. Emocje jakich dostarcza Pan Jacek mogą przyprawić o zawrót głowy.

• Historyczne
  • Fabryka Słów