rozwińzwiń

szlachta

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Bardzo długo przymierzałem się do przeczytania tej ksiażki.Zawsze było coś innego,lepszego w moim przekonaniu.Jednak jak zaczełem już czytać to musiałem skończyć.Dla mnie super.Kupiłem jeszcze kilka podobnych p.Komudy i nie żałuję.

Super rozrywka.

Super rozrywka.

Niezłe opowiadania z czasów Rzeczpospolitej szlacheckiej. Dynamiczna akcja, barwny język i świetne opisy pojedynków na szable to atuty tej książki.

Pierwsze spotkanie z twórczością Jacka Komudy i jestem bardzo zadowolony. W tej książce krew leje się gęsto a zwroty akcji i rozwój wydarzeń iście mistrzowski. Czytając czułem się jakbym oglądał najlepsze filmy typu Potop, Ogniem i mieczem oraz tym podobne. Napewno sięgnę po inne książki tego autora. Każdy kto lubi książki historyczne i pojedynki oraz wszelakie bitwy musi po nią sięgnąć.

Pięć opowiadań barwnie oddających realia XVII wieku, połączone jednym bohaterem. Warto było i mam ochotę na więcej p. Komudy.

Jak uwielbiam Komudę, tak Czarna szabla mi nie podeszła. Chaotyczna, brak domknięcia opowieści, miejscami naiwna.... Coś nam nie po drodze tym razem

Amerykanie mają Johna Wayne i dziki zachód ,autor stworzył nam Jacka Dydynskiego pierwszego rębajłę naszego XVII - wiecznego „dzikiego wschodu”. Czyta się to świetnie polecam !

I znowu pan Komuda. Tym razem delikatnie się oszukałem. Byłem przekonany, że ''Czarna Szabla'' to powieść, a okazało się że zbiór opowiadań. Trochę mnie to wybiło z rytmu, ponieważ pierwsza historia była rewelacyjna, a drugą (równie świetną) uważałem za ciąg dalszy po jakimś przeskoku czasowym. Dopiero przy trzeciej zorientowałem się, że coś jest nie tak, bo zaczynamy kolejny wątek od nowa.

Kunszt literacki Pana Jacka Komudy jak zwykle nie zawodzi. Obfituje w barwny, obrazowy język wspomagający naszą wyobraźnię, klimatyczne opisy, krwawe i dynamiczne pojedynki, umiejętne budowanie napięcia, charakterystyczne postaci z własną przeszłoscią, ówczesne zawołania i żywiołowe, często podszyte nutką ironii dialogi. Dzięki temu bywa poważnie, ale i zabawnie. Uwielbiam wzajemne obrzucanie się inwektywami przez bohaterów pana Jacka.
Szczegółowe opisy dosłownie przenoszą do Rzeczpospolitej szlacheckiej.
Książka nie traktuje o konkretnych wydarzeniach historycznych, a raczej przedstawia awanturniczy tryb życia polskiej szlachty.

Postacią najważniejszą jest tutaj imiennik autora, stolnikowiec sanocki Jacek Dydyński zwany na dodatek Jackiem nad Jackami dzięki swym umiejętnościom władania szabelką. Często wynajmowany do różnych zadań, od dostarczenia listu, przez obronę córki bogatego magnata po krwawe zajazdy na krnąbrnych sąsiadach.

Tak jak wspomniałem wyżej, dwa pierwsze opowiadania były rewelacyjne (oceniłbym na 8/10),trzecie krótkie i uszło w tłoku (5/10),choć z zabawnym komentarzem Dydyńskiego w finale, że ''nikt nie może się o tym dowiedzieć'', a dwa ostatnie trzymały poziom (6/10) jednak czułem lekkie zniesmaczenie tym, że nie jest to jedna dłuższa historia, która przecież zaczęła się tak obiecująco. Chętnie poznałbym rozszerzoną wersję z Eufrozyną, Białoskórskim, Kołtunem, Kulasem, Krysińskim, Rachelą, Pomiętowskim i Baronowskim...

O, jakie to było dobre. Coś innego, dla mnie zupełnie nowego. To zbiór opowiadań, które łączą się w całość- dotyczą często tych samych bohaterów, niektóre stanowią nierozłączną ciągłość.

Wspaniałe postaci- nie jacyś kryształowi, wybieleni bohaterowie, lecz złożone osobowości. Nikt nie jest tu do końca dobry, każdy ma coś za uszami, a najważniejszą rzeczą w życiu jest honor, za który przelewa się krew, a czasem umiera.

Opowiadania są pełne scen bitew i potyczek. Niektóre, zwłaszcza ostatnie, zawierają straszne sceny rzezi. Język bohaterów dopasowany do epoki, w której osadzona jest akcja. Dla smaczku od czasu do czasu wspomniane są zabobony wyznawane przez ludzi w tamtych czasach, a nawet delikatne wątki niesamowite (jak rozmawiający ze zmarłymi Baranowski, który oddał duszę diabłu). Zaczytałam się. Podobało mi się bardzo!

Kolejne opowieści o wspaniałym Jacku Dydyńskim oraz jedno o Jego synu Janie. Książka jak zwykle u Komudy napakowana akcją, dużo walk na szable, pościgi, zdrady. Mnie książka się podobała w której najważniejszy jest honor. Pomyśleć że kiedyś Polska była tak potężnym krajem niestety przez tą szlachecką upartość musiała niestety upaść. Takim przykładowym zakończeniem tych opowiadań jest ostatnie w którym to nawzajem wybijają się Polacy z Ukraińcami i to trwało przez kolejne lata nawet po II wojnie światowej. Niestety nie było spokoju w naszej Rzeczpospolitej. Na pewno sięgnę po inne opowieści tego autora.

1 183
  • Fantastyka
  • Chcę w prezencie
  • Jacek Komuda
  • Fantasy
  • 2014

Dodaj cytat z książki Czarna szabla