Czarna szabla

Fabryka Słów
2017-03-17
2007-01-01
szlachta

O, jakie to było dobre. Coś innego, dla mnie zupełnie nowego. To zbiór opowiadań, które łączą się w całość- dotyczą często tych samych bohaterów, niektóre stanowią nierozłączną ciągłość.

Wspaniałe postaci- nie jacyś kryształowi, wybieleni bohaterowie, lecz złożone osobowości. Nikt nie jest tu do końca dobry, każdy ma coś za uszami, a najważniejszą rzeczą w życiu jest honor, za który przelewa się krew, a czasem umiera.

Opowiadania są pełne scen bitew i potyczek. Niektóre, zwłaszcza ostatnie, zawierają straszne sceny rzezi. Język bohaterów dopasowany do epoki, w której osadzona jest akcja. Dla smaczku od czasu do czasu wspomniane są zabobony wyznawane przez ludzi w tamtych czasach, a nawet delikatne wątki niesamowite (jak rozmawiający ze zmarłymi Baranowski, który oddał duszę diabłu). Zaczytałam się. Podobało mi się bardzo!

Kolejne opowieści o wspaniałym Jacku Dydyńskim oraz jedno o Jego synu Janie. Książka jak zwykle u Komudy napakowana akcją, dużo walk na szable, pościgi, zdrady. Mnie książka się podobała w której najważniejszy jest honor. Pomyśleć że kiedyś Polska była tak potężnym krajem niestety przez tą szlachecką upartość musiała niestety upaść. Takim przykładowym zakończeniem tych opowiadań jest ostatnie w którym to nawzajem wybijają się Polacy z Ukraińcami i to trwało przez kolejne lata nawet po II wojnie światowej. Niestety nie było spokoju w naszej Rzeczpospolitej. Na pewno sięgnę po inne opowieści tego autora.

Nie jest to książka tak dobra jak "Wilcze gniazdo", ale tak czy inaczej, oceniam ją wysoko. Po prostu realia XVII-wiecznych kresów Rzeczpospolitej Obojga Narodów to jest coś, co kocham nad życie. Miłośnicy tego okresu naszych dziejów jak najbardziej powinni sięgnąć po tę książkę, tak jak i po inne dzieła Jacka Komudy.

Wczoraj przeczytałam "Czarną szablę" Jacka Komudy. Myślałam, że będzie to powieść historyczna z domieszką fantasy, a okazało się, że jest to zbiór opowiadań historycznych. Szczerze to nie za bardzo lubię czytać takie zbiory, wolę powieści. 😉

W książce znajdziemy pięć krótkich opowiadań. Bohaterem prawie wszystkich jest Jacek nad Jackami, czyli szlachcic Dydyński. Wyjątkiem jest ostatnie opowiadanie, tu głównym bohaterem jest syn Jacka, Jan. Jacek Dydyński jest honorowy, zawsze dotrzymuje danego słowa, jak sam o sobie mówi broni tych, którzy sami się obronić nie potrafią. Bierze złoto, choć nie zawsze.

Przygody Dydyńskich czyta się dość szybko. Historie są wciągające i pełne akcji. Czytając książkę czuć, że autor zna się na historii. Opisy strojów, uzbrojenia czy walk na szable są bardzo rzetelne i realistyczne, a jednocześnie przyjemne w czytaniu.

Spodobało mi się, że autor pisał staropolszczyzną. Styl i język doskonale oddaje klimat tamtych czasów. Czułam się, tak jakbym była w szlacheckiej Rzeczypospolitej. Dzięki temu zabiegowi dialogi bohaterów oraz przygody głównego bohatera były jeszcze bardziej interesujące. Szkoda tylko, że autor nie pomyślał o słowniczku, gdyż niestety nie wszystkie zwroty były dla mnie zrozumiałe.

Nie żałuje, że sięgnęłam po tę książka. Jestem zadowolona, z tego, że ją przeczytałam. Najbardziej podobało mi się opowiadanie "Jeruzalem".

"Czarna szabla" jest to kolejna książką Jacka Komudy rozgrywająca się w czasach sarmackiej Rzeczpospolitej. Jest to zbiór pięciu opowiadań, w których autor przedstawia losy znanego m.in. z powieści "Diabeł Łańcucki" Jacka Dydyńskiego, zaś w ostatnim jego syna Jana. Opowiadania te w większości są przesiąknięte dynamiczną i pełną zaskakujących zwrotów akcją pełną pojedynków, bitew oraz mrocznych tajemnic. Po raz kolejny Komuda wiernie oddaje klimat tamtych czasów, panujących w tym okresie obyczajów oraz relacji między szlachtą. Opowiadania te choć, może nie są jakieś odkrywcze, to całkiem dobrze mi się je czytało. Jedynie ostatnie opowiadanie mogłoby być lepsze, bo wydaje mi się trochę niedopracowane. Ogólnie oceniam tę lekturę jako przyzwoitą.

Taka sobie, dla nastolatka spoko, dla nienastolatka pewnie nie.

Przeczytałem trochę tej fantastyki :) .

Taka sobie, dla nastolatka spoko, dla nienastolatka pewnie nie.

Przeczytałem trochę tej fantastyki :) .

Bardzo fajny zbiór opowiadań. Jacek Dydyński z Czarnej Szabli podoba mi się bardziej niż Jacek Dydyński z Samozwańca :)

Fantastyczne sa te awanturnicze opowiadania Komudy o Rzeczpospolitej Szlacheckiej. Jak to się mówi, czyta się jednym tchem i trzyma w napięciu. Dydyński to fajna postać. Szkoda tylko, że dwa z opowiadań znalazły się w innym tomie opowiadań Komudy, więc można czuć się nieco oszukanym. Mam dobre serce, wybaczam. A Czarną szablę polecam wszystkim.

Polecanko 👍

Polecanko 👍

I kolejna wyborowa książka z moim ulubionym bohaterem Jackiem Dydyńskim.
Znowu Komuda wciąga nas w brutalny a zarazem piękny świat stepów, pojedynków, zajazdów..

I kolejna wyborowa książka z moim ulubionym bohaterem Jackiem Dydyńskim.

Dodaj cytat z książki Czarna szabla