Gra błędów

Okładka książki Gra błędów Patrycja Pacak
Okładka książki Gra błędów
Patrycja Pacak Wydawnictwo: #wydajzmistrzem reportaż
reportaż
#wydajzmistrzem
2023-09-15
2023-09-15
akrobacja reportaż lotnictwo sport emocje szachy gra błędów pacak szybowce

Jako nielot mocno wpatrzony w niebo przeczytałem całkiem sporo lotniczych wspomnień. Większość z nich miała charakter wojskowy, bo takich jest więcej wydanych, a prawie wszystkie były pisane przez mężczyzn ponieważ rozkład płci w lotniczym świecie był i nadal jest mocno niesymetryczny. Wspomnienia Pani Pacak są na tym polu naprawdę czymś nowym, dają bardzo odświeżającą możliwość spojrzenia na lotniczą pasję (przy okazji na bardzo wysokim poziomie w swojej klasie) z punktu widzenia kobiety - na przykład nigdy bym się nie spodziewał poznać kolory oczu wszystkich członków kadry szybowcowej i wielu ich rywali, może też niektórych znajomych. Do pełni zadowolenia z lektury zabrakło mi troszkę więcej relacji z kokpitu, więcej o technice pilotażu, o odczuciach tam w górze, może jakichś stricte lotniczych anegdot zebranych podczas owocnej już kariery (jak jedna z kamieniem za siedzeniem na szkoleniu). Takie rzeczy są najbardziej cenne dla osób takich jak ja, które nie oderwą się od ziemi inaczej niż na komputerowym symulatorze.

Każde odstępstwo od ideału surowi sędziowie oceniają w skomplikowanym systemie punktowym. Wszystko czego pilot się dotychczas nauczył i wielokrotnie przetrenował: figury i przejścia, kąty, czasy i prędkości trzeba bezbłędnie wykonać, samotnie siedząc, a właściwie półleżąc, w ciasnej kabinie szybowca, targanego ciągle zmieniającymi się przeciążeniami, w dodatku generowanymi przez samego pilota. Więzień czasu i przestrzeni wykonuje swój obłędny taniec do melodii szumu przepływającego powietrza, mając jednocześnie za przyjaciela i wroga grawitację i prawa fizyki. Zaplanowany program należy wykonać jak najprecyzyjniej, bagatelizując słabości ciała i ducha, tak jakby szybowiec prowadzony był bardziej przez precyzyjną maszynę według wpisanego programu. Najbardziej „zrobotyzowany”, potrafiący opanować ludzkie odruchy i uczucia wygrywa. Lektura Gry błędów pozwala lepiej zrozumieć emocje, wysiłek i automatyzm kryjące się za podniebnym baletem, tak pięknie ze strony widza/kibica wyglądającym. Istne szaleństwo.
...

Akcja książki Gra błędów toczy się podczas wspomnianych wyżej mistrzostw, choć nie jest wolna od wycieczek w czas przeszły, do zdarzeń mniej lub bardziej związanych z rozgrywanymi zawodami. Autorka przeprowadza czytelnika przez szereg zdarzeń związanych nie tylko z rozgrywaniem poszczególnych konkurencji mistrzostw, lecz także całą otoczką socjalno-logistyczno-towarzyską, co niewątpliwie dodaje opowieści swoistego smaku i wdzięku. Kobiecego wdzięku, gdyż pani Patrycja po za kabiną szybowca pozostaje w każdym calu przedstawicielką płci piękniejszej. Pokazuje swój świat z typowo kobiecego, jak mi się wydaje, punktu widzenia. Szczególną zwraca uwagę na wiele aspektów otaczającego ją świata, na które raczej nie zwróciłbym szczególnej uwagi: ubiory, budowa fizyczna i psychologiczna otaczających osób, kosmetyki, kulinaria, zakupy, itp. W ten sposób wpuszcza nas nieco do swojego świata doznań i emocji.
...
Na kolejnych stronach swojej książki pani Patrycja zadzierga wiele ciekawych wątków związanych mniej lub bardziej z jej lotniczą karierą. Kilka z nich warto by złożyć w drugą książkę, tym razem opisującą lotniczą drogę do mistrzowskich laurów. Z chęcią sięgnę po nią niezwłocznie gdy się ukaże.
Więcej na: https://lot-nisko.blogspot.com/2023/11/patrycja-pacak-dziewczyna-czy-maszyna.html

...

Dodaj cytat z książki Gra błędów