(nie) doskonali do pary. Instrukcja obsługi małżeństwa

Okładka książki (nie) doskonali do pary. Instrukcja obsługi małżeństwa Marta Jędrzejewska, Stanisław Jedrzejewski
Okładka książki (nie) doskonali do pary. Instrukcja obsługi małżeństwa
Marta JędrzejewskaStanisław Jedrzejewski Wydawnictwo: eSPe nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
eSPe
2023-10-09
2023-10-09
9788382012828

Okładka książki Małżeńskie sprawki Marta Jędrzejewska, Stanisław Jedrzejewski
Małżeńskie spr... Marta Jędrzejewska,...

Tekst powstaje we współpracy z Wydawnictwem Espe. Dziękuję.

„Wyrastali” w ruchu Szensztackim. Poznali się w przerwie na papierosa podczas jednego z festiwali dla młodzieży a teraz opowiadają o małżeństwie bo przecież ono samo się nie zrobi.
O tym jest ta książka.
Autorzy opowiadają czytelnikom o sobie, swoim życiu, małżeństwie, rodzicielstwie, czyli najprościej mówiąc składają świadectwo, z którego można czerpać inspiracje.
Wszystko w wolności. Nic tutaj nie zostaje nikomu narzucane. Małżonkowie dzielą się tym, co u nich się sprawdza.
Śmiało mówią o tym, z kim idą za rękę przez życie. Bowiem nie idą tylko we dwoje a z Panem Bogiem. Nie zapominają o budowaniu z Nim relacji. Twarzą w twarz, dwa na jeden oraz z dziećmi.
Przypominają nam jak istotna jest rozmowa. Ciągła aktualizacja co dzieje się w myślach i sercu ukochanej osoby. Obok jest niezwykle ważny szacunek i akceptacja zdania współmałżonka.
Jędrzejewscy prowadzą spotkania z narzeczonymi, na których padają (wydaje mi się) często dla młodych niewygodne pytania, a jednak tak bardzo istotne. Między innymi:
Dlaczego decydujecie się na ślub kościelny? Czy dla otoczki? A może chodzi Wam o coś więcej?
Czy zdajecie sobie sprawę, że zobowiązujecie się też do wychowania w wierze potomstwa?
Czy wiecie, że przysięga małżeńska to nie pusta formułka do wypowiedzenia, a coś zdecydowanie więcej...?

Wszystko to okraszone humorem i ciepłem. Dobra propozycja jako prezent ślubny.
Małżeństwo z dwunastoletnim stażem.
Książka w formie wywiadu, w którym ich wypowiedzi świetnie się zazębiają.
Cieszę się, że poznałam tę publikację.
Polecam i będę polecać.

Tekst powstaje we współpracy z Wydawnictwem Espe. Dziękuję.

O tym jest ta książka.

Profil Marty i Stacha czyli Ludzi pełnych życia obserwuje od kilku lat. Dobrze wiem, jak dużo robią dobra i jakimi wartościami się kierują w życiu, więc nie mogłam postąpić inaczej niż sięgnąć po ich najnowszą książkę.

Ci wspaniali ludzie dają nam wskazówki co zrobić by nasza relacja w małżeństwie ciągle wzrastała. Przypominają jak ważne jest chwalenie tej drugiej osoby bo o ile przychodziło nam to z łatwością na początku związku to czy po kilku latach nadal doceniamy te nawet małe czyny, które są zrobione z miłości do nas?

Czasami musimy zatrzymać się na chwilę i zastanowić się czy nie robimy wielu rzeczy, tylko dlatego, że nasze otoczenie to robi, bo tak wypada a nie dlatego, że tego potrzebujemy. Ważne jest wsłuchiwanie się w potrzeby swojego serca.

Przez zwykle obowiązki domowe do których zaprosilibyśmy np. dzieci mamy szansę oprócz nauczenia ich obowiązków także na wzmocnienie naszej relacji z nimi.

Rozmowa to ważna kwestia każdego związku, dzielmy się z drugą połowa tym co nam się podoba a równocześnie szanujmy wybory drugiej osoby.

Uwielbiam czytać wpisy na profilu Ludzi pełnych życia i wiedziałam, że sięgając po tą książkę nie zawiodę się. Moje oczekiwania zostały całkowicie spełnione. Ta książka jest pełna ciepła, zrozumienia i pochylania się nad słabszym człowiekiem.

Z całego serca polecam.

Książka została napisana w formie wywiadu z małżeństwem, Państwem Jędrzejewskim. Zarówno pani Marta, jak i pan Stanisław wychowali się w Ruchu Szensztackim. Poznali się podczas jednego z festiwali dla młodzieży w dość niereligijnych okolicznościach, ponieważ w trakcie przerwy na papierosa 🤭.

Dla osób decydujących się na ślub kościelny może to być ciekawa "instrukcja obsługi małżeństwa" w wierze chrześcijańskiej. Państwo Jędrzejewscy prowadzą takie spotkania z nowożeńcami i zadają im ważne pytanie. Dlaczego decydujesz się na ślub kościelny? Czy ze względu na ładną otoczkę, ze względu na rodziców i rodzinę, bo jak to tak bez ślubu kościelnego czy jednak ze względu na to, że wraz ze swoim partnerem jesteście osobami wierzącymi i decydujecie się na taki ślub świadomie, w wierze? Czy zdajecie sobie sprawę, że przyrzeczenie, które składacie sobie przed ołtarzem, nie jest pustą formułką, której można się wyuczyć na pamięć? Czy zdajecie sobie sprawę z tego, że decydując się na ślub kościelny, decydujecie się także na chrześcijańskie wychowanie w wierze dzieci, które pojawią się w późniejszym czasie?

Można dowiedzieć się kilku ciekawych rzeczy z tej książki. Jednak głównym punktem jest wiara w Boga i zaproszenie Go do swojego małżeństwa. Autorzy książki zwrócili też szczególną uwagę na to, że najważniejsza jest rozmowa w związku. Nie tylko między narzeczonymi, którzy zdecydowali się wziąć ślub kościelny, ale tak ogólnie. Bo bez szczerej rozmowy między parą, może dojść do wielu zgrzytów i nieporozumień. Autorzy podczas takich spotkań z nowożeńcami zadają im także pytanie czy są oni pewni co do wejścia w związek małżeński. I z tego co zostało przedstawione, to większość osób reagowała śmiechem na to pytanie, aczkolwiek ja uważam, że jest dobre. Bo w obecnych czasach młodzi ludzie decydując się na zawarcie związku małżeńskiego nie zawsze są dojrzali emocjonalnie, a wykonując ten krok nie biorą pod uwagę tego, z czym to się wiąże w późniejszym okresie. Bo ślub to nie tylko włożenie złotego krążka na palec, to przyrzeczenie, że będzie się ze sobą trwało w dobrych i złych chwilach, że będzie się wzajemnie wspierało w podejmowanych decyzjach i przede wszystkim, że będzie się ze sobą rozmawiało i spędzało razem czas nie tylko od święta.

Dla osób decydujących się na ślub kościelny może to być ciekawa "instrukcja...

Dwanaście lat stażu w małżeństwie. Co się liczy? Jak sprawić aby się udało? Co potrzebujemy? Marta i Stanisław na swoim przykładzie mówią o małżeństwie. Chociaż uważam, że pokazują cechy ważne w każdym związku

""(Nie) doskonali do pary"

- tak określają swoją relację Marta i Stanisław Jędrzejewscy, małżonkowie z dwunastoletnim stażem, którzy w sieci znani są bardziej jako "Ludzie Pełni Życia".

Nie miałam, niestety, okazji uczestniczyć w organizowanych przez nich spotkaniach, ale od jakiegoś czasu śledzę pisaną przez Martę i publikowaną w odcinkach na FB historię ich miłości. Historię, która fascynuje i zachwyca otwartością na wszystko, co przynosi życie. Dlatego nie trzeba mnie było namawiać, żebym i książkę Marty i Stanisława przeczytała!

Przyznaję, zmroził mnie trochę podtytuł "instrukcja obsługi małżeństwa", ale już po pierwszych rozdziałach przekonałam się, że żadne z nich nie ma ambicji być mentorem i pouczać odbiorców. I całe szczęście! Zdecydowanie bardziej przemawia bowiem do wszystkich świadectwo życia niż dobre rady, które nie w każdym małżeństwie muszą się sprawdzić.

O czym więc opowiadają Marta i Stanisław?

Przede wszystkim dzielą się tym, jak zapraszają Boga do wszystkich sfer życia, twierdząc, że "jeśli Pan Bóg jest w KAŻDYM miejscu naszego życia, to wtedy wszystko działa tak, jak powinno". Mówią o wartości modlitwy i sakramentów oraz o szeroko pojętym rozwoju duchowym.

Jako rodzice trojga dzieci przedstawiają swoje doświadczenia związane z ich rozwojem i wychowaniem w duchu wiary. Szczerze opowiadają o relacjach z teściami i rodzicami oraz innymi rodzinami. Tematem tabu, który odważnie poruszają, jest niepełnosprawność rodzeństwa Marty. Wzruszyła mnie miłość i troską, z jaką opowiadała ona o swoich braciach, mówiąc o promowanej przez małżonków postawie pro life.

Czy w związku z tym mam poczucie, że Marta i Stanisław są małżeństwem wzorcowym? Czy na takich się kreują?

Absolutnie nie!

Przede wszystkim są PRAWDZIWI! Nie ukrywają swoich dylematów i wątpliwości. Dzielą się doświadczeniami kryzysów i strat. Są naprawdę "niedoskonali", ale i mają w sobie pragnienie poprawy i wzrostu. Pragnienie doświadczania "pełni". A tym, co mnie najbardziej w ich świadectwie ujęło, jest ich dojrzałe spojrzenie na wartość życia we wszystkich jego przejawach.

Dlatego też myślę, że niezależnie od stażu małżeńskiego warto Marty i Stanisława posłuchać. Warto się ich historią zainspirować!

""(Nie) doskonali do pary"

Instrukcja obsługi małżeństwa

Czy jesteście gotowi na podróż pełną życia?

Nikt nie jest doskonały ani idealny. Nawet w najbardziej zgodnych związkach pojawiają się problemy. Choć na początku wszystko może wydawać się wspaniale, z czasem dochodzą trudne rozmowy, wypalenie. Jak sobie z tym radzić?

Autorzy poruszają wiele tematów, które są obecne we wspólnym życiu – dzieci, teściowie, finanse, obowiązki, oraz oczywiście miłość.

Każdy temat jest przedstawiony z perspektywy zarówno kobiet jak i mężczyzny, dzięki czemu lepiej możemy zrozumieć obie strony i czerpać lekcje od tej doświadczonej pary.

Ciekawa i wartościowa książka.

Instrukcja obsługi małżeństwa

Czy jesteście gotowi na podróż pełną życia?

Autorzy poruszają wiele tematów, które są obecne we wspólnym życiu – dzieci,...

• Samodzielne
  • Popularnonaukowe
  • Biblioteka własna

Dodaj cytat z książki (nie) doskonali do pary. Instrukcja obsługi małżeństwa