Romantic Comedy

2023-04-04
2023-04-04
romans

"Komedia romantyczna", autor: Curtis Sittenfeld

Główna bohaterka powieści to Sally Milz. Kobieta jest po trzydziestce i jest rozwódką. Sally w dużym stopniu skupia się na swojej pracy. Kobieta nie myśli o kolejnej miłości, ale do czasu... Jej kolega z pracy podrywa kobietę kompletnie spoza swojej ligii. Sally zaczyna się zastanawiać czemu to nie działa w drugą stronę. Czemu atrakcyjny mężczyzna nigdy nie spogląda na mało atrakcyjną kobietę? Wtedy też poznaje Noaha Brewstera. Mężczyzna ten jest muzykiem i spotyka się głównie z modelkami. Między Sally i Noahem zaczyna iskrzyć. Czy jednak zgodnie z regułą taka kobieta jak ona ma szansę u takiej gwiazdy jak Noah? Czy reguła, którą zauważyła Sally się potwierdzi? Jeśli jesteście ciekawi to koniecznie sięgnijcie po ten tytuł 😍

Książkę czyta się dobrze. Jest to idealna lektura na wieczór, leniwe popołudnie czy wakacje ☺️ Polecam 👍

#współpracarecenzencka

"Komedia romantyczna", autor: Curtis Sittenfeld

Straszna. Ciągnęła się jak flaki z olejem. Już dawno nic mnie tak nie wynudziło. Nie polecam, chyba że ktoś chce stracić swój czas.

Książka opowiada historię Sally Mitz, która jest rozwódką po trzydziestce. Kobieta jest scenarzystką komediową show Nocne sowy w telewizji. Po rozwodzie, Sally skupia się przede wszystkim na zadbaniu o swoją karierę zawodową, a nie myśli o kolejnej miłości.

Bohaterka nie może wyjść z podziwu, że jej kolega z pracy podrywa aktorkę spoza swojej ligi. On średnio atrakcyjny a ona piękna i ponętna. Kobieta zaczyna się zastanawiać czemu nigdy nie jest odwrotnie, czemu to przystojny mężczyzna praktycznie nigdy nie spojrzy na mało atrakcyjną kobietę.

I właśnie wtedy na choryzoncie pojawia się cudowna gwiazda muzyki pop - Noah Brewster. Facet ma na swoim koncie liczne podboje i związki, jednak są one zwykle z olśniewającymi modelkami.

Wydawać by się mogło, że naszych głównych bohaterów nic nie połączy, a jednak z czasem zbliżają się do siebie coraz bardziej i zaczyna między nimi iskrzyć.

Książka bardzo mi się podobała, była podzielona na prolog, 3 rozdziały oraz epilog. Pierwszy rozdział skupiał się na przedstawieniu dwójki głównych bohaterów oraz ich najbliższego grona. Super było opisane jak powstaje show telewizyjne, jak wygląda to od środka, wymyślanie pomysłów, pisanie scenariusza, scenki, odkrywanie ról. W tej części poznaliśmy też dwie przyjaciółki Sally - Viv i Heriettę, które niesamowicie polubiłam i wnosiły dużo świeżości i lekkości do powieści. Fantastycznie pokazany został rozkwit relacji między Sally a Noahem, wszystko działo się dość powoli ale tak bardzo naturalnie, że nie się było oderwać od książki.

Kolejny rozdział dzieje się w czasach pandemii i jest wymianą maili pomiędzy głównymi bohaterami, tutaj następuje zdecydowany rozkwit ich relacji oraz umacnia się więź między nimi. Jest tutaj sporo humoru oraz możemy poznsć ich różne doświadczenia życiowe. Przez to, że jest to taka, a nie inna forma, czytało się go super szybko i niezwykle przyjemnie. Oczywiście są też dłuższe maile ale wciąż czyta się je płynnie.

Trzeci rozdział opowiada o tym jak Sally i Noah spotykają się ponownie oraz zaczynają rozumieć, że łączy ich coś zdecydowanie wyjątkowego i łączy ich wzajemne uczucie.

Podsumowując książka mi się podobała, bohaterowi byli naprawdę przemyślani i dobrze wykrwowani. Autorka poruszyła wiele różnych tematów - kult piękna i atrakcyjności w obecnych czasach, karierę u kobiet i nierówności z tym związane, sławę, kompleksy, relację międzyludzkie oraz oczekiwania społeczne. Dobrze spędziłam czas z tą książką. Było to moje pierwsze spotkanie z twórczością autorki, ale na pewno nie ostatnie. 😀

Sally Milz skupia się na swojej karierze zawodowej, jest scenarzystką komediowego show, a swojej pracy poświęca się całkowicie, zwłaszcza, że po rozwodzie i paru zawodach miłosnych już nie myśli o znalezieniu miłości. Jest dla siebie, swoich przyjaciół, kochanego ojczyma z uroczym beaglem i wspomnianej wcześniej pracy.
I jak to bywa w komediach romantycznych, do czasu.
Bohaterka jest pełna podziwu gdy jej przeciętny kolega z pracy uwodzi piękną aktorkę, zastanawiając się, dlaczego nigdy nie jest na odwrót. I to wtedy miedzy strony naszej książki wchodzi Noah – przystojny gwiazdor muzyki pop.
Powieść według mnie bardziej romantyczna z tytułu, niż komediowa była dokładnie tym czego potrzebowałam miedzy książkami o ciężkim życiu lub wojennymi. Podzielona jest na trzy części, pierwszym poznanie się głównych bohaterów i przedstawienie powstawania show od środka – to było naprawdę super, druga była wymiana e-maili miedzy Sally, a Noah w czasach covidu - to także było świetne, małe przypomnienie jak nasz świat się zatrzymał na chwile nie tak całkiem dawno temu i do czego mam nadzieje nigdy nie wrócimy no i trzecia gdy para spotyka się na nowo odkrywając swoje uczucie. Bo czy przeciętna w swoim mniemaniu kobieta, może zdobyć zainteresowanie pięknego mężczyzny?
Świetny przerywnik miedzy ciężkimi tematami w innych lekturach, które czytam. Bawiłam się super.

I jak to bywa w komediach romantycznych, do...

Bardzo lubię oglądać komedie romantyczne. Jeśli nie wiem co włączyć, to właśnie tego typu film jest moim pierwszym wyborem. Jeżeli chodzi o książki to już rzadziej sięgam po ten gatunek. Zazwyczaj przeplatam sobie różne gatunki, które czytam. Ostatnio nadszedł czas na książkę, która nie jest kryminałem i fantasy. Sięgnęłam po „Komedię romantyczną”.
Początkowo byłam bardzo ciekawa z jaką historią przyjdzie mi się zapoznać. Początek mi się podobał. Miałam okazję zobaczyć jak tworzy się jeden z odcinków programu telewizyjnego. Jednak z czasem zaczęłam się nudzić. Poczułam, że to za dużo szczegółowych informacji jak na jeden odcinek programu. Na szczęście autorka nie zatrzymała się na tym jednym wątku. Przeniosła akcję o kilka lat. Trafiłam do czasu pandemii i to tam dostałam komedie romantyczną, którą chciałam. Ona, scenarzystka programu telewizyjnego, która pandemiczny czas spędza u ojczyma. On, gwiazda muzyki pop, znany ze spotykania się tylko z modelkami. Jednak jak to bywa w takich powieściach, coś zaczyna ich łączyć i nie wiadomo w którą stronę to się potoczy.
Dopiero jak akcja przeniosła się do czasów pandemii zaczęło być śmiesznie, romantycznie i skomplikowanie. Mam wrażenie, że w pełni rozumiałam rozterki Sally, czyli naszej głównej bohaterki. Wydaje mi się, że miałabym podobne, gdybym znalazła się w takiej sytuacji. Przez to ją polubiłam i trzymałam kciuki za jej relację z Noah.
Książka „Komedia romantyczna” ma swoje plusy i minusy. Jednak w moich myślach zostanie ta ciekawsza część, która sprawiła, że świetnie się bawiłam w trakcie czytania. Z chęcią bym jeszcze kiedyś zawitała do Sally i Noah, bo mam wrażenie, że czekają ich ciekawe przygody.

Początkowo byłam bardzo...

💜"𝑲𝒐𝒎𝒆𝒅𝒊𝒂 𝒓𝒐𝒎𝒂𝒏𝒕𝒚𝒄𝒛𝒏𝒂" 𝑪𝒖𝒓𝒕𝒊𝒔 𝑺𝒊𝒕𝒕𝒆𝒏𝒇𝒆𝒍𝒅

[współpraca reklamowa]

Recenzja:
Ta książka to historia, która niesie za sobą pewne przesłanie, jeśli chodzi o relację i miłość i choć tytuł może wskazywać na to, że to zwykła komedia romantyczna, nie do końca tak jest, ponieważ nie spotkamy się tutaj z przesłodzoną relacją między bohaterami. Książka jest podzielona ma trzy rozdziały, co było takie trochę nietypowe i jeśli chodzi o pierwszy rozdział, to trochę mnie on nudził i miałam wrażenie, że strasznie długo ciągnie się to wszystko, było też sporo opisów, a mniej dialogów i to mnie męczyło, natomiast Rozdział drugi był zdecydowanie lepszy, ponieważ bohaterowie w nim porozumiewali się ze sobą tylko za pomocą maila i mega fajnie mi się to czytało. Bohaterowie to barwne i ciekawe postacie, jednak zabrakło mi w tej historii czegoś, co porwało by mnie do końca. Jeśli chodzi o humor, to zdecydowanie mi go tutaj brakowało. Ogólnie książkę czytało mi się przyjemnie, jednak ten początek nie przypadł mi do gustu.

💜"𝑲𝒐𝒎𝒆𝒅𝒊𝒂 𝒓𝒐𝒎𝒂𝒏𝒕𝒚𝒄𝒛𝒏𝒂" 𝑪𝒖𝒓𝒕𝒊𝒔 𝑺𝒊𝒕𝒕𝒆𝒏𝒇𝒆𝒍𝒅

[współpraca reklamowa]

Recenzja:

No nie, ja tego nie kupuję. Ani to komedia, ani romantyczna - nie ma w tej książce nic śmiesznego, romansu też nie ma, bo bohaterowie są strasznie drętwi i nie mają żadnej chemii.
Koleś jest celebrytą i poznaje na planie jakiegoś tam programu telewizyjnego pisarkę skeczy komediowych. Znają się przez tydzień, z czego rozmawiają może trzy razy a ich ostatnia konwersacja kończy się kłótnią. Następny rozdział, mijają dwa lata, zaczyna się pandemia. Kolesiowi nudzi się siedzenie samemu w domu, wiec znajduje jej adres email i z dupy pisze do niej wiadomość . I tak wymieniają się (przeraźliwie nudnymi, które w zamyśle chyba mają być głębokie) mailami przez miesiąc, po czym zaprasza ją do siebie i wyznaje miłość po grób. A ona jedyny problem jaki w tym widzi, to że on jest za przystojny. A, i że musi, na pewnym etapie, zrobić kupę u niego domu.
Nie wiem, czemu ja to przeczytałam, ale darujcie sobie, serio.

W wyzutym z ubarwiania rzeczywistości, życiowym ujęciu obrazująca wolne od lukru oblicze miłości. Błyskotliwie kompilująca zanurzony w autentyczności romantyzm z ukradkowością refleksyjnego przekazu. Wdzięcznie akcentująca nie(bajkowy) portret ludzkiej egzystencji.

„Komedia romantyczna” to nieoczywista, okładką sugerująca pozytywne wibracje powieść, która z pewnością… nie wpasowuje się w ramy komedii romantycznej. Z mojej stronie absolutnie nie stanowi to zarzutu, w tej skąpanej w realizmie wizji porywów serca dostrzec można bowiem tak znajomą każdemu codzienność. To bardziej słodko-gorzka historia, której bliżej do odsłony obyczajowej niż namiętnego, pełnego iskier romansu. Subtelnie muskająca współczesne spojrzenie na cielesność, na tak powszechny obecnie kult atrakcyjności, pod którym zanika to, co tak naprawdę istotne w drugim człowieku – wnętrze, inteligencja, erudycja. I zarazem to dosyć wyraźnie podkreślona ekspozycja braku wiary w siebie, zakorzenionego pod skórą poczucia niedoskonałości, które oddziałuje na pewność siebie, ale też na tworzone relacje. Na fundamencie znajomości niezrozumiałej dla społeczności mediów społecznościowych, Curtis Sittenfeld z wyczuwalną ironią traktuje o realiach normalnego związku, nie stroni od dosłownego oddania spędzania pierwszych wspólnych chwil tak wyraźnie podszytych zawstydzeniem, niezręcznością i niepewnością każdego gestu. Przenika przez utrwalony w tym gatunku przesłodzony posmak miłość i obnaża jego ulotność oraz iluzoryczność w odniesieniu do nieliterackiej prozy dnia.

Niewątpliwie to kompozycja miłosnych tonów, którą otulono fragmentarycznie nadmierną drobiazgowością w eksploracji zdarzeń, a przez to intensywnie absorbująca w samodzielne doszukiwanie się refleksyjnej wymowy fabularnej. Sugestywnie umiejscowiono tę historię w czasach obowiązującego zamknięcia w swoich domach, konfrontując tym samym intymność słowa pisanego ze spontanicznością i nieprzewidywalnością w przebiegu spotkań twarzą w twarz – to bez wątpienia intencjonalna konstrukcja treści uwypuklająca internetowe wiadomości. Nie sposób odmówić tej prozie swoistej mądrości dryfującej wokół relacji w naznaczonej neurotyzmem rzeczywistości, wokół negliżowanej na oczach wszystkich prywatności, ale też zarazem uznać ją za klasyczną przedstawicielką tego gatunku. Bezsprzecznie to komedia romantyczna tylko z tytułu, idealna dla wielbicieli nieprzesiąkniętej fikcyjnym idealizmem kreacji uczuć. Bo romantyzm nie skrywa się w płomiennych wyznaniach czy wielkich czynach, ale w trosce, obecności, we wsparciu w najbardziej trudnych momentach życia. Bo przecież kocha się sercem, a nie wzrokiem, cały czas, a nie w najwspanialszych chwilach. To niespieszna, zaaranżowana z detalowością opowieść o każdym z nas, o naszych lękach, pragnieniach, w końcu o nadziei – wszak, jak sugeruje sam opis, życie to z pewnością nie komedia romantyczna. Nikt nie może obiecać nikomu w finalnym wydźwięku miłości długiej i szczęśliwej, kto jednak powiedział, że nudna i szara, czasami obfitująca w przykre niespodzianki codzienność nie może być piękna i satysfakcjonująca? Mnie ta książka przekonuje – zdecydowanie bardziej niż tradycyjny kadr literackiej romantyczności, tak często powielany w historiach o miłości.

Nie ma zaskakujących zwrotów akcji czy też wartkiej fabuły, ale za to dojrzałych bohaterów z jasno określonymi zaletami i wadami charakteru, którzy potrafią rozmawiać

2081

Książka „Komedia romantyczna” Curtis Sittenfeld zapowiada się ciekawie, jednak wyszło słabo. Lubię sięgać po takie książki, jednak w takiej kategorii trafiam na coraz gorsze.
Nie rozchodzi się tu tylko o język i przekaz, ale brakuje w niej energii, która wciągnie nas do końca. Podchodziłam do niej trzy razy, prawie nic nie pamietam po tej lekturze, tylko rzeczy nieistotne. Dodatkowa izolacja związana z pandemią sprawiła, że odechciało mi się jej czytać jako ebook, a resztę odsłuchałam jako synchrobook.
Bardzo rzadko wystawiam tak niskie opinie, jednak dla mnie to szkoda czasu.

• Ebooki
  • Romans