Okładka książki Marvel: The Legendary Graphic Novel Collection: Volume 21: Truth: Red, White & Black Kyle Baker, Robert Morales
Kyle BakerRobert Morales Wydawnictwo: Hachette Book Group Cykl: Marvel Legendary Collection (tom 21) komiksy
komiksy
Marvel Legendary Collection (tom 21)
Hachette Book Group
2022-12-30
2022-12-30
komiks

Okładka książki Plastic Man: Ścigany Kyle Baker, Reed Crandall, Jerry Iger
Plastic Man: Ś... Kyle Baker, Reed Cr...

Zdecydowanie jeden z najlepszych albumów wydanych dotychczas w ramach "Kolekcji Legendarnych Komiksow Marvela".

"Truth: Red, White & Black" Roberta Moralesa i Kyle'a Bakera porusza temat eksperymentów, które doprowadziły do stworzenia superżołnierza - Kapitana Ameryki. Opierając fabułę na prawdziwych wydarzeniach (punktem wyjścia były haniebne eksperymenty w Tuskegee, które miały na celu zbadanie skutków nieleczenia syfilisu u Afroamerykanów),Morales odsłania najmroczniejsze karty superbohaterskich opowieści i makabryczną prawdę: by uzyskać idealne serum, poświęcono dziesiątki czarnoskórych żołnierzy, upokarzając ich, torturując i poddając wycieńczającym testom oraz wysyłając na samobójcze misje.

Nie czytałem dotąd komiksu, który by w tak wielowymiarowy sposób ukazywał problemy nierówności i ucisku rasowego, dając jednocześnie tak interesujący wgląd w zróżnicowane perspektywy samych afroamerykanów. Oddział, w którym służy "jedyny ocalały" Isaiah Bradley, składa się z żołnierzy z różnych warstw społecznych, mających różne motywacje i metody oporu w obliczu niesprawiedliwości - od retoryki po bezwzględną przemoc.

Historię wzbogacają, przewrotnie karykaturalne, rysunki Kyle'a Bakera, który wyraźnie inspirował się komiksami z epoki, w której dzieje się znaczna część fabuły (lata 30-te, 40-te) czy wręcz komiksowymi "paskami" humorystycznymi, drukowanymi wówczas w prasie. Daje to ciekawy kontrast z makabrą, którą emanuje niejednokrotnie ta historia (sceny w barakach, gdzie eksperymentuje się na żołnierzach, czy sceny wyzwalania obozu koncentracyjnego, ze stosami ciał zamordowanych Żydów).

Publikacja pierwszych zeszytów wywołała kontrowersje - o czym piszą twórcy i redaktorzy w obszernym dodatku, tłumaczącym między innymi, nawiązania do prawdziwych wydarzeń z historii - bowiem "fani" (nie znając całości) byli oburzeni, że zmienia się origin ich ukochanego bohatera. Wielu z nich, w tym znani recenzenci, po zakończeniu serii, sypali głowy popiołem.

Dziś słusznie "Truth: Red, White & Black" uznawany jest za jeden z najlepszych i wpływowych komiksów Marvela, stał się częścią mitologii Kapitana Ameryki i z pewnością przyczynił się do większego zainteresowania tematami związanymi z problemami rasizmu i nierówności społecznych oraz ich lepszego zrozumienia. Polecam gorąco!