Dogonić noc

Endorfina
2023-07-21
2023-07-21
debiut wyścigi

Książka "Dogonić noc" jest debiutancką powieścią autorki, a jak już wiecie bardzo lubię poznawać nowych pisarzy, dodatkowo uwielbiam klimat "Szybkich i wściekłych" - wyścigi, adrenalinę, rywalizację dlatego też nie mogłam przejść obojętnie obok tego tytułu. Stylistyka i język jakim posługuje się autorka jest bardzo lekki, prosty i przyjemny co sprawia, że książkę czyta się w zawrotnym tempie. Ja pochłonęłam ją w jedno popołudnie. Fabuła została w interesujący sposób nakreślona oraz dobrze poprowadzona i chociaż momentami jest przewidywalna, to nie odebrało mi to radości z czytania. Główni bohaterowie - Nina i Maks - zostali w interesujący sposób wykreowani. To postaci, które mają wady i zalety, tak jak my popełniają błędy, postępują pod wpływem chwili, dlatego tak łatwo się z nimi utożsamić w wielu kwestiach, podzielając podobne bolączki i dylematy moralne. Na kartach powieści mogłam lepiej poznać oboje bohaterów, ich myśli, odczucia, mogłam dowiedzieć jakie wydarzenia z przeszłości wpłynęły na ich obecne życie, a tym samym mogłam lepiej zrozumieć ich postępowanie oraz decyzję. Oboje tak naprawdę zaskarbili sobie moja sympatię, chociaż Nina czasami irytowała mnie swoim zachowaniem, niemniej jednak byłam szalenie ciekawa w jakim dokładnie kierunku potoczy się ich relacja, a ta została w naprawdę świetnie zaprezentowana, czuć było chemię między bohaterami, co bardzo mi się podobało. Nie brakuje tutaj oczywiście tajemnic, demonów przeszłości oraz walki z przeciwnościami losu, które okazują się nie tak łatwe do pokonania i w pewien sposób kształtują głównych bohaterów. Wątek związany z wyścigami samochodowymi został w naprawdę ciekawy sposób przestawiony, nie było tutaj nawet chwili na nudę, momentami emocje naprawdę sięgały zenitu, a moje serce zaczynało bić zdecydowanie szybciej. Autorka w swojej powieści nie boi poruszać się trudnych, życiowych i ponadczasowych tematów, które tak naprawdę mogą spotkać każdego z nas czy naszych bliskich, wywołując przy tym naprawdę wiele skrajnych emocji. Miło spędziłam czas z tą książką i czekam już na kolejne powieści spod pióra autorki! Polecam!

Niestety na przestrzeni ostatnich tygodni zdarzyło się kilka DNF i właśnie jednym z nich jest "Dogonić noc". Przyznam się bez bicia, że z tą książką niemalże od samego początku miałam ogromny problem. Dosłownie czułam, że nie mogę się w nią wciągnąć i każde kolejne strony sprawiały, że wpadałam w czytelniczy zastój. Zdarzały się takie momenty, że sama nie wiedziałam o czym czytam, co jest głównym wątkiem i kompletnie nie czułam chemii do bohaterów. Dałam radę dobrnąć do połowy, a później stwierdziłam że nie będę się niepotrzebnie męczyć i porzuciłam książkę. 🙈

Niestety jest to pierwsza endorfinka, która nie przepadła mi do gustu.

Książka niby nie jest źle napisana, jednak historia okazała się przewidywalna i infantylna, a między bohaterami nie czułam chemii. Tematyka wyścigów to też nie moja bajka. Jednym słowem wynudziłam się jak mops.

„Dogonić noc” to powieść obyczajowa z nutką tajemnicy, osnuta wokół wyścigów samochodowych.
Nina, pasjonatka wyścigów, ma do spłacenia ogromny dług po tym, jak rozbiła auto swojego byłego chłopaka Igora. Dlaczego je jednak rozbiła? Dlaczego ucieka przed Igorem?

Pewnego dnia poznaje Maksa, który poszukuje prawdy o tragicznej śmierci swojej dziewczyny Magdy. Jaki związek miała Magda z wyścigami samochodowymi? Dlaczego zginęła? Czy poznanie Niny pozwoli Maksowi rozwikłać trapiącą go zagadkę?

Odpowiedzi na te wszystkie pytania należy szukać na kartach powieści.

Autorka otwiera przed nami świat nielegalnych wyścigów samochodowych, daje poczuć tę prędkość i nutkę tajemnicy, adrenalinę i rywalizację. W tle mamy romans rozwijający się pod rozgwieżdżonym niebem, chociaż Nina nie może się do końca zdecydować, czy chce tworzyć jakiś związek... I to jej niezdecydowanie sprawia, że nie do końca daje się polubić. Natomiast jestem pewna, że każda czytelniczka od razu polubi Maksa!

W te wyścigi umiejętnie wpleciona zostaje tematyka trudnych wyborów, poszukiwania własnej tożsamości i radzenia sobie z traumami z przeszłości.

Warto sobie też zadać pytanie: „Co byś wybrała: życie w pojedynkę, ale z możliwością robienia wszystkiego, na co masz ochotę, czy zwykłe życie z drugą osobą?”

To książka dla osób pasjonujących się wyścigami samochodowymi, które oprócz adrenaliny cenią sobie także romantyczne uczucia.

Na uwagę zasługuje piękne wydanie – jak każda książka Endorfiny, także i ta ma przepiękne kolorowe brzegi.

Wydawnictwu dziękuję za egzemplarz do recenzji.

Nina kocha szybkie samochody oraz wyścigi. Wielokrotnie brała w nich udział aż do tego feralnego dnia, w którym uległa wypadkowi. Już nic nie jest takie samo jak przedtem. Do tego ma ogromny dług do spłacenia. Ledwo wiąże koniec z końcem i nie może uwolnić się raz na zawsze od przeszłości. Cień nadziei pojawia się poprzez udział w elitarnym zlocie wyścigów. Nowo poznany znajomy, Maks również chce się na niego wybrać. On sam skrywa pewien sekret związany z wyścigami. Chce poznać prawdę. Wszystko się komplikuje w momencie kiedy zaczyna rozumieć, że to co powstaje między nim a Niną to uczucie, które do tej pory było dla nich czymś nieznanym. Czy wygrają wyścig zwany prawdą?

Skończywszy czytać książkę, od razu chciałam sięgnąć po coś jeszcze spod pióra autorki, ale niestety nie ma nic „Dogonić noc” jest jej pierwszą, debiutancką książką. Jestem pod ogromnym wrażeniem tego co stworzyła autorka, ale przede wszystkim, że udało jej się odwzorować niepowtarzalny klimat wyścigów.

Styl autorki jest bardzo przyjemny i lekki, pozwala czytelnikowi prowadzić się przez lekturę. Na każdym kroku czuć adrenalinę i szybkość samochodów. Bohaterowie niosą na barkach bagaż doświadczeń. Z początku ich postępowanie może być dla nas niezrozumiałe, ale gdy lepiej im się przyjrzymy i zrozumiemy, dlaczego dokonali takich, a nie innych wyborów. Strach i lęk paraliżuje przed kolejną utratą. Czy zawalczą o siebie? Zakończenie zaskakuje i pokazuje, że zmiany są bardzo ważne, ale ważniejsze jest nie bać się sięgać po pomoc. Aby ruszyć naprzód trzeba zamknąć przeszłość, by iść w przyszłość.

Oprócz romansu i nielegalnych wyścigów, w książce pojawią się trudne tematy i wątek kryminalny. I z pewnością nie jest to tylko lektura dla fanów "Szybkich i wściekłych".

Tytuł: Dogonić noc
@wydawnictwoendorfina

"Dogonić noc" to typowa historia obyczajowa z nutką tajemnicy. Nina po wypadku, w którym rozbiła samochód swojego byłego chłopaka Igora, próbuje poskładać swoje życie na nowo, zapomnieć o trudnej przeszłości, lecz skutecznie uniemożliwia jej to dług, który musi spłacić. Maks od kilku lat próbuje się dowiedzieć w jakich okolicznościach zginęła jego dziewczyna Magda. Tropy prowadzą do wyścigów samochodowych "Millenium", na które wstęp otrzymują nieliczni. Poznanie Niny, byłej uczestniczki tych wydarzeń, daje chłopakowi możliwość wejścia w ten świat i dowiedzenia się prawdy, na temat śmierci swoje dziewczyny, lecz również daje to początek czemuś nowemu, na co może oboje nie są gotowi.

Jest to całkiem sympatyczna historia, na spokojne popołudnie. Mamy tu tajemniczą śmierć dziewczyny Maksa, którą powoli starają się rozwikłać główni bohaterowie. Mamy tu również przykład przyjaźni między Niną i Maksem, która przeradza się z czasem w coś innego, mocniejszego. Nie jest to historia, która powoduje efekt wow. Nie trzyma nas w swoich szponach, ale jest to miła odmiana od tych wszystkich bad boyów i mafiozów. Czyta się dobrze, szybko, bohaterowie są świetnie wykreowani. Czego chcieć więcej?

Polecam tę książkę wszystkim tym, którzy mają dosyć historii mafijnych i tych wszystkich młodzieżówek, które zalewają półki w księgarniach. Jest to dobrze napisana historia obyczajowa z ogromną nutą romansu, tajemnicy, trochę dla fanów motoryzacji. Przede wszystkim dla może nieco starszych czytelników.

Fabuła: 7/10
Okładka: 7/10
Całość: 7/10

Tytuł: Dogonić noc
@wydawnictwoendorfina

Sporty moto w książce? Jak zawsze jestem chętna. Co tutaj mamy? Jest ekscytująco! Nina startuje w wyścigach amatorskich, ale wypadek zmienia jej świat. Szarpie się nie tylko z własny marzeniem, ale przede wszystkim z komornikiem. Tymczasem na horyzoncie pojawia się tajemniczy Maks, który zaczyna coraz bardziej interesować się wyścigiem Milenium. Do tego dołóżmy przyjaciela Tomka, który próbuje odciągnąć Ninę od zawodów i ma ku temu dobre powody.
Pierwszy raz czytam książkę tej autorki, ale styl pisania bardzo przypadł mi do gustu. Lubię gdy dużo się dzieje, a akcja goni jak szalona.

Szybkie auta, nielegalne wyścigi, bolesna przeszłość.
To rzeczy, które łączą Ninę i Maksa.
Kobieta chce spłacić dług i uciec od przeszłości, a pomóc ma jej w tym wyścig, bardziej nielegalny niż legalny.
Maks, chce poznać prawdę o tym, co stało się kilka lat temu na tych samych wyścigach, na których bywała Nina.
Czy dowie się co stoi za śmiercią jego byłej dziewczyny i czy zazna spokoju?
A Nina? Czy wreszcie uwolni się od toksycznej przeszłości i skończy uciekać przed uczuciami?

Ta historia ma dla mnie posmak szybkich i wściekłych w wersji polskiej.
Sami wiemy, że takie nielegalne wyścigi naprawdę są organizowane, więc nie czułam, aby książka była naciągana.
Kartka po kartce dowiadywałam się, co kryje historia Niny i Maksa, bo bohaterowie skrywali dużo tajemnic.
Jedno wiedziałam od początku. Nina potrzebuje terapeuty, bo to jak odpychała Maksa w pewnym momencie i mnie zaczęło irytowac. Raz chciała, raz nie chciała, nie dziwię się chłopakowi, że był skołowany, bo też bym była. Jej nastrój potrafił się zmienić w jedej minucie.
Z tej dwójki bardziej moją sympatię zaskarbił Maks, a Nina po prostu musiała sobie poukładać w głowie.
Książka na duży plus. Fajne, obrazowe opisy i super, że pojawiły się Mazury 😁

Szybkie auta, nielegalne wyścigi, bolesna przeszłość.
To rzeczy, które łączą Ninę i Maksa.
Czy dowie się co stoi za śmiercią jego byłej dziewczyny i czy...

Tytuł: "Dogonić noc"
Data premiery: 21.07.2023r.
Wydawnictwo: Endorfina

"Szybcy i wściekli" - na TAK czy NIE?
"Dogonić noc" to książka...
O szybkich samochodach...
O długach...
O adrenalinie...
O miłości...
O prawdziwej przyjaźni...
No... działo się. Naprawdę się działo!
Jest to pierwsza książka wydawnictwa @ ktorą miałam przyjemność czytać i... szacun dla nich za to, jak książka jest wydana. Trzymając książke w rękach nie mogłam napatrzec się na okładkę i na brzegi, które są w pięknym pomarańczowym kolorze 🧡 Jest po prostu urocza.
Jeżeli chodzi o treść:
Mamy dwóch kluczowych bohaterów.
Ninę i Maksa.
Dziewczyna lubi szybkie samochody i adrenalinę. Kiedy dowiaduje się, że "Millenium" organizuje znów niebezpieczne wyścigi-ona MUSI tam być. Problem w tym, że liczba miejsc jest ograniczona, a problem drugi jest taki, że kto przybędzie pierwszy... ten lepszy. Uczestnicy dostają współrzędne tajemniczego miejsca wyścigów. Kto prawidłowo odgadnie drogę, ten wejdzie na wyścigi...
Tym razem Ninie towarzyszy jej najlepsza przyjaciółka i dwóch nowo poznanych znajomych - w tym Maks.
Chłopak ma ukryty cel... od dwóch lat chciał pojawić się na wyścigach... chciał dowiedzieć się prawdy... prawdy o tym, jak zginęła jego dziewczyna Magda.
Czy Nina okaże się dla niego przepustką?
Kiedyś już czytałam o motocyklach. Nawet zdarzyły się jakieś szybkie auta, ale chyba pierwszy raz poczułam te emocje u siebie, które towarzyszyły bohaterom.
Myślę, że jest to świetna książka dla fanów "Szybkich i wściekłych". Tutaj prym wiedzie kobieta, ale w niczym to nie przeszkadza!
Niebezpieczni mężczyźni też się pojawią😁
Także...
Polecam!
Warto poznać historię Niny i Maksa 🧡

Tytuł: "Dogonić noc"
Data premiery: 21.07.2023r.
Wydawnictwo: Endorfina

"Szybcy i wściekli" - na TAK czy NIE?
"Dogonić noc" to książka...
O szybkich samochodach...
O długach...
O adrenalinie...
O miłości...
O prawdziwej przyjaźni...
No... działo się. Naprawdę się działo!
Jest to pierwsza książka wydawnictwa @ ktorą miałam przyjemność czytać...

"Dogonić noc" to powieść Małgorzaty Kasak, która z łatwością wciąga w świat amatorskich wyścigów samochodowych, skomplikowanych relacji oraz tajemnic przeszłości. Główny bohater, Maks, prowadzi nas przez zawirowania swojego życia, dzieląc się swoim uczuciem, lękiem i nadzieją.

Jednym z głównych atutów książki jest narracja prowadzona z perspektywy bohatera. Pozwala to na głębsze zrozumienie jego postaci i lepsze wczucie się w jego emocje. Zręczne połączenie wątków romansu, dramatu i kryminalnej intrygi sprawia, że akcja nie traci tempa, a czytelnik z niecierpliwością przewraca kolejne strony.

Kasak zręcznie przedstawia świat wyścigów, stanowiący tło dla historii Maksa, przemycając równocześnie tematykę trudnych wyborów, poszukiwania własnej tożsamości i radzenia sobie z trudnościami przeszłości.

Mam jedno drobne zastrzeżenie, że czasami udało mi się pewne decyzje bohatera były oczywiste. Oczywiście wynikają one z jego charakteru i przeszłości. Mimo to, drobne niedogodności w niczym nie umniejszają wartości tej opowieści.

W skrócie, "Dogonić noc" to solidna i angażująca lektura, która z pewnością zainteresuje czytelników szukających emocjonującej historii o człowieku stawiającym czoła wyzwaniom losu. Warto sięgnąć po tę książkę i samemu przekonać się o jej wartości.

• Romans
  • The Best Of
  • Nie ma
  • Biblioteka domowa
  • Przeczytane 2023

Dodaj cytat z książki Dogonić noc