Dynamiczny mózg. Historia nieustannych przeobrażeń

Okładka książki Dynamiczny mózg. Historia nieustannych przeobrażeń David Eagleman
Okładka książki Dynamiczny mózg. Historia nieustannych przeobrażeń
David Eagleman Wydawnictwo: Zysk i S-ka popularnonaukowa
380 str. 6 godz. 20 min.
Kategoria:
popularnonaukowa
Tytuł oryginału:
The Inside Story of the Ever-Changing Brain
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Data wydania:
2023-06-27
Data 1. wyd. pol.:
2023-06-27
Liczba stron:
380
Czas czytania
6 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788382029314
Tłumacz:
Aleksander Wojciechowski
Średnia ocen

7,9 7,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
37 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1
1

Na półkach:

,,Dynamiczny mózg" Davida Eaglemana to fascynująca podróż po tajemniczym świecie ludzkiego umysłu, ukazana w sposób przystępny nawet dla tych bez specjalistycznej wiedzy z zakresu biologii. Amerykański neurobiolog, znany z wcześniejszych publikacji takich jak ,,Mózg. Opowieść o nas" czy ,,Mózg incognito", ponownie udowadnia swoją zdolność do przekazywania skomplikowanych zagadnień w lekki i obrazowy sposób.

Na początku lektury dowiadujemy się, czym jest plastyczność mózgu i poznajemy historię chłopca, dla którego elastyczność tego organu stała się kluczowym elementem, umożliwiając mu zachowanie pełnej sprawności pomimo funkcjonowania jedynie z jedną półkulą mózgu. Eagleman poświęca także wiele rozdziałów substytucji sensorycznej - opisując m. in. jak można ,,widzieć’’ za pomocą języka albo uszu, by dalej przejść do historii niczym z filmów science-fiction o możliwości opanowania przez ludzi kolejnych zmysłów. Z książki dowiemy się również o przyczynach bólów fantomowych oraz o tym, że w milimetrze sześciennym tkanki kory mózgowej jest dwanaście razy więcej połączeń niż ludzi na świecie. Cała lektura jest bogata w podobne ciekawostki oraz opisy interesujących eksperymentów czy wynalazków, o których aż dziwne, że tak mało się słyszy.

Książkę bardzo lekko się czyta, dzięki kreatywnym analogiom, jakimi operuje Eagleman, unikając przy tym naukowego żargonu. Niemniej jednak, w mojej ocenie, czasami dochodzi do przerostu formy nad treścią. Autor, choć posługuje się fascynującymi porównaniami, mógłby czasami pokusić się o trochę bardziej szczegółowe wyjaśnienie pewnych kwestii. Metafory doskonale zakreślają problem, ale niektóre zagadnienia wymagają głębszego, naukowego omówienia, a tego w tej książce zdecydowanie brakuje. Niestety, ale po dłuższym czytaniu nawet najbardziej kreatywne porównania stają się nużące, a czytelnik ma ochotę poznać sedno omawianych tematów. Jest to lektura raczej dla laików, a ci którzy spodziewają się większej dawki specjalistycznej wiedzy z zakresu neurobiologii, mogą poczuć się rozczarowani.

Dodatkowo, mam wrażenie, że w książce pojawił się błąd, ale możliwe, że wynika on z niepoprawnego tłumaczenia. Tego jednak nie wiem, bo nie czytałam tej lektury w oryginale. Mianowicie, obok neurotrofin, pojawiają się synaptotoksyny, o których chciałam poczytać więcej w innych źródłach. Zaskakujące było dla mnie to, że takie słowo w ogóle nie istnieje. Chcę wierzyć, że to pomyłka tłumacza, bo jeśli autor sam wprowadził ten termin, by w prosty sposób opisać pewne substancje, unikając fachowego słownictwa, to stworzył mylne przeświadczenie, że jest to termin funkcjonujący w nomenklaturze naukowej, a taka strategia zdecydowanie nie wpisuje się w popularyzowanie nauki.

Miłym zaskoczeniem była natomiast dla mnie struktura książki, w której bibliografia pojawia się na końcu każdego rozdziału, odnosząc do ciekawych badań oraz szerszych objaśnień niektórych kwestii. To dobry zabieg, który trochę zaspokoi bardziej wymagających czytelników, oszczędzając naukowych opisów tym mniej zaznajomionym w temacie. W książce znajdziemy również dużo rysunków i fotografii, które pomogą lepiej zrozumieć temat i pobudzić wyobraźnię.

Mimo że lektura pozostawiła lekki niedosyt, wciąż uważam, że była warta mojego czasu. Stawia ona inne światło na neurobiologię, prezentując czytelnikowi nietuzinkowe historie i fascynujące ciekawostki, którymi można później z dumą podzielić się z innymi.

,,Dynamiczny mózg" Davida Eaglemana to fascynująca podróż po tajemniczym świecie ludzkiego umysłu, ukazana w sposób przystępny nawet dla tych bez specjalistycznej wiedzy z zakresu biologii. Amerykański neurobiolog, znany z wcześniejszych publikacji takich jak ,,Mózg. Opowieść o nas" czy ,,Mózg incognito", ponownie udowadnia swoją zdolność do przekazywania skomplikowanych...

więcej Pokaż mimo to

avatar
497
258

Na półkach:

Zawsze zabawnie poczytać o mózgu i mózgach uczących się o samych sobie. W wykonaniu Eaglemana dodatkowo jest to lektura przyjemna, pouczająca i dostarczającą rozrywki.

Eagleman pisze przystępnie i podąża za bardzo jasnym ciągiem logicznym - ciężko zgubić się w trakcie lektury, co jest tym ważniejsze, że "Dynamiczny mózg" jest książka bardziej naukową niż popularno-naukową. Autor sprawnie przybliża zaawansowane pojęcia i ciekawe projekty, które są bardzo aktualne - wielkim plusem całej książki jest brak żmudnego opisu całej historii nauki, która doprowadziła do danego odkrycia. Rozważny dobór niezbędnych informacji pozwala Eaglemanowi płynnie brnąć przez kolejne tematy. Miłym zaskoczeniem jest również struktura książki - bibliografia pojawia się na końcu każdego z rozdziałów i jest miejscami omówiona, całokształt jednocześnie nie wymaga absolutnie czytania po kolei. Możecie zacząć od rozdziału, który interesuje Was najbardziej i powinniście świetnie się odnaleźć.

A jest czym się zainteresować - Eagleman opisuje między innymi protetykę zmysłów, sposoby w jakie możemy "widzieć" za pomocą chociażby skóry. W przekonujący sposób przedstawia mózg jako niesamowitą maszynę interpretującą, radzącą sobie prawie w każdych warunkach - dajcie mu bodziec, a znajdzie sposób w jaki może go wykorzystać. Nie bez znaczenia są również przykłady po jakie sięga autor - zamiast wyświechtanych, najgłośniejszych historii, o których każdy zainteresowany czytał już milion razy, przedstawia przypadki dużo mniej znane i często o wiele ciekawsze.

Jeśli luźne poszerzanie wiedzy własnej jest dla Was czymś ciekawym to "Dynamiczny mózg" będzie świetnym wyborem. Przyjemna, ciekawa i świetnie przygotowana. Oby więcej takich pozycji na rynku.

https://www.facebook.com/gniazdoszeptunow

Zawsze zabawnie poczytać o mózgu i mózgach uczących się o samych sobie. W wykonaniu Eaglemana dodatkowo jest to lektura przyjemna, pouczająca i dostarczającą rozrywki.

Eagleman pisze przystępnie i podąża za bardzo jasnym ciągiem logicznym - ciężko zgubić się w trakcie lektury, co jest tym ważniejsze, że "Dynamiczny mózg" jest książka bardziej naukową niż popularno-naukową....

więcej Pokaż mimo to

avatar
14
13

Na półkach:

Lektura, po której nawet najwięksi laicy docenią swoją mózgownicę- centrum dowodzenia.
David Eagleman, neurobiolog i wykładowca w sposób przystępny i ciekawy przybliża naukowe zagadnienia związane z procesami zachodzącymi w mózgu, opisuje eksperymenty, wyjaśnia trudne zagadnienia. Absolutnie nowatorskie spojrzenie.
Nieważne, czy masz dwie ręce, czy jak hinduski Wisznu ze dwie pary- autor dowodzi na licznych przykładach, że dasz radę Czytelniku! Bo twój mózg jest dynamiczny i ,,otwarty " na nowe możliwości. Nadchodzi era bionicznych ludzi, awatarów, interfejsów w mózgu i tzw. rozszerzonej rzeczywistości. Superzmysły na wyciągnięcie ręki... Widzenie w innych zakresach widma elektromagnetycznego słyszenie ultradźwiękowe, kontrola niewidzialnych stanów fizjologicznych ciała- to nie ,,Terminator" Camerona, to przyszłość. Nie musimy czekać już miliony lat na kolejny zmysł, wykształcony w procesie ewolucji- właśnie daje go nam technologia. Nasz mózg zmienia się pod wpływem tego, czemu poświęcamy więcej czasu. Ta pasjonującą lektura skłania do przemyślenia tego wszystkiego raz jeszcze, co człowiekowi wtłaczano do głowy latami ze szkolnych podręczników. Jestem pod wrażeniem.

Lektura, po której nawet najwięksi laicy docenią swoją mózgownicę- centrum dowodzenia.
David Eagleman, neurobiolog i wykładowca w sposób przystępny i ciekawy przybliża naukowe zagadnienia związane z procesami zachodzącymi w mózgu, opisuje eksperymenty, wyjaśnia trudne zagadnienia. Absolutnie nowatorskie spojrzenie.
Nieważne, czy masz dwie ręce, czy jak hinduski...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1359
1357

Na półkach:

Jak bardzo plastyczny jest ludzki mózg? Jakie ma zdolności adaptacyjne? Dlaczego tak naprawdę wrogiem pamięci nie jest czas, a kolejne nowe wspomnienia? Skąd biorą się sny i co mają wspólnego z ruchem obrotowym Ziemi? Czy wiedzieliście, że w milimetrze sześciennym tkanki kory mózgowej jest dwanaście razy więcej połączeń niż ludzi na całej planecie? A zdajecie sobie sprawę, jak bardzo substancje psychoaktywne modyfikują układ nerwowy?

Z tej książki dowiecie się do czego zdolny jest nasz mózg. Autor książki jest neurobiologiem i z fachową wiedzą opowiada o tym jak fascynującym organem jest nasz mózg i jak duży wpływ na niego ma środowisko, w którym się wychowujemy czy chociażby kultura. Jak kształtujemy go poprzez rozmowy z innymi ludźmi, czytanie książek czy emocjonalne związki...

(cd recenzji na fb)

https://www.facebook.com/photo/?fbid=788379993084788&set=a.530574228865367

Jak bardzo plastyczny jest ludzki mózg? Jakie ma zdolności adaptacyjne? Dlaczego tak naprawdę wrogiem pamięci nie jest czas, a kolejne nowe wspomnienia? Skąd biorą się sny i co mają wspólnego z ruchem obrotowym Ziemi? Czy wiedzieliście, że w milimetrze sześciennym tkanki kory mózgowej jest dwanaście razy więcej połączeń niż ludzi na całej planecie? A zdajecie sobie sprawę,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
881
177

Na półkach:

@mamcia_tomusio_lilusiowa
To książka z której dowiemy się o niesamowitych właściwościach i zdolnościach mózgu. Mnóstwo wiadomości o jego przeobrażeniach o tym jak wielki wpływ ma on na nasze działanie. Ta książka nieopowiada o tum czym jest mózg, ale opisuje to do czego ten organ jest zdolny. Jak to się dzieje, że osoby niewidome czują skórą? Dlaczego śnimy i jaki to ma związek z obrotowym ruchem Ziemii?

To świetnie napisana książka przez jednego z największych przedstawicieli neuronauki.
Czy jesteście chętni na tak ambitną, choć prosto napisaną lekturę?

@mamcia_tomusio_lilusiowa
To książka z której dowiemy się o niesamowitych właściwościach i zdolnościach mózgu. Mnóstwo wiadomości o jego przeobrażeniach o tym jak wielki wpływ ma on na nasze działanie. Ta książka nieopowiada o tum czym jest mózg, ale opisuje to do czego ten organ jest zdolny. Jak to się dzieje, że osoby niewidome czują skórą? Dlaczego śnimy i jaki to ma...

więcej Pokaż mimo to

avatar
6145
3446

Na półkach:

David Eagleman jest jednym z neurobiologów, po którego artykuły naukowe i publikacje popularnonaukowe sięgam w ciemno. Ma on niesamowitą zdolność opowiadania o skomplikowanych rzeczach w prosty i obrazowy sposób. Do tego każda jego kolejna książka pozwala przypomnieć sobie wcześniej zdobytą wiedzę oraz poszerzyć ją o kolejne informacje. Amerykański neurobiolog wprowadza czytelników w zawiłe problemy z humorem i niesamowitą lekkością. Polecałam Wam już kilka lat temu jego „Mózg. Opowieść o nas” oraz „Mózg incognito”. Teraz przyszedł czas na „Dynamiczny mózg. Historię nieustannych przeobrażeń”. We wszystkich tych publikacjach znajdziecie mniej więcej to samo. Wszystko przez to, że autor zakłada, że czytelnik nie zna wcześniejszych książek i nie miał okazji zdobyć informacji na temat tego jak działa mózg. To jest fantastyczny zabieg, bo za każdym razem możemy sobie przypomnieć podstawy. Do tego zawsze podsuwa nam dużo kolejnych ciekawostek, wiadomości.
Wszystkie wymienione przeze mnie książki Davida Eaglemana zabierają nas przede wszystkim w wędrówkę po organie, dzięki któremu możemy budować swoją tożsamość, uczyć się, okazywać emocje, przekazywać wiedzę. Niepozorna masa przypominająca swoją konsystencją gęsty kisiel ma niesamowity wpływ na nas, a jednocześnie pozwala nam mieć wpływ na nią. Wszystko zależy od stopnia świadomości naszego otoczenia i nas, tworzenia nowych sposobów kształcenia, wykorzystywania potencjału drzemiącego w tym najbardziej tajemniczym organie, o którym powstało wiele prac naukowych, wokół którego prowadzone jest wiele badań pomagających zrozumieć jego wpływ na funkcjonowanie ciała i który ciągle jest wielką zagadką oraz sprawia, że ciągle nie jesteśmy w stanie pomóc wielu osobom w polepszeniu ich funkcjonowania, bo ich własne mózgi płatają figla złą gospodarką chemiczną. Naukowe prace często są pisane specjalistycznym, niezrozumiałym dla przeciętnego odbiorcy językiem, a przecież każdy z nas powinien posiadać choć minimum wiedzy o mózgu i właśnie z myślą o takich czytelnikach powstały książki Davida Eaglemana, badacza, który potrafi w prosty sposób mówić o skomplikowanych sprawach. Mało tego: potrafi opowiadać o nich w tak obrazowy sposób, że czyta się ją jak powieść z szybką, wciągającą akcją. Napisanie nudnej rozprawy naukowej nie jest wielkim wyczynem, ale napisanie pracy zawierającą dużo wiedzy w taki sposób, że czytelnik nie może się oderwać od lektury jest wielkim osiągnięciem.
Autor wprowadza nas w świat mózgu przekazując nam podstawową wiedzę na temat budowy, pracy i sposobu rozbudowywania oraz utrwalania powiązań w mózgu. Dowiemy się jak bardzo tajemniczym, zawierającym wiele niewyjaśnionych zjawisk jest on organem oraz jakie obserwacje pomagają nam na poszerzenie wiedzy i jak bardzo przypadek oraz różnorodne wypadki przyczyniły się do obecnego stanu wiedzy o nim. Przyjrzenie się elastyczności, możliwości rozwoju, staje się pretekstem do omówienia piętna, jakie odcisnęły na dzieciach rumuńskie sierocińce powstałe w wyniku przymusu do rozrodu. Omawianie wpływu dzieciństwa i lat młodzieńczych pomaga zrozumieć, w jaki sposób oddziałujemy na przyszłych dorosłych, jak kształtujemy ich uprzedzenia oraz lęki, a także sposób funkcjonowania w społeczeństwie, umiejętność okazywania emocji, otwartość na wiedzę, odmienne poglądy, a także asertywność. David Eagleman uświadamia nas, w jaki sposób rozwijają się różne obszary mózgu dzięki naszym wytężonym ćwiczeniom oraz jaki wpływ na nas ma ciągłe uczenie się nowych rzeczy. Pokazuje jak niesamowicie wielkie znaczenie ma środowisko, w którym się wychowujemy, kultura, która daje nam różne możliwości, ale też powoduje ograniczenia.
Neurobiolog stopniowo wprowadza nas w świat mózgu, przybliża podstawową wiedzę, by z każdą stroną zabierać nas w podróż po coraz bardziej specjalistycznym słownictwie (opartym o nabyte w trakcie lektury) oraz wiedzy pozwalającej zrozumieć najbardziej zadziwiające sposoby funkcjonowania niepozornego organu. Publikację wzbogacono wieloma anegdotami, ciekawostkami, rysunkami, wykresami, dzięki czemu lektura jest interesująca. Przeplatanie wiedzy ciekawymi rubrykami sprawia, że czytelnik nie ma czasu na nudę, a do tego utrwala sobie nabytą wiedzę. Ponad to autor zaraża swoich czytelników własną fascynacją mózgiem, co przebija przez każdą stronę. Pokazuje nam jak niezwykły potencjał i sposób funkcjonowania ma ten organ, jak niesamowite możliwości i wiele nieodkrytych zagadek takich jak inne sposoby odbioru i interpretacji bodźców z otoczenia, możliwości oraz przeszkody w niwelowaniu wielu niepełnosprawności oraz ograniczeń, jakie wynikają z braku umiejętności interpretowania sygnałów płynących ze zmysłów.
Dla mnie szczególnie interesująca była część pozwalająca zrozumieć etyczne i religijne aspekty ludzkiego życia, wpływ różnych zmian w mózgu na nasze postępowanie oraz nastawienie do różnorodnych dogmatów, a także to w jaki sposób wykorzystywane są różnorodne skojarzenia, aby nami manipulować. Nie zabraknie tu istotnych informacji o tym, w jaki sposób ludzie nakłaniani są do ludobójstwa, jak wówczas zmienia się ich mózg oraz cennej informacji, że każdy z nas może być poddany takiej manipulacji, przez co trzeba bardzo uważać na informacje docierające z mediów. Ludobójstwo i manipulacja są tu elementami ściśle powiązanymi. Pojawiają się również etyczne problemy odpowiedzialności za dokonane zbrodnie, wpływ zmian w mózgu na wzrost agresji. Po takim spojrzeniu na mózg okazuje się on organem nie tylko tajemniczym, niezbadanym, ale i bardzo niebezpiecznym, a jednocześnie niezbędnym i na razie nie do podrobienia przez żadną technologię, którą jest w stanie wymyślić za to doskonale radzący sobie z ową technologią. Mózg ukazany jest jako organ, który ulega ciągłej zmianie. Na niektóre mamy wpływ, na inne nie.
Poza rozmyślaniami na temat tego, w jaki sposób ludzki umysł doskonale radzi sobie i szybko uczy się wykorzystywać nowe narzędzia nie zabraknie przyjrzenia się czemuś, co my – ludzie mamy od milionów lat na wyciągnięcie ręki: mózgi innych ludzi. Interesujące jest to, w jaki sposób oddziałujemy na siebie wzajemnie przez wchodzenie ze sobą w relacje, kształtowanie się pod wpływem rozmów, lektur, obcowania z określonymi ludźmi. W tym spojrzeniu pobrzmiewa echo starożytnego postrzegania człowieka jako zoon politikon (Arystoteles "Polityka"),czyli zwierzęcia społecznego, niezdolnego do rozwinięcia swojego potencjału w oderwaniu od innych ludzi.
Bogata tematycznie publikacja składa się z dwunastu głównych rozdziałów, pozwalających laikom stopniowo wejść w świat badań neurologów. Dowiemy się, w jaki sposób budowana jest tożsamość, odkrywana rzeczywistość, jak filtry zacierają nam właściwe spostrzeganie wielu rzeczy, w jaki sposób reakcje zachodzące w mózgu nami rządzą, jaki mają wpływ na nasze decyzje, jak bardzo mózg połączony jest z innymi organami oraz oddziaływaniem otoczenia, jakie możliwości daje nam technologiczna przyszłość, ale też jak duże znaczenie ma rozwijanie twórczych umiejętności.
David Eagleman traktuje czytelnika z szacunkiem i powagą rozumiejąc, że osoba niezajmująca się badaniami nad mózgiem może wiele rzeczy nie wiedzieć i pomaga te podstawowe informacje zrozumieć, dzięki czemu publikacja będzie doskonałą lekturą dla każdego zainteresowanego funkcjonowaniem naszego umysłu, a jednocześnie nieposiadającego na ten temat żadnej wiedzy, ani nieobeznanego z naukowym słownictwem. Mózg w ujęciu Davida Eaglemana powołującego się na badania naukowe to fascynujący i ciągle nieodkryty organ. Jak stwierdza autor: „Gdyby nasz mózgi były na tyle proste, by dało się je zrozumieć, my nie bylibyśmy na tyle mądrzy, by je rozpracować”.

David Eagleman jest jednym z neurobiologów, po którego artykuły naukowe i publikacje popularnonaukowe sięgam w ciemno. Ma on niesamowitą zdolność opowiadania o skomplikowanych rzeczach w prosty i obrazowy sposób. Do tego każda jego kolejna książka pozwala przypomnieć sobie wcześniej zdobytą wiedzę oraz poszerzyć ją o kolejne informacje. Amerykański neurobiolog wprowadza...

więcej Pokaż mimo to

avatar
267
259

Na półkach: , ,

"Dynamiczny mózg. Historia nieustannych przeobrażeń" Davida Eaglemana (m.in. neurobiologa, autora, popularyzatora nauki, wykładowcy) to książka, przy której nie da się nudzić. Autor w niesamowity sposób rozbudza zainteresowanie czytelnika dawkując historie, które zostają w pamięci na tyle, by czytelnik ten mógł się zastanowić nad istotą poznanych możliwości i niesamowitości narządu, jakim jest mózg. Oprócz fascynujących przykładów, o których często moglibyśmy rozważać raczej w kontekście fantastyki, dostarcza również solidnej porcji wiedzy neurobiologicznej. Opowieści, czasem niczym z filmów lub powieści SF, przeplatają się z informacjami ze świata nauki. Najwspanialsze jest to, że sposób, w jaki napisana jest ta książka nie powinien odstraszyć osób bez zbyt dużej wiedzy biologicznej. Natomiast bardziej wymagający czytelnicy dzięki bogatej bibliografii i przypisom mają okazję poszerzyć swoją wiedzę o konkretne zagadnienia. Dodatkowym atutem jest indeks użytych pojęć, który umożliwia odnalezienie szczególnie interesujących kwestii nawet po zakończonej już lekturze.

Na początku dowiadujemy się, czym jest plastyczność mózgu i jak to należy rozumieć. Autor wyjaśnia, że nie chodzi tu o przyrównanie do plastiku, który jest już ściśle uformowany. Dowiadujemy się m.in., że "w milimetrze sześciennym tkanki kory mózgowej jest dwadzieścia razy więcej połączeń niż ludzi na całej planecie". Niesamowite! Różnego rodzaju porównań i odniesień do przeróżnych sytuacji, wydarzeń czy nawet faktów historycznych jest mnóstwo, a wszystko to sprawia, że całość działa na naszą wyobraźnię, ponieważ mamy konkretne punkty odniesienia. Dzięki temu przedstawiane zagadnienia nie są totalną abstrakcją. Świetne jest też to, że czytając kolejne rozdziały trafiamy na liczne pytania. Te pytania w pewien sposób skłaniają do refleksji. I nie chodzi o to, by czytelnik w jakiś cudowny sposób trafił na odpowiedź. Moim zdaniem raczej chodzi tu o uzmysłowienie odbiorcy jak niesamowity i nieprzewidywalny jest mózg. Na część z postawionych pytań autor udziela nam odpowiedzi. Nie stawia się jednak w roli osoby wszechwiedzącej czy nieomylnej, ponieważ są też momenty, że przyznaje, iż obecny stan wiedzy zwyczajnie nie wyjaśnia niektórych kwestii, ale są również pytania, na które pewnie nigdy nie uzyskamy odpowiedzi.

W niezwykle interesujący sposób są przedstawione liczne badania. Autor skupia się na konkretach- bez zbytniego zagłębiania się w szczegóły. Możemy także przeczytać o tym, w jaki sposób np. substancje psychoaktywne modyfikują układ nerwowy, ale i o szansach osób po udarach. Dowiadujemy się m.in. jak radzi sobie mózg, gdy człowiek straci wzrok, słuch czy zdolność poruszania się. Przytoczone historie osób (a czasem i zwierząt) pokazują niesamowite możliwości, jakie ma organizm. Bardzo dużo zależy jednak od stymulacji poszczególnych obszarów mózgu.

Chciałabym jeszcze na zakończenie podkreślić, że pomimo często pojawiającej się fachowej terminologii treść nie jest przytłaczająca. Dawno nie czytałam tak fantastycznie napisanej książki popularnonaukowej.

Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

"Dynamiczny mózg. Historia nieustannych przeobrażeń" Davida Eaglemana (m.in. neurobiologa, autora, popularyzatora nauki, wykładowcy) to książka, przy której nie da się nudzić. Autor w niesamowity sposób rozbudza zainteresowanie czytelnika dawkując historie, które zostają w pamięci na tyle, by czytelnik ten mógł się zastanowić nad istotą poznanych możliwości i niesamowitości...

więcej Pokaż mimo to

avatar
304
72

Na półkach: ,

"[...] Czy trudno odnaleźć się w gąszczu informacji? Oczywiście, że nie! Jestem pod wrażeniem, że wszystko, co mogłoby być niezrozumiałe zostało opisane w tak przystępny sposób. Do tego opisanych zostało wiele przykładów, użyto analogii, porównań na zasadzie "wyobraźmy sobie, że...". Więc, jeśli przejmujecie się, że to nie jest literatura dla Was, to nie macie się o co martwić. Dodatkowo dostajemy urozmaicenie w postaci obrazków, diagramów i zdjęć ułatwiających zrozumienie tematów, w których kryje się wiele pytań i wiele odpowiedzi".

Cała opinia do przeczytania tutaj:
https://www.czytelnika.pl/2023/08/dynamiczny-mozg-historia-nieustannych.html

"[...] Czy trudno odnaleźć się w gąszczu informacji? Oczywiście, że nie! Jestem pod wrażeniem, że wszystko, co mogłoby być niezrozumiałe zostało opisane w tak przystępny sposób. Do tego opisanych zostało wiele przykładów, użyto analogii, porównań na zasadzie "wyobraźmy sobie, że...". Więc, jeśli przejmujecie się, że to nie jest literatura dla Was, to nie macie się o co...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1825
481

Na półkach:

Wspaniała książka! Myślałam z początku, że to jeszcze jedna książka o mózgu, jedna z wielu, choć dobrze napisana... A potem zaczęło się - dodatkowe zmysły, dodatkowe kończyny, plastyczność... Rewelacja, naprawdę!

Wspaniała książka! Myślałam z początku, że to jeszcze jedna książka o mózgu, jedna z wielu, choć dobrze napisana... A potem zaczęło się - dodatkowe zmysły, dodatkowe kończyny, plastyczność... Rewelacja, naprawdę!

Pokaż mimo to

avatar
216
237

Na półkach: ,

David Eagleman jest naukowcem, neurobiologiem, popularyzatorem nauki, autorem kilku książek, współzałożycielem i dyrektorem generalnym firmy „Neosensory”, która opracowuje urządzenia do substytucji sensorycznej. W książce „Dynamiczny mózg” stawia tezę: „W tej książce wykażę, w jaki sposób mózg nieustannie przekonfigurowuje własne połączenia nerwowe i jakie to ma znaczenie dla naszego przeżycia i naszej przyszłości” i z każdą przeczytaną a nawet przestudiowaną stroną byłam usatysfakcjonowana dowodami i ich uzasadnieniem. Wysunęłam kilka wniosków, a tutaj podzielę się najważniejszymi:

* odziedziczone geny nie determinują tego, kim będziemy w przyszłości, ale wszystko to, w jakiej rodzinie i w jakim otoczeniu, a nawet kręgu kulturowym mózg się rozwijał,

* rodzina, otoczenie, w którym jesteśmy wychowywani ma decydujący wpływ na to, jacy będziemy w swojej dorosłości, jednak to nie determinuje całego naszego życia. W każdym momencie możemy zmienić kierunek, w którym zdążamy a nawet zmienić drogę,

* pobudzanie mózgu nowymi doświadczeniami (np. wycieczka do nieznanego nam regionu) i wzbudzanie jego kreatywności tworzy nowe ścieżki neuronalne w mózgu, a co za tym idzie dynamizm zmian w mózgu się zwiększa i tym samym pobudza jego plastyczność. Dostarczanie mu tych danych zewnętrznych w sposób stały spowoduje spowolnienie starzenia się mózgu,

* mózg „dopasowuje swoje zasoby do wymagań stawianych przez zastane okoliczności. Kiedy nie ma struktur, których akurat potrzebuje, tworzy je od zera”,

* mózg potrzebuje interakcji ze światem i z ludźmi, by móc prawidłowo się rozwijać poprzez nabywanie doświadczeń. Np. dziecko uczy się mówić, by móc skomunikować się z najbliższymi i tworzyć więzi,

* wdzięczność, pozytywne myślenie to nie tylko puste frazesy coach’ów. Dawid Eagleman udowodnił, że zdecydowanie ma to wpływ na funkcjonowanie mózgu i na jego plastyczność. A cytując za Kartezjuszem: „Cogito ergo sum” (tłum. „Myślę, więc jestem”). Jesteśmy tymi myślami, którymi karmimy nasz mózg,

* najważniejszy dla mnie wniosek: „mózg nigdy nie osiąga punktu końcowego. Wiedziemy swoje życie, dążąc ku czemuś, nawet gdy obrany cel stale się oddala”. Teraz rozumiem Heraklita z Efezu i jego przekonanie „panta rhei” (tłum. „wszystko płynie”) jako jedyną cechę naszego życia. „Zmiana to więc zasada rządząca rzeczywistością i tak naprawdę jej jedyna stała cecha”.

Mózg to nie tylko ładunki energetyczne, połączenia neuronalne, synapsy, zachodzenie zjawisk fizykochemicznych. Mózg to nasze wewnętrzne centrum dowodzenia i jak powiedział znany neurobiolog i laureat Nagrody Nobla, którego przywołuje Autor, Santiago Ramon Y Cajal: „Każdy człowiek, jeśli tylko zapragnie, może zostać rzeźbiarzem własnego mózgu”.

Podsumowując książka „Dynamiczny mózg” nakreśla odpowiedź na dręczące wiele osób pytanie: „kim jesteśmy, jak powstaliśmy i dokąd zmierzamy”. Język dostosowany do rozmówcy, mnóstwo opisowych przykładów, ciekawych przykładów i ich opisów sprawiły mi prawdziwą przyjemność w poznawaniu niezwykłego organu, jakim jest ludzki mózg i rozbudziło jeszcze większą ciekawość w odkrywaniu jego tajemnic. Nawet dla laików będzie wspaniałą przygodą w odkrywaniu niezwykłości jego funkcjonowania, dynamizmu i plastyczności. Do czego serdecznie Was zachęcam ;)

Egzemplarz otrzymany z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl

David Eagleman jest naukowcem, neurobiologiem, popularyzatorem nauki, autorem kilku książek, współzałożycielem i dyrektorem generalnym firmy „Neosensory”, która opracowuje urządzenia do substytucji sensorycznej. W książce „Dynamiczny mózg” stawia tezę: „W tej książce wykażę, w jaki sposób mózg nieustannie przekonfigurowuje własne połączenia nerwowe i jakie to ma znaczenie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    228
  • Przeczytane
    52
  • Posiadam
    9
  • 2024
    2
  • Psychologia
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Popularnonaukowe
    2
  • Chcę w prezencie
    2
  • Chcę przeczytać, nie posiadam
    1
  • Przeczytane 2023
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dynamiczny mózg. Historia nieustannych przeobrażeń


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne