Mózg incognito. Wojna domowa w twojej głowie

Okładka książki Mózg incognito. Wojna domowa w twojej głowie David Eagleman
Okładka książki Mózg incognito. Wojna domowa w twojej głowie
David Eagleman Wydawnictwo: Zysk i S-ka nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Incognito: The Secret Lives of the Brain
Zysk i S-ka
2021-08-03
2012-01-01
2012-05-15
9788382022940
Julita Mastalerz

Co się stanie po wycięciu jednej półkuli mózgu ? Jak zmienić proces resocjalizacji więźniów ? Czy wolna wola istnieje ? Czy nasze wybory są naprawdę nasze ? Kim jesteśmy ? Czy pijany "ja" to ten sam co trzeżwy "ja"? Czy Mel Gibson to antysemita ?
Jak chemia kształtuje nasze życie. Jedna z lepszych książek jakie przeczytałem, chociaż pewnie część z przedstawionych "faktów" zostanie w przyszłości sprostowanych lub zmienionych. Jeszcze dużo nie wiemy o mózgu i nie zapowiada się, aby za naszej kadencji dużo się zmieniło.

jak to u D.G. - świetne i wyśmienite.....

jak to u D.G. - świetne i wyśmienite.....

Prawdopodobnie najlepsza książka ze słowem "mózg" w tytule, a przeczytałem ich kilka.
Jedna z tych pozycji popularnonaukowych, od których trudno się oderwać (chyba, że po to, żeby sprzedać komuś właśnie przeczytaną ciekawostkę).
Nie jest trudna w odbiorze, ciekawostki przeplatają się z naukową wiedzą, przemyślenia autora są jasno oznaczone.
Jedyna wada, jaką znajduję to umiejscowienie przypisów w najgorszym możliwym miejscu - na końcu każdego rozdziału. Fatalnie się przerzuca kartki szukając odpowiedniej strony, zdecydowanie wygodniej byłoby z przypisami na dole każdej strony lub ewentualnie na samym końcu książki.

Jedyna wada, jaką znajduję to...

Dużo przykładów z poprzedniej części. Momentami czułem się jakbym czytał kolejny raz tę samą książkę.

Punkt widzenia autora przyszłościowo traktuje o odpowiedzialności karnej, popędach, agresji oraz cienkiej linii (a raczej jej braku) pomiędzy świadomością, a stanem nieświadomości.

Książka bardziej filozoficzna, niż praktyczna.

Książka bardziej filozoficzna, niż praktyczna.

Dla osoby kompletnie nei siedzącej w tematyce neurobiologii - bardzo przystępnie i ciekawie wprowadzającą s świat funkcjonowania mózgu. Daje przy tym kilka pytań, które każą przewartościować swoje dotychczasowe poglądy, choć raczej niestety w kontekście przyszłości, a nie teraźniejszości (zwłaszcza patrząc na rozdział z sądownictwem).

Tajemnice mózgu

Przy tego typu publikacjach trudno jest mi zawsze napisać opinię, bo jest to książka z nurtu literatury popularnonaukowej i nie ma tu porywającej fabuły ani akcji pełnej napięcia. Choć temat poruszany w tejże książce należy do pasjonujących, tajemniczych i ciekawych, bowiem dotyczy on ludzkiego mózgu, a przyznacie sami, że jest to bardzo intrygująca część człowieka.

"W każdym z nas jest ktoś, kogo nie znamy."

Autor w sposób przystępny dla laika omawia różne zagadnienia, teorie związane z mózgiem. I tak możemy dowiedzieć się z kolejnych rozdziałów o tym, że świadomy dostęp do ukrytych mechanizmów jest powolny bądź w ogóle niemożliwy, że nasze widzenie świata niekoniecznie odpowiada rzeczywistości, że to, co widzimy, to wytwór naszego mózgu, który próbuje stworzyć szczegóły przydatne na naszym poziomie interakcji, że złudzenia optyczne są dowodem na to, że nasze myśli są dziełem maszynerii, do której nie mamy bezpośredniego dostępu. Przeczytamy także o tym, że programy niezbędne do wykonywania wielu umiejętności są wbudowywane w obwody mózgu, i kiedy tam się znajdą, nie możemy już w nie ingerować, a zadanie świadomości polega głównie na decydowaniu, co powinno zostać wbudowane. W piątym rozdziale przeczytamy o tym, że nasze umysły zawierają miliony, i dzięki temu potrafimy złościć się na siebie, śmiać się z siebie czy zawierać ze sobą umowy (kontrakty Odyseusza),natomiast rozdział szósty pokazuje, że mózg może funkcjnować zupełnie inaczej pod wpływem zmian spowodowanych przez wylewy, nowotwory, narkotyki, bądź inne czynniki manipulujące naszą biologią, fakt ten jest ciekawy przy rozważaniu odpowiedzialności prawnej człowieka. Przyznam, że to zagadnienie bardzo mnie zaciekawiło, tak jak wspominane wyżej kontrakty Odyseusza czy zmiany zachowań człowieka pod wpływem zmian zachodzących w mózgu.

"Wszystko odwraca naszą uwagę od nas samych."

Autor omawiając dane kwestie posługuje się interesującymi historyjkami zaczerpniętymi z życia, które ubarwiają naukowe informacje i tak przeczytamy tu o antysemickiej przygodzie Mela Gibsona, o Merkelu Landisie i jego pomyśle na kasy świąteczne, o zespole "obcej ręki", o Charlesie Whitmanie i jego ostrzale ludzi z tarasu widokowego i czym to było spowodowane jak się okazało po jego śmierci, a więc jak zmiana mózgu wpływa na zachowania człowieka, o zbrodni popełnionej podczas lunatykowania, o zabiegu lobotomii, czy o rozważaniach na temat duszy ludzkiej, które są dość bulwersujące dla ludzi wierzących.

Publikacja podparta jest bogatą bibliografią, co jest na pewno kolejnym atutem, a na końcu książki czytelnik odnajdzie dodatek w postaci ilustracji mózgu będący przedstawieniem bohatera tej publikacji.

Jest to bardzo zajmująca książka o ludzkim mózgu, który stanowi najbardziej tajemniczy organ w ludzkim ciele. Mało wiemy o jego działaniu, o tym jaki wpływ na niego mają różne czynniki, jak procesy biochemiczne zachodzące w naszych organizmach oddziałują na nas. Będzie to idealna lektura dla tych, których pasjonuje medycyna, psychologia, zagadnienia związane z mózgiem, umysłem. Czy polecam? Myślę, że tak, ale nie będzie to lektura dla każdego, jeśli nie przepadasz za literaturą popularnonaukową to odpuść sobie ten tytuł, ale jeśli lubisz i czytasz, to sięgaj, bo to doprawdy ciekawa lektura napisana w przystępny sposób.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję wydawnictwu Zysk i S-ka.

Tajemnice mózgu

Aktualne naukowe ciekawostki o mózgu zebrane w spójny tekst.
Moim ulubionym przedmiotem na studiach była psycholingwistyka, więc wszystko w koło tego bardzo lubię.
Jest tylko kilka powtórzeń informacji z poprzedniej książki o mózgu.

Aktualne naukowe ciekawostki o mózgu zebrane w spójny tekst.
Jest tylko kilka powtórzeń informacji z poprzedniej książki o mózgu.

Niby o mózgu ale w praktyce o tolerancji

Niby o mózgu ale w praktyce o tolerancji

Czasem pewnych rzeczy w tej książce nie mogłam zrozumieć. Ale nie wiem dokładnie z czego to może wynikać. Czy z moich braków czy ze sposobu jej napisania? Nie ważne. Podobała mi się nawet. Wiele też się z niej dowiedziałam. Zaskoczyło mnie to, że tak wiele zależy od procesów biochemicznych, toczących się wewnątrz nas, z których to nie zawsze zdajemy sobie sprawę. I ile jeszcze jest w tej dziedzinie do odkrycia. Czy funkcjonowanie naszego zwiąże jest z zasadami fizyki kwantowej ? I wiele innych ciekawych zagadnień. Polecam.

"MÓZG INCOGNITO" DAVID EAGLEMAN
Wojna domowa w twojej głowie.

Rewelacyjna lektura dotycząca jakże ważnej części naszego ciała, a mianowicie MÓZGU.
To przecież dzięki mózgowi robimy, myślimy i wykonujemy wszystko.
Jest swego rodzaju punktem dowodzenia u każdego z nas.
Wielu już starało się odkryć mechanizm działania i budowę tego niezwykle skomplikowanego narządu, jednak tak wiele jest jeszcze do zbadania.

Autor książki jest neurologiem, przyznam, że jest to wyczuwalne.
Czytając tę lekturę miałam pewność, że ten gość dokładnie wie o czym pisze i robi to wyśmienicie.
Świetny pomysł na książkę - nasz mózg wciąż skrywa w sobie wiele niewiadomych.
Język i styl jest zrozumiały i bardzo przystępny. Pomimo wielu medycznych i naukowych terminów doskonale można zrozumieć przekaz i sens lektury.

Całość podzielona jest na siedem rozdziałów :
Pierwszy "Ktoś siedzi w mojej głowie, ale to nie ja".
drugi "Świadectwo zmysłów : czym naprawdę są doświadczenia ? ",
trzeci "Luki w rozumowaniu",
czwarty "Rodzaje myśli, które da się pomyśleć",
piąty "Mózg to grupa współzawodników",
szósty "Dlaczego nie można mówić o odpowiedzialności prawnej"
i ostatni siódmy "Po detronizacji króla".
Jest też dodatek, w postaci rysunku dokładnie ukazującego budowę naszego mózgu, są podziękowania, bibliografia i indeks.

Dzięki tej książce dowiemy się wiele o naszej świadomości, podświadomości, genetyce, hormonach, czy naszym głosie.
Poznamy też bardzo ciekawe przykłady tego jak zachowują się mózgi przestępców.
Będą liczne ciekawostki, anegdoty, cytaty, wyniki badań i eksperymentów.
Zaskakujące jest jak działa nasz rozum, a jak działają emocje. Czym jest świadomość a czym podświadomość.

Była to dla mnie niezwykle wartościowa książka.
Sporo etyki, nauki i ważnych treści.
Jestem pewna, że ta lektura spowoduje, że zaczniecie się zastanawiać jak działa Wasz mózg. Sądzę, że będziecie zaskoczeni.

Cytaty :
"Każdy z wam ma również mózg. Tysiąc trzysta gramów najbardziej skomplikowanej ze wszystkich znanych nam substancji. Oto centrum dowodzenia, które przyjmuje meldunki za pośrednictwem maleńkich przejść do opancerzowanego bunkra, jakim jest czaszka.
Mózg składa się z komórek zwanych neuronami i komórkami glejowymi. Są ich setki miliardów, a każda ma budowę skomplikowaną niczym plan miasta".

B A R D Z O P O L E C A M :)

Zapraszam WAS do siebie www.ostatniastrona.com.pl

"MÓZG INCOGNITO" DAVID EAGLEMAN
Wojna domowa w twojej głowie.

To przecież dzięki mózgowi robimy, myślimy i wykonujemy wszystko.
Jest swego rodzaju punktem dowodzenia u każdego z nas.

• Psychologia
  • Popularnonaukowe