Dorośli wychowani w rodzinach z problemem alkoholowym

To książka wielu rozkmin - tych terapeutyczno-świato-poglądowych. O tym, jak łatwo wydawać mi (nam?) czarno-białe osądy. Bo trochę też do tego zachęca nas świat podpowiadając, że jeden nurt terapeutyczny jest lepszy od drugiego, że jeden rodzaj diety jest lepszy od drugiej, mając gdzieś kontekst i szczegółowość naszych żyć.
A to nawet nie o tym książka w treści :) Już więc wyjaśniam. Książka jest poradnikiem skierowanym do osób z doświadczeniem uzależnienia członka rodziny. Do jej zalet należy na pewno widzenie człowieka zamiast „syndromu DDA” i prostota przekazu - no i tu już zaczęły się moje rozkminy wielorakie. Czy prostota oznacza uproszczenie? A jeśli tak - to czy uproszczenie musi być czymś niesłużącym? Czy może właśnie przysłużyć się komuś, kto już i tak za wiele ma chaosu wokół i w sobie? Czy krótki opis - przykładowo dotyczący stawiania granic - i kilka ćwiczeń mogą wnieść zmianę w życiu kogoś, kto całe dzieciństwo miał granice nadszarpywane? I skąd moja pewność, że to zawsze za mało? Proponowane ćwiczenie mówienia do lustra asertywnych odpowiedzi jest zbyt trudne i bez terapii nie zadziała? Zaraz zaraz, to, że mi nie szło zaproponowane na superwizji przećwiczenie czegoś przed lustrem to nie znaczy, że to sposób spisany na straty. No i tak to się mieliło w mojej głowie. Dużo miałam refleksji o tempie wprowadzania zmian, o szacunku dla obecnych strategii radzenia sobie po doświadczeniu traumy relacyjnej i o tym, że żadna książka świata nie będzie remedium dla wszystkich, ale też, że pewnie każda książka świata jest ważna dla kogoś.
To książka dotykająca wielu ważnych sfer naszego życia: emocji, relacji, tożsamości. To książka nie żonglująca winą, nie przypisująca jej nikomu. To książka zawierająca cenne pytania do autorefleksji, choć mogą one być trudne bez czyjejś, innej perspektywy (mi na niektóre pytania przychodziła jedynie odpowiedź: nie wiem). To książka nieskomplikowana, prowadząca krok po kroku i dająca wiele przykładów. To książka, która może być niewystarczająca, jeśli masz w doświadczeniu życie z osobą nadużywającą. Ale tak to z książkami bywa, że same nic za nas nie zmienią. Mogą jednak poruszyć i do ruchu w stronę zmian zaprosić. 🌾

A to nawet nie o tym książka w treści :) Już więc...

Rodzinny problem.

Wiele rodzin ma swoje sekrety i problemy, które bardzo często rzutują nie tylko na życie funkcjonujących w trudnych rodzinach dzieci, ale także na ich przyszłe życie, gdy są już osobami dorosłymi. Jednym z takich problemów - którego destrukcyjnej roli absolutnie nie można w stosunku do życia jednostki lekceważyć - jest problem alkoholowy. Książka pt. "Dorośli wychowani w rodzinach z problemem alkoholowym" to szerokie studium problemu DDA oraz opracowany pod kątem psychologicznym zestaw porad, jak wyjść ze związanych z życiem w alkoholowej rodzinie problemów w dorosłym życiu.

Rozważania na ten trudny temat wypada rozpocząć od kwestii definicyjnych. Mówiąc o Dorosłych Dzieciach Alkoholików (DDA, syndrom DDA),ma się na myśli osoby dorastające w środowisku dysfunkcyjnym – tj. w rodzinach, w których alkohol odgrywał znaczącą rolę, wypaczał prawidłowy sposób myślenia i postrzegania. Osoby wychowujące się w wadliwym modelu rodziny doświadczają trudności będąc już osobami dorosłymi i – wydawać by się mogło – samodzielnymi. Alkoholizm w rodzinie pozbawia dzieci własnej tożsamości, wartości i pewności siebie. Jako osoby dorosłe nadal czują lub zachowują się jak dzieci, pozwalając innymi łamać ich prawo do bycia niezależnym i szczęśliwym.

Jeśli komukolwiek zdarzyło się dorastać w rodzinie z problemem alkoholowym, to związana z tym trauma może stale wpływać na życie – zarówno osobiste, jak i zawodowe. Takie dzieciństwo odciska na człowieku swoje piętno i kształtuje wiele szkodliwych wzorców zachowania. Nie oznacza to jednak, że nie można z tym nic zrobić. Niniejsza książka krok po kroku prowadzi przez proces zdrowienia: pomoże ona stopniowo zrezygnować ze strategii radzenia sobie, które już nie działają oraz wypracować nowe wzorce zachowania.

Dzięki zawartym w książce treściom:
- Przyjrzysz się swojej przeszłości i zrozumiesz, jak mogła na ciebie wpłynąć oraz w jaki sposób dysfunkcja z dzieciństwa przejawia się obecnie.
- Zaakceptujesz przeszłość, której nie jesteś w stanie zmienić, i skupisz się na uzdrowieniu teraźniejszości.
- Zbudujesz zdrowe poczucie własnej wartości.
- Przezwyciężysz negatywny dialog wewnętrzny, a także przepracujesz poczucie winy i wstyd.
- Zdobędziesz konkretne umiejętności, które pomogą ci w tworzeniu zdrowych relacji.
- Przekonasz się, co oznacza bliskość z sobą, i nauczysz się okazywać sobie życzliwość.

Generalnie lektura zaczyna od podstaw, tj. od charakterystyki związanej z życiem w rodzinie alkoholowej traumy. To trudny temat, jednak należy go poruszyć aby w pełni zrozumieć to, z czym może borykać się ktoś obarczony syndromem DDA. Część poświęcona technikom terapeutycznym to w zasadzie klasyczna (i bardzo skuteczna) terapia ACT, czyli praktyczne zastosowanie zdobyczy nurtu terapii behawioralnej, którego założeniem jest to, że nasze emocjonalne stany negatywne powinniśmy zaakceptować (zamiast je zwalczać),a następnie przez zaangażowanie własne (i, ewentualnie, terapeuty) rozpracować, zrozumieć i stworzyć zestaw zachowań oraz reakcji o charakterze zaradczym, które umożliwią nam redukcję negatywnych skutków naszych emocjonalnych problemów.

Książka jest napisana w sposób niezwykle przystępny, wciągający, skłaniający do myślenia. Autorka dokładnie opisuje dynamikę rodziny z problemem alkoholowym i pomaga zrozumieć, jak przeszłość wpływa w takiej rodzinie na teraźniejszość i przyszłość. Przekonamy się dzięki temu się, że wiele osób ma w tej materii podobne doświadczenia, i zyskamy narzędzia, które pomogą uporać się z traumą przeżytą w dzieciństwie. Poradnik jest przy tym tak skonstruowany, że pozwala na samodzielną pracę we własnym tempie.

Lektura jest niezwykle wartościową pozycją, dzięki której osoby dotknięte DDA mogą zyskać wiarę w to, że uzyskają pomoc, a szersza publika być może lepiej zrozumie specyfikę opisywanego problemu. Wszystko w myśl zasady, że o trudnych sprawach warto rozmawiać, a jeśli ktoś potrzebuje pomocy, to zawsze powinno się jej udzielić. Z takiego właśnie założenia wychodzi Kata Lissy.

Polecam!

Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne - dziękuję.

#dorośliwychowaniwrodzinachzproblememalkoholowym #karalissy #gwp #gdańskiewydawnictwopsychologiczne #cosnapolce #bookstagram #bookreview #czytamksiazki #recommendedbooks #psychologia #ksiazkipsychologiczne #instabooks #instabookspoland

Rodzinny problem.

Obecnie wiele osób ma problem związany z nadużywaniem alkoholu. Najczęściej przekształca się on w uzależnienie od alkoholu, które jest chorobą i niesie za sobą szereg najróżniejszych trudności. Takie uzależnienie zaczyna wpływać na wiele aspektów życia: zaczyna się od społecznych trudności, zdrowotnych, następnie w pracy, a później jest bardzo trudno wrócić do abstynencji. Wiele rodzin musi sobie radzić z takim problemem. Niestabilność w rodzinie, problemy finansowe, agresja, przemoc i osamotnienie – między innymi to przeżywają dzieci, partnerzy i inni bliscy osoby uzależnionej. Nawet jeśli uda się wyrwać z takiego środowiska lub problem zostanie pokonany, to konsekwencje pozostają. Jak sobie z nimi poradzić? Jak w ogóle one się objawiają? Takich pytań może być wiele.

Zdecydowałam się na przeczytanie tej książki, ponieważ w mojej pracy często spotykam się z dziećmi, które są wychowywane w takiej atmosferze. Niestety często dowiaduję się, że jest to schemat kolejnego pokolenia. I rodzice albo sami są uzależnieni od alkoholu, albo niosą ciężar własnych przeżyć. To wszystko mnie przygnębia, ale zarazem czuję silną potrzebę odnalezienia najbardziej skutecznych sposobów pomocy tym osobom. Liczyłam, że ta książka da mi pewne rozwiązania i pozwoli pogłębić wiedzę. Czy tak w rzeczywistości było?

Cieszę się, że książka wyróżnia się łatwością odbioru. Mam wrażenie, że odchodzimy już od ery wyłącznie naukowego słownictwa zrozumiałego tylko przez specjalistów. Pojawia się wiele pozycji, w tym właśnie "Dorośli wychowani w rodzinach z problemem alkoholowym", które będą zrozumiałe dla większości osób. Dzięki temu właśnie i laik będzie mógł zdobyć nową wiedzę, poszerzyć horyzonty lub uświadomić sobie pewne trudności. Jeśli nawet pojawiają się jakieś trudniejsze słowa, teorie lub inny rodzaj informacji niezrozumiałych dla niespecjalistów, to autorka zadbała o to, by wytłumaczyć te aspekty w sposób przystępny. A przynajmniej ja mam takie poczucie.

W książce pojawia się teoria, ale jest ona optymalna. Pojawiają się te informacje, które są konieczne, by zrozumieć całość i spojrzeć na niektóre elementy z innej perspektywy. Zarazem nie jest to nudny podręcznik, który przedstawia wszystko teoretycznie, a zapomina, że jednak mimo wszystko życie wymaga praktycznych aspektów. Dzięki temu mam wrażenie, że ta pozycja nie jest obciążająca stylistycznie i treściowo, a przede wszystkim nie jest uciążliwa.

Pojawia się tu wiele bardzo konkretnych przykładów. Czytelnik może zapoznać się z całą gamą różnych osobowości i różnych sytuacji. Sprawia to, że problem staje się bardziej realny i właśnie bardziej konkretny. To już nie jest jakaś odległa opowieść, tylko opowieść innych osób, które gdzieś tam na świecie naprawdę żyją i naprawdę coś takiego przeżyły. Dla mnie to wyjątkowo wartościowy element książki. Tym bardziej że wiele osób wśród tych historii być może odnajdzie samego siebie, pozwoli sobie na utożsamienie i dzięki temu zrozumie, że nie jest odosobniony w swoich przeżyciach. Gdzieś tam są ludzie o podobnych doświadczeniach i podobnie odczuwają je. Zarazem w treści da się odczuć, że każdy jest wyjątkowy i każdy ma prawo inaczej się zachować – nawet w bardzo podobnych sytuacjach.

Poza tym w tym podręczniku można odnaleźć szereg najróżniejszych ćwiczeń. Można je wykonywać samodzielnie w książce, w jakimś notesie, ale można też razem z kimś bliskim, z psychologiem. Dowolność jest olbrzymia. A ja jako psycholog odnajduję narzędzie do pracy, które pomaga mi pracować z ludźmi, którzy mają właśnie taką historię za sobą. Jest to też dla mnie inspiracja w przypadku innych trudności występujących u moich pacjentów.

"Dorośli wychowani w rodzinach z problemem alkoholowym" to książka pozwalająca odnaleźć samego siebie i otworzyć się na nową perspektywę. Mam poczucie, że dla niektórych może być to olbrzymi krok do przodu, który prowadzi ku konstruktywnej zmianie. Dlatego polecam psychologom, psychoterapeutom, ale przede wszystkim osobom o takich doświadczeniach.

Wiele osób nazywa alkoholizm chorobą rodzinną. Ma taką reputację, ponieważ uzależnienie jednej osoby od alkoholu wpływa na całą rodzinę. Niewielu ludzi wychodzi bez szwanku spod wpływu rodzica alkoholika. Nieprzewidywalne środowisko, brak zaufania, wyzwania w relacjach i strach mogą bardzo zranić dziecko, które jest w pełni zależne od swoich rodziców, jeśli chodzi o bezpieczeństwo fizyczne i emocjonalne. Badania pokazują, że rodziny dotknięte alkoholizmem częściej mają niski poziom więzi emocjonalnej, ekspresji i niezależności.

Nadużywanie alkoholu i zaburzenia związane z używaniem alkoholu często zniszczą relacje rodzinne i wbijają klin między jej członków. Oznacza to, że osoby nadużywające alkoholu często rujnują budżet rodzinny, powodują bójki, ignorują potrzeby dzieci i w inny sposób szkodzą zdrowiu i szczęściu swoich bliskich. Nie sposób zwrócić się o pomoc, pocieszenie, wsparcie i ochronę, gdyż osoba uzależniona okazuje się być osobą, która budzi w nas niepokój i brak poczucia bezpieczeństwa. Z czasem członkowie rodziny mogą nawet rozwinąć objawy współuzależnienia. Takie doświadczenia powodują długotrwałe skutki stresu pourazowego lub złożoną traumę w dorosłym życiu. Może również wpływać na budowanie relacji, obniżone poczucie własnej wartości i zwiększać ryzyko uzależnienia od alkoholu. Pomocna może być terapia rodzinna i rehabilitacja.

Problemy spowodowane alkoholizmem nie rozwiązują się same, a rozwiązanie problemów rodzinnych zwykle wymaga akceptacji wszystkich członków rodziny. W większości przypadków poradnictwo rodzinne jest wymagane, aby pomóc rodzinom rozpoznać przyczyny problemów i opracować zdrowe rozwiązania w celu ich rozwiązania. Psychoterapeutka Kara Lissy, pracująca z osobami dorastającymi w rodzinie alkoholowej, a także zmagającymi się z depresją i lękiem, w książce Dorośli wychowani w rodzinach z problemem alkoholowym krok po kroku prowadzi czytelnika przez proces zdrowienia ze skutków dorastania w rodzinie obciążonej alkoholizmem.

Autorka porusza w niej tematy związane z zespołem stresu pourazowego, traumą z dzieciństwa, współuzależnieniem i innymi problemami wynikającymi z doświadczeń z dzieciństwa i dorastania w dysfunkcyjnym, chaotycznym i uwłaczającym środowisku domowym rodzicem alkoholikiem. Książka Kary Lissy jest przeznaczona dla tych, którzy dorastali w rodzinie alkoholowej, niezależnie od tego, czy był to członek rodziny, przyjaciel, czy jakikolwiek inny rodzaj relacji. Ten poradnik prowadzi krok po kroku od samoświadomości do codziennych narzędzi, które pomogą pielęgnować zdrowe relacje z innymi, ale przede wszystkim z samym sobą.

Zachęcam do przeczytania tej książki niezależnie od rodzaju traumy lub dysfunkcji, której doświadczyłeś, ponieważ będzie to narzędzie na całe życie w twoim zestawie zdrowia psychicznego!

W tej książce przyjrzysz się swojej przeszłości i zrozumiesz, w jaki sposób wpłynęła ona na Ciebie w życiu dorosłym oraz jak objawy dysfunkcji z dzieciństwa objawiają się obecnie. Będziesz mógł zaakceptować przeszłość, której nie byłeś w stanie zmienić, i skupić się na uzdrowieniu teraźniejszości. Książka pomocna jest w budowaniu poczucia własnej wartości oraz stworzeniu dialogu wewnętrznego, pracując jednocześnie nad poczuciem winy i wstydu. To doskonały niezbędnik, który pomoże w tworzeniu zdrowej relacji szczególnie z samym sobą (okazując sobie zrozumienie i życzliwość),oraz uświadomieniu, jaka powinna wyglądać zdrowa relacja z drugim człowiekiem.

Wciągająca, napisana prostym językiem i kierująca do myślenia książka przybliża dynamikę rodziny dotkniętej problemem alkoholowym. Autorka pokazuje, w jaki sposób wpłynąć na teraźniejszość i przyszłość. W trakcie lektury przekonasz się, że wiele osób ma podobne doświadczenia, poznając historie osób, które zmagały się z tymi samymi problemami. Dzięki tej książce zyskasz narzędzia, które pomagają Ci uporać się z traumą przeżytą w przeszłości. Poradnik jest tak skonstruowany, że pozwala na samodzielną pracę. Sięgaj po niego tak często jak tylko tego potrzebujesz a zobaczysz jak szybko pojawią się nowe rozwiązania. Wspierające ćwiczenia, sprawdzone techniki i przykłady z życia wzbogacą Twój punkt widzenia.

Dzieciństwo w rodzinie dotkniętej alkoholem może pozostawić trwałe rany, lecz istnieje nadzieja na uzdrowienie. Dzięki tej książce otrzymasz wsparcie, zrozumienie i praktyczne narzędzia do przekształcenia traumy w siłę i rozwój osobisty. Nie możesz zmienić przeszłości, jednak masz wpływ na teraźniejszość. Tylko od ciebie zależy czy chcesz wyzdrowieć ze skutków dorastania w rodzinie alkoholowej. Susan Jeffers definiuje strach jako tak duży, jakim go sami określimy i w dużej mierze ten strach znika, kiedy przyzwyczajamy się do nowej aktywności. Bój się i działaj. To się opłaca.

• Psychologiczne
  • Psychologia i rozwój osobisty (książki które posiadam)
  • Używane
  • Świetne poradniki
  • Psychologia 2023
  • Współpraca

Dodaj cytat z książki Dorośli wychowani w rodzinach z problemem alkoholowym