To twoje ciało

2023-04-12
2023-04-12
40 min.
Karolina Jaszecka

Uczymy dzieci gdzie ma brzuszek, a gdzie rączki. Że te zabawne odstające na głowie to uszy, a do pępka można włożyć paluszek. 😄 Wszystko to jest dla dziecka fascynujące, bo ludzie ciało takim właśnie jest. Jedno, raz dane na zawsze. Będzie sprawne i zdrowie jeśli mu na to pozwolimy i zatroszczymy się o nie.

A czy uczymy dzieci, że ich ciało jest tylko jego? Że ma wyłączne prawo, aby o nim decydować, to znaczy nie mieć ochoty się do kogoś przytulić, czy nie dać buziaka?

W uświadomieniu Waszym dzieciom jak to jest z ich ciałem, jak jest zbudowane i co wolno (i komu) z nim robić pomoże Wam ta książka. Już sam tytuł TO TWOJE CIAŁO wiele mówi o jej ważnym przesłaniu. A jest ono następujące: "to ciało, które posiadasz jest wspaniałe i warto abyś wiedział jak o nie dbać i chronić". Dlatego dużo uwagi autorka poświęca integralności miejsc intymnych, nazewnictwu, naturalnemu zainteresowaniu dzieci ciałem i głośnemu mówieniu "nie", gdy ktoś chce przekroczyć nasze granice.

Uczy szacunku do własnego, ale i do ciała innych osób. Daje podstawową o nim wiedzę, bo to taki trochę też mini przewodnik po anatomii. Może stanowić źródło pomysłów na wspierające z dzieci rozmowy. Uwrażliwia na sytuacje dla nich niekomfortowe, w których mogłyby nie wiedzieć, jak się zachować. Napisana prostym językiem. Nie przeładowana informacjami, tak by treści tu zawarte zrozumiało już dziecko 3+. Urocze ilustracje przypadną do gustu mniejszym i większym czytelnikom. Nam bardzo się podobają.

To bardzo ważna książka, której nie powinno zabraknąć w Waszej biblioteczce. Dobro naszych dzieci jest przecież najważniejsze ❤️.

A czy uczymy dzieci, że ich ciało jest tylko jego? Że ma wyłączne...

Książka dla wszystkich w trosce o nasze dzieci

Książka dla wszystkich w trosce o nasze dzieci

"To twoje ciało" Lucia Seranno i Wydawnictwo Debit to idealna propozycja, jeśli chcesz poruszyć z dzieckiem temat akceptacji swojego ciała i jednocześnie nauczyć dziecko stawiania granic. Książka rozpoczyna się od bardzo ważnej informacji, że ciało mamy tylko jedno i należy tylko i wyłącznie do nas. Taka świadomość wpływa na sposób traktowania swojego ciała, dbania o nie, ale też nauki, że mam prawo powiedzieć NIE.

Niezwykle ważne jest poprawne nazywanie części ciała, nawet miejsc intymnych. Nie powinien to być temat wstydliwy. Każdy z nas powienien mieć świadomość z czego składa się jego ciało.

Kolejną bardzo ważną kwestią podjętą w tej książce jest czułość do własnego ciała oraz asertywność. Umiejętność powiedzenia NIE jest bardzo ważne. Uczy decydowania o sobie, wyrażenia potrzeby, czy chce, aby mnie dotykano. Publikacja zwraca uwagę też na miejsca intymne. W książce też można znaleźć informacje, w jakich sytuacjach dotyk jest w porządku (jak np. u lekarza, czy gdy grozi nam niebezpieczeństwo). Porusza też temat złego dotyku, wskazuje na takie zachowania, które wywołują w nas strach, smutek. I zwraca uwagę, że w takich sytuacjach warto zwrócić się do dorosłego, kogoś komu się ufa i kto wysłucha.

Książkę powinni przeczytać też dorośli w celach uświadamiających. Tak! Dziecko może powiedzieć nie, gdy ktoś chce je przytulić, pocałować w policzek na powitanie. Słuchajmy dzieci, one zdecydowanie wiedzą czego chcą i czego potrzebują.

Zdecydowanym atutem książki jest przystępność języka, proste komunikaty oraz morał. Ta książka powinna zajmować top miejsce w każdej domowej biblioteczce. Doskonała też do rozmów z dziećmi w szkole o ciele i byciu asertywnym.

udowanie świadomości dziecka to zwykle długotrwały proces.
Dbamy aby czuło nasze wsparcie, potrafiło wierzyć we własne możliwości i umiejętnie stawiało granice.🙂

Książką, która DOSKONALE spełnia powyższe wymagania jest jedną z ostatnich publikacji @wydawnictwodebit ,której autorką jest Lucia Serrano.

"To twoje ciało" jest nie tylko opowieścią o fizycznej sferze naszego ciała, choć genialnie tłumaczy zagadnienia, które przez lata urosły w mniemaniu społeczeństwa do tematów tabu. Skupia sie również na docenianiu własnych możliwości, zapewnieniu sobie bezpieczeństwa przez stawianie granic oraz wsparciu w podejmowaniu decyzji w oparciu o własny komfort.

Świat w którym żyjemy każdego dnia pokazuje, że na rzeczywistość warto być przygotowanym, dlatego lektury, które umacniają dzieci w świadomości swoich potrzeb i rozumowania są niezwykle cenne.

Wewnątrz znajdziesz nie tylko dokładne omówienie miejsc intymnych obu płci które dziecko ma prawo i powinno byc świadome, ale również treści które są prosto przekonujace, że to maluch i jego dobre samopoczucie jest podstawą. Szacunek dla jego ciała dotyczy każdego z dorosłych, a gdy dzieje się coś, co go martwi ma prawo rozmawiać i prosić o pomoc!

Minimalizm rysunków nie przysłania idei.
Całość jest czytelna i absolutnie genialna.
Z czystym sumieniem Wam ją polecam, do tej chwili nie znalazłam równie przystępnej książki od tych najmłodszych lat.

udowanie świadomości dziecka to zwykle długotrwały proces.

"To twoje ciało" jest nie tylko opowieścią o fizycznej sferze naszego...

"To twoje ciało" Lucia Serrano.

O czym jest książka? To pozycja, która mówi dziecko czym jest ciało oraz jak je chronić. Idealna książka, która wprowadza w świat ciała, ale i również stawiania granic. Pozwala zrozumieć dziecku czym jest ciało, które jego elementy jak nazywamy oraz jak zachować się w różnych sytuacjach, w których komfort dziecka może być zagrożony.

Moja opinia: Na wstępie zaznaczę, że kiedy dostałam propozycję zrecenzowania tej książki od razu wiedziałam, że koniecznie chcemy to zrobić. Powodów było kilka. Przede wszystkim to bardzo ważny temat i sprawa. Każde dziecko powinno wiedzieć co jest dobre, a co złe jeśli chodzi o cielesność. Powinno wiedzieć jak nazywają się konkretne części ciała od łokcia, głowy po pupę i palec u stopy. Książka w bardzo fajny sposób uczy części ciała, wyjaśnia jak można nazywać również części intymne. Dodatkowo pozwala zrozumieć dziecku, że jego ciało należy wyłącznie do niego! Dziecko dowiaduje się, że nikt nie ma prawa go dotykać, przytulać bez wyraźnej zgody. Uczy jak mówić głośno NIE oraz jak reagować kiedy ktoś za bardzo naruszy strefę prywatności dziecka. Autorka w bardzo umiejętny sposób wyjaśnia które sekrety są dobre, a które złe. Dodatkowo książka ma prześliczne ilustracje. Proste, kolorowe i nienachalne! Moim zdaniem książka jest idealnym wstępem do tego jak uczyć dzieci bezpieczeństwa i tego w jaki sposób mogą zwracać się o pomoc do rodziców w przypadku kiedy dzieje się coś złego. Dodam, że Alicja według mojej opinii jest jeszcze ciut za mała na tą książkę. Ma niespełna 3 lata, więc temat jeszcze za poważny, ale bardzo dużo wyciągnęła dla siebie z tej książki. Czytałyśmy to co było dla niej zrozumiałe i po tysiąc razy powtórzyłyśmy części ciała ! :D Będziemy na pewno do niej wracać.
Bardzo polecam - ta książka powinna znaleźć się w każdej biblioteczce małego smyka.

"To twoje ciało" Lucia Serrano.

Moja...

"To twoje ciało" - nowość od wydawnictwa Debit to bardzo ważna i potrzebna książka.

W przysytępny sposób opowiada dzieciom o tym jak zbudowane jest ludzkie ciało. Jednocześnie przybliża sutuacje, w których trzeba głośno i wyraźnie mówić Nie, by je chronić.

Tylko świadome dziecko będzie otwarcie mówić o tym co czuje i będzie miało odwagę stawiać granice.

Książka Lucii Serrano jest świetnym wstępem do rozmowy z dzieckiem na temat cielesności. Podobają mi się w tej książce ilustracje, które są czytelne ale nienachalne oraz podejście do tematu pełne szacunku dla dzieci i ich granic.

Dla mnie pozycja obowiązkowa w domowej biblioteczce.

Książka Lucii...

• Dziecięce
  • 📚 Mam na półce
  • Bejbik
  • Kupić
  • Magdalena

Dodaj cytat z książki To twoje ciało