Basia i zagadki wszechświata. Mikroby

Okładka książki Basia i zagadki wszechświata. Mikroby Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Okładka książki Basia i zagadki wszechświata. Mikroby
Marianna OklejakZofia Stanecka Wydawnictwo: Harperkids Seria: Basia i zagadki wszechświata literatura dziecięca
24 str. 24 min.
2023-05-17
24 min.
Basia

Okładka książki Basia i tajemnice ogrodu Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia i tajemn... Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Basia i zagadki wszechświata. Liście Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia i zagadk... Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Basia. Wielka księga świąteczna Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia. Wielka ... Marianna Oklejak, Z...
Okładka książki Basia daje radę! Marianna Oklejak, Zofia Stanecka
Basia daje radę! Marianna Oklejak, Z...

Okładka książki Precelek jedzie tramwajem Malwina Hajduk, Agata Romaniuk
Precelek jedzi... Malwina Hajduk, Aga...
Okładka książki Zwierzęta miast, czyli 22 portrety naszych nieudomowionych sąsiadów Diana Karpowicz, Dorota Suwalska
Zwierzęta mias... Diana Karpowicz, Do...
Okładka książki Precelek i letnia burza Malwina Hajduk, Agata Romaniuk
Precelek i let... Malwina Hajduk, Aga...

„Basia” Zofii Staneckiej i Marianny Oklejak to absolutnie fantastyczna seria, która pięknie się rozrasta. Dzięki temu znajdziemy w niej publikacje dla najmłodszych, przedszkolaków, a nawet uczniów. Są tam zarówno przygody rezolutnej dziewczynki w wieku przedszkolnym, jak i jej młodszego brata Franka, przyjaciół, a nawet powieści dla uczniów. Każda podsuwa młodym czytelnikom inną problematykę. W historiach o Franku zobaczymy, w jaki sposób Basia uczy swojego młodszego brata różnych rzeczy. Będziemy razem z nim uczyć się kolorów, liczenia, zwierząt, kształtów, samodzielności. Z kolei w opowieściach z bohaterką serii znajdziemy problem zakazów i nakazów. Pojawi się też przygotowanie do świąt, wyprawimy się do lasu czy na piknik, a nawet do szpitala, muzeum i w wiele innych miejsc. Z kolei podseria o przyjaciołach będzie pretekstem do opowiedzenia o różnorodności, tolerancji, miłości, tęsknocie, stracie i wielu innych ważnych problemach. Jeśli nie znacie tej serii i macie dzieci sięgające po kartonowe czytanki lub w wieku przedszkolnym to sięgnijcie. Czeka Was wspaniała i pouczająca przygoda. Dzięki tym książkom łatwiej Wam będzie wyjaśnić dzieciom wiele spraw i rozbudzić ciekawość świata. A teraz czas na nowy cykl „Basia i zagadki wszechświata”. Każdy tom będzie poświęcony innemu zagadnieniu związanemu z naszym otoczeniem. Dziś spotkanie z mikrobami.
Opowieść zaczyna się od powrotu do domu. Janek i Basia po raz kolejny ścigają się do drzwi klatki schodowej. Za nimi podąża obładowana zakupami i z Frankiem w wózku mama. Później są wyścigi w mieszkaniu. Z tego powodu dzieci nie myją rąk, nie dbają o porządek i mama zaczyna im opowiadać, dlaczego należy to robić oraz o tym, czym są mikroby. Młodzi bohaterzy poznają bakterie, wirusy, grzyby. Dowiedzą się, że istnieją mikroby pożyteczne i szkodliwe i dlatego trzeba dbać o higienę. Na końcu książki znajdziemy podsumowanie wiedzy, którą dzieci zdobyły w czasie lektury. Różni dorośli bohaterzy serii opowiedzą o ważnych kwestiach. Pojawią się tu informacje o chorobach przenoszonych przez owady oraz sposobom zapobiegania im. Problem jest tu wyjaśniony w bardzo prosty i przyciągający dziecięcą uwagę sposób. Zrozumienie wielu tematów pomagają fantastyczne ilustracje Marianny Oklejak. To właśnie z nich słynie cała seria.
Książki Zofii Staneckiej zawsze poruszają ważne dla dzieci tematy. Jest w nich coś swojskiego, sprawiającego, że mamy wrażenie, że bohaterzy powołani przez nią do istnienia są realni i namacalni. A wszystko przez to, że możemy popatrzeć na świat z ich punktu widzenia chociaż sami nie są narratorami. Seria książek „Basia” zabiera młodych czytelników w świat bliskich im tematów, codziennych sytuacji. Wykreowana przez pisarkę bohaterka staje się pretekstem do snucia wielu historii. Każda z nich jest wartościowa, pouczająca i można z powodzeniem wykorzystać w terapii, rozmów o odczuciach, mogą zachęcić do dzielenia się doświadczeniami dzieci. Świat małej bohaterki nie jest idealny, wymuskany i wspaniały. Jednak mali bohaterzy są kochani przez swoich rodziców, którzy pomagają im się zmierzyć z brutalnością otoczenia, a czasami z męczącą codziennością. Wokół kilkuletniej Basi znajdziemy całe mnóstwo przyjaciół, bliskich. Świat jest w tych opowieściach pięknie różnorodny i przez to interesujący. Mali bohaterzy są wrażliwi na sztukę, historię, otoczenie, napotykanych ludzi oraz zwierzęta. W przypadku mikrobów także towarzyszą im różne emocje. Początkowo są zszokowani, później przerażeni, zaciekawieni, aż w końcu zaczynają rozumieć, że wiele smacznych rzeczy mają właśnie dzięki mikrobom. Bywają też rozbrykani jak na początku lektury, pomysłowi i z tego powodu dopadają do jedzenia w kuchni, zaczynają przygotowywać sobie przekąski. W niektórych historiach zakradają się do spiżarni, żeby wykraść słodkości lub wybrudzić wszystko mąką, uczą się nowych umiejętności, są mobilizowani przez starsze rodzeństwo i koleżanki oraz kolegów, ale też nie zabraknie opieki nad młodszymi członkami rodziny. Zofia Stanecka w swoich książkach pokazuje zwyczajny świat dzieci. Każdy wycinek codzienności to ciekawa i pouczająca historia wprowadzająca w świat pozytywnych wzorców, Nie ma tu obojętności. Za to czasami wręcz nadmierna ciekawość i opiekuńczość, której w świecie dorosłych już nie spotkamy. Do tego pokazanie świata z dziecięcej perspektywy sprawia, że mamy do czynienia z lekturami bardzo życiowymi, poruszającymi sprawy bliskie dzieciom, wyzwania, którym muszą stawić czoła. Kolejną wspaniałą rzeczą jest pokazanie, że cała rodzina uczestniczy w wychowaniu dzieci, a nie tylko rodzice. Nie ma tu egoistycznej postawy „zrobili se dzieciaki to niech teraz se je chowają”. Dzieci są tu częścią społeczności. Mniej wiedzą, wymagają opieki i uczenia, ale trzeba ich potrzeby szanować i do ich wątpliwości podchodzić z powagą.
Solidna oprawa, estetyczna szata graficzna, prosty żywy język – wszystko to sprawia, że młodzi czytelnicy bardzo chętnie sięgają po kolejne książki Zofii Staneckiej. Wielkim plusem prozy pisarki jest zachęcanie dzieci do przemyśleń oraz dyskusji. Każda przygoda kryje przesłanie. Bardzo podobają nam się też proste, ale jednocześnie fantastyczne ilustracje Marianny Oklejak. To właśnie one skutecznie przyciągnęły uwagę córki, kiedy osiem lat temu po raz pierwszy sięgnęła po książki z serii. Od tamtego czasu nadal zachwycamy się i tekstem i dopełniającymi go scenami z życia bohaterów. Na prostych rysunkach widzimy żywiołową akcję i całą masę emocji towarzyszących bohaterom. Zdecydowanie polecam.

Jak u Waszych pociech wygląda kwestia mycia rąk, na przykład po powrocie do domu? Ja muszę z dumą powiedzieć, że udało mi się wyrobić taki nawyk, zwłaszcza u mojego Starszaka, że po wejściu, idzie do łazienki myć rączki. Czasem co prawda trzeba delikatnie o tym przypomnieć i dla takich właśnie "zapominalskich" mam świetną propozycję. Nowa Basia w serii "Basia i zagadki wszechświata" porusza tę kwestię i w przystępny sposób tłumaczy dzieciom jak ważna jest higiena.

Basia i Janek po wejściu do domu, zamiast udać się do łazienki, ruszyli od razu do kuchni w poszukiwaniu przekąsek. Nie spodobało się to Mamie, która wytłumaczyła dzieciom, że na ich rączkach, ale także w ich brzuszkach i po prostu wszędzie są miliony bakterii - nie wszystkie są dobre dla naszego zdrowia. Basia początkowo jest nieco zszokowana i troszkę zła, że mikroby tak bez pozwolenia sobie w niej mieszkają, ale ta informacja wyzwala też ciekawość i mnóstwo pytań.

Poza standardową opowiastką o Basi i jej rodzince znajdziecie tutaj też kilka ciekawostek o mikrobach, bakteriach, grzybach, poradnik i instrukcję prawidłowego mycia rąk, a nawet kącik porad Miśka Zdziśka, gdzie dowiemy się jak dbać o zdrowie i higienę.

Basia to rezolutna dziewczynka, a jej przygody cieszą się ogromną popularnością, znacie już tę serię?

Uwaga! Niespodzianka dla wszystkich fanów Basi!

"Basia i zagadki wszechświata" to nowy cykl książek, w których znana i lubiana bohaterka odkrywa różnorodność otaczającego ją świata. Tym razem najmłodsi czytelnicy będą mieli okazję poznać ciekawostki i informacje związane z różnymi dziedzinami nauki.

Zwykła codzienność staje się tu pretekstem do przemycenia wiedzy.

Basia i Janek ścigają się do drzwi klatki schodowej. Tuż za nimi toczy się wielbłąd wielogarbny, czyli mama otoczona torbami z zakupami i pchająca spacerówkę z Frankiem. Po powrocie do domu dzieci zabierają się za jedzenie i oczywiście nie pamiętają, by umyć ręce. Mama postanawia wkroczyć do akcji. Okazuje się, że świat jest pełen mikrobów - niewidocznych gołym okiem organizmów, takich jak bakterie lub grzyby. Niektóre są dla nas pożyteczne, inne szkodliwe i wszystkie mają bardzo śmieszne kształty - mogą mieć ogonki, wypustki albo wyglądać jak patyczki.

Dzięki zabawnej historii mamy okazję przekazać najmłodszym kawałek trudnej wiedzy z dziedziny mikrobiologii. Autorka robi to w interesujący, zrozumiały i bardzo zachęcający sposób, jednocześnie daje pretekst do mądrych rozmów.

Prócz tej ciekawej opowieści znajdziemy tu mnóstwo ciekawostek dotyczących mikroorganizmów. Czym są, gdzie zamieszkują, jaką pełnią funkcję i jak się dzielą - dzięki temu znajdziecie odpowiedzi na wiele nurtujących najmłodszych pytań.

Książki o codzienności cenię niezwykle, a jeśli przy okazji jest ona pretekstem do przemycenia wiedzy, nie pozostaje mi nic innego, jak tylko polecić tę książkę z serca.

Uwaga! Niespodzianka dla wszystkich fanów Basi!

Zwykła codzienność staje się tu pretekstem do przemycenia wiedzy....

Fantastycznie, że literatura dziecięca wychodzi na przeciw tej potrzebie poznania, "karmiąc" głowy, faktami oraz wiedzą zrozumiałą dla dziecięcej logiki ❤️.
Jestem przekonana, że Basię, tytułowa bohaterkę dzisiejszej książki oraz jej rodzinę, zna niejeden rodzic i niejedno dziecko ☺️. Ich przygody, rozważania i pomysły bawią i uczą. wzbogaciło dotychczasową serię o nowy cykl książek. Basia odkrywa piękno i różnorodność otaczającego ją świata a jedną z zagadek, które "bierze pod lupę" są MIKROBY🤩😁. Historia rozpoczyna się całkiem znajomo, bowiem czas na mycie rąk nie znajduje miejsca w dziecięcej pamieci🤭. Pomijany albo "odbębniony" bez mydła 🤭. Różnie to bywa, u Basi i jej brata Janka również 😉. W żartobliwym tonie (to charakterystyczna cecha całej seri książek ☺️) mama zwraca uwagę, że wraz z jedzeniem możemy pożreć równe MIKROBY - niewidoczne organizmy występujące wszędzie, na naszych rękach i we włosach, w brzuchu i w płucach, w powietrzu i na meblach. Jak się domyślacie, to początek dla wielu, wielu pytań i rozbudzenia ciekawości Barbary ☺️. Basia jak na przedszkolaczkę przystało, ma swoje wyobrażenie o mikrobach i wcale a wcale nie podoba jej się, że w niej sobie zamieszkują (w dodatku bez pytania 😉).
Głośno o tym mówi, dzięki czemu Tata (wybudzony z drzemki w... toalecie🤭) wyjaśnia dzieciom, że to mikroorganizmy żyły na Ziemi, zanim pojawili się na niej ludzie.
Kolejne strony przybliżą nam charakterystykę mikroorganizmow. Dowiemy się:
Czym są bakterie i gdzie zamieszkują? Czym jest borelia?
Dlaczego wracając z lasu czy łąki warto sprawdzić czy nie wczepił się w nas kleszcz.
Grzyby: kapeluszowe, drożdże, pleśnie. Jakie choroby skóry mogą powodować? Dlaczego lepiej nie nosić cudzych czapek?
Czym są pierwotniaki?
W jaki sposób przenosi się Malaria (choroba wywołana właśnie przez pierwotniaki)?
Bogata w kolorowe ilustracje, zabawnych mikrobów, widzianych oczami dzieciecej wyobraźni oraz instrukcja prawidłowego mycia rąk. Dla fanów Miśka Ździśka, kącik porad 😁. Zestawienie niezbędnych rad, które pomogą Twojemu ciału w walce ze szkodliwymi mikrobami. W trosce o siebie i o innych 💝.

Zainspirowana książką, postanowiłam "odkurzyć" stary mikroskop i przybliżyć dzieciom nieco to, co gołym okiem niewidoczne. Chwyciło i bawi ☺️.

Czy mamy tutaj kto nie zna Basi, wspaniałej bohaterki dziecięcej literatury, autorstwa @zofiastanecka
?

Jeśli wydawało Wam się, że to tylko historie o trudnościach, radościach, smutkach i emocjach to tym razem mam dla Was kapitalną część, mającą na celu również edukację naszych maluchów (i nas rodziców! 🤭)- "Basia i zagadki wszechświata. Mikroby".

Tym razem wszyscy bohaterzy serii skupiają się na zauważeniu w otaczającym nas świecie zależności między bakteriami i nieustannymi zmianami!
Wszystko to za sprawą zapomnienia o podstawie higieny przy okazji powrotu do domu.

Czy Wasze dzieci wiedzą dlaczego należy myć ręce? Dlaczego tak ważna jest troska o własne zdrowie ?

Mama rzetelnie przytacza własną wiedzę zwariowanemu rodzeństwu które z zaciekawieniem odkrywa temat stworzeń niewidocznych gołym okiem, dobrych i złych, które nieustannie towarzyszą nam na każdym etapie zycia. Dziecięca wnikliwość jest porażająca dlatego i tym razem autorki zadbały o jej wykorzystanie i przedstawienie faktów zaczerpniętych ze świata wiedzy w możliwie najbardziej fascynujacy sposób!

Czuje, że nowa seria znajdzie wielu zwolenników a wśród nich, oczywiście nas! Moja córka słuchając historii o mikrobach była niesamowicie zaintrygowana mimo, że temat był jej nakreślony wielokrotnie.

Teraz już napewno nie zapomnij o myciu rąk po powrocie do domu! 🤭😊

?

Tym razem wszyscy...