Wielka rozkmina: chłopak czy dziewczyna? #1

Okładka książki Wielka rozkmina: chłopak czy dziewczyna? #1 Yasuko
Okładka książki Wielka rozkmina: chłopak czy dziewczyna? #1
Yasuko Wydawnictwo: Kotori Cykl: Wielka rozkmina: chłopak czy dziewczyna (tom 1) komiksy
komiksy
Wielka rozkmina: chłopak czy dziewczyna (tom 1)
Akira-kun Kamo Shirenaishi Akira-chan Kamo Shirenai [晃くんかもしれないし 晃ちゃんかもしれない #1]
Kotori
2023-04-14
2023-04-14
Anna Piechowiak
Komedia Romans Shoujo; Uczniowie/studenci Japonia Współczesność

Wielka rozkmina: chłopak czy dziewczyna? ♂/♀
*Bezspoilerowa opinia, więc można ją na spokojnie przeczytać ^^

Witajcie, nazywam się Kazuma Iwagami i od niedawna jestem nowym studentem na Uniwersytecie Chiyoda.
W trakcie rozpoczęcia roku akademickiego trafiłem na niezbyt przyjazne grono fanatyków walki wręcz, co natychmiast skutkowało otrzymaniem od nich porządnego nokautu.
Jednak nie było to takie złe, jak z początku zakładałem, bo dzięki nim trafiłem w ramiona pięknej anielicy.
Urodziwa nieznajoma odwiozła mnie bezpiecznie do domu, gdy ledwo stałem na nogach.
Kolejnego dnia postanowiłem ją odnaleźć, by podziękować za udzieloną tamtego dnia pomoc.
Nie umiałem o niej zapomnieć.
Czy to możliwe, że w końcu znalazłem kogoś, z kim chciałbym spędzić resztę swojego życia?
Po wielu trudach nareszcie udało mi się ją znaleźć, ale jednocześnie otrzymałem okrutny cios w sam środek serca.
Osoba, której cały czas szukałem nazywa się Akira Haruna i wcale się nie przesłyszeliście!
Akira to męskie imię, więc wychodzi na to, że wczorajszy ratunek zawdzięczam... chłopakowi?!
Przecież ewidentnie wygląda jak dziewczyna, więc co jest grane?!
Niech mi ktoś powie prawdę!
Kim tak właściwie jesteś, Haruna?

„Chciałbym spotykać się z kimś, przy kim będę sobą”.

𝘒𝘰𝘭𝘰𝘳 𝘳óż𝘰𝘸𝘺 𝘫𝘦𝘴𝘵 𝘱𝘳𝘻𝘦𝘻𝘯𝘢𝘤𝘻𝘰𝘯𝘺 𝘵𝘺𝘭𝘬𝘰 𝘥𝘭𝘢 𝘥𝘻𝘪𝘦𝘸𝘤𝘻𝘺𝘯𝘦𝘬, 𝘢 𝘯𝘪𝘦𝘣𝘪𝘦𝘴𝘬𝘪 𝘸𝘺łą𝘤𝘻𝘯𝘪𝘦 𝘥𝘭𝘢 𝘤𝘩ł𝘰𝘱𝘤ó𝘸.
𝘚𝘢𝘮𝘰𝘤𝘩𝘰𝘥𝘻𝘪𝘬𝘢𝘮𝘪 𝘮𝘰𝘨ą 𝘴𝘪ę 𝘣𝘢𝘸𝘪ć 𝘫𝘦𝘥𝘺𝘯𝘪𝘦 𝘤𝘩ł𝘰𝘱𝘤𝘺, 𝘢 𝘥𝘻𝘪𝘦𝘸𝘤𝘻𝘺𝘯𝘬𝘪 𝘱𝘰𝘸𝘪𝘯𝘯𝘺 𝘬𝘶𝘱𝘰𝘸𝘢ć 𝘭𝘢𝘭𝘬𝘪.
𝘡𝘢𝘥𝘢𝘯𝘪𝘦𝘮 𝘧𝘢𝘤𝘦𝘵𝘢 𝘫𝘦𝘴𝘵 𝘱𝘳𝘻𝘦𝘫𝘮𝘰𝘸𝘢𝘯𝘪𝘦 𝘪𝘯𝘪𝘤𝘫𝘢𝘵𝘺𝘸𝘺, 𝘢 𝘬𝘰𝘣𝘪𝘦𝘵𝘺 𝘮𝘶𝘴𝘻ą 𝘻𝘢𝘫𝘮𝘰𝘸𝘢ć 𝘴𝘪ę 𝘥𝘰𝘮𝘦𝘮.
Okrutne zdania, które chyba każdy z nas przynajmniej raz w życiu usłyszał.
Na szczęście czasy się zmieniają i powszechnie wiadomo, że np. nie ma czegoś takiego, jak kolory dla chłopców i kolory dla dziewczynek.
Oczywiście wciąż znajdą się jakieś osoby, które stosują stare wzorce przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Nie każdy jeszcze umie zrozumieć to, że można ubierać się na swój sposób i być tym, kim się tylko chce, dlatego dzisiaj chciałabym zwrócić na to szczególną uwagę.

W tym momencie z pomocą przychodzi również Pani Yasuko, która postanawia w swojej mandze obalić przestarzałe stereotypy i tym samym próbuje wszelkimi sposobami przekazać nam, że należy zaakceptować siebie oraz innych takimi, jakimi są.

Pomiędzy humorystycznymi scenkami, a nawet samymi dialogami bohaterów można dostrzec poważniejszą treść, która ma na celu pouczyć nas, że każdego powinniśmy traktować tak samo.
W dodatku rozwiewa wątpliwości na temat wyglądu/zachowania i tego, co mogą robić kobiety, a co mężczyźni.
Nikogo nie należy oceniać po samej płci.

„Starałem się być męskim facetem, który będzie podobał się dziewczynom”.

Postacie są przesympatyczne i łatwo je polubić.
Główny bohater musiał się nieźle natrudzić, aby znaleźć odpowiedź na tytułowe w mandze pytanie.
Mam spory sentyment do Haruny i dosłownie uwielbiam jej/jego przyjaciółki!
*Specjalnie tak zapisałam ;)
Ilustracje niczym konkretnym się nie wyróżniają - kadry są takie, jak na mangę shoujo przystało.

„Miałam zabrać się za poważne szukanie dziewczyny”.

Drugi tomik był dla mnie bardziej humorystyczny, ale pierwszy jest z nim praktycznie na równi.
Najbardziej rozbawiło mnie to, w jaki sposób autorka współczuję zagranicznym tłumaczom, którzy musieli/muszą się nieźle postarać, aby ukryć prawdziwą tożsamość Haruny.
Mogę tutaj napisać, że Pani Annie Piechowiak - odpowiedzialnej za przetłumaczenie po polsku serii - wyszło to super i nie można mieć do tego żadnych zastrzeżeń.
Zdarzało mi się kilkukrotnie zmieniać zdanie na temat płci Haruny i uwierzcie mi na słowo, że serio trudno się domyślić ^^'

„Powinienem po prostu jak najlepiej zadbać o tę relację. Uważać, żeby nie zepsuć swobodnej atmosfery. Nie spieszyć się. Nie panikować”.

„Wielka rozkmina: chłopak czy dziewczyna?” to na swój sposób wyjątkowa i bardzo pouczająca pozycja. Niezmiernie cieszę się, że wydawnictwo Kotori postanowiło ją wydać.

„W życiu bym nie pomyślał... że znajdę tak daleko, nadal nie znając płci Haruny”.

Wielka rozkmina: chłopak czy dziewczyna? ♂/♀
*Bezspoilerowa opinia, więc można ją na spokojnie przeczytać ^^

Świetny 1 tom. Na plus również główni bohaterowie(Kazuma i Haruna) i ich relacja. Super jest też ta rozkmina bohatera czy Haruna jest dziewczyną czy chłopakiem. Jak w końcu jest pewien , że to chłopak to dzieję się coś co sprawia , że zaczyna myśleć to dziewczyna i tak w kółko:D Rozwaliła mnie też scena jak Kazuma pyta koleżanki Haruny czy jest dziewczyną czy chłopakiem , a One wyznaję , że same nie mają pojęcia:D No i pod koniec pojawia się była dziewczyna Kazumy i chcę go odzyskać co oczywiście sprawia , że Haruna jest smutna/smutny choć stara się to ukryć. I szczerze to myślałem , że ta historia będzie miała kilka tomów , a okazuję się , że są tylko dwa i drugi niedługo powinien wyjść i pewnie wtedy poznamy odpowiedź na pytanie kim jest Haruna. Jeśli o mnie chodzi to uważam , że to dziewczyna , ale wszystko się wyjaśni w 2 tomie

2084

Do tej mangi przyciagnal mnie niespotykany tytul i w sumie bylo warto ^...^ Historia prosta, momentami byla nawet zabawna i pouczajaca ;) Glowny bohater nie ma doswiadczenia z kobietami, ale by sie z kims umawiac postanowil udac, ze jest inaczej. Jednak z jego dziewczyna cos nie wyszlo, a przypadek chcial, ze poznal Akire Harune.... tylko wlasnie, jakiej ta osoba jest plci? ;D Ot w tym kierunku rodzi sie cale zamieszanie, bo czy chlopak moze pokochac chlopaka? A co jesli jednak faktycznie jest to dziewczyna? Samo tlumaczenie mangi nic nie zdradza, kreska jest przecietna, ale jednak z tych ladniejszych. Ta manga rozwiewa stereotypy na temat cech i zachowan przypisanych kobietom i mezczyznom, oraz pokazuje, ze kazda osoba jest tak samo wazna i nalezy traktowac ja z szacunkiem ;>

Manga "Wielka rozkmina: chłopak czy dziewczyna" była tytułem który od zapowiedzi przyciągnął moją uwagę. Opis przemówił na tyle że sięgnęłam po nią i się nie zawiodłam. Historia jest bardzo prosta, komediowa, poruszająca temat stereotypów na temat płci jednak w sposób bardziej poważny. Ten motyw przyciągnął mnie najbardziej i przyznaję że jest to tutaj dobrze wykonane. Przyciąga również to kim naprawdę jest Akira Haruna - obiekt westchnień Kazumy Iwagami, czy jest dziewczyną czy chłopakiem? Mimo wszystko chce się to odkryć czytając mangę a po samym tłumaczeniu ciężko się domyślić. Da się domyślić po gatunku bo to jednak shojo ale nutka niepewności jest zachowana.
Kreska jest ładna, przyjemna dla oka, nic specjalnego ale również nic brzydkiego.
Bardzo przyjemny tytuł, z motywem który nie często jest poruszany a tym bardziej wydawany w Polsce. Czekam na drugi tom.

KOGO KOCHAM?

Kolejna romantyczna komedia pomyłek trafiła na nasz rynek. Mangowa, co warto podkreślić. I co? I chyba wiecie – kto lubi, nie zawiedzie się. Napędzana, jak to w takich przypadkach bywa, nie tylko przez samą pomyłkowość wydarzeń, ale i sekret tożsamości, potrafi zaangażować. Jak wiele w tym tomie się wyjaśnia, zdradzać nie będę, ale bawiłem się przyjemnie i to najważniejsze.

Kazuma chce kochać. Chce mieć dziewczynę. Na to właściwie najwyższa pora, ale… Właśnie, w życiu nic mu się nie układa tak, jak powinno. Ale w kryzysowej sytuacji z pomocą przychodzi mu ona: nie zna jej, ale dziewczyna jest piękna i może coś by z tego było, ale jak szybko się pojawiła, tak szybko też i znika. Dlatego chłopak postanawia ją odnaleźć i podziękować i… I okazuje się, że to może wcale nie być dziewczyna. Ale czy na pewno? Kim właściwie jest ta piękność? Jakie sekrety skrywa? I co może wyniknąć z tego wszystkiego?

KOGO KOCHAM?

Super się czyta, fajne dialogi, zabawna historia, ale i pouczająca. Głównym motywem jest ukazanie tego, jak wiele cech i zachowań przypisujemy danej płci, oraz że niezależnie od tego, czy ktoś jest kobietą czy mężczyzną, powinno się go traktować z jednakowym szacunkiem.
Czekam na tom drugi z niecierpliwością.

Czekam na tom drugi z niecierpliwością.

Na półkach: , , , , , ,

Trochę się rozczarowałam, ale kreska jest świetna! Może kolejny tomik poprawi jakość serii? Plus za morał, że nie należy oceniać innych po stereotypach płciowych.

• Manga
  • Mangi