Grządki podwyższone. 365 dni w ogrodzie

Publicat
2023-03-22
2023-03-22
#grządki #ogród #uprawa #rośliny

Idealne kompendium wiedzy dla początkujących ogrodników!

Jako że jestem ze wsi a tam zawsze miałam świeże zioła i warzywka to teraz mieszkając w mieście wymyśliłam sobie ogródeczek. No i wtedy zaczęły się problemy: na ogrodzie ziemia słaba, nie wiadomo co kiedy sadzić, od czego w ogóle zacząć. Na ratunek przyszła mi książka o podwyższonych grządkach.

Podwyższone grządki to świetne rozwiązanie praktycznie dla każdego w każdym miejscu. Taką grządkę to nawet na upartego na balkonie da się zrobić! Książka pokazuje po kolei za co się zabrać. Jak zrobić doniczki czy korytka, jaką ziemię wybrać, co tam włożyć do tego korytka, gdzie je postawić, jaka powinna być wysokość i dużo różnych porad co zrobić aby nasz ogródeczek wyglądał ładnie i był przydatny.

Mamy specjalny rozdział o roślinach i warzywach, które będą świetnie rosły na naszych grządkach w różnych porach roku. W książce mamy porady jakie rośliny są wieloletnie a które nie, kiedy jest siać i sadzić.

Uważam, że książka to świetny pomysł na prezent dla osoby, która chce zacząć przygodę z własnym ogródkiem. Zdecydowanie polecam

Idealne kompendium wiedzy dla początkujących ogrodników!

Podwyższone...

W tym roku w końcu mogłam zrobić ogród i tym samym padło na skrzynie tzw. Grządki podwyższone, w których to będę prowadzić ogródek. Warzywa jeszcze czekają na rozsadę, a tę już planuję od lutego, kiedy to można było już rozpoczynać wysiew warzyw, potrzebujących dłuższego okresu wzrostu, do których zalicza się seler w każdej postaci, ale i por czy eksperymentalnie papryka i pomidor.

Jednak w tym wszystkim brakuje mi jeszcze większej wiedzy i dzięki uprzejmości wydawnictwa mam możliwość na zgłębianie dalszej wiedzy potrzebnej przy całorocznym planowaniu, a wielkim zaskoczeniem jest dla mnie uprawa zimowa! Więc będę mogła cieszyć się własnymi uprawami przez cały rok!

Książka jest przeznaczona dla początkujących ogrodników, gdzie od podstaw dostają przepis na zbudowanie idealnej skrzyni, jednak sama skrzynka to nie koniec, mianowicie najbardziej liczy się jej wypełnienie i na szczęście wyszukiwane porady nałożyły się na wskazówki zawarte w książce (rozpoczęliśmy z mężem pracę nad skrzyniami i jej wypełnieniem także w lutym). Oprócz tego znajduje się tutaj instrukcja budowy nakładki inspektowej, którymi można się inspirować i zbudować własne.

Najważniejsze są oczywiście informacje i praktyczne zalecenia dotyczące upraw warzyw, zrozumienie natury, która zawsze ma swój naturalny rytm i daje nam sygnały na kolejne kroki podczas upraw.
Znajduje się tutaj także katalog najpopularniejszych warzyw, ziół i drobnych krzewów, z najbardziej pomocną tabelką dla wszystkich początkujących, w której to znajdują się przykłady dobrego i złego sąsiedztwa warzyw. Ponieważ samo sadzenie jest łatwe, tak towarzyszące sobie warzywa nie zawsze lubią swojego sąsiada z grządki, jak np. Ogórek nie lubi być obok rzodkiewki, tak cebula uwielbia marchew i nie tylko. Jednak w tym wszystkim najważniejsze jest oddziaływanie na siebie i wzajemna ochrona przed szkodnikami.

Dlatego jeśli jeszcze macie wątpliwości to skończcie z nimi! Chcecie ogród i nie wiecie od czego zacząć? Proszę bardzo! Lepszej książki nie znajdziecie!

Wiosna zagościła u nas na dobre. Na wielu działach i w przydomowych ogródkach trwają już prace porządkowe i pierwsze wysiewy. To również ostatni dzwonek na stworzenie własnego warzywnika. Nie potrzeba do tego wielkich powierzchni, wystarczy balkon lub niewielkie podwórko. Jeżeli zastanawiacie się nad stworzeniem własnego poletka do upraw to warto przyjrzeć się grządkom podwyższonym, które pod wieloma względami przewyższają tradycyjne formy uprawy.
Początkującym ogrodnikom, oraz wszystkim tym, którzy pragną poszerzyć swoją wiedzę polecam dziś poradnik „Grządki podwyższone. 365 dni w ogrodzie” Dorothy Baumjohann. Znajdziecie w nim wszystko to, co niezbędne do stworzenia i odpowiedniej pielęgnacji przydomowych upraw.
W 6 rozdziałach autorka zawarła wiele cennych informacji, począwszy od podstawowych wiadomości na temat grządki podwyższonej, doboru materiałów, przygotowania podłoża, niezbędnych narzędzi, po opis materiałów siewnych, wybór sadzonek i odpowiednią ich pielęgnację. W książce znajdziemy również sześć gotowych planów upraw, dzięki którym grządki będą przynosiły plony przez niemal cały rok. Bogactwo ilustracji i fachowej wiedzy jest tutaj widoczne na każdej stronie. Tekst jest rzetelny, zrozumiały i uporządkowany. Z łatwością można wrócić do konkretnego fragmentu. Na końcu znajduje się tabela zawierająca przegląd warzyw i ziół, gdzie szybko wyszukać można informacje na temat odpowiedniego doboru sadzonek (dobrych i tych niekoniecznie dobrych grządkowych sąsiadów),terminu sadzenia oraz składników pokarmowych niezbędnych do prawidłowego wzrostu.
Polecam te bardzo przystępne kompendium wiedzy na temat grządek podwyższonych wszystkim miłośnikom ogrodnictwa.

Książka „Grządki podwyższone” w bardzo dokładny sposób odpowie nam na pytanie dlaczego warto mieć w swoim ogrodzie czy na balkonie grządki podwyższone.
Sięgając po ten poradnik chciałam dowiedzieć się czym są i dlaczego warto je mieć swoim ogrodzie. I moje oczekiwania wobec tek książki zostały spełnione. Dostałam odpowiedz nie tylko czy warto, ale również z jakich materiałów je wykonać. Jak powinna być ich wysokość i czym je wypełnić. Czy lepiej wybrać te, które stykają się z podłożem czy lepiej nie. Jako początkowy ogrodnik dowiedziałam się również co można siać i kiedy. Bardzo spodobał mi się rozdział poświęcony sadzonką. W sposób dokładny i zrozumiały dla każdego zostało tu przedstawione co i kiedy sadzić do doniczek. Na co zwrócić uwagę gdy zamierzamy zabrać się za sadzonki. Jak przerywać i pikować siewki. Zainteresowały mnie również różne zioła, warzywa liściaste i kapustne.
W książce znajdą coś dla siebie fani surówek, ziół i kuchni włoskiej. Znajdują się bowiem tutaj cenne rady i wskazówki odnoście sadzenia i zbierania poszczególnych roślin. I co najważniejsze! Można to robić przez cały rok. Będzie na pewno słodko, pachnąco i zdrowo.
Na końcu znajdziemy tabelę przedstawiającą przegląd warzyw, sałat i ziół.
Książka posiada liczne fotografie przedstawiające zarówno różne rośliny, jak i budowanie grządek podwyższonych. Cały poradnik napisany jest w sposób zrozumiały i poukładany. Łatwo jest w nim odnaleźć to co najbardziej nas akurat interesuje. Liczne zestawienia na pewno pomogą w szybkim, powtórnym przeglądaniu książki.
Książkę polecam każdemu kto ma kawałek ogródka lub balkon, na którym może coś uprawiać w postaci grządek podwyższonych. Z tym poradnikiem wydaje się to łatwe i wygodne, bowiem grządki można dostosować do swojego wzrostu. Czyż nie jest to wspaniałe? Zarówno początkowy ogrodnik jak również ktoś zaawansowany znajdzie tutaj coś dla siebie. Polecam!

Kolejna książka na jedno popołudnie, ale tyle wiadomości, że zawsze musisz mieć ją pod ręką.
No przynajmniej do czasu, kiedy wszystkiego nie zapamiętasz. 😱

#grządkipodwyższone to prawie 200 stron wiadomości, mnóstwo obrazków, porady ,przykłady.
Książka podzielona na 6 rozdziałów. Możemy dowiedzieć się między innymi jakie rośliny posadzić w takich grządkach. W przeglądzie warzyw, sałatka i ziół dowiemy się jakie jest dobre sąsiedztwo dla danej rośliny a koło czego lepiej nie sadzić.
Świetny rozdział o grządkach podwyższonych dla fanów surówek i kuchni włoskiej.

Wszystko pisane bardzo szczegółowo, książka świetnie nadaje się dla początkujących ogrodników jak i dla tych bardziej zaawansowanych. My prowadzimy swój ogród drugi rok 😱 ta książka bardzo nam się przyda i na pewno mogę ją polecić dalej.
Niestety jeszcze nie mamy grządek podwyższonych, ale wiedzą jaką zdobyłam dzięki tej książce przyda się jeszcze w tym sezonie. A kto wie? Może w przyszłym roku takie grządki zagoszczą i u nas.

Polecam 💪💪💪

No przynajmniej do czasu, kiedy wszystkiego nie zapamiętasz. 😱

Coś do ogrodu na cały rok.

Coś do ogrodu na cały rok.

• Książka recenzencka
  • OGRÓD