Zioła lecznicze. Część 3

flora i fauna
Graf-ika Iwona Knechta
2022-01-01
2022-01-01

Część 3 Ziół leczniczych zajmują szczegółowe opisy roślin.
Znajdziemy tu aż 21 ziołoleczniczych skarbów natury dostępnych na polach, łąkach i w lasach. Przy każdym ziółku widnieje kilkuzdaniowa informacja z miejscem najczęstszego występowania by można było się w nie łatwo zaopatrzyć w razie potrzeby. Lektura została sporządzona na podstawie botaniki okultystycznej, astrologii herbalnej i medycyny hermetycznej, dzięki temu dostaliśmy szczegóły co do pory zbioru, położenia Słońca, fazy Księżyca. Skoro jest o zbiorze to nie mogło zabraknąć suszenia i przechowywania razem z instrukcją.
Oprócz tego w Ziołach leczniczych przeczytamy o :
porze kwitnienia,
czasie zbierania,
składnikach-czyli to co możemy pozyskać z części danej rośliny lub narośli na niej występującej,
co leczy-choroby i dolegliwości przy których pomaga a do tego opis jaka część nada się na dane lekarstwo oraz sam przepis na lek,
astrologicznym wpływie planet i przyporządkowaniach.
Ściśle ale rzetelnie skondensowana kapsuła wiedzy .Rozszerzona o to czego na próżno szukać w innych pozycjach ziołoleczniczych. Głóg zawiera wszystko co chcielibyśmy o roślinie wiedzieć a do tego dołączone zostało zdjęcie bądź rycina.
Ci którzy lubią ciekawostki na pewno będą wdzięczni, ponieważ autor znał wiele okultystycznych właściwości, informacji z medycyny ludowej, mitologię Słowian, Greków i Germanów, magiczne konotacje, alchemię i przesądy. Zdecydowanie urozmaica to każdy wpis.
Nie mogło zabraknąć także informacji na temat leków przyrządzanych z poszczególnych części roślin, jak stosować je krok po kroku. Takie objaśnienia są bardzo ważne. J.H.Głóg zamknął w książce małą aptekę.
Wszystko zostało spisane w taki sposób, że książka stanowi sama w sobie kompendium wiedzy użytkowej. Posiadajac obie części Ziół leczniczych możemy pomagać sobie przy schorzeniach bądź zaszczycić kogoś wiedzą, którą teraz trudno jest już zdobyć.

Część 3 Ziół leczniczych zajmują szczegółowe opisy roślin.

• ZIOŁA 🌾🌿🌱💐

Dodaj cytat z książki Zioła lecznicze. Część 3