Wataha Putina

Okładka książki Wataha Putina Hieronim Grala, Witold Jurasz
Okładka książki Wataha Putina
Hieronim GralaWitold Jurasz Wydawnictwo: Czerwone i Czarne nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Czerwone i Czarne
2023-03-22
2023-03-22
9788366219755
rosja polityka putin

Okładka książki HERITO nr 41 / 2021 Walancin Akudowicz, Hieronim Grala, Jacek Purchla, Redakcja kwartalnika HERITO, Tokimasa Sekiguchi, Ziemowit Szczerek
HERITO nr 41 /... Walancin Akudowicz,...
Okładka książki Pomocnik Historyczny "Dzieje wokół Bałtyku" Roman Czaja, Ryszard M. Czarny, Bogusław Dybaś, Hieronim Grala, Sylwia Hlebowicz
Pomocnik Histo... Roman Czaja, Ryszar...
Okładka książki Ostmitteleuropa im 14 - 17 Jahrhundert - eine Region der Regionen a Marian Dygo, Hieronim Grala
Ostmitteleurop... Marian Dygo, Hieron...

Niecodzienna okazja poznania ludzi otaczających prezydenta Rosji Władimira Putina. Polecam wersję audio, w której Grala i Jurasz osobiście czytają swoje kwestie zapisane w książce. Można mieć wrażenie słuchania arcyciekawej rozmowy. Polecam.

Nic specjalnego, autorzy trochę jadą na efekcie wstawiania nazwiska „Putin" do każdej możliwej publikacji. Luźna rozmowa o otoczeniu władającego Rosją „cesarza".

Czytałem fragment na onet.pl. Pierwsze wrażenie to megalomania p. Grali, który udaje wielkiego znawcę tajników Kremla a zbyt wiele ponad to, co jest w internecie nie da się tu znaleźć. Sam był jedynie dyrektorem ośrodków kultury, więc o tajnikach dyplomatyczno-szpiegowskich raczej chyba nie wie. Pan Jurasz rozmawia niezbyt wymagająco dla swojego rozmówcy. Tytuł niezbyt poważny.

Solidna książka będąca wywiadem-rzeką na temat otoczenia Putina. Sporo wiedzy pomimo luźnej formy; duża liczba anegdot oraz historii związanych z wcześniejszymi zajęciami obu panów; przytłacza jedynie ogromna ilość nazwisk, które mogą siać dezorientację dla osoby nieobeznanej w temacie.

Warto, chociaż poprzednia książka Jurasza - ”Demony Rosji” jest bardziej naładowana treścią i faktami. Tutaj zaś mamy hipotezy, anegdotki jak to bywa w wywiadzie.

Rewelacja! Konwencja plotkarska , ake tu nie ma pogłosek tylko ogromną wiedza

Rewelacja! Konwencja plotkarska , ake tu nie ma pogłosek tylko ogromną wiedza

Książka jest formą wywiadem-rzeki między Witoldem Juraszem (dziennikarzem Onetu) a prof. Hieronimem Gralą (nauczycielem akademickim z Uniwersytetu Warszawskiego),w której obaj panowie starają się rozmawiać na temat Rosji i jej elit politycznych, mając w bagażu własne doświadczenia z pracy w Rosji oraz wiedzę historyczną i ogólnodostępną z tzw. ,,prasówek'' oraz analiz.

Jest to przystępna w formie lektura dla osób, które chcą zgłębić to, jak zmieniała się Rosja od lat 90 i kto starał się być jak najbliżej władzy na Kremlu. A przede wszystkim dokonuje się analizy tego, jak mogło dojść do tego, że Władimir Putin mógł przejąć władzę w Rosji jako prezydent Federacji Rosyjskiej - zgłębiając również jego wątki biograficzne. Dodatkowo spogląda się na to jakie były etapy sprawowania rządów przez Putina, co zmieniało się na przestrzeni lat.

Oprócz tego, obaj autorzy mówią, jakie najważniejsze osoby w państwie mają realne znaczenie, a także - kto jest przeceniany i ma niewielki wpływ. Dodatkowo obrazuje się to, jakie oddziaływanie na Rosję mają oligarchowie i rosyjska Cerkiew.

Na sam koniec, Jurasz i Grala spekulują, kto może w przyszłości zostać nowym ,,carem'' na Kremlu. Podpowiadają, że warto przyglądać się takim postaciom jak Sierigej Kirijenko, Sierigej Sobianin, Dmitrij Kozak, czy też Andriej Turczak. Jednocześnie zaznaczając, że de facto nie wiadomo, kto przejmie władzę na Kremlu, ale wszystko na to wskazuje, że będzie to ktoś z obecnej ekipy władzy, dlatego warto się przyglądać temu, co się tam dzieje, ponieważ wszystko jest płynne i może się gwałtownie zmienić. Natomiast, raczej nie można mieć złudzeń, co do tego, że po Putinie przejmie władzę ktoś z kręgu demokratycznej opozycji (czytaj: niekoncesjonowanej przez władzę Jednej Rosji).

Konkludując, jeśli ktoś chce ,,ogarnąć'' to, co się działo i dzieje w rosyjskiej polityce od 30 lat, to warto sięgnąć po wywiad-rzekę z panami Gralą i Juraszem, aby dowiedzieć się czegoś więcej od osób, które oprócz tego, że były w Rosji wielokrotnie, to również pracowały tam dla państwa polskiego, zapoznając się z szeregiem postaci z kręgu rosyjskiej administracji państwowej, czy też nawet kultury. Tematyka ciężka, więc trochę dłużej się czyta, aby zapamiętać wszystkie nazwiska i wydarzenia, ale jednak warto spędzić czas nad tą lekturą przez kilka dni. Czytelnik nie powinien się zawieść.

Bardzo dobra książka. Trochę wiedzy zza kulis od dyplomatów.
Audiobook czytany przez autorów co jest dużym plusem, bo słucha się przyjemnie

Bardzo dobra książka. Trochę wiedzy zza kulis od dyplomatów.
Audiobook czytany przez autorów co jest dużym plusem, bo słucha się przyjemnie

Rozmowy dwóch dyplomatów o Putinie i jego najbliższym otoczeniu. Książka ciekawa i bardzo interesująca ale w przypadku audiobooka jej największym minusem jest to, że to niestety autorzy czytają tą książkę. Są fatalnymi lektorami i kompletnie im to nie wyszło.

W Rosji jest inaczej niż na Zachodzie to nie unikatowa wiedza, ale teza, która pojawia się już u Pipesa ("Rosja carów").  Państwo ukształtowane na wzór mongolski, w różnym stopniu i natężeniu kontynuuje tą "tradycję".

Książka dwójki autorów,  która de facto jest rozmową między nimi w pełni nawiązuje do tej tezy, która zresztą jest w niej przywołana.  Te pogwarki dotyczą Putina, jego dworu,  zasad sprawowania władzy, mentalności. Trochę plotek, ploteczek, ale pomiędzy tym można znaleźć wiele przykładów uzasadniających przytoczoną powyżej tezę. Wydaje się, że gdyby była ona lepiej pamiętana i częściej przywoływana to postawa wobec Rosji nie byłaby nacechowana założeniem, że można się z nią, tak jak z każdym innym państwem europejskim, porozumieć, używając tego samego języka i argumentów.

Rozmowę dwóch autorów, niewątpliwie wiedzących o czym mówią,  choć czasem może zbyt ogólnie, pobieżnie i chaotycznie, czyta się dobrze, choćby z tego powodu, że uświadamia po raz kolejny z kim mamy do czynienia.

Naprawdę interesująca książka. Większość osób, która o Kremlu słyszy tylko w wiadomościach, kojarzy pewnie 2-5 nazwisk powiązanych z Putinem. Sam nie jestem wyjątkiem. Jurasz i Grala w swojej książce pokazują nam, że wataha jest znacznie liczniejsza. O niejednym jej członku można by zresztą napisać osobną książkę, natomiast tutaj dostajemy całkiem zwięzłe kompendium wiedzy na ich temat. Warto przeczytać żeby lepiej zrozumieć dlaczego Rosja funkcjonuje tak jak funkcjonuje. Na plus również mogę dodać, że wersja audiobookowa jest czytana przez samych autorów. Dosyć często słucham Witolda Jurasza, więc inny lektor mi osobiście by mniej odpowiadał.

• Polityka
  • Rosja