Kolejna dziewczyna

Okładka książki Kolejna dziewczyna Carla Kovach
Okładka książki Kolejna dziewczyna
Carla Kovach Wydawnictwo: Empik Go Cykl: Detektyw Gina Harte (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Detektyw Gina Harte (tom 1)
Empik Go
2023-04-03
2023-04-03
Wiesław Marcysiak

"Kolejna dziewczyna"Carla Kovach.

Jest to pierwszy tom z serii z detektyw Giną Harte.
Deborah Jenkins, matka trójki dzieci, kochająca i kochana żona znika pewnego wieczoru wracając z pracy do domu. Ślad po niej ginie na kilka lat.

Pewnego wieczoru starszy pan wracając do domu znajduje przypadkowo porzuconego na ulicy noworodka, dziewczynkę, na szczęście żywą. Po sprawdzeniu DNA dziewczynki okazuje się, że urodziła ją Deborah Jenkins. Detektyw Gina Harte ze swoją ekipą wraca do śledztwa w sprawie zaginięcia Deborah ze zdwojoną siłą, wiedząc, że kobieta w połogu może mieć zagrożone życie i zdrowie.

Słuchając audiobooka miałam wrażenie, że czytam kolejny tom serii kryminalnej Roberta Bryndzy z detektyw Eriką Foster. Styl i niektóre elementy fabuły są niemal identyczne.

"Kolejna dziewczyna"Carla Kovach.

Jest to pierwszy tom z serii z detektyw Giną Harte.

"Świat nie jest dobrym miejscem". - na pewno nie w emocjonującym thrillerze C. Kovach obfitującym w opisy wyczynów pozbawionego skrupułów psychopaty. Posiada pewne braki w konstrukcji fabuły ale przypadnie z pewnością do gustu fanom np. C. Link czy C. Lackberg.

Dość interesujący debiut, choć niepozbawiony niedociągnięć. Warsztat jak dla mnie zbyt infantylny, a treści bogate w liczne powtórzenia. Autorka mogła też darować sobie niektóre opisy, jak choćby kwestie infekcji i towarzyszących jej objawów, w postaci przeróżnych wydzielin...
Standardowo, główna bohaterka, komisarz Gina Harte, jest osobą po przejściach, choć jej historia może nietuzinkowo się rozwinąć.
Sam pomysł na fabułę okazał się ciekawy i wciągający. Opisywane zdarzenia i emocje oddziaływały na wyobraźnię, zwłaszcza że historię opowiedziano z punktu widzenia Pani detektyw i Deborah i wpleciono w nią motywy psychologiczne (choć te mogły zostać zdecydowanie pogłębione). Mimo wątków romansowych, nie przysłoniły one właściwej historii. Zakończenie słabsze w porównaniu do wcześniejszych treści.
Tomów ma być aż 13 😱 Dam szansę kolejnemu, a potem zobaczymy co dalej 😉

2052

Zacznijmy od tego, że kiedy dowiedziałam się, że to nie jest jednotomówka, a początek serii, która obecnie ma już trzynaście tomów, opadły mi witki. Ale po jej zakończeniu stanowczo stwierdzam, że jaram się tymi trzynastoma tomami, bo to było po prostu, kurde, dobre! Zostałam pozytywnie zaskoczona, bo nie wiedziałam o tej książce absolutnie nic i znalazłam ją przypadkiem (przypadkiem też włączyłam, bo patrzyłam na co innego xD),a spędziłam bardzo dobry wieczór i troszkę poranka, bo specjalnie zostawiłam sobie finał na następny dzień.

Od początku polubiłam Ginę - nieidealną detektyw z mroczną przeszłością i trudną relacją z rodziną, za to oddaną swojej pracy. Na szczęście przy tym ma ona głowę na karku i nie podejmuje nieracjonalnych decyzji i nie rzuca się w sam środek wydarzeń (uff). Polubiłam także jej współpracowników, postacie drugoplanowe i samą fabułę, bo to jest dokładnie ten typ, który lubię - napakowany akcją, który nie zwalnia aż do ostatniego zdania, ale który nie zapomina, że jego bohaterowie to tylko ludzie i też popełniają błędy. I świetnie się składa, bo kolejny tom u nas wychodzi jeszcze w tym miesiącu! ♡

Prawie 4 lata temu Deborah wracając późnym wieczorem z pracy, zaginęła bez wieści. Jeden deszczowy wieczór, jedna chwila i kobiety nie ma.
A w domu dwoje dzieci i mąż bezskutecznie czekający na jej powrót.
Z czasem to czekanie otula beznadzieja, że kiedykolwiek dostaną odpowiedź na to co się z nią stało.

Wszystko zmienia się, gdy późną wieczorową porą zostaje znaleziony porzucony noworodek pod drzwiami biblioteki.
Co dziwne jego DNA jest zgodne z DNA poszukiwanej od lat Deborah. A to znaczy, że kobieta żyje. Tylko gdzie ona jest? Czy jest gdzieś przetrzymywana? Uwięziona? Czy przez te wszystkie lata nieobecności w życiu swojej rodziny przechodziła koszmar?
Jej mąż, który był już o krok od ułożenia sobie życia na nowo, jej matka, jej dzieci chcą poznać prawdę. Bo tak naprawdę nigdy nie przestali wierzyć, że wróci, nigdy nie zapomnieli, nie przestali kochać

Policja wznawia śledztwo. Pani detektyw, sama borykająca się z osobistymi problemami, i traumami z przeszłości, ma wyrzuty sumienia, że wtedy z braku śladów, dowodów i postępów w śledztwie, odpuściła tę sprawę. Teraz zrobi wszystko by ją rozwiązać i jeśli to tylko możliwe oddać Deborah światu i rodzinie. Tylko czy nie jest na to za późno..

Z początku bałam się, że więcej będzie w tej książce romansu między dwojgiem śledczych niż skupienia wokół losów Deborah oraz jej rodziny. Na szczęście nic takiego się nie zadziało.

Tytuł co prawda z doopy, ale historia robi wrażenie i daje pole do popisu naszej wyobraźni. Emocje są utrzymywane na wysokim poziomie, a napięcie jest mocno wyczuwalne.
Nie spodziewałam się tak wciągającej fabuły.
Trochę zabrakło mi bardziej wnikliwej “operacji” na psychice sprawcy, retrospekcji z jego przeszłości, katalizatora jego zaburzeń. Niby coś było, ale takie trochę muśnięte po wierzchu.
Nie żałuję, że sięgnęłam, bo fabuła zdaje się nie być powielonym sztampowym szablonem.
Dostałam więcej niż oczekiwałam, a to jest najbardziej satysfakcjonujące.

A w domu dwoje dzieci i mąż bezskutecznie czekający na jej powrót.

Wszystko zmienia się, gdy późną wieczorową porą zostaje znaleziony...

Świetny pomysł na kryminał. Zakończenie trochę spłycone ale środek i początek bardzo twórczy. Polecam bardzo.

• Audiobooki
  • Przeczytane 2023
  • Thriller/sensacja/kryminał
  • Kryminał, sensacja, thriller
  • EmpikGo

Dodaj cytat z książki Kolejna dziewczyna