zRozum nastolatka

Okładka książki zRozum nastolatka Terri Apter
Okładka książki zRozum nastolatka
Terri Apter Wydawnictwo: Wydawnictwo Linia nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
The Teen Interpreter: A Guide to the Challenges and Joys of Raising Adolescents
Wydawnictwo Linia
2023-03-20
2023-03-20
wychowanie nastolatki rodzice

Zastanawiam się ile jeszcze książek przeczytam o nastolatkach, żeby przekonać samego siebie, że to co dzieje się z moim nastoletnim synem, jest całkowicie oczywiste, naturalne, zgodne z najnowszą wiedzą o rozwoju (nie tylko) mózgu człowieka. A może przestanę je czytać, gdy on przestanie już być nastolatkiem i wszyscy odetchniemy z ulgą. Znaleźliśmy do Białej Plamy kolejną książkę poruszającą ten temat (po wcześniejszej Dobre wieści o złym zachowaniu). Terri Apter, psycholożka związana z Uniwersytetem Cambridge napisała książkę zRozum nastolatka.

W zasadzie wszystko to co pisze autorka znamy z innych książek (zwłaszcza kwestie związane z rozwojem mózgu). Wśród pozycji, które relacjonowałem pisał o tym Siegel (Burza w mózgu nastolatka),Kaczmarzyk (Strefa napięć) czy w końcu Burnett, w książce przeznaczonej dla samych nastolatków (Dlaczego rodzice cię wkurzają i co można z tym zrobić). Po co więc kolejna? Myślę, że rodzice nastolatków wiedzą. To poszukiwanie nadziei. Na TYM RAZEM jakieś inne skuteczne pomysły i rozwiązania.

Terri Apter podobnie, jak inni autorzy, specjaliści i terapeuci jasno mówi, że możemy zrozumieć, dlaczego nastolatki się zachowują w określony sposób. Co dzieje się w ich głowach, oraz co możemy zrobić, ale… nasze próby nie muszą być skuteczne. Właśnie dlatego, że nasze pojmowanie świata tak bardzo się od siebie różni. Bądź spokojny, rozumiejący, wspierający (choć nigdzie nie pada rada na to, jak będąc nieustannie atakowanym lub ignorowanym założyć odpowiednio gruby pancerz).
[...]
całość:

Dodaj cytat z książki zRozum nastolatka