To nadal pestka! Czyli ogrodnictwo dla dzieci

Okładka książki To nadal pestka! Czyli ogrodnictwo dla dzieci Kirsten Bradley
2023-03-22
2023-03-22
48 min.
Paulina Błaszczykiewicz

Przyznam szczerze, że ogrodnictwo nie jest moją mocną stroną, ale z drugiej strony wiem jak ważny i zbawienny dla rozwoju jest kontakt z naturą. A na dodatek moje starsze dziecię mogłoby grzebać się w ziemi godzinami 😉. Dlatego z ogromną ciekawością sięgnęłam po "To nadal pestka! Czyli ogrodnictwo dla dzieci" i powiem Wam, że to naprawdę pestka! Nawet dla największego laika. 😉

Ta książka to zbiór naprawdę genialnych w swej prostocie pomysłów na to, aby świetnie się bawiąc, odkrywać uroki przyrody, samodzielnych upraw czy zbiorów. Znajdziecie tutaj kilkanaście świetnych instrukcji, jak na przykład zrobić dzwonki wietrzne, domki czy pokarm dla ptaków, ale także jak wyhodować truskawki w torbie, ziemniaki w worku czy zrobić trawiaste głowy. Mandala natury? Sadzonki w wytłaczankach? A może wianek lub kamienna osada? Proszę bardzo - inspiracji tu nie brakuje i naprawdę nie trzeba mieć wielkiego ogrodu, czasem wystarczy odrobinka miejsca na parapecie. Dodatkowo trochę wiedzy o życiu ogrodu, kompostowaniu i roślinach.

Zasieje ziarenko ciekawości, chęci na eksperymenty, odkrywanie świata i szeroko pojmowane ogrodnictwo i mam wrażenie, że wykiełkuje w młodych umysłach przede wszystkim jako miłość do natury.

Zachwyca, jak zawsze w przypadku Wydawnictwa Kropka pięknym wydaniem, a także ślicznymi ilustracjami i genialną wyklejką.

Piękność 💙

Lubicie prace ogrodowe? Relaksuje Was grzebanie w ziemi, plewienie, sianie i sadzenie roślin?

Czasami mam wrażenie, że odkrywanie przyjemności z takich aktywności przychodzi z wiekiem (żeby nie powiedzieć, że ze starością :P). Kiedyś to był dla mnie przykry obowiązek – zwłaszcza plewienie, dziś naprawdę to lubię, chociaż nie mam zbyt często okazji bawić się w ogrodniczkę. Syn z kolei od małego odkrywał radość z pomagania babciom w ogródkach.

Wychodząc naprzeciw jego zainteresowaniem sięgnęłam po „To nadal pestka! Czyli ogrodnictwo dla dzieci” autorstwa Claire Philip ze zgapionymi z natury ilustracjami Aitch. I powiem Wam, że ta książka bardzo mnie zdumiała, bo skupia się przede wszystkim na pomysłach, jak urozmaicić domowy/balkonowy ogródek, jak go przyozdobić, a niewiele uwagi poświęca samemu procesowi sadzenia, wzrastania i pielęgnowania roślin.
Zamieszczone w niej pomysły są bardzo atrakcyjne – znajdziemy tu przepis na piękne, naturalne ozdoby, jak dzwonki wietrzne, wianek z kwiatów, mandalę natury i pomysły na uprawę roślin w warunkach pozaogrodowych, np. w workach czy wytłaczankach po jajkach. Jednak stricte porad ogrodniczych jest tu niewiele i odnoszą się głównie do ochrony roślin przed zwierzętami.
To ciekawa pozycja, ale po tytule spodziewałam się czegoś zgoła odmiennego. Być może mój błąd, bo nie znam pierwszej części.

Jeśli chcecie nauczyć dzieci dbać o ogródki/balkony to ta książka w tym nie pomoże, ale jeśli szukacie pomysłów, jak ozdobić swoją naturalną oazę i wykorzystać do tego naturalne produkty, jak zadbać o ptaki odwiedzające ogródek i wyhodować roślinę w oryginalny sposób, gdy brak kawałka ziemi, który można zagospodarować – to ta publikacja będzie idealna.

„To nadal pestka! Czyli ogrodnictwo dla dzieci” to kolejna ciekawa książka, która ukazała się ostatnio nakładem Wydawnictwa Kropka. Książka zawiera kolejną porcję ogrodniczych aktywności z dziećmi. Znajdziemy w niej różne inspirujące informacje na temat ogrodu, roślin, warzyw, kwiatów, a także nowe pomysły na aktywności z dziećmi. 🌹 Jest w niej mnóstwo wartościowych informacji i ciekawych zadań dla dzieci związanych z przyrodą takie jak wianki z kwiatów czy liści, przezrocza, sadzonki w wytłaczankach po jajkach i inne. Możemy w niej przeczytać kolejne ciekawe informacje na temat przyrody, roślin, kwiatów, ptaków, drzew i wiele innych. Bardzo przydatny jest słowniczek z ogrodniczymi terminami, dzięki którym poznają znaczenie różnych wyrazów. Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/04/to-nadal-pestka-czyli-ogrodnictwo-dla.html

Ogród to niezwykłe miejsce w oczach dzieci, które sprzyja szaleństwom na świeżym powietrzu, chlapaniu i brudzeniu się, obcowaniu z przyrodą oraz nauką np. skąd się bierze jedzenie oraz dlaczego potrzebne są owady… Jest wspaniałą przestrzenią edukacyjną. Wydawnictwo Kropka w nowości To nadal pestka! uświadamia, że jest kreatywnym i przyjemnym zajęciem, które można wykonywać bez własnego ogródka.

Publikacja jest drugą częścią Ogrodnictwa dla dzieci i zawiera zbiór nowych pomysłów na zabawy w których trzeba coś pozbierać, zasadzić, podlewać, itp. Wśród nich jest przepis na stworzenie wianka z kwiatów i liści, trawiastych głów ze starych rajstop, kamiennej osady z nazbieranych kamieni oraz truskawek w balkonowej skrzynce… Pomysłów jest kilkanaście, posiadają różne poziomy trudności. Są także zilustrowane na różnych etapach działania. Dzieci w wieku 6-8 lat z niewielką pomocą dorosłego, na pewno sobie poradzą.

Książka rozwija również fachowe słownictwo wyjaśniając co to jest kompost, szkodniki, nawóz, siewka, ekosystem itp. Myślę, że jeśli sami lubicie prace ogrodowe i chcielibyście zarazić ciekawą pasją małoletnich, to tak książka jest do tego idealna.

Jeśli lubisz prace ogrodowe i chciałbyś, by Twoje dziecko także je polubilo, by zainteresowało się przyrodą i życiem roślin, sięgnij po książkę "To nadal pestka" od @wydawnictwo_kropka

Jest to druga część bestsellerowej książki "To pestka"! pomysłowego i pięknie zilustrowanego przewodnika po ogrodnictwie dla dzieci.

W drugiej części Pestki znajdziecie nowe pomysły i jeszcze więcej zadań do wykonania, a przy okazji dowiecie się czym jest kompost, jak wygląda cykl życia w ogrodzie oraz co to są sadzeniaki, siewki i pędy.

Wykorzystując instrukcję z książki będziecie mogli skonstruować dzwonki wietrzne, zbudować kamienną osadę i domek dla ptaków, czy ułożyć mandalę z darów natury.

Te i wiele innych, świetnych pomysłów tylko czeka na to, by je zrealizować.

Od którego zaczniecie?

W drugiej części Pestki znajdziecie nowe pomysły i...

„To nadal pestka, czyli ogrodnictwo dla dzieci”
Książka zawiera wiele ciekawych pomysłów i prostych instrukcji, które wprowadzają w świat przyrody i ogrodnictwa. Nie trzeba mieć dużego ogrodu by coś uprawiać. Wystarczy również kawałek parapetu.
Książka pozwoli rozwinąć kreatywność, pewność siebie oraz umiejętności radzenia sobie z problemami. Ale najważniejsze to, to, że dostarcza wiele zabawy i radości.
Książka podpowie:
o Jak zrobić dzwoneczki wietrzne z przedmiotów przeznaczonych do wyrzucenia lub znalezionych na spacerze,
o Trawiaste głowy z rajstop, ziemi i nasion trawy,
o Wianek z kwiatów i liści,
o Jak zrobić ogrodowe znaczniki i domki dla ptaków.
Dzieci będą mogły również prowadzić pamiętnik rośliny. Notując lub rysując jak to ona zmienia się od nasionka w dużą roślinę.
Dowiedzą się również:
o co to kompost i do czego służy,
o jak chronić swoje rośliny,
o co to jest cykl życia ogrodu.
Na końcu książki znajduje się słowniczek trudniejszych wyrazów.
To już druga książka z serii „To pestka”. Tym razem o ogrodnictwie. Pobudza wyobraźnię i zachęca do wyjścia na zewnętrz. Znajdziemy tutaj wiele ciekawych zadań do wykonania, które zostały wytłumaczone krok po kroku na korowych, dużych ilustracjach. Myślę, ze każdy znajdzie w tej książce coś dla siebie i będzie świetnie bawił się.

„To nadal pestka, czyli ogrodnictwo dla dzieci”

• Dzieci

Dodaj cytat z książki To nadal pestka! Czyli ogrodnictwo dla dzieci