Podróże marzeń. Polska. MAZURY

Okładka książki Podróże marzeń. Polska. MAZURY praca zbiorowa
Okładka książki Podróże marzeń. Polska. MAZURY
praca zbiorowa Wydawnictwo: Dragon Seria: Podróże marzeń turystyka, mapy, atlasy
turystyka, mapy, atlasy
Podróże marzeń
Dragon
2021-02-24
2021-02-24

"Granice regionów wyznaczane przez geografów nie zawsze pokrywają się z tymi, które kreślą historycy, etnografowie i urzędnicy. Swoje zdanie na ten temat mają także mieszkańcy poszczególnych regionów i przyjezdni.
Kto ma rację?"
Otrzymałam od swojej kuzynki mieszkającej w Bieszczadach propozycję ułożenia planu wycieczki po Mazurach na tegoroczne lato. Ma być gotowy, gdy do nas przyjedzie... Wysłałam więc męża do biblioteki po potrzebne rekwizyty (książki) i z zapałem zabrałam się do pracy.
Mimo tego, że mieszkam tu już bardzo długo, to nie znam wszystkich zakątków swojego regionu. Tym bardziej, że w latach gdy pracowałam nie było zbyt dużo czasu na wycieczki. Lecz oczywiście pamiętam wszystkie podróże i z pewnością postaram się ułożyć taki plan zwiedzania, żeby było i ciekawie i zgodnie z naturą. Nie jest bowiem wielką sztuką udać się do Mikołajek, Mrągowa czy Giżycka. To tylko dla osób lubiących tłumy.
Lecz jak rozpoznać granicę dzielącą Warmię od Mazur? To trudny temat i nie zamierzam się nad tym zbytnio zastanawiać, bo prawda jak to mówią jest pośrodku. Dodam tylko, że dla mnie do tej pory nazwa lotniska w Szymanach "Olsztyn-Mazury" jest delikatnie mówiąc od czapy. Przecież wszyscy wiedzą o tym, że Olsztyn to stolica Warmii..., lecz w sumie leży na Pojezierzu Olsztyński, więc można go dodać do Mazur. Tak zresztą zrobili autorzy tej publikacji.

"Historia Olsztyna rozpoczyna się w 1334 roku, kiedy Henryk von Luter zbudował w zakolu Łyny strażnicę o nazwie Allenstein, czyli gród nad Łyną. Z biegiem czasu wokół strażnicy pojawiły się zabudowania."
Ja mieszkam na pograniczu Warmii i Mazur, więc czuję się jakby mieszkanką całego regionu.
W tej książce autorzy w alfabetyczny sposób opisali największe, najciekawsze, najmniej znane i zagadkowe miejsca związane z Mazurami oraz częściowo z Warmią. Podróż zaczyna się od Biskupca, malowniczego miasta położonego nad jeziorami rynnowymi: Kraksy oraz Dadaj. To drugie jest bardziej znane.

Nie będę opisywała całej książki, bo warto do niej zajrzeć, tym bardziej, że w środku znajdziemy wiele kolorowych fotografii. Obok każdego opisywanego miejsca jest mapka dzięki której łatwo się można zorientować w terenie, w którym się znajdujemy.
Podróż autorzy kończą w Rapie, gdzie możemy zobaczyć niezwykły grobowiec w kształcie piramidy, a mijając Szeskie Wzgórza możemy poznać rzekę Węgorapę, która płynie przez Krainę Wielkich Jezior Mazurskich i Krainę Węgorapy, obszary chronione w ramach programu Natura 2000.
Chociaż dużo miejsca autorzy poświęcili w tej książce na wody, których tutaj nie brakuje, to jednak możemy poznać również i budowle, zamki, fortyfikacje a także inne ciekawe rzeczy znajdujące się nie tylko w tych znanych wszystkim miastach.
Polecam, miła przygoda, podróż wirtualna dla wszystkich.
A ja zabieram się za następną pozycję z mojego regionu.

Kto ma rację?"

• Biblioteka