Stażysta Tom 1

Okładka książki Stażysta Tom 1 Marcin Kowal
Okładka książki Stażysta Tom 1
Marcin Kowal Wydawnictwo: Empik Go Cykl: Stażysta (tom 1) fantasy, science fiction
Stażysta (tom 1)
Empik Go
2023-01-31
2023-01-31

Okładka książki Rubieże Rzeczywistości. Antologia. Tom 3 Jarosław Boryś, Kamil Bury, Przemysław R. Cichoń, Kamila Ciołko-Borkowska, Ewa Demska, Tomasz Fąs, Jacek Fleiszfreser, Jurjan, Jakub Karbownik, Marek Kolender, Magdalena Kowal, Marcin Kowal, Dariusz Kraszewski, Hanna Lejer, Sonia Lipska, Tadeusz Meszko, Maria Peplińska, Maja Podolska, Piotr Prokopowicz, Anna Sikorska, Marek Tomasik, Robert Zawadzki
Rubieże Rzeczy... Jarosław Boryś, Kam...
Okładka książki Rubieże Rzeczywistości. Antologia. Tom 2 Weronika Andrzejewska, Tomasz Andrzejewski, Lech Baczyński, Kamil Bury, Przemysław R. Cichoń, Kamila Ciołko-Borkowska, Tomasz Fąs, Jacek Fleiszfreser, Janusz Jurgielewicz, Bruno Kadyna, Jakub Karbownik, Marek Kolender, Weronika Kossowska, Magdalena Kowal, Marcin Kowal, Dariusz Kraszewski, Aleksandra Kuźma, Hanna Lejer, Sonia Lipska, Karol Matlachowski, Marek Myszograj, Piotr Niwa, Maja Podolska, Paulina Remus, Karol Senator, Anna Sikorska, Gabriela Sowińska, Justyn Julian Talaga, Wojciech Terlecki, Marek Tomasik, Anna Turzyńska, Paweł Użwa, Robert Zawadzki
Rubieże Rzeczy... Weronika Andrzejews...

Korci mnie by napisać, że Stażysta to połączenie R.I.P.D z Percy Jacksonem. Choć nie sądzę by wielu ludzi pozytywne kojarzyło to pierwsze (a i sam mgliście pamiętam film z 2013),a co do przygód młodocianego herosa, tak muszę przyznać się bez bicia, że książek nie czytałem i jedyne znajomi jestem z pierwszą ekranizacją. W każdym razie od R.I.P.D mamy biurokratyczną wizję zaświatów oraz wątek pogoni za zbiegłymi umarlakami po świecie żywych, zaś od Jacksona młodego protagonistę oraz ogólny młodzieżowo-przygodowy klimat.

Chociaż nazwanie Darwina młody jest trochę na wyrost. Nie jest nastolatkiem, ale też mentalne to jest taki podrostek. Jego i resztę pozytywnych bohaterów ogólne wsadził bym do szuflady "sympatyczny, ale niezbyt intrygujący". Na pewno Feluś, piekielni ogar i dobre psisko w jednym, jest najfajniejszą postacią. Słabej wypadają antagoniści. Niektórzy (szczególne trójka uciekinierów) naprawę są klepani na jedną notę.

Podobne z scenami akcji jest dla mnie po prostu ok.

Ogólne po miejscu akcji spodziewałem się urzędniczego humoru i żartów z absurdów biurokracji, ale w sumie tych w książce nie ma. Choć z dwojga złego lepsze to, niż by autor silił się na humor, jeśli to nie jego konik.

Warto wspomnieć, że nie jest to książka z fabułą zamkniętą i zakończoną samą w sobie. Wręcz przeciwne, konkluzji brak, a tom jest właściwe tylko wprowadzeniem do bohaterów i wątków w zapewne przynajmniej trzyczęściowej serii. Czy sięganiem po następny tom? Być może kiedyś. Na razie daję części pierwszej szóstkę. I to taką naciąganą.

Świetna historia, ciepła, urocza i z humorem. Koniecznie sięgnę po drugi tom.

Świetna historia, ciepła, urocza i z humorem. Koniecznie sięgnę po drugi tom.

Takie tam czytadełko

Takie tam czytadełko

Życie po życiu. Zaświaty. Temat ten wielokrotnie był wałkowany w książkach, filmach, serialach i to na wiele sposobów. W końcu ile religii tyle wersji tego, co się dzieje z duszą po naszej śmierci. Widzieliśmy już wersje mroczne, przerażające oraz dość dowcipne, a jednocześnie chwytające za serce. Jednak to Marcin Kowal w swoim „Stażyście tom 1” pokazał chyba najbardziej nietuzinkową opcję. Wyobraźcie sobie ciało zostaje tu, a dusza odchodzi. Nie uwierzycie gdzie. Do Urzędu Przeżytych. Gdzie z numerkiem będziecie czekać na swoją kolej by dowiedzieć się, co dalej. Dla wielu może się wydawać, że to już piekło. Zwłaszcza, gdy sami chcieliście coś załatwić w podobnym miejscu albo oglądaliście „Dwanaście prac Asteriksa”.

Warto jednak wspomnieć najpierw o bohaterze, wokół którego kręci się cała akcja. Darwin jest tytułowym stażystą w Urzędzie Przeżytych. W czasie swojego egzaminu na pełnoprawnego Urzędnika dochodzi do wielu komplikacji, które na zawsze mają przekreślić jego planowaną przyszłość, a plany ma naprawdę wielkie. Pragnie piąć się po drabinie awansów by w końcu zostać Łowcą, który na legalu będzie mógł wychodzić na powierzchnię. Niestety trzech interesantów daje nogę, o co zostaje oskarżony Darwin, przez co w sposób nie do końca zgodny z przepisami wraz z niezwykłym towarzyszem wyrusza na łowy. W końcu niema nic do stracenia.

Muszę przyznać, że tak ciekawa książka nie trafia się często. Już od pierwszych stron ciężko mi było się od niej oderwać, bo nie spodziewałem się, co może autorowi wpaść do głowy. Szczerze widzę tu pewne elementy zaciągnięte delikatnie po równo z „Uwierz w ducha” jak i „Dobry Omen”. Nie widzę w tym jednak nic złego, bo wiadomo coraz trudniej o kompletną oryginalność, ale te elementy występujące tu i tu są jak najbardziej dograne i kompletne. Po prostu pasują do siebie i tworzą jedną spójną całość.

Bohaterowie to najmocniejszy element tej książki. Wykreowani zostali perfekcyjnie tak samo Ci główni jak wspomniany wcześniej Darwin czy też Złoty albo Pączek, chociaż ten ostatni niemiał tu zbyt ważnej roli. Jednak jego obecność nadawała całość innego charakteru. Przy okazji mam takie pytanie czy tylko mi Faluś przypominał tego psiaka z filmu „Coco”. Jakoś czytając o nim miałem tamtego przed oczami, mimo że jego opis był całkowicie inny. Zgadzał mi się jego charakter oraz ta szczenięca niewinność niepasująca do jego gatunku.

Co do miejsca akcji to nie jest ono zbyt urozmaicone. Głownie biuro, kawałek Warszawy oraz dom Doroty. Jedynej kobiecej i ludzkiej przy okazji postaci. Wiem, że kobiety są ludźmi i nie mam ku temu żadnych wątpliwości, ale jest tu jeszcze jedna bohaterka, chociaż ona z powodu wykonywanej przez siebie profesji na pewno człowiekiem nie jest. Mam nadzieje, że nikogo nie uraziłem tym akapitem. Wracając jednak do fabuły nie czułem się tu klaustrofobicznie, powiedziałbym nawet, że to taka mała wycieczka po świecie do tej pory niespenetrowanym przez nikogo. Niebezpiecznym, a ciekawym zarazem. To taka pierwsza podróż do Afryki.

Wadą jest długość. Na czytniku wyświetlają mi się 182 strony, co jest dość ciekawe, ponieważ ta książka najpierw pojawiła się w wersji elektronicznej, a dopiero potem papierowej i to po dobrych czterech miesiącach. Widocznie nie do końca byli pewni czy podejdzie czytelnikom. Jej wydawcą jest Virtualo dla Empik Go, dlatego trochę denerwuje mnie, że musieli ją rozdzielić na dwie części, by zarobić więcej. Nie byli początkowo ograniczeni takimi rzeczami jak fizyczna grubość woluminu oraz jego wagą. Oczywiście z przyjemnością sięgnę po dalsze losy Darwina, bo takie Urban Fantasy naprawdę lubię i przygarnę w każdej ilości.

Więcej recenzji na blogu: www.comysleo.pl

"Stażysta" to pierwszy tom serii autorstwa Marcina Kowala, która przenosi czytelników do świata, gdzie życie nie kończy się po śmierci. Książka wpisuje się w gatunek urban fantasy i stanowi fascynującą mieszankę humoru, makabry i przygody, rozgrywającej się w nietypowych zaświatach.

Fabuła skupia się na Darwinie, stażyście w Urzędzie Przeżytych, który zmaga się z codziennymi biurokratycznymi wyzwaniami zaświatów. Kiedy z Podziemia uciekają trzej skazani na piekło Przeżyci, Darwin zostaje obarczony winą, co stawia go w centrum nadchodzącej apokalipsy. Czytelnicy mają okazję śledzić, jak Darwin walczy o utrzymanie równowagi między światami oraz próbuje udowodnić swoją niewinność.

Książka, moim osobistym zdaniem, wciąga czytelnika od pierwszych stron. Pomysł autora na opisanie zaświatów jako biurokratycznego molocha pełnego kolejek i numerków jest nie tylko zabawny, ale również intrygujący. Autor sprytnie łączy elementy realistyczne z nadprzyrodzonymi, tworząc unikalny i porywający świat.

Historia, choć ma swoje lepsze i gorsze momenty, zdecydowanie skłania do sięgnięcia po kolejny tom. Postacie są wyraziste, a szczególnie bohater Darwin jest łatwy do polubienia ze względu na swoją prostotę i szczerą niewinność.

Oceniam tę książkę na 7/10 i z niecierpliwością oczekuję na kontynuację przygód Darwina. Dodatkowo, warto dodać, że "Stażysta" jest dostępna na platformie Empik Go, co ułatwia dostęp do tej interesującej lektury dla miłośników humorystycznej urban fantasy.

Niby spoko, fajny pomysł, oryginalny świat, ale jak dla mnie za okrągło, za bajkowo i zbyt niewinnie. No ale innej opinii nie ma co oczekiwać od amatorki postapo.. ^^

Wstrzymałem się z oceną do momentu dobrego zapoznania się z tomem 2gim...

Cóż tom 1 w mojej ocenie jest infantylny: o ile sam pomysł jest w miarę intrygujący o tyle realizacja już mniej.

Nie zmienia to faktu, że książka jest w porządku... niemniej jednak ocena 7.4 (teraz już 7.3) to jakieś nieporozumienie...

Zachęcam mimo wszystko do lektury 2go tomu.

Wstrzymałem się z oceną do momentu dobrego zapoznania się z tomem 2gim...

Zachęcam mimo wszystko do lektury 2go tomu.

Lekka, ciekawa historia. Feluś mój ulubiony bohater.

Lekka, ciekawa historia. Feluś mój ulubiony bohater.

Świetnie się bawiłam, dobra rozrywka - super lektura na wakacje.

Świetnie się bawiłam, dobra rozrywka - super lektura na wakacje.

Bardzo trudno jest mi się odnieść do tej książki. Jest sprawnie napisana, zamysł fabularny ciekawy, a jednak trochę dłużyła mi się... Niechaj jednak mocnym argumentem przemawiającym za tym, że warto ją przeczytać będzie to, że już jestem w drugim tomie.

• Przeczytane na Empik Go

Dodaj cytat z książki Stażysta Tom 1