Upiorni

Okładka książki Upiorni Łukasz Szuster
Okładka książki Upiorni
Łukasz Szuster Wydawnictwo: Wydawnictwa Videograf S.A. Cykl: Splątani (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Splątani (tom 2)
Wydawnictwa Videograf S.A.
2023-03-23
2023-03-23

Okładka książki Stulecie kryminału Anna Bińkowska, Wojciech Chmielarz, Ryszard Ćwirlej, Sebastian Imielski, Margota Kott, Rafał Lewandowski, Robert Małecki, Rafał Pawlak, Grzegorz Skorupski, Ewa Spławska, Łukasz Szuster, Stefan Weisbrodt, Marcel Woźniak
Stulecie krymi... Anna Bińkowska, Woj...

Sięgając po kolejny tom książki mamy jakieś oczekiwania, a w głowie ułoży plan na losy bohaterów. Czy autor sprosta naszym oczekiwaniom? A może nas zaskoczy i pójdzie w zupełnie innym kierunku?

Wydarzenia spod Krakowa nie dają o sobie zapomnieć. Wilhelm na własną rękę próbuje rozwikłać zagadkę, a wszystko zaczyna się komplikować, gdy dochodzi do porwania Agaty.
Zdolności, które posiada Filip i Zuza okazują się bardzo pomocne w odnalezieniu rodzeństwa. Sprowadzają jednak kolejne kłopoty na naszych bohaterów. Czy projekt badawczy, którym uczestniczył Filip był jedynym?
Demony przeszłości dosięgają Wilhelma. Przyczyna jego zawodowej klęski budzi się ze śpiączki i pragnie zemsty. Czy walka na dwóch frontach ma sens? Kto powstrzyma szaleńca?

Jedno w książce jest pewne - nie ma czasu na nudę. Nasi bohaterowie są w ciągłym ruchu, a kłody rzucane im pod nogi co chwilę komplikują ich zadanie. Szalone rodzeństwo ma swój plan, który muszą odkryć, a później doprowadzić do jego niepowodzenia. Pojawi się jeszcze On, tajemniczy jegomość, który dużo namiesza w całej historii.
Drugi wątek wraca do nieudanej sprawy sprzed kilku lat, która zrujnowala karierę Wilhelma. Wątek dużo bardziej kryminalny, jednak i tutaj dojdzie do nieprzewidywalnych zdarzeń.
Całość składa się w niezłą historię. Dostajemy dobry kryminał, gdzie nie wszystko jest oczywiste, a zjawiska paranormalne pobudzą nasza wyobraźnię do granic możliwości. Fikcja łączy się z nauką, a całość wpływa na codzienne życie.
Pozostaje jednak niedosyt. Wszystko dzieje się szybko. Chciałbym więcej. Chciałbym rozwinięcia niektórych scen i wątków. W mojej głowie dalej pozostają pytania bez odpowiedzi. Tylko czy to nie są wykładniki dobrej książki?
Książka idealnie sprawdzi się w zimowe wieczory. Czasami rozbawi, innym razem spowoduje szybsze bicie serca i gęsią skórkę.

Zdolności,...

Książka "Splątani", bardzo mi się podobała, natomuast jeżeli chodzi o kontynuację, czyli "Upiorni" też było dobrze, jednak ta powieść miała w mojej ocenie swoje mankamenty.
Przede wszystkim miałem wrażenie że jest więcej wątków z czego szczególnie jeden wyciąłbym z tej historii, a dokładnie ten dotyczący Kramera, dla mnie mogłoby go tutaj nie być i nic by historia nie straciła.
W przeciwieństwie do "Splątanych" więcej się tutaj dzieje, jest więcej akcji, więcej używania mocy, także lokacje są bardziej globalne, a i stawka jest o wiele większa. Dla niektórych z was zapewne sprawi to, iż "Upiorni" to będzie lepsza powieść, ja wolę jednak historie trochę bardziej minimalistyczne, kameralne, dlatego bardziej sobie cenię "Splątanych", ale to kwestia gustu.
Ciekawym zabiegiem jest wplątanie w fabułę prawdziwych wydarzeń z naszego świata z ostatnich trzech lat i przerobienie ich na potrzebę przedstawienia historii w książce.

Gdybyście mogli mieć zdolności parapsychiczne, co byście wybrali?

Ja chciałbym umieć przesuwać przedmioty siłą woli.

“Upiorni” Łukasza Szustera (@szuster.autor , współpraca @videograf.sa ) to bezpośrednia kontynuacja “Splątanych”. Zostajemy rzuceni od razu w wir wydarzeń.

Nie będę zdradzał fabuły, żeby nie psuć Wam przyjemności z czytania pierwszej części. Zdradzę tylko, że nasi bohaterowie na czele z Wilhelmem Borsztajnem nie będą mieli chwili wytchnienia.

Szuster bardzo przyjemnie prowadzi narrację, pozwalając nam polubić bohaterów, jak również poznać ich backstory, które determinuje ich wybory.

Ten horror (nie dajcie się zmylić opisowi na różnych portalach) moim zdaniem jest idealnym wyborem na jesienne wieczory. Dałem się uwieść historii i uwierzyłem w podstawy naukowe wydarzeń opisywanych przez autora.

“Upiorni” porywa, wciąga i wydaje się być powiewem świeżości w konwencji “amerykańskiego horroru”, ale z dużą dawką polskości. To takie trochę nasze rodzime połączenie rządowych teorii spiskowych, szalonych naukowców oraz dzielnych stróżów prawa z niełatwą przeszłością. Mi takie połączenie w wydaniu Szustera bardzo odpowiada.

Gdybyście mogli mieć zdolności parapsychiczne, co byście wybrali?

Ja chciałbym umieć przesuwać przedmioty siłą woli.

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Historia przenosi nas z powrotem do świata, który znamy z pierwszej części, a już na początku czujemy tę tajemniczą atmosferę. Powrót do znanych miejsc i postaci było jak spotkanie ze starymi przyjaciółmi skrywającymi przed nami wiele sekretów.

Filip, jeden z głównych bohaterów, jest postacią, którą darzę szczególną sympatią. Jego rozwijające się zdolności i dążenie do doskonalenia ich wciągnęły mnie od pierwszych stron. Ale tak naprawdę wszystkie postacie są wyraziste i pełne charakteru, co sprawia, że trudno się od nich oderwać.

Książka wprowadza także nowe wątki i postaci związane z badaniami nad splątaniem kwantowym. Tajemniczy i niebezpieczny przeciwnik dążący do kontroli nad przyszłością dodaje opowieści nuty niepokoju. Jego wyrazisty charakter sprawił, że miałam mieszane uczucia wobec tej postaci - zarówno przerażenie, jak i podziw.

Żałuję trochę, że pewne wątki z pierwszej części nie zostały rozwinięte i jak dla mnie było za mało upiornego rodzeństwa Kutzów. Mimo tych niewielkich zastrzeżeń ta seria to coś co powinniście poznać. Najlepiej byłoby sięgnąć najpierw po "Splątanych" i zaraz po niej po "Upiornych", bo pozwoli to Wam idealnie wtopić się w ten fascynujący świat splątania kwantowego.

Niech nauka i fantazja splatają się w jedno, byście mogli przeżyć niesamowitą literacką przygodę.

To koniec mojego spotkania z Wilhelmem, Zuzą, Agatą i Filipem 🥺 Mogłabym czytać o takich bohaterach bez końca.
"Splątani" i "Upiorni" to wciągająca, nieoczywista i bardzo ciekawa dylogia autorstwa Łukasza Szustera.
Znajdziecie tu kryminał, sensację, thriller, fizykę kwantową i fantastykę. Ale czy to na pewno fantastyka?
"Upiorni" to kontynuacja dalszych losów wyżej wymienionych bohaterów, którzy w pierwszej części walczyli z demonicznym rodzeństwem Kutzów.
W moim odczuciu ta część jest dużo bardziej krwawa i mroczniejsza. Za żadne skarby nie chciałabym stanąć oko w oko z brutalnym porywaczem Klemerem i szalonymi, upiornymi dziadkami Henrykiem i Romanem 😱
W tej części Autor nie oszczędzał bohaterów. Zuza i Filip ponownie będą musieli połączyć swoje siły próbując okiełznać zjawisko splątania. Klemer, który po latach budzi się w szpitalu psychiatrycznym sprawia, że nie obędzie obędzie się bez ofiar i rozlewu krwi.
Akcja ponownie pędzi na złamanie karku, a nieobliczalne zachowania Henryka i Romana przyprawiają o dreszcze.
Z prawdziwą przyjemnością obserwowałam zmianę jaka zaszła u Filipa. Mocno trzymałam kciuki za tego bohatera, on najmocniej dostał w przysłowiową kość. Zuza, Agata i Wilhelm to konkretne postacie, które nie zawodzą.
Ta historia mocno oddziałuje na wyobraźnię, a wykorzystanie prawdziwych wydarzeń z areny międzynarodowej nadaje jej sznytu autentyczności. Lektura trudna do odłożenia.
Polecam ten świetny i wciągający thriller kryminalny 🔥

"Upiorni" to kontynuacja dalszych losów wyżej...

Ciekawe połączenie thrillera, kryminału, grozy, nauki i fantastyki, chociaż prawdę mówiąc kto wie ile tu fikcji a ile realizmu? Czym jest "upiorne działanie na odległość" ?
Fizyka kwantowa, jak się okazuje może być ciekawa i przystępna dla każdego.

Książka ściśle łączy się z poprzednią częścią a zarazem jest najprawdopodobniej zakończeniem cyklu.
Mnie się podobało, czytałam z wypiekami, wyobraźnia pracowała na pełnych obrotach. Dla mnie dodatkową zaletą jest to, że akcja w dużej części dzieje się na Śląsku, między innymi w moim rodzinnym mieście Rybniku.

Wartka, dynamiczna akcja, nieprzewidywalna fabuła, ciekawe postaci, odpowiedni klimat, to jest to co lubię w książce, co powoduje, że nie można się od niej oderwać. Dodanie kilku autentycznych wydarzeń tylko potęguje odbiór wrażeń.
Mnie się podobała, polecam.

Fizyka kwantowa, jak się okazuje może być ciekawa i przystępna dla każdego.

Mnie się podobało,...

Książka jest niezwykle wciągająca i pochłania się ją w całości. Tom po tomie by poznać całą historię.

Po raz kolejny powtórzę, że ogromnie spodobało mi się połączenie thrillera z naukowym wątkiem, do tego tak fantastycznym. Jeśli lubicie oryginalne thrillery to koniecznie musicie poznać co autor stworzył w tej powieści.

Ten tom jak i poprzedni bardzo mi się podobał i ogromnie polecam Wam ponownie całość.

Sama z niecierpliwością czekam na kolejne książki autora i niesamowite opowieści jakie dla nas szykuje.

Ten tom jak i poprzedni bardzo mi się podobał i...

Hej, #pożeraczeliter!

Jak Wam mija #poniedziałek? Zdrowo BooKKnięta Magda odpoczywa od nadmiaru wrażeń a Sandra leczy chorą krtań. Choć u tej ostatniej z mówieniem ciężko, to ręce ma w pełni sprawne, więc wyklikała Wam na blogu recenzję, którą już napisała jakiś czas temu, ale nie zamieściła jej ze względu na problemy z łączem. Przed Wami:

Tytuł: „Upiorni” (kontynuacja thrillera kryminalnego „Splątani”)
Autor: Łukasz Szuster - strona autorska
Wydawnictwo: Wydawnictwa Videograf SA

Na początek krótko o fabule: lipcowa masakra w Quantum- Fuel odcisnęła na wszystkich piętno. Wilhelm Borsztajn próbował nad nią przejść do normalności, zatapiając się w obowiązkach służbowych. Młoda analityczka finansowa Zuza Fuchs przygarnęła pod swój dach ocalałego z eksperymentów Filipa Jankowskiego i zaczęła zgłębiać z nim zjawisko splątania. Z kolei rodzeństwo Kutzów przepada jak przysłowiowy kamień w rzekę.
Wszystko zmierza w dobrym kierunku do momentu, aż z wieloletniej śpiączki wybudza się porywacz Gustaw Klemer. Przestępca pragnie wyrównać rachunki z Borsztajnem, przez którego został przykuty do łóżka niczym śpiąca królewna. Czy mu się to uda? Kto stoi za falą zbrodni na Śląsku? Czy rodzeństwo Kutzów się odnajdzie? Tego dowiecie się z lektury!

Zgodnie z przysłowiem apetyt rośnie w miarę jedzenia. Splątany debiut Łukasza Szustera było pięknie podanym wykwintnym daniem o niepowtarzalnym czytelniczym smaku. Nic więc dziwnego, że po takim apetycznym kąsku, Zdrowo BooKKnięta Sandra będąca koneserką literatury, miała wielkie oczekiwania w stosunku do powieści „Upiorni”. Czy zostały one spełnione? Oczywiście! Nawet z nawiązką ❤️🔥

Słowem, które najtrafniej określa wspomniany #sequel jest EKSPLOZJA💣🔥. Historia jest dynamiczna, wybuchowa, pełna niespodziewanych zwrotów akcji. Autor, swoim niezwykle lekkim piórem doprowadza do detonacji czytelniczych wrażeń. Treść będąca punktem zapalnym rozprzestrzenia się w umyśle odbiorcy z niezwykłą prędkością, powodując powstanie fali uderzeniowej, objawiającej się niekontrolowanymi wzrostami ciśnienia, jękami przerażenia, gęsią skórką i bolesną ciekawością. Nadto ostrzegamy, iż lektura grozi ubytkami w manicure i nieprzespanymi nocami. W związku z tym warto zaopatrzyć się w ciepły napar🧉🫖🍵, lakier do paznokci (tudzież termin u kosmetyczki) 💅🏻i dobry budzik ⏰. To raczej stosunkowo niewielka cena za kawał tak dobrej literatury!

Ogromną zaletą powieści są postaci – wyraziste, pełne sprzeczności, ze śląskim sznytem. Każda z nich jest skrojona na miarę, bez względu na to, czy reprezentuje ciemną czy jasną stronę mocy. Absolutnie genialny jest zabieg zastosowania śląskich nazwisk. Niektóre z nich nawiązują do profesji (np. Borsztajn to krawężnik, a jak wiemy nasz główny bohater pracuje w drogówce),inne do płci (np. Frela to dziewczyna) czy dolegliwości ( w końcu dziadunio o nazwisku Bolok miał przysłowiowe „ała i dwa boloki, czyli kolokwialnie pisząc cierpiał na wariactwo ).

Zdrowo BooKKniętą Sandrę niezmiernie cieszy fakt, że w książce sporo nawiązań do lokalnej historii i architektury. Taki literacki spacer po Katowicach i wycieczka do podkrakowskiej wioski żelbetowych kopuł (Alvernia Planet) są miłym urozmaiceniem fabuły o charakterze uwiarygadniającym. Choć znane jest ich rzeczywiste przeznaczenie, nasza blogerka gwarantuje, że czytelnik zacznie się zastanawiać, czy aby na pewno nie dochodzi tam do różnych eksperymentów 🧪🧫🤯

Poza świetnie przedstawionymi wątkami paranormalnymi, które zdecydowanie skradły serce Sandry, powieść ma dobrze rozbudowaną płaszczyznę kryminalną. Fala trupów rozpoczyna emocjonujące i wyczerpujące psychicznie polowanie na mordercę. Po tej wybuchowej lekturze radzimy zapewnić sobie chwilę wytchnienia.

Po tych wszystkich pochwałach, Zdrowo BooKKnięta Sandra musi przyznać, że ma ogromny żal do autora. Po pierwsze: „Upiorni” winni trafiać do czytelnika z ulotką czy jakimś ostrzeżeniem, że otwarcie książki skutkuje jej odłożeniem, dopiero po zakończeniu lektury, czyli po kilku dobrych godzinach. Niestety nasza blogerka została tak wciągnięta w wir zdarzeń, że pozostawiła członków rodziny bez kolacji, a przecież powszechnie wiadomo, że Langer głodny to Langer zły. Po drugie: Jak autor może w taki sposób zakończyć książkę i zadeklarować, że to zakończenie dylogii? Toż to jakieś jawne torturowanie czytelników jest! Ta historia bezwzględnie wymaga kontynuacji.

Hej, #pożeraczeliter!

Tytuł: „Upiorni” (kontynuacja...

"Upiorni"- kontynuacja "Splątanych", ale od pierwszej części różniąca się nieco konwencją. Grozę Autor "podłączył do wzmacniacza", a elementy fantastyki naukowej odpalił na podwójnej petardzie. I chociaż mniej tutaj może fragmentów w typie spektakularnego widowiska, które oczami wyobraźni w prosty sposób przełożyć można na filmowe kadry Sci-Fi - to na mnie powieść "Upiorni" zrobiła dużo większe wrażenie, niż "Splątani". Więcej mroku, brutalności, plastyczność opisów, mocno kryminalna pierwsza część oraz nacisk na aspekty splątania na poziomie umysłu... I oto znowu mamy mix gatunkowy, który przeraża, fascynuje niektórymi wizjonerskimi teoriami, domniemanymi możliwymi spiskami oraz sprawia, że nasze poczucie rzeczywistości rozpada się na atomy i cząsteczki, a w naszej głowie rządzi "jedyna mająca sens wymyślona przez ludzkość teoria", czyli entropia...
Z każdą odkrywaną przez Autora kartą, ta wygodna i bezpieczna strefa komfortu staje się coraz ciaśniejsza, a my poruszamy po coraz bardziej grząskiej materii względności. Spotkanie z pewnym "drapieżnikiem spuszczonym ze smyczy" oddziałuje na zmysły, lepiąc się do nich odorem szaleństwa i chorej żądzy zemsty. Na upiornej arenie paranauki w zaprzęgu władzy pojawia się nowy gracz. A wtedy horyzont pewności i oczywistości "zasnuwa się na dobre, narzucając czarne szaty". Ponuro rezonują w pamięci nie tak odległe wydarzenia, które mają już swoje niechlubne miejsce na kartach współczesnej historii. Alternatywne ich interpretacje stanowią "otrzeźwienie po lukrowanym obrazie kreowanym przez ruchome obrazki", jakie codziennie zewsząd dostajemy. Sporo wątków wymyka się codziennemu postrzeganiu rzeczywistości. Ale dowodu na to, że nie istnieją miejsca "poza czasem i przestrzenią" brak... A przecież istnieją... Może... W niektórych ludzkich umysłach, dla których pojęcie rzeczywistości nie ma żadnego znaczenia. Jeśli macie odwagę znaleźć się w kopule nr 6 i zobaczyć to, co zobaczyli bohaterowie "Splątanych" i "Upiornych"- zapraszam. Jeśli macie chęć na coś nieoczywistego, fabularnie zawiłego, ale oddziałującego na zmysły i wyobraźnię- polecam.

Dylogię "Splątani" Łukasza Szustera od Wydawnictwa Videograf chciałam przeczytać od chwil, gdy @littlesuzann zamówiła u mnie gadżety związane właśnie z tymi książkami. Zainteresował mnie opis oraz świetna oprawa graficzna. Gdy tylko nadarzyła się okazja, zapisałam się na Book Touru organizowany właśnie przez Zuzę, której bardzo dziękuję za możliwość przeczytania książek🖤

Na lekturze się nie zawiodłam. Jest to naprawdę dobry debiut, którego gratuluję autorowi. Mix gatunków: kryminału, sensacji, thrillera i science-fiction jest świetnie wyważony. Choć przyznam, że początek był dla mnie dość chaotyczny i nie mogłam się wczuć w fabułę. Jednak z każdą stroną oraz pędzącą akcją czytało się coraz lepiej. Autor w książkach wplata znane, autentyczne wydarzenia, co jest na plus. Dostajemy też dawkę fizyki kwantowej - teoria splątania Alberta Einsteina, ale przedstawiona bardzo prosto i przystępnie. Właśnie ten pomysł na fabułę z motywem "upiornego oddziaływania na odległość" najbardziej mnie interesował. Chwilami jest też mrocznie ale bez krwi i brutalności. Według mnie, niektóre wątki można by było trochę bardziej rozbudować, zwłaszcza w pierwszej części. Zakończenie nastąpiło tam zbyt szybko😅 Druga część jest idealną kontynuacją. Oba tomy utrzymane na równym poziomie. Nie podoba mi się tylko motyw z satelitą z pierwszego tomu🙈 Trochę taki przesądzony. Brakuje mi też głębszego przedstawia emocji u bohaterów. Przez to są oni bardzo sztampowi. Mimo to śledztwo, które prowadzą wciąga.

Podsumowując, jest to naprawdę udany debiut. Przez dynamiczną akcję czyta się szybko a zakończenie satysfakcjonuje.

• Przeczytane w 2023
  • Recenzenckie