Puste jest piekło

Okładka książki Puste jest piekło Elly Griffiths Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki Puste jest piekło
Elly Griffiths Wydawnictwo: Albatros Cykl: Harbinder Kaur (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Harbinder Kaur (tom 1)
The Stranger Diaries
Albatros
2023-03-22
2023-03-22
Łukasz Praski

Kryminał ze specyficznym, tajemniczym klimatem, aczkolwiek ze spokojną, powolną wręcz czasami flegmatyczną akcją. Czytamy relacje z wydarzeń, z perspektyw różnych bohaterów, dochodzimy do sedna sprawy. Zakończenie faktycznie zaskakuje, jednak mnie pozostawiło z pewnym niedosytem.

Bardzo ciekawy pomysł, jednak autorka nie do końca wykorzystała potencjał „Nieznajomego”. W książkę irytowała mnie również postać Georgie, jej podkreślanie tego, że jest inna niż wszyscy. Poza tym bohaterowie byli interesujący, a intryga wciągająca.

Święta, wciągająca do ostatniej strony. Polecam!!!

Święta, wciągająca do ostatniej strony. Polecam!!!

Ebook.Trochę mdłe.Jak na mnie.

Ebook.Trochę mdłe.Jak na mnie.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Oprócz tajemniczej i wyrazistej okładki ta historia mnie niczym szczególnym nie zachwyciła. Akcja toczy się tutaj bardzo spokojnie, wręcz mozolnie a sama intryga uknuta w tej powieści jest wyczuwalna w minimalnym stopniu. Za to wątek obyczajowy otrzymacie tu nadzwyczaj mocno rozbudowany. .

5/10⭐️
PUSTE JEST PIEKŁO to powieść, która miała zachwycić czytelnika swoim gotyckim, mrocznym klimatem. Niestety, wynudziłam się przy niej okropnie. A sama zagadka kryminalna okazała się nijaka i mało zaskakująca. PUSTE JEST PIEKŁO to również pierwszy tom z serii znanej brytyjskiej autorki Elly Griffiths W przygotowaniu jest kolejny tom, ale czy po niego sięgnę? . . niekoniecznie

5/10⭐️
PUSTE JEST PIEKŁO to powieść, która miała zachwycić czytelnika swoim...

Typowa współczesna książka, gdzie patologia jest normą akceptowalną. Nudne do granic absurdu. Ta książka jest tym samym co takie danie jak jajecznica zalana mlekiem. Męcząca książka, jak słuchanie słownych głupot oszusta Morawieckiego. Zdecydowanie nie warte czasu na czytanie tej pozycji. Choć czytałem i gorsze w tym roku, na przykład niezapomnianej Danki Braun I jej absurdalizmów patologicznych.

Podobało mi się, że Elly Griffiths udanie i inteligentnie bawi się konwencją powieści gotyckiej, jednocześnie odświeżając ten gatunek i nadając mu współczesną oprawę. Czy przez owo uwspółcześnienie jest mniej strasznie? Wręcz przeciwnie! Wprowadzenie elementów rodem z epoki wiktoriańskiej do świata smartfonów, komputerów i szybkich samochodów powoduje, że czułam się jako czytelniczka jeszcze bardziej zagubiona. Zetknięcie bowiem z grozą i zbrodnią popełnioną w tajemniczych okolicznościach sprawia, że traciłam orientację co do tego, jaki punkt widzenia powinnam przyjąć: czy patrzeć na wydarzenia jak na dowód działania sił nadprzyrodzonych, czy szukać logicznych i racjonalnych rozwiązań?
W powieści „Puste jest piekło” pojawia się wiele elementów charakterystycznych dla opowieści z czasów wiktoriańskich. Jest ponure gmaszysko, a w nim gabinet, w którym zmarł autor mrocznego opowiadania zaliczanego do klasyki gatunku; jest seria tajemniczych zbrodni z pojawiającą się wiadomością od zabójcy; jest przerażona kobieta świadoma tego, że to ona znajduje się w spektrum zainteresowania mordercy; jest legenda sprzed lat o zaginionej córce pisarza i wreszcie jest świetnie wykreowana atmosfera mroku, a nawet szaleństwa. Bardzo mi się podobało jak autorka wplata te staroświeckie smaczki do pozornie zwyczajnej opowieści kryminalnej, w której ofiarami są nauczyciele angielskiego w prowincjonalnej szkole, a w roli Herkulesa Poirota występuje nieco cyniczna, ale skuteczna i bardzo dociekliwa sierżant Kaur. Śledztwo toczy się zwyczajnym trybem, są przesłuchania, podejrzani, a tymczasem pod nosem policji ktoś popełnia kolejne zbrodnie i w dodatku zaczyna niepostrzeżenie ingerować w prywatne życie jedynej osoby powiązanej z ofiarami- Clare. Ku jej przerażeniu w prowadzonym przez nią pamiętniku nagle pojawiają się dopiski, z których wynika, że morderca miał dostęp do dziennika i nie zamierza poprzestać na niewinnych wiadomościach.
Intryga kryminalna została powiązana z cytowanymi na końcu rozdziałów fragmentami opowiadania autorstwa tajemniczego pisarza i układa się z tego misterna kompozycja. Odtwarzanie w rzeczywistości modelu zbrodni opisanej wcześniej w książce nie jest pomysłem nowym, ale tu naprawdę intryguje. Bo skoro to opowiadanie znane jest tylko niewielkiej grupie znawców literatury, to może właśnie wśród nich należy szukać zabójcy?
Najlepsze w tej książce jest to, że przez całą lekturę nie byłam pewna, czy szukamy prawdziwego mordercy, takiego ze świata realnego, czy może rozwiązanie zagadki kryje się w świecie duchów, mrocznych sił, sprowadzonych w zakamarki szkoły zaklęciem z Szekspira: „Puste jest piekło, a wszystkie diabły są tutaj”.
Na pewno nie jest to powieść dla wszystkich wielbicieli kryminałów. Raczej dla tych cierpliwych, lubiących zaskakującą formę i zabawę literaturą. I mimo że rzeczywiście czuć w niej ducha królowej Agathy, to jednak to zupełnie nowa formuła.

Wciągająca historia.
Szybko się czyta.
Polecam

Wciągająca historia.
Szybko się czyta.
Polecam

Fajna fabuła, warta przeczytania. Nie przepadam za książkami pisanymi z perspektywy kilku osób i dlatego 7 gwiazdek zamiast 8

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam