Jujutsu Kaisen: Odchodzace lato, powracająca jesień

Okładka książki Jujutsu Kaisen: Odchodzace lato, powracająca jesień Gege Akutami, Ballad Kitaguni
Okładka książki Jujutsu Kaisen: Odchodzace lato, powracająca jesień
Gege AkutamiBallad Kitaguni Wydawnictwo: Waneko Seria: Jujutsu Kaisen (light novel) horror
horror
Jujutsu Kaisen (light novel)
逝く夏と還る秋
Waneko
2022-12-21
2022-12-21
Wojciech Gęszczak
jujutsu kaisen

✿ “Jujutsu Kaisen. Odchodzące lato, powracająca jesień” Gege Akutami, Ballad Kitaguni ✿
✿ 10/10 ✿

✿ “Jujutsu Kaisen. Odchodzące lato, powracająca jesień” to zbiór pięciu opowiadań z świata Jujutsu Kaisen. Nowelka rozgrywa się między 2 arc, a 3 arc serii. W pierwszej historii mamy Yuji’ego i Megumi’ego, którzy śledzą pana Gojo w dniu wolnym. W drugim opowiadaniu mamy przedstawioną misję Nanami’ego oraz Gojo. Trzecie opowiadanie zaś przenosi nas bardziej do świata z punktu widzenia klątw, gdyż skupia się on na Mahito. Czwarta historia prezentuje nam jak wygląda praca pana Ijichi’ego, która zaś ukazuje nam świat Jujutsu z innej perspektywy, tej formalnej i przyziemnej. Piąte opowiadanie jest przeznaczone Yuji’emu, który spotyka chłopca nękanego przez klątwę.

✿ Bardzo spodobało mi się pokazanie świata Jujutsu z różnych perspektyw - w pierwszym sezonie mamy do czynienia z czarownikami jujutsu, którzy zwalczają klątwy i akcja skupia się na nich oraz zwalczanych klątwach, przedstawiając nam świat od strony walki z klątwami i funkcjonowaniu jujutsu. Szczególnie zainteresowała mnie ta formalna i przyziemna perspektywa, która dotyczyła pracy pana Ijichi’ego. Również miło było dowiedzieć się więcej o punkcie widzenia Mahito, który jest klątwą. Mamy też okazję zaobserwować ten świat ze strony klątw w pierwszym sezonie, więc to opowiadanie jest fajnym dodatkiem do całości.
Jestem fanem nowelek i bardzo lubię obserwować postacie od tej innej strony - w końcu opisane czyny i myśli postaci to nie to samo, co ukazanie tego w formie mangi. Bardzo spodobał mi się styl literacki książki i opisy dotyczące bohaterów i ich zachowań. Nie było to nic szczególnie zaskakującego, ale było bardzo przyjemne oraz pomagało w większym zapoznaniu się z postaciami.

✿ Podsumowując, bardzo mi się spodobała ta nowelka, a czytanie jej było dla mnie bardzo satysfakcjonujące. Poleciłabym ją osobą, które skończyły oglądać pierwszy sezon anime, bądź tomów mangi w zakresie właśnie pierwszego sezonu anime, gdyż oprócz osadzenia wydarzeń, sam opis nowelki zawiera spoiler. Jestem zdania, że osoby, które aktualnie są na bieżąco z mangą mogłyby mieć inną opinię o tej nowelce i myślę, że mogłaby ich trochę mniej zainteresować. Wszystko jednak zależy od danej osoby i ile ludzi, tyle opinii.

☆Zapraszam na bookstagram: @tinyy.narin ☆

✿ 10/10 ✿

Waneko dostarczyło nam na rynek naprawdę świetną light nowelkę!
W książce znajdziemy 5 krótkich historii.
W pierwszej razem z Itadorim i Megumim śledzimy Gojou podczas dnia wolnego. Razem z bohaterami odwiedzamy intrygujące miejsca.
W drugiej Gojou towarzyszy Nanamiemu w jego misji, chociaż ten nie jest tym faktem zachwycony. Obaj poszukują lalkarza-zaklinacza, zajadając po drodze pyszne ziemniaki.
Trzecia historia opowiada o wycinku z życia Mahito i jego spotkaniu z osobliwym starcem. Ich rozmowy toczą się w ciemnym kanale, w którym Mahito planował stworzyć sobie komfortową przystań.
W kolejnej, czwartej historii towarzyszymy Ijichiemu w dniu wypełniania służbowych obowiązków, pełnych papierkowej roboty. Pod jego skrzydłami znajduje się Yuuiji Itadori, który poznaje ciemną stronę pracy swojego tymczasowego opiekuna.
W ostatniej, piątek historii przyglądamy się Itadoriemu. Pewnego dnia pomaga on napotkanemu w parku gimnazjaliście imieniem Kairi. Chłopak ma problem z demonem, i pomimo tego, że okazuje się to przeklęty duch rangi trzeciej, jednak jego pokonanie wcale nie będzie dla Itadoriego proste.

Autorem nowelki jest Ballad Kitaguni. Oczywiście nie zabrakło w niej obecności twórcy mangi Jujutsu Kaisen, czyli pana Akutami. W książce znajdziemy narysowane przez niego ilustracje.
Dodatkowo na samym początku czeka na nas piękny, kolorowy plakat.

Żeby przeczytać nowelkę, wypada wiedzieć, kto jest kim, więc polecam osobom, które chociaż w małym stopniu zaznajomiły się z tą serią.
Nowelkę czyta się lekko, dialogi są dobre, każda z historii ciekawa i zupełnie inna.

Ja jestem fanką nowelek, są dla mnie taką wartością dodaną dla mang. Poza tym dobrze jest czasem przeczytać coś w formie tradycyjnej książki.
Dla mnie nowelka była świetną lekturą i bardzo ją polecam.

Waneko dostarczyło nam na rynek naprawdę świetną light nowelkę!
W książce znajdziemy 5 krótkich historii.

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Strata czasu, bo novelka dosłownie nic nie wnosi do fabuły, a postaci w ogóle nie przypominały tych z mangi 🫣 Miałam wrażenie jakbym śledziła losy obcych mi bohaterów, którzy dodatkowo działali mi na nerwy.
Historie są rozwleczone i o niczym. Nawet teraz nie jestem w stanie powiedzieć o czym one były. Jedynym wyjątkiem jest opowiadanie o Mahito, które było znośne.

Dla fanów anime/mangi bardzo fajne, bez znajomości materiału źródłowego ocena byłaby sporo niższa

Kilka dobrych historyjek dla fanów Jujutsu Kaisen. Całość uważam za naprawdę fajny dodatek do serii, najbardziej podobały mi się: Pogadanki w ciemnościach, Hulaj dusza w wolny dzień i Lalki powracających dusz.
*Hulaj dusza w wolny dzień - Megumi i Yuuji wybierają się na wspólny wypad na miasto. Po drodze spotykają Gojou, którego decydują się śledzić i wynika z tego kilka zabawnych sytuacji.
*Lalki powracających dusz - Podróż służbowa Nanamiego i Gojou na Hokkaido w celu wytropienia pewnego Lalkarza.
*Pogadanki w ciemnościach - Mahito włócząc się po całym mieście w końcu natrafia na pewien tajemniczy tunel w którym znajduje się starzec. Wynika z tego wiele konwersacji gdzie przeklęty duch czuje się zafascynowany owym człowiekiem.
*Zapracowany pan Ijichi - Yuuji spędza dzień z panem Ijichi załatwiając różne sprawunki gdzie poznaje lepiej asystenta dydaktycznego oraz bardziej stonowaną i biurokratyczną stronę Technikum Jujutsu.
*Patrole z nieuchwytnym demonem stróżem - Yuuji wybierając się na wieczorne spacery spotyka pewnego chłopaka którego męczy pewna klątwa. Chłopak postanawia pomóc nowemu poznanemu koledze.
Mam wrażenie że tłumaczenie w tym tomiku jest lepsze niż w Chainsaw Man Buddy Stories które ostatnio czytałam. Doceniam również sporo przypisów na końcu light novel.

• Mangi
  • Light Novel