rozwińzwiń

Dowódcy Chanatu Krymskiego Tuhaj-bej

Okładka książki Dowódcy Chanatu Krymskiego Tuhaj-bej Amet-chan A. Szejchumierow
Okładka książki Dowódcy Chanatu Krymskiego Tuhaj-bej
Amet-chan A. Szejchumierow Wydawnictwo: INFORTeditions historia
106 str. 1 godz. 46 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
INFORTeditions
Data wydania:
2022-11-28
Data 1. wyd. pol.:
2022-11-28
Liczba stron:
106
Czas czytania
1 godz. 46 min.
Język:
polski
ISBN:
9788367111461
Średnia ocen

6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
197
197

Na półkach: ,

Książka to faktycznie opis walk prowadzonych przez Chanat Krymski, w których tytułowy Tuchaj-bej odegrał jakąś rolę. W pierwszym rozdziale autor przedstawia krymskie państwo tatarskie i jego usytuowanie polityczne oraz charakteryzuje jego sąsiadów. Później dostajemy już informacje, dość szczątkowe o pochodzeniu Tuchaj-beja i przechodzimy do jego roli, od chwili gdy pojawia się na kartach źródeł jako dowódca, przejmujący władzę w perekopskiej twierdzy granicznej, następnie w kolejnych wyprawach, aż po najbardziej znany, czyli wsparcie tatarskie, pod jego dowództwem, powstania Chmielnickiego.
Autor jest pochodzenia tatarskiego i taką właśnie przyjmuje perspektywę przy opisywaniu wydarzeń, co już samo w sobie jest dodaną wartością. W zalewie pozycji polskich autorów opracowujących wojny siedemnastowieczne toczone przez Rzeczpospolitą Obojga Narodów, takie spojrzenie jest niezwykle ciekawe, a widać że autor inaczej dla przykładu, ocenia rolę Tuchaj-beja w walkach 1648 roku, podkreślając jego prawdopodobne dowództwo i wiodące znaczenie podczas walk.
Niestety książkę popsuło wydawnictwo, niechlujnym tłumaczeniem, takąż redakcją i chyba faktycznym brakiem korekty. Ilość błędów, dziwnych tłumaczeń, różnych wersji pisowni nazwisk czy nazw w sąsiadujących nawet zdaniach, woła o pomstę do nieba. Nie rozumiem jak można, wydając tak niewielką przecież pozycję, nie poradzić sobie ze zwykłą korektą i wypuszczać tak niedopracowany i pełen błędów tytuł. Z tego powodu obniżył ocenę, bo chyba z wszystkich książek Inforteditions tutaj błędów było najwięcej i najbardziej przeszkadzały mi w lekturze.

Książka to faktycznie opis walk prowadzonych przez Chanat Krymski, w których tytułowy Tuchaj-bej odegrał jakąś rolę. W pierwszym rozdziale autor przedstawia krymskie państwo tatarskie i jego usytuowanie polityczne oraz charakteryzuje jego sąsiadów. Później dostajemy już informacje, dość szczątkowe o pochodzeniu Tuchaj-beja i przechodzimy do jego roli, od chwili gdy pojawia...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1140
938

Na półkach: , ,

Amet-chan A. Szejchumierow zadebiutował na naszym rynku wydawniczym pozycją o armii chanatu krymskiego w okresie od XV do XVIII wieku. Tym razem książką poświęcona jest wodzowi znanemu chociażby z Trylogii Sienkiewicza, czyli Tuhaj-bejowi. Trudno oczywiście pozycją nazwać biografią, w klasycznym rozumieniu tego słowa. Jest to raczej szkic biograficzny, o samym bohaterze niewiele wiadomo, więc wojownik jest przedstawiony na szerszym tle polityki Chanatu Krymskiego. Autor pokrótce przedstawił sytuację państwa w pierwszej połowie XVII wieku, początki kariery Tuhaj-beja, a później najważniejsze starcia i najazdy w jakich wziął udział: Ochmatów, walki nad Donem, wojna domowa na Krymie, Żółte Wody, Korsuń, Lwów, Zamość. W ostatnim rozdziale autor wskazuje jeszcze na wątki związane z pamięcią o bohaterze książki i żeby było śmieszniej jest on bardziej znany w Polsce niż na Krymie. "Pozyskanie" Szejchumierowa przez Infort i przedstawienie tatarskiej perspektywy na znane nam wydarzenia czy postacie uważam za bardzo ciekawe i czekam na kolejne pozycje autora, bo tytuł nakazuje sądzić, że może szykuje się jakaś interesująca podseria.

Amet-chan A. Szejchumierow zadebiutował na naszym rynku wydawniczym pozycją o armii chanatu krymskiego w okresie od XV do XVIII wieku. Tym razem książką poświęcona jest wodzowi znanemu chociażby z Trylogii Sienkiewicza, czyli Tuhaj-bejowi. Trudno oczywiście pozycją nazwać biografią, w klasycznym rozumieniu tego słowa. Jest to raczej szkic biograficzny, o samym bohaterze...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    5
  • Posiadam
    3
  • Nowożytność
    2
  • Przeczytane
    2
  • NA PÓŁKACH
    1
  • Infort
    1
  • Scan [całość 600 dpi]
    1
  • EBOOK/SCAN
    1
  • Wojskowość powszechna
    1
  • Historia/Popularnonaukowe
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dowódcy Chanatu Krymskiego Tuhaj-bej


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne