Dowódcy Chanatu Krymskiego Tuhaj-bej

Okładka książki Dowódcy Chanatu Krymskiego Tuhaj-bej Amet-chan A. Szejchumierow
Okładka książki Dowódcy Chanatu Krymskiego Tuhaj-bej
Amet-chan A. Szejchumierow Wydawnictwo: INFORTeditions historia
historia
INFORTeditions
2022-11-28
2022-11-28

Książka to faktycznie opis walk prowadzonych przez Chanat Krymski, w których tytułowy Tuchaj-bej odegrał jakąś rolę. W pierwszym rozdziale autor przedstawia krymskie państwo tatarskie i jego usytuowanie polityczne oraz charakteryzuje jego sąsiadów. Później dostajemy już informacje, dość szczątkowe o pochodzeniu Tuchaj-beja i przechodzimy do jego roli, od chwili gdy pojawia się na kartach źródeł jako dowódca, przejmujący władzę w perekopskiej twierdzy granicznej, następnie w kolejnych wyprawach, aż po najbardziej znany, czyli wsparcie tatarskie, pod jego dowództwem, powstania Chmielnickiego.
Autor jest pochodzenia tatarskiego i taką właśnie przyjmuje perspektywę przy opisywaniu wydarzeń, co już samo w sobie jest dodaną wartością. W zalewie pozycji polskich autorów opracowujących wojny siedemnastowieczne toczone przez Rzeczpospolitą Obojga Narodów, takie spojrzenie jest niezwykle ciekawe, a widać że autor inaczej dla przykładu, ocenia rolę Tuchaj-beja w walkach 1648 roku, podkreślając jego prawdopodobne dowództwo i wiodące znaczenie podczas walk.
Niestety książkę popsuło wydawnictwo, niechlujnym tłumaczeniem, takąż redakcją i chyba faktycznym brakiem korekty. Ilość błędów, dziwnych tłumaczeń, różnych wersji pisowni nazwisk czy nazw w sąsiadujących nawet zdaniach, woła o pomstę do nieba. Nie rozumiem jak można, wydając tak niewielką przecież pozycję, nie poradzić sobie ze zwykłą korektą i wypuszczać tak niedopracowany i pełen błędów tytuł. Z tego powodu obniżył ocenę, bo chyba z wszystkich książek Inforteditions tutaj błędów było najwięcej i najbardziej przeszkadzały mi w lekturze.

Amet-chan A. Szejchumierow zadebiutował na naszym rynku wydawniczym pozycją o armii chanatu krymskiego w okresie od XV do XVIII wieku. Tym razem książką poświęcona jest wodzowi znanemu chociażby z Trylogii Sienkiewicza, czyli Tuhaj-bejowi. Trudno oczywiście pozycją nazwać biografią, w klasycznym rozumieniu tego słowa. Jest to raczej szkic biograficzny, o samym bohaterze niewiele wiadomo, więc wojownik jest przedstawiony na szerszym tle polityki Chanatu Krymskiego. Autor pokrótce przedstawił sytuację państwa w pierwszej połowie XVII wieku, początki kariery Tuhaj-beja, a później najważniejsze starcia i najazdy w jakich wziął udział: Ochmatów, walki nad Donem, wojna domowa na Krymie, Żółte Wody, Korsuń, Lwów, Zamość. W ostatnim rozdziale autor wskazuje jeszcze na wątki związane z pamięcią o bohaterze książki i żeby było śmieszniej jest on bardziej znany w Polsce niż na Krymie. "Pozyskanie" Szejchumierowa przez Infort i przedstawienie tatarskiej perspektywy na znane nam wydarzenia czy postacie uważam za bardzo ciekawe i czekam na kolejne pozycje autora, bo tytuł nakazuje sądzić, że może szykuje się jakaś interesująca podseria.

• Nowożytność
  • NA PÓŁKACH