Bizarny Szczecin

Wydawnictwo Granda
2022-11-17
2022-11-17
Szczecin

Ciekawy pomysł na niestandardowe historie o Szczecinie. Zamysł dobry, z wykonaniem różnie. Jak to zwykle bywa w przypadku zbioru opowiadań. Autorzy sympatyczni zaś opowiadania całkiem niezłe, ale są też po prostu słabe.

Początkowo planowałam napisać co nieco o każdym opowiadaniu, ale zdecydowałam się na podsumowanie ogólne i wzmiankę tylko o wybranych tekstach, by nie było za dużo spoilerów.

Parę rzeczy technicznych.
Książka ma 168 stron (druk). Przy każdym rozdziale dodano kolorowy obrazek stworzony techniką kolażu autorstwa Aleksandry Taigi Dąbrowskiej. Znajduje się tu 14 opowiadań + rozdział poświęcony podziękowaniu wspierających, gdyż antologia powstała dzięki kampanii crowdfundingowej na Wspieram.to (co mnie trochę zdziwiło, dlaczego miasto Szczecin nie sfinansowało powstania tej antologii, która jest reklamą regionu). Klimatyczna okładka nawiązuje do rzeźby Ognistych Ptaków Hasiora, umiejscowionej w parku Kasprowicza przy Teatrze Letnim.

Moja główna myśl w trakcie lektury: antologia jest zbyt smutna. Dwa opowiadania o raku złośliwym, w przypadku reszty dominowały tematy trudów życia, cierpienia i śmierci. Typowo pozytywne były dwa opowiadania, czyli o fantastycznych istotach, które ujawniły się w mieście (tekst tematycznie wybija się spośród reszty, niestety jest strasznie krótki, poczytałabym jeszcze z 20 stron o tych wampirach i wilkołakach, ale może to kwestia limitów prac) i opowiadanie o gryfach oraz fontannach. Dwóch tekstów niestety nie skończyłam, bo w jednym przypadku poległam na języku, który niby był polski, ale miałam problemy ze zrozumieniem zdań, natomiast drugi okazał się monologiem wewnętrznym bohaterki, więc całkowicie nie "moją bajką". Ale to oczywiście kwestia gustu – wiadomo. Ja lubię jak jest dużo humoru, energicznie i pozytywnie, bądź przekazywane są treści edukacyjne. Czytałam opinie o antologii i tam gorsze dla mnie tytuły uznawano za najlepsze.

Poziom jest nierówny, jak w każdej antologii: od tekstów słabych, po bardzo dobre. Brakowało mi też przy niektórych tej tytułowej bizarności, bo były to zwyczajne opowiadania fantasy. A na celownik poszły zarówno legendy szczecińskie, jak o jeziorze Szmaragdowym, gryfach (jeden z nich znajduje się w godle miasta – taka ciekawostka dla niewtajemniczonych),rzeźniku z Niebuszewa, jak i historie wymyślone samodzielnie przez autorów.

Moja topka tekstów:

„Stare dusze”
Warsztatowo najlepszy tekst w antologii, jak i jego fabuła jest najdojrzalsza. W dodatku ma wartość edukacyjną, bo znajduje się w nim historyczna wzmianka o słynnej Sydonii uznanej za wiedźmę.

„Pudrowane strupy”
Intrygujący i bardzo oryginalny tytuł. Genialny pomysł z morałem i można powiedzieć pozytywnym zakończeniem. Aż zachęciło mnie do poszukania informacji o kamienicy, która jest „głównym” bohaterem, czy to fikcja literacka stworzona przez autorkę, czy naprawdę znajduje się w mieście taki budynek i miał dokładnie taką historię. I okazało się, że jest ona na faktach.

„Po drugiej stronie mostu donikąd”
Niby tekst krótki i prosty, o chłopaku i dziewczynie wybierających się w pewne miejsce (chodzi konkretnie o wysadzone mosty saperskie w Puszczy Bukowej, czyli kolejny plus za osadzenie fabuły w miejscu, o którym wiedzą zwykle tylko miłośnicy regionu) i tam się potem sprzeczających, ale ile w nim nierealności i poczucia grozy. Paweł Jakubowski wydał dwa powiązane ze sobą teksty w antologii. I teraz najlepsze: na podstawie luźnej adaptacji jego opowiadania powstanie polski film „Mosty” reżyserii Michała Marksa. A konkretnie, zdjęcia były kręcone w różnych częściach miasta w 2023 i w 2024 film będzie miał premierę. Zagra w nim kilku znanych aktorów. Zachęcam zatem, aby przeczytać prace Pawła i polować na film, jak już się ukaże. Jako że przeczytałam opowiadania, jestem bardzo ciekawa, jak to wypadnie po przeróbkach.

Spodobał mi się także tekst, jeden z tych pozytywnych, „O człowieku, który rozmawiał z gryfami”. Jest to wariacja legendy o Baszcie Siedmiu Płaszczy. Znam wersję z tchórzliwymi strażnikami, co uciekają ze stanowiska i zostają po nich tylko płaszcze, o uwięzionych księżniczkach, ale o pakcie z gryfami i jajach jeszcze nie słyszałam.

Czy warto przeczytać książkę? Oczywiście. Zarówno polecam miejscowym, jak i osobom niezwiązanym z miastem, by poznały jego zabytki i legendy.

Parę rzeczy technicznych.

Jak będę jechał do Szczecina, to najpierw napiszę testament i wykupię jakieś specjalne ubezpieczenie

Swietna,zaskakujaca i bizarna kolekcja opowiadan przepelnionych osobliwym i nietuzinkowym klimatem Szczecina, jego tajemniczych miesc i legend miejskich.

Zbiór 15 fantastycznych opowiadań, gdzie fantastyka przeplata się z rzeczywistością. Są tu świetne opisy Szczecina - miasta posiadającego różne oblicza, wiele intrygujących miejsc, o których zostały opowiedziane tu historie. Autorzy doprowadzają do uczucia niepokoju, zanurzajac nas w świecie legend, niektórych dość mrocznych. Znajdziemy tu różne style pisania i różne pomysly na pokazanie swojego miasta.
Nie będę każdego opisywać, żebyście sami mogli się z tymi opowiadaniami zapoznać. Ja wiem jedno, po tym zbiorze, na pewno w końcu wybiorę się do Szczecina!

"Bizarny Szczecin" to zbiór opowiadań w których fantastyka przeplata się z rzeczywistością. Autorzy ukazują nam różne oblicza miasta i wiele interesujących miejsc, które stają się tłem dla opisanych historii.
Jest to fantastyczna podróż po Szczecinie jako, że nigdy nie byłam teraz chętnie pojadę i odnajdę miejsca z opowiadań ☺️ .
Miasto raz jest piękne a raz przerażające i takie są opowiadania zebrane w "Bizarnym Szczecinie"
✨ Bizarny - dziwny,zmienny ale też śmieszny i niezwykły to właśnie Szczecin

Miasto raz jest piękne a raz przerażające i...

Bizarny. Od francuskiego słowa "bizarre" - niezwykły, zmienny, ale też dziwny oraz śmieszny. Po prostu - wyjątkowy. Taki jest Szczecin, który znam i taka była ta książka.
Zbiór fantastycznych opowiadań, niosących przeróżne style i kompozycje. Dla mnie - wyjątkowe były trzy: o tęsknocie za mamą, o parze gryfów i jajku oraz o Sydonii i miłości.

Fantastyczna podróż po Szczecinie. Miasto czasem przerażające, czasem piękne. Takie też są opowiadania w Binarnym Szczecinie.

Uwielbiam gdy fantastyka przeplata się ze znaną mi rzeczywistością, dlatego z przyjemnością sięgam po powieści i opowiadania poświęcone polskim miastom. Już nie raz odwiedzałam zaczarowaną Warszawę, zdarzało się też błądzić po odmienionym obliczu mojego rodzinnego Wrocławia, ale zapuszczałam się także na mniej znane mi tereny. Do mojej najnowszej, książkowej wyprawy tego typu można zaliczyć ,,Bizarny Szczecin’’ stanowiący zbiór piętnastu historii, w których poznajemy różne oblicza tego miasta. Niektóre bardzo osobliwe, o czym z resztą zaraz się przekonacie.

Co jednak dokładnie kryje się na kartach wspomnianego zbioru? Mówiąc najprościej Szczecin – miasto, które jak się okazuje posiada różne oblicza i wiele intrygujących miejsc, aż proszących się by opowiedzieć ich historie bądź uczynić je tłem stworzonej przez siebie opowieści. I to właśnie czynią autorzy niniejszego zbioru, zapraszając czytelnika na wyprawę nie raz podszytą dużą dawką groteski, przyprawiając o ukłucie niepokoju, ale także pozwalając zanurzyć się świat legend, choć i te okazują się nie raz być dość mroczne. Czytelnik odnajdzie tutaj różne style i pomysły na pokazanie miasta i właśnie owa różnorodność stanowi zdecydowany atut tej dość niewielkiej książeczki (nasz spacer po Szczecinie zamyka się bowiem w niecałych stu siedemdziesięciu stronach).

Ze zbiorami opowiadań bywa tak, że często ich treść jest bardzo nierówna, trafią się w nich historie, które nas zachwycą, inne zaś szybko wylecą z naszej pamięci, nie pozostawiając po sobie śladu. ,,Bizarny Szczecin’’ muszę przyznać, że zalicza się do tych chlubnych wyjątków, trzymających dość wyrównany poziom przez całą lekturę. Jeżeli mam być szczera, to jedynie pierwsze opowiadanie nie trafiło w moje gusta.

Nie będę opisywała Wam każdego z zawartych w tomie opowiadań by nie psuć Wam wycieczki po Szczecinie widzianego oczami ich autorów, za to zdradzę kilka z punktów owej wyprawy. A będą wśród nich miejsca mniej i bardziej oczywiste – jak chociażby pewna kamienica przeznaczona do wyburzenia, czy most, który nigdzie nie prowadzi (a przynajmniej tak można by pomyśleć),zanurzymy się też w odmętach historii, choć szybko przekonamy się, że teraźniejszość potrafi być równie tajemnicza co minione wieki, a to co rzeczywiste bardzo łatwo przeplata się z tym co zdaje się być nie z naszego świata. Zaś zwieńczeniem tego wszystkiego jest ostatnie opowiadanie – prawdziwa wisienka na torcie – stanowiąca element spinający nasze wcześniejsze doświadczenia zdobyte w trakcie poznawania bizarnego Szczecina.

Samo wydanie również zasługuje na uwagę, prezentuje się ono bowiem równie ciekawe co jego treść, tym bardziej gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że książka stanowi wynik udanej kampanii na Wspieram.to. Uwielbiam ilustrację, która znalazła się na okładce – Tomasz Panek stworzył coś intrygującego, przyciągającego wzrok i zachwycającego swą barwnością, a jednocześnie mającego nietuzinkowy charakter – jak zawarte w zbiorze opowiadania. Nie inny charakter mają również kolaże otwierające każde z opowiadań (ich autorką jest Aleksandra Taiga Dąbrowska, będąca również autorką jednego z opowiadań).

Ciężko mi przypomnieć sobie swoją ostatnią wizytę w Szczecinie, wiem jednak, że obecnie naszła mnie ogromna ochota by ponownie odwiedzić to miasto i raz jeszcze przespacerować się po miejscach, które przybliżyli mi autorzy ,,Bizarnego Szczecina’’. Co tu więc więcej dodawać – jak dla mnie to najlepsza rekomendacja jaką można dać książce poświęconej miastu, nawet takiemu, któremu nadano dość mroczne oblicze.

Recenzja dostępna na stronie Kosz z Książkami.

168 stron p****dolenia o Szczecinie, chociaż bardzo podobało mi się opowiadania napisane bodaj przez O Chojnackiego i T Dąbrowską, dlatego daje 8/10

• Papier, posiadam
  • Patronaty