Ryjkowiec bambusowy

Trzydziesty siódmy numer kolekcji "Prawdziwe owady, pajęczaki i inne robaki" opisuje pająki z rodziny Nephilidae. Poznajemy budowę ciała tych pajęczaków, występowanie na mapie świata, rozmnażanie, odżywianie, a także głównych wrogów oraz owady, które padają najczęstszą ofiarą pająków zlotosieciowych. Ponadto w numerze znajdziemy parę ciekawostek, a najbardziej interesujący jest rozdział "Tylko ja", w którym opisano sposoby samców różnych rodzajów owadów na bycie jedynym ojcem swojego potomstwa u danej samicy. Tym samym poznajemy metody te, stosowane nie tylko przez nefile, ale także przez: muszki owocówki, niepylaka Apollo, pszczoły miodne i patyczaki. Z całą pewnością jest to jeden z bardziej interesujących numerów.

Opinia opublikowana na moim blogu:

"Wielkość ryjkowców z rodzaju Cyrtotrachelus jest różna w zależności od gatunku, niektóre osiągają nawet 8 cm". Duży, piękny, prawdziwy okaz ryjkowca bambusowego, który należy do wymienionego rodzaju został dołączony do trzydziestego siódmego numeru z serii "Owady, pajęczaki i inne robaki". O ryjkowcach w numerze nie znajdziemy bardzo wielu informacji lub ciekawostek. Numer ukazuje i opisuje arcyciekawe pająki zwane często złotosieciowymi z rodziny Nephilidae (lub też podrodziny Nephilinae, w zależności od systematyki, którą zastosujemy).
W dziale "Z bliska..." znajdziemy dwa artykuły. Pierwszy, wstępny, jednostronicowy pt. "Wspaniałe pająki" wprowadza w świat pająków, które można nazwać ogólnie nefilidami. Drugi, dwustronicowy artykuł pt. "Olbrzymie samice" omawia budowę tychże pająków. W dziale "Środowisko" czytelnik odnajdzie artykuł, która ma dwie strony i tytuł "Tereny tropikalne". Artykuł ukazuje kilku przedstawicieli pająków z wymienionej rodziny oraz mówi o środowiskach życia tych pająków. Dział "Zwyczaje" reprezentuje dwustronicowy artykuł pt. "Ujść z życiem". Artykuł mówi o życiu pająków złotosieciowych i skupia się na kwestiach związanych z ich rozmnażaniem, odżywianiem i linieniem. W dziale "Obrona i atak" został umieszczony dwustronicowy artykuł pt. "Spektakularne pułapki". Artykuł mówi o wrogach i ofiarach pająków złotosieciowych. Dwa artykuły znajdziemy w dziale "Niezwykła natura". Pierwszy, dwustronicowy pt. "Tylko ja" ukazuje i opisuje kilku ciekawych przedstawicieli bezkręgowców. Gatunki te łączą interesujące zachowania i strategie podczas kopulacji, które uniemożliwiają kopulowanie wielu samców z jedną samicą. Drugi, jednostronicowy artykuł pt. "Jedwab jak stal" omawia związki pająków złotosieciowych i ludzi. Ostatnia strona (z niej pochodzi pierwsze zdanie niniejszej opinii) przekazuje najważniejsze informacje, które dotyczą okazu ryjkowca dołączonego do omawianego numeru.
9/10. Dlaczego? Z powodu: świetnych ilustracji, wielu ciekawostek, bardzo udanych tekstów. Numer bardzo mi się spodobał i bardzo wysoką ocenę otrzymuje.

• 🏡Posiadam $
  • 🔚Ukończone w roku 2023▶
  • Gatunek: literatura popularnonaukowa

Dodaj cytat z książki Ryjkowiec bambusowy