Logopedia. Jak zadbać o prawidłowy rozwój mowy dziecka

Okładka książki Logopedia. Jak zadbać o prawidłowy rozwój mowy dziecka Sabina Baranowska
Okładka książki Logopedia. Jak zadbać o prawidłowy rozwój mowy dziecka
Sabina Baranowska Wydawnictwo: Dragon poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Dragon
2022-10-12
2022-10-12
logopedia neurologopedia terapia dzieci mowa terapia logopedyczna terapia mowy praktyka rozwój dziecka ćwiczenia

Od urodzenia, po czas, kiedy pora iść do szkoły. To praktyczny poradnik, który pozwoli rodzicom wspierać rozwój prawidłowej mowy u dziecka, ale także podpowiada, co nas powinno niepokoić.
Jak rozwija się dziecko od urodzenia po okres przedszkolny? Nie bez powodu autorka poradnika poświęca całkiem sporo miejsca w tej książce na omówienie tego tematu, oczywiście zwracając uwagę na to, co jest szczególnie istotne dla tematyki związanej z logopedią. Czy wiedzieliście, że rozwój mowy dziecka zaczyna się już od urodzenia, a nawet w okresie prenatalnym? Dlatego ważne jest, aby zwracać uwagę na to, czy wszystko odbywa się prawidłowo, a wszelkie wątpliwości należy konsultować ze specjalistą.
akie są nieprawidłowości mowy u przedszkolaków? Które z nich da się łatwo wyeliminować, a których eliminacja może nie być możliwa? Czasami, poza konsultacją logopedyczną, konieczne może być zasięgnięcie opinii u innych specjalistów.
Autorka nie zostawia czytelników z samymi suchymi faktami. Czas na praktykę. Mamy tu wsparcie w postaci podpowiedzi zabaw. Od najmłodszych, po dzieci szykujące się już do szkoły, od zabaw wspierających naukę mowy, po zabawy słuchowe, czy takie wspierające naukę czytania i pisania.
To fajny i praktyczny poradnik, który pozwoli rodzicom zwrócić uwagę na rozwój mowy u dziecka i w porę zareagować, jeśli coś nas martwi. Podoba mi się, że posłuży nam na dłużej, bo nie skupia się na wąskiej grupie wiekowej, ale na całym, kluczowym okresie, aż do 7-go roku życia dziecka. Pokazane ćwiczenia są łatwe do wykonywania w domu i z pewnością nie są nudne. Całość napisana jest zrozumiałym i przystępnym językiem, a rzeczy, na które warto zwrócić uwagę są podkreślone, lub napisane kolorem. Na końcu znajdziemy też słowniczek.
Polecam!

Prawidłowy rozwój mowy jest dla rodziców bardzo ważnym etapem w życiu dziecka. Z niecierpliwością czeka na to pierwsze słowo. Często rodzice zamartwiają się, gdy pociecha nie powtarza słów, nie buduje zdań. Co jest normą, a co powinno skłonić do wizyty u logopedy? Odpowiedź na to i wiele innych pytań znajdziecie w książce "Logopedia. Jak zadbać o prawidłowy rozwój mowy dziecka" napisaną przez neurologopedkę Sabinę Baranowską.

Książka składa się z dwóch części - teoretycznej i praktycznej. W tej pierwszej autorka skupia się na rozwoju dziecka w poszczególnych latach, na terapii małych dzieci i problemach logopedycznych przedszkolaków. Nie zabraknie informacji o umiejętnościach dziecka przed rozpoczęciem szkoły i współpracy z logopedą.

Z kolei część praktyczna poświęcona jest zabawom wspierającym rozwój mowy u dzieci. I tak, jak w części teoretycznej, zabawy dostosowane są do wieku maluchów. Są tutaj ciekawe ćwiczenia słuchowe, zabawy utrwalające głoski i zabawy rozwijające umiejętność wypowiadania się. To istna skarbnica pomysłów.

Autorka porusza wiele ważnych kwestii, pisze, na co zwracać uwagę i jakie zachowania są sygnałem do wizyty u specjalisty. Opisuje problemy logopedyczne, jakie mogą pojawić się u dzieci w wieku przedszkolnym.

To książka skierowana do rodziców, wychowawców, logopedów, którzy mają do czynienia z małymi dziećmi w czasie rozwoju mowy. Ta publikacja może być pomocna właśnie w kształtowaniu mowy. Autorka Sabina Baranowska, neurologopeda, która pracuje z dziećmi, przedstawia w niej nie tylko pomysły na aktywności wspierające rozwój mowy dzieci, ale także poszczególne etapy rozwoju mowy od urodzenia przez wiek przedszkolny aż po rozpoczęcie nauki szkolnej. Autorka pisze, na co w rozwoju dzieci należy zwracać uwagę, przedstawia poszczególne wady wymowy oraz tzw. filary skutecznego pomagania w przypadku dzieci z opóźnionym rozwojem mowy. 👌 Recenzja na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2022/11/logopedia-jak-zadbac-o-prawidowy-rozwoj.html

"Logopedia. Jak zadbać o prawidłowy rozwój mowy dziecka" został napisany przez Sabinę Baranowską. Swoją premierę miał kilka dni temu.

Ta książka to publikacja skierowana do rodziców, wychowawców, logopedów, przeprowadzająca przez dynamiczny okres życia, w czasie którego dziecko rozwija i kształtuje mowę. Autorka przybliża poszczególne etapy rozwoju mowy od urodzenia przez wiek przedprzedszkolny, aż po rozpoczęcie nauki szkolnej i wskazuje, na co należy zwracać uwagę oraz na mogące pojawić się w danym wieku wady wymowy. Do wspomagania rozwoju mowy dziecka oraz do pracy nad eliminacją wad wymowy omówiono tzw. filary skutecznego pomagania w przypadku dzieci z opóźnionym rozwojem mowy, a także formy współpracy logopedy z innymi specjalistami, jak np. laryngologiem, doradcą laktacyjnym, osteopatią, chirurgiem szczękowym, fizjoterapeutą. Całość uzupełniają zabawy i ćwiczenia wspierające rozwój mowy oraz utrwalanie poprawnej wymowy.

Książkę naprawdę przyjemnie się czyta. Mnóstwo jest wyróżnionego tekstu, zwrócenia uwagi na fakty, o których często się zapomina. Język jest zrozumiały dla czytelnika. Autorka podsuwa także swoje pomysly i wskazówki, by praca z dzieckiem byla efektowniejsza.
Interesujące są także zabawy. Są one ba tyle swobodne, że dziecko z przyjemnością je wykonuje. Są podzielone ze względu na wiek, trudność. Ale myślę, że są na tyle elastyczne, że starsze dziecko może wykonywać także te, przeznaczone dla młodszego.
Na końcu książki znajduje się słownik z wyjaśnionymi(w przystępny i klarowny sposob) najważniejszymi pojęciami z tematu logopedii.

Książeczka jest dla mnie strzałem w 10! Z Julka wykonałyśmy już kilka ćwiczeń i było mnóstwo śmiechu ;)

Przeczytałam tę książkę z przyjemnością. Dla mnie jako rodzica te informacje w zupełności wystarczą, by dobrze się bawić z dzieckiem i wspomagać jego rozwój, utrwalać poprawną wymowę, ale też trzymać rękę na pulsie i reagować, kiedy coś mnie zaniepokoi. bb

• Dziecko

Dodaj cytat z książki Logopedia. Jak zadbać o prawidłowy rozwój mowy dziecka