Pod niebem Kenii

ADVIM WYDAWNICTWO
2022-09-08
2022-09-08
#Afryka #Kenia #Czarnyląd #Emerytura #Podróże #PodniebemKenii

Opinia pochodzi z mojej strony Zapiski przy Kawie.
Czy myśleliście kiedyś o tym, aby jesień swojego życia spędzić w ciepłych krajach? 📝☕🌷
Z pewnością to odważna i wymagająca niezwykłej odwagi decyzja!
Ale jak widać w książce "Pod niebem Kenii" autorstwa Marioli Szydlik nie niemożliwa. 😉
Marta i Jurek to niesłychanie zgodne małżeństwo. W swoim życiu przetrwali wiele, zarówno dobrych jak i mniej dobrych chwil, ale zawsze mogli na siebie liczyć. 🌷
Mężczyzna przechodzi na zasłużoną emeryturę
i oboje postanawiają zrealizować swoje marzenie: spędzić jesień życia w ciepłych krajach!
W swoim życiu bywali już w różnych państwach, ale najbardziej zauroczyła ich egzotyczna Kenia. 🇰🇪 🐘⛱️
Już widzą w niedalekich planach swój domek z basenem w pobliżu plaży w Kokosowym Lesie!
Jak nietrudno się domyślić od planu do realizacji jest jeszcze dłuuuga droga! ❤️
Formalności, przepisy, a i mentalność Kenijczyków z ich ulubionym powiedzeniem pole, pole ( powoli, powoli) opóźnia realizację marzeń...
Mariola Szydlik opisała w zabawny sposób i z dystansem do siebie perypetie i doświadczenia w stawianiu pierwszych kroków w obcym kraju.
Całość czyta się doskonale i z uśmiechem na ustach kibicuje się małżonkom.
Z książki dowiecie się wiele o mentalności Kenijczyków oraz o kulturze i przyrodzie ich kraju, a może sami zapragniecie spędzić tam jesień swojego życia? 😉
Wszak życie pełne jest niespodzianek! Czyż nie?
Przekonajcie się sami! 😍
Polecam serdecznie!💙😘

Opinia pochodzi z mojej strony Zapiski przy Kawie.
Z pewnością to odważna i wymagająca niezwykłej odwagi decyzja!

Marzyliście kiedykolwiek o zmianie miejsca zamieszkania? Macie dosyć pochmurnych dni, jesiennych wieczorów, marzycie o słońcu? A może by tak wybrać się do Afryki a dokładniej do Kenii?
Taką decyzję podjęli bohaterowie książki Marioli Szydlik "Pod niebem Kenii". To pierwsza powieść tej autorki i już wiem, że nie ostatnia. Sięgając po nią byłam ciekawa co znajdę. Książka jest oparta na własnych przeżyciach autorki, która podjęła taką decyzję wraz z mężem by będąc na emeryturze przenieść się do miejsca, które było ich marzeniem.
Akcja toczy się wartko. Od momentu podjęcia decyzji, po przeprowadzkę aż do ostatecznego podjęcia decyzji o rozpoczęciu budowy własnego domu. Sięgając po nią, kartka po kartce niczym krok po kroku będziecie przemierzać kenijski świat, który w wielu przypadkach was zachwyci, otworzy szerzej oczy i sprowokuje do wyciągnięcia własnych wniosków.
Jak bardzo różni się życie w Afryce od życia w Polsce? A może te różnice wcale nie są takie duże? Jak jest z punktualnością, załatwianiem spraw urzędowych, medycznych? A wszystko to niemal w pigułce z autopsji, opisane pięknym językiem, ale bez owijania w bawełnę.
Myślę, że ta książka mogłaby być też przewodnikiem dla wszystkich udających się w tamte rejony. Ja, poczułam się niemal tak, jakbym tam była...
Serdecznie gratuluję autorce za tak fantastyczny debiut :)

Bardzo emocjonująca powieść, oparta na faktach. Autorką wraz z mężem wyprowadziła się do Kenii, marzą o tym aby w spokoju spędzać życie na emeryturze. Niestety bohaterowie muszą zmierzyć się z rzeczywistością, która znacznie odbiega od europejskiej. Książka jest pełna zabawnych sytuacji , pięknych opisów kenijskiej przyrody.

Mariola Szydlik

POD NIEBEM KENII

ADVIM Wydawnictwo

Do tego, aby żyć według własnego planu i nie oglądać się na innych, czasem potrzebny jest maleńki krok. Krok, który zazwyczaj bardzo trudno postawić, gdyż boimy się nieznanego. Warto wówczas zainspirować się tymi, którzy mają to za sobą.
Takimi osobami są bohaterowie niniejszej książki. Marta i Jerzy od zawsze marzyli, aby czas swojej emerytury przeżyć w ciepłym kraju. Kilka lat temu zdecydowali, że resztę życia spędzą w Kenii.
Czy przeprowadzka na inny kontynent to rzeczywiście jest to o czym marzyli? Z czym przyszło im się zmierzyć w kraju o innej kulturze i zwyczajach? Jakie przeszkody muszą pokonać, aby w ich życiu zagościł spokój? Czy uda im się zamieszkać w domu na wzgórzu w Kokosowym Lesie pod niebem Kenii? Odpowiedzi znajdziesz w tej opartej na faktach książce, pełnej emocjonujących przeżyć, zabawnych sytuacji i zaskakujących wątków.
(Opis pochodzi od wydawcy)

Nigdy, nawet w najmniejszych marzeniach nie brałam pod uwagę egzotycznych podróży. Teraz, kiedy jestem po lekturze tej książki, powoli zaczyna tlić się we mnie iskierka chęci doznania tamtejszych klimatów.

'Pod niebem Kenii' to piękna opowieść o poszukiwaniu oraz odwadze. Autorka wyruszyła w piękną podróż, aby odnaleźć własne miejsce na ziemii, szczęście i oazę spokoju. Odważyła się na krok w kierunku własnych marzeń. Wzajemne wsparcie oraz miłość z małżonkiem czuć na każdym kroku. Ile kosztowało ich to wszystko problemów, trudu i wyrzeczeń - wiedzą tylko oni.

Warto przeczytać taką relację ludzi, którzy mogą stać się inspiracją - odważyli się zagrać vabank, zaryzykować i żyć według własnego planu nie patrząc na innych. Książka napisana jest w sposób przyjemny, lekki i zabawny. Dzięki autorce, chwilami mogłam się czuć - jakbym tam była.

----
Zlosnica_czyta

Mariola Szydlik

POD NIEBEM KENII

ADVIM Wydawnictwo

A gdyby tak rzucić wszystko i wyjechać do … Kenii?

Marta i Jerzy to małżeństwo, które postanawia zrealizować marzenie zamieszkania po emeryturze w gorącym kraju. Choć plan wydawałby się w miarę prosty, nic bardziej mylnego. Cały proces załatwiania trwa i nie jest on pozbawiony komplikacji. Ponadto bohaterowie potrzebują także czasu, aby zaadaptować się do nowego miejsca, zwyczajów i życia…. A także poradzić sobie z tęsknotą za rodziną.

Czy nie będą żałowali swojej decyzji? Jak długą drogę będą musieli przejść, aby ich postanowienie stało się rzeczywiste? Jak odnajdą się w nowym świecie i co najbardziej ich zaskoczy?

Autorka pokazuje nam poprzez tą powieść, że nie ma rzeczy niemożliwych, ale też, że marzenia wcale się nie spełniają – marzenia się spełnia! I czasami potrzeba wiele cierpliwości, samozaparcia, a czasami nawet szczęścia, ale warto przejść tą trudną drogę, jeżeli ma cię to uszczęśliwić. Pani Mariola uświadamia nam, że nie zawsze jest łatwo, ale nigdy nie należy się poddawać, a czasami najbardziej szalone i z pozoru niemożliwe rzeczy mogą się wydarzyć, jeżeli trochę im w tym pomożemy.

Autorka w swojej powieści jest bardzo naturalna i prawdziwa, a wszystko dlatego, że ona to przeżyła, a następnie spisała dla nas, aby się tym podzielić. I powiem wam, że mocno się to odczuwa, że pani Mariola Szydlik wie o czym pisze, ma pewne pojęcie i spore doświadczenie. Czytając opisy pięknych widoków i momentów, w którym bohaterowie mieli trochę wytchnienia robi się ciepło na sercu, a ja osobiście muszę przyznać, że czytając jeszcze mocniej zatęskniłam za moją Hiszpanią, która z kolei jest dla mnie moim miejscem na ziemi i po tej lekturze myślę sobie… kto wie… może kiedyś i ja zrealizuję swoje marzenie. Choć załatwianie tych wszystkich spraw mnie przeraża, teraz wiem, że przecież wszystko da się zrobić.

Na koniec muszę przyznać, że w powieści jest też spora dawka humoru, a przynajmniej mnie rozbawiły niektóre kwestie. Wybrałam kilka, którymi muszę się z Wami podzielić:

„Rzuciłam się mojemu mężowi na szyję, całując go namiętnie.

- Jak myślisz, damy radę wybudować domek do Bożego Narodzenia?

- Kochanie, do któregoś Bożego Narodzenia na pewno wybudujemy.”

„W ciemności nic nie widać, tylko czasami na wysokości moich oczu błyskają małe białe punkciki.

„Czy to świetlik?” – pytałam sama siebie. – „Nie, kretynko, to białe jak śnieg gałki oczne mijających nas Kenijczyków”. No cóż, było ciemno, pierwszy raz zetknęliśmy się z mieszkańcami Kenii, idącymi ulicą. Było to dla nas coś nowego.”

„Zamówiłam rybkę, a Jerzy postanowił raczyć się kurczakiem. Jakież było nasze zdziwienie, kiedy okazało się, że musi zamówić całego lub połowę. […] Dziewczyna przyjęła zamówienie i poinformowała nas, że czas oczekiwania to godzina.

- O, to długo, a czy mogliby byśmy teraz wyjść na spacer i wrócić za godzinę? – zapytałam.

- Tak, jak najbardziej, ale niestety musieliby państwo zostawić zaliczkę.

Zostawiliśmy zaliczkę i ruszyliśmy do wyjścia. Nagle dobiegło nas głośne gdakanie kurczaka, który z pewnością nie chciał iść pod nóż. Tego się nie spodziewaliśmy, ale zamówienie zostało złożone, cóż począć. W tym momencie zobaczyłam kucharza w białym kitlu z maczetą w ręce, nieco pochylonego i biegającego za biednym, rozwrzeszczanym ptakiem.”

A gdyby tak rzucić wszystko i wyjechać do … Kenii?

• Kindle
  • G. Lista zakupów