rozwińzwiń

Tomek na Alasce

Okładka książki Tomek na Alasce Maciej J. Dudziak, Alfred Szklarski
Okładka książki Tomek na Alasce
Maciej J. DudziakAlfred Szklarski Wydawnictwo: Muza Cykl: Przygody Tomka Wilmowskiego (tom 10) powieść przygodowa
powieść przygodowa
Przygody Tomka Wilmowskiego (tom 10)
Muza
2021-05-19
2021-05-19
tomek wilmowski alaska podróże wielcy odkrywcy

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Rafał Hetman,

Bardzo możliwe, że w obecności Sally rozmawiali właśnie po angielsku, podobnie przy innych cudzoziemcach, może poza Hunterem w Afryce, który znał język polski oraz Karolem Bentleyem, będącym ćwierć-Polakiem.

Rafał Hetman,

Wydaje mi się, że w poprzednich częściach to Nowicki spotkał niedźwiedzicę z dziećmi a nie Tomek. A tutaj napisali że ponowne spotkanie Tomka takiej sytuacji, jestem pewny że dawniej był to Nowicki.

Na początku ucieczka kogoś z bazy badawczej i porzucenie tego wątku na bardzo dlugo, jest bardzo dziwne.

Caryca Katarzyna urodziła się w Szczecinie a nie zmarła tam, jak pomylił się autor.

Napisano że kula utkwiła głęboko w ciele Tomka, a potem że na szczęście przeszła na wylot.

Okazuje się, że grupa przyjaciół Polaków zawsze rozmawiała po angielsku. Bo na koniec książki Sally oznajmia, że Tomek musi nauczyć ją polskiego, bo nic nie rozumie po polsku. Hahaha!

Z historii najwięcej na gorączce złota zarobili ci co sprzedawali wyposażenie dla poszukiwaczy. Sami poszukiwacze z reguły zostawali z niczym. Ceny w mieście złota rosły z dnia na dzień na skutek gwałtownego nadmiaru ludności. Biznes na zlocie robiły kompanie wydobywające kruszec masowo i mechanicznie niszcząc moco środowisko.

Caryca Katarzyna urodziła się w Szczecinie a nie zmarła tam, jak...

Akcja powieści dzieje się w jakiś czas po niefortunnej wyprawie do Egiptu. Tomasz Wilmowski, wraz ze swoją żoną Sally oraz niezastąpionym kapitanem Nowickim, kolejny raz znajdują się na terytorium USA, a dokładnie na Alasce. Tym razem mają uczestniczyć w wyprawie naukowej współorganizowanej z Uniwersytetem w Chicago przez Brytyjskie Towarzystwo Geograficzne. Jednak podróż tych bohaterów nie byłaby standardową, gdyby miała przebiegać bez przeszkód — kto czytał wcześniejsze części, ten wie.
Na miejscu okazuje się, że wyprawa nie może dojść do skutku. Wszystko to przez dziwne zaginięcia wcześniejszych badaczy i podróżników, w tym grupy, z którą nasi bohaterowie mieli współpracować. Jednak przygoda nie kończy się tutaj dla podróżnych, o nie. Jak to zwykle w takich wypadkach bywa, Tomek i pozostali ruszają nieść pomoc.
Kapitan Nowicki, Tomek i Sally na swojej drodze spotykają dawno niewidzianych przyjaciół, którzy udzielają im swojej pomocy. Trafiają też na innych życzliwych ludzi, których nie mogli spodziewać się na miejscu.
Czytelnicy dostają przygody i tajemnice do odkrycia. Czyli coś, co potrafi przyciągnąć do lektury książki.
Niewątpliwą zaletą tej książki, jak i wszystkich w serii, jest jej wartość edukacyjna. Maciej Dudziak, wzorem Alfreda Szklarskiego, komponuje w treść powieści informacje dotyczące geografii, historii oraz biologii Alaski. Zamieszcza także szereg ciekawostek dotyczących Polaków związanych z tą częścią świata. Na potrzeby książki zmienia w pewnych aspektach chronologię wydarzeń, jednak zostaje to wyraźnie zaznaczone w przypisach, z podaniem faktycznych dat.
“Tomek na Alasce” faktycznie napisany został przez Pana Macieja J. Dudziaka, który bazował na notatkach pozostawionych przez Alfreda Szklarskiego. Jako wielka fanka książek z serii o Tomku Wilmowskim jestem mu niezmiernie wdzięczna, bo zawsze miałam wrażenie, że brakuje tej kropki nad i, w przygodach Wilmowskiego. Oczywiście pojawia się różnica w stylu, w jakim została napisana powieść.
Nie jestem raczej obiektywna w kwestii książki “Tomek na Alasce”, ale uważam ją za wspaniałą. Zanurzenie się w świat powieści pozwoliło mi odbyć sentymentalną podróż kilkanaście lat wstecz. To z pewnością świetna pozycja dla młodzieży. Nie zawiodą się nią i starsi czytelnicy, którzy czytali serię lata temu.

Wspaniały powrót do pełnego przygód klimatu poprzednich ksiażek z serii. Nutka nostalgii do wspomnień z dzieciństwa plus garść ciekawych informacji geograficzno politycznych o Alasce! :)

Powieść napisana niezłym językiem, dobrze dobrze przypominającym oryginalne książki Alfreda Szklarskiego. Jednak książki Szklarskiego były znacznie lepsze. Ale ta książka i tak jest o niebo lepsza od powieści pt. Tomek w grobowcach faraonów, która była pierwszą książką z tej serii nie napisaną przez Szklarskiego. Dzięki tej powieści wróciłem do czasów dzieciństwa. Jednak autor Maciej Dudziak zrobił bardziej sensacyjną książkę niż przygodową (tak jak oryginalne powieści Szklarskiego),co jest na minus. Poza tym, sceny z Sally były aż za bardzo przewidywalne. Ale i tak warto przeczytać.

Albo już wyrosłem z "Tomków" albo ta część jest po prostu mocno przeciętna.

Albo już wyrosłem z "Tomków" albo ta część jest po prostu mocno przeciętna.

Czytając tę książkę, poczułam się jak przy spotkaniu z przyjacielem z dzieciństwa... Dużo sentymentu i uczuć. Książka może nie jest tak dobra, jak poprzednie części napisane przez Szklarskiego, ale na pewno przenosi nas z powrotem w ten świat przygód Tomka Wilmowskiego i jego przyjaciół. Czytałam z wielką przyjemnością

OCENA - 7/10 BARDZO DOBRA

„TOMEK NA ALASCE” (tom. 10) kończy cykl o Tomku Wilmowskim. Powieść tę napisał po śmierci Alfreda Szklarskiego pan Maciej Dudziak, oczywiście na podstawie pozostawionych notatek, którą wydano w 2021 roku. Mimo wszystko warto wybrać się w podróż w krainę skutą lodem, choć nie jest już to książka, która wyszła spod pióra Szklarskiego więc brakuje jej magii i niepowtarzalnego stylu. Pozdrawiam. Jack_

OCENA - 7/10 BARDZO DOBRA

Jak na razie ostatnia książka cyklu o Tomku Wilmowskim, głębokie ukłony dla pana Macieja J. Dudziaka za to że nie pozwolił umrzeć pomysłowi Alfreda Szklarskiego i opowiada dalej o przygodach Tomka. Mam nadzieję, że zostanie napisany kolejny tom (może już jest pisany) pod roboczym tytułem " Tomek w krainie kwitnących wiśni" na co wskazuje ostatni rozdział. Polecam!

Bardzo lubię serie o Tomku Wilmowskim i bardzo się cieszę, że mój syn będzie miał pierwszy tom jako lekturę w szkole 😊.
Niestety już w tomie W grobowcach faraonów było czuć, że już nie Alfred Szklarski jest samodzielnym twórcą historii, ale to w tomie o Alasce prawie wcale nie odczuwa się, że jest to książka tego samego autora co W krainie kangurów, albo Tajemnicza wyprawa. Owszem czyta się szybko i sprawnie, ale zamiast opisów flory i fauny oraz ciekawej przygody mamy bardzo mocne przesłanie polityczne... A informacja która Sally podaje kilka stron przed końcem i czytelnik ma zrobić wielkie WOW jest oczywista prawie od samego początku książki 🤣.
Moja ocena to 6/10.

• 2021