Nowa Fantastyka 480 (09/2022)

Okładka książki Nowa Fantastyka 480 (09/2022) Adam Groth, Grzegorz Nowakowski, Elena Pavlova, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Nadija Seniowska, Rachel Swirsky
Okładka książki Nowa Fantastyka 480 (09/2022)
Adam GrothGrzegorz Nowakowski Wydawnictwo: Prószyński Media Seria: Nowa Fantastyka czasopisma
80 str. 1 godz. 20 min.
Kategoria:
czasopisma
Seria:
Nowa Fantastyka
Wydawnictwo:
Prószyński Media
Data wydania:
2022-08-25
Data 1. wyd. pol.:
2022-08-25
Liczba stron:
80
Czas czytania
1 godz. 20 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Alicja Janusz, Joanna Krystyna Radosz, Emilian Wojnowski
Tagi:
fantasy science fiction
Średnia ocen

6,3 6,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Wiedźmy (Antologia opowiadań) Mikołaj Bandura, Ewa Chachlica, Eugeniusz Dębski, Jakub Diowksz, Adrianna Filimonowicz, Jan Godwod, Ka Klakla, Irmina Klocek, Magdalena Kozak, Urszula Maciuga, Andrzej Miszczak, Grzegorz Nowakowski, Marcin Podlewski, Arkady Saulski, Patryk Sobala, Dariusz Sprenglewski, Joanna Świba, Wojciech Świdziniewski, Paula Wanarska, Aneta Wyciszkiewicz, Mateusz Wyszyński, Karol Żołnierek
Ocena 6,2
Wiedźmy (Antol... Mikołaj Bandura, Ew...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Nowa Fantastyka 491 (08/2023) Aleksandra Bednarska, Agnieszka Fulińska, Jakub Juszyński, Andrzej Miszczak, Tamsyn Muir, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Lavie Tidhar, Peter Watts
Ocena 6,4
Nowa Fantastyk... Aleksandra Bednarsk...
Okładka książki Nowa Fantastyka 470 (11/2021) James Alan Gardner, Jacek Inglot, Piotr Jedliński, Jeff Noon, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Robert Sheckley, Steve Toase, Przemysław Zańko-Gulczyński
Ocena 7,1
Nowa Fantastyk... James Alan Gardner,...
Okładka książki Nowa Fantastyka 471 (12/2021) Sarah Avery, Bartłomiej Dzik, Arkady Martine, Sam J. Miller, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Jacek Sobota, Wojciech Szyda
Ocena 6,7
Nowa Fantastyk... Sarah Avery, Bartło...
Okładka książki Nowa Fantastyka 485 (02/2023) Grace Chan, Patrick Ness, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Jacek Sobota, John Wiswell, Przemysław Zańko-Gulczyński
Ocena 6,5
Nowa Fantastyk... Grace Chan, Patrick...
Okładka książki Nowa Fantastyka 467 (08/2021) Agnieszka Fulińska, Kai Hudson, Mari Ness, Redakcja miesięcznika Fantastyka, A.C. Wise, Zbigniew Wojnarowski
Ocena 6,7
Nowa Fantastyk... Agnieszka Fulińska,...
Okładka książki Nowa Fantastyka 479 (08/2022) Beth Goder, Rachael K. Jones, Joe R. Lansdale, Rafał Łoboda, Mika Modrzyńska, Mimi Mondal, Redakcja miesięcznika Fantastyka, E. Catherine Tobler, Marek Żelkowski
Ocena 6,9
Nowa Fantastyk... Beth Goder, Rachael...
Okładka książki Nowa Fantastyka 483 (12/2022) Wołodymyr Arieniew, Serhij Legeza, Łukasz Orbitowski, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Carsten Schmitt, Istvan Vizvary
Ocena 6,8
Nowa Fantastyk... Wołodymyr Arieniew,...

Oceny

Średnia ocen
6,3 / 10
18 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
411
335

Na półkach: , , , , , , ,

Długo męczyłem się z tym niestety dość słabym numerem NF.

Publicystyka nie zachwyca - ile można eksploatować temat Kinga i znanych wszystkich historii z jego życia? W pozostałym zakresie jest jedynie przyzwoicie, ale żaden z artykułów nie zapadał w pamięć na długo.

Opowiadania są bardzo słabe. Proza polska to jakiś żart - rozumiem idee promowania debiutantów, ale jednak po piśmie z taką renomą oczekiwałem czegoś na wyższym poziomie, niż przeciętny poziom forów dla geeków.

Proza zagraniczna tylko niewiele lepsza - wybrane opowiadania są po prostu nieciekawe, a niektóre krótkie formy sprawiają wrażenie napisanych na kolajnie.

Generalnie najsłabszy numer od bardzo dawna.

Długo męczyłem się z tym niestety dość słabym numerem NF.

Publicystyka nie zachwyca - ile można eksploatować temat Kinga i znanych wszystkich historii z jego życia? W pozostałym zakresie jest jedynie przyzwoicie, ale żaden z artykułów nie zapadał w pamięć na długo.

Opowiadania są bardzo słabe. Proza polska to jakiś żart - rozumiem idee promowania debiutantów, ale jednak...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1510
899

Na półkach: ,

Wyjatkowo slaba publicystyka. Numer z Kingiem na okladce, moim ulubionym autorem, a o artykulach o nim wynudzilam sie niemilosiernie.
Opowiadania za to bardzo fajne, nie wszystkie, ale te godne uwagi, sa genialne.

Wyjatkowo slaba publicystyka. Numer z Kingiem na okladce, moim ulubionym autorem, a o artykulach o nim wynudzilam sie niemilosiernie.
Opowiadania za to bardzo fajne, nie wszystkie, ale te godne uwagi, sa genialne.

Pokaż mimo to

avatar
55
55

Na półkach:

Przy pierwszym kartkowaniu kolejnego numeru Nowej Fantastyki jedno opowiadanie szczególnie przykuło moją uwagę. Była to nade wszystko zasługa wieku autora, będącego moim rówieśnikiem, ale również długości tekstu, ilustracji. W rezultacie „Śnieg i krew” utkwiła niczym drzazga w mojej zajętej innymi sprawami świadomości i w końcu sięgnęłam po ten tekst machinalnie, szybciej niż planowałam.
Zdało mi się, że początek mógłby być zgrabniejszy, rzuciły mi się do oczu jakieś nienajładniejsze zbitki wyrazów, nagromadzenie „młodzików” i „niedorostków”. Dość szybko jednak straciło to znaczenie, poczułam zapach zimy, otoczył mnie las i przestałam widzieć literki. Opowiadanie wchłonęło mnie zupełnie.
„Śnieg i krew” emanuje nastrojem, którego często szuka się w powieściach fantasy, a znacznie rzadziej znajduje. Styl autora jest uważny i prosty; dopracowany, nieprzesadzony. Uwielbiam, absolutnie uwielbiam, co zresztą często wspominam i wspominać będę, zabieg literacki polegający na patrzeniu na brutalną rzeczywistość oczami dziecka. Świadomość, że rozumie się rzeczy, których ono nawet nie podejrzewa, serwuje czytającej osobie jakieś szczególne przeżycia. Opowiadanie Grzegorza Nowakowskiego w istocie jest gorzkim studium dojrzewania i tym samym origin story, co prawda dość schematyczną, ale taką, którą nie pogardziłby bohater naprawdę dobrej powieści.
Nie rozumiem tylko, jak to się stało, że część wzmianek o wieku bohatera sugeruje, że w przełomowym momencie miał on lat jedenaście, a część, że siedem (ku czemu osobiście się skłaniam, obserwując jego zachowanie). Jaki cudem przegapił to autor, jakim cudem przegapił to redaktor?
Ale to nic. W końcu… chapeau bas, Grzegorzu, kocham Twoje opowiadanie. I dla Ciebie kupię „Wiedźmy”.

Przy pierwszym kartkowaniu kolejnego numeru Nowej Fantastyki jedno opowiadanie szczególnie przykuło moją uwagę. Była to nade wszystko zasługa wieku autora, będącego moim rówieśnikiem, ale również długości tekstu, ilustracji. W rezultacie „Śnieg i krew” utkwiła niczym drzazga w mojej zajętej innymi sprawami świadomości i w końcu sięgnęłam po ten tekst machinalnie, szybciej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
711
183

Na półkach: ,

Urlop, to i z najnowszym numerem „NF” uwinąłem się nad wyraz szybko.
A co w nim?

Jak zwykle, na pierwszy ogień idzie proza polska.
„Śnieg i krew” Grzegorza Nowakowskiego – fantasy. Jak wiadomo, nie przepadam. A tu takie najklasyczniejsze z klasycznych – uciśnione elfy i krwiożerczy ludzie. Ale że był w tym jakiś pomysł, to strasznie wybrzydzał nie będę. Będę natomiast na redakcję, bo to, co dzieje się z wiekiem głównego bohatera, to jakieś SF z maszyną czasu. Plus parę innych babolków.
„Turysta” Adama Grotha – tu też jest pomysł (recyklingowany nieco). Oraz narracja pierwszoosobowa, która sprawdza się w krótkich tekstach. Ale takie niedługie opowiadanie powinno błysnąć puentą, pomysłem. Tu takiego nie dostrzegłem, albo też nie zrozumiałem.

No to do prozy zagranicznej.
Dwie miniaturki Eleny Pawłowej (kurcze, mamy swoją pisownię języków słowiańskich, czemu posługujemy się angielską?) – „Kwiaty skalpelowe” i „Utrata linearnego zasilania nie zabije wielorybów”. Hmmm, bardzo wyszukane, stylowe, poetyckie niemal. Nie moja bajka, ale dobrze, że się takie teksty w „NF” znajdują.
„Patron ochotników” Nadiji Seniowskiej – słowiańskie fantasy, które dość gwałtownie zmienia się we współczesną bajkę „ku pokrzepieniu serc”. W sumie ciekawa część „mitologiczna”, ale wielkiego bum nie było.
„Biała róża, czerwona róża” Rachel Swirsky – to w sumie też fantasy, ale tym razem urban. Trochę niepokoi mnie wydźwięk tego opowiadania, ale poza tym – obleci.
Podsumowując – mocno letni (nomen omen) ten numer. Może dlatego, że tyle w nim fantasy?

W publicystyce – nie zawodzi Aleksandra Klęczar. Lubię czytać o rzeczach mi kompletnie nieznanych.
Oraz King w trzech odsłonach: o filmach na podstawie jego prozy (brakło mi tylko „Maximum Overdrive”),metawersum Mrocznej Wieży (czytałem jeszcze w epoce bezinternetowej i miałem wielką radochę z wyłapywania nawiązań),a także o podobieństwach prozy Kinga ze scenariuszami „Stranger Things”. Ten ostatni taki trochę naciągany, bo motyw dzieci muszących sobie radzić i zawiązujących młodzieńcze przyjaźnie, można rozciągnąć aż po „Dzieci z Bullerbyn” i powieści Niziurskiego.
Temat symulacji niezwykle ciekawy, ale jeno muśnięty. Może tak ciąg dalszy?

Urlop, to i z najnowszym numerem „NF” uwinąłem się nad wyraz szybko.
A co w nim?

Jak zwykle, na pierwszy ogień idzie proza polska.
„Śnieg i krew” Grzegorza Nowakowskiego – fantasy. Jak wiadomo, nie przepadam. A tu takie najklasyczniejsze z klasycznych – uciśnione elfy i krwiożerczy ludzie. Ale że był w tym jakiś pomysł, to strasznie wybrzydzał nie będę. Będę natomiast na...

więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    26
  • Posiadam
    11
  • Czasopisma
    5
  • Chcę przeczytać
    4
  • 2022
    3
  • Magazyny/Czasopisma
    1
  • Literatura Sci-Fi
    1
  • Publicystyka
    1
  • Czasopisma-Fantastyka
    1
  • Fantastyka
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Nowa Fantastyka 480 (09/2022)


Podobne książki

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania nr 2 (65) kwiecień 2024 Izabella Adamczewska, Anne Applebaum, Justyna Bargielska, Łukasz Barys, Katarzyna Boni, Biserka Ćejović, Elżbieta Cherezińska, Piotr Cieśliński, Didier Eribon, Maciej Hen, Urszula Honek, Maciej Jarkowiec, Jerzy Jarniewicz, Miłada Jędrysik, Ryszard Koziołek, Małgorzata Lebda, Pierre Lemaitre, Renata Lis, Zbigniew Mentzel, Weronika Murek, Dariusz Nowacki, Monika Ochędowska, Łukasz Orbitowski, Wojciech Orliński, Jacek Podsiadło, Agata Pyzik, Michał R. Wiśniewski, Radek Rak, Redakcja magazynu Książki, Małgorzata Rejmer, Marcin Sendecki, Agnieszka Sowińska, Magdalena Środa, Andrzej Stasiuk, Maria Stiepanowa, Katarzyna Surmiak-Domańska, Natalia Szostak, Katarzyna Wężyk
Ocena 7,0
Książki. Magaz... Izabella Adamczewsk...
Okładka książki Nowa Fantastyka 500 (05/2024) Adrianna Filimonowicz, José Pablo Iriarte, Fonda Lee, Ray Nayler, Valentino Poppi, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Szymon Stoczek, Lavie Tidhar, Istvan Vizvary
Ocena 6,7
Nowa Fantastyk... Adrianna Filimonowi...
Okładka książki Kaczor Donald 03/2024 + Kaczor Donald 01/1994 Tello -Team, Marçal Abella Bresco, Maximino Tortajada Aguilar, Francesco Artibani, Carl Barks, Sergi Cardó, Flor Collins, Miguel Fernandez Martinez, Andrea Ferraris, Janet Gilbert, Sander Gulien, John Kane, Bob Karp, Kari Korhonen, Jan Kruse, John Lustig, Miguel, Hanne Guldberg Mikkelsen, Paul Murry, Hjemmet Oslo, Stefan Petrucha, Redakcja magazynu Kaczor Donald, Francisco Rodriguez Peinado, Rodriques, Maria José Sánchez Núñez, Hugo Sauer, Al Taliaferro, William Van Horn
Ocena 7,4
Kaczor Donald ... Tello -Team, Marçal...
Okładka książki Nowa Fantastyka 499 (04/2024) Wołodymyr Arieniew, Marta Bonaventura, Michał Brzozowski, Daniel Kordowski, Redakcja miesięcznika Fantastyka, Eric M. Witchey
Ocena 6,9
Nowa Fantastyk... Wołodymyr Arieniew,...
Okładka książki Znak nr 827 / 2024 Maciej Bobula, Diana Dąbrowska, Olga Drenda, Olga Gitkiewicz, Weronika Gogola, Jerzy Illg, Michał Jędrzejek, Maria Karpińska, Aleksandra Kasprzak, Karol Kleczka, Dominika Kozłowska, Zbigniew Łagosz, Małgorzata Lebda, Anna Marchewka, Eliza Mórawska-Kmita, Piotr Oczko, Janusz Poniewierski, Redakcja miesięcznika Znak, Tomasz Stawiszyński, George Steiner, Ola Szmida, Tomasz P. Terlikowski, Olga Tokarczuk
Ocena 7,0
Znak nr 827 / ... Maciej Bobula, Dian...

Przeczytaj także