Opowieści ze świetnika 2

Okładka książki Opowieści ze świetnika 2 Marcin Mortka
Okładka książki Opowieści ze świetnika 2
Marcin Mortka Wydawnictwo: Wilga Cykl: Opowieści ze Świetnika (tom 2) opowieści dla młodszych dzieci
opowieści dla młodszych dzieci
Opowieści ze Świetnika (tom 2)
Wilga
2022-09-28
2022-09-28

„Opowieści ze świetnika” to edukacyjne historie dla najmłodszych, których głównymi bohaterami są zwierzęta żyjące na zwyczajnym śmietnisku. Wiewiór Kacper, szczur Zadymka, ropucha Smęciucha, sroka Kraksa są postaciami pełnymi szalonych pomysłów, a ich głównym celem jest powtórne wykorzystywanie materiałów wyrzucanych przez ludzi. Często wpadają na całkiem oryginalne rozwiązania związane z recyklingiem i odzyskiem, niekoniecznie doszczętnie zniszczonych przedmiotów. Ich wspaniałe śmietnikowe życie czasami zostaje zakłócone prze pewien gang Psujów, który za wszelką cenę chce naszym kreatywnym przyjaciołom przeszkodzić w realizacji ich planów. Na szczęście w wielu przypadkach zupełnie bezskutecznie. Książka Marcina Mortki jest pełna dobrego humoru i zawiera ekologiczne przesłanie. Okazuje się, że bardzo wielu przedmiotom codziennego użytku można dać drugie życie. Historyjki w niej zawarte działają stymulująco na wyobraźnię dzieci i zachęcają do wcielania własnych, proekologicznych pomysłów w życie, kształtując tym samym u najmłodszych odpowiednie wzorce zachowań. Całkiem mile można przy niej spędzić czas - bawi i uczy zarazem. Super sprawa. Polecam.

Co robisz z rzeczą, która przestaje być ci potrzebna lub w wyniku użytkowania pojawił się u niej jakiś defekt? Niech zgadnę… Wyrzucasz do kosza? Marcin Mortka postanowił przemówić do młodych czytelników (i ich rodziców również) poprzez przebijające się ze śmietnikowych rupieci radosne głosy zwierzęcych przyjaciół i uświadomić każdemu, że wielu rzeczom trafiających na wysypiska można nadać drugie życie.

„Opowieści ze Świetnika 2” to kontynuacja perypetii zwierzęcych bohaterów: wiewióra Kacpra, szczura Zadymki, jeżyny Antosi i sroki Kraksy, którzy każdego dnia wdrażają swoje szalone pomysły w życie wykorzystując ku temu recykling. W przyjazny, pełen dynamiki sposób pokazują jak ze śmieci zrobić coś użytecznego, np. torebkę ze starych spodni czy pojemniki na drobiazgi z butelek. Inspiracje twórcze zostały zgrabnie wplecione przez autora w przygody przyjaciół i potyczki z Psujami.

Bohaterowie cechują się bujną wyobraźnią i lekkim brakiem rozsądku (liczne pomysły na wzbicie się w powietrze przez szczura),ale na pewno nie sposób odmówić im zapału do tworzenia, kreatywności i optymizmu. Tempa i nieco zawadiackiego stylu opowieści dodają pojawiające się w tekście kolokwializmy. A dzięki pierwszoosobowej narracji można odnieść wrażenie, że rozmawia się z dawno niewidzianym, szalonym kolegą, a nie czyta książkę.

W opracowaniu znajduje 5 niedługich rozdziałów, które nie są ze sobą powiązane. Tak, jak nie powiązany jest ze sobą 1 i 2 tom serii. W całkiem przyjemny i bardzo kolorowy sposób przygody zwierzaków zwizualizował Łukasz Silski.

Szczerze? Muszę przyznać, że pierwsza odsłona świetnikowych opowieści bardziej przypadła nam do gustu. Co prawda tym niczego nie brakuje, mimo że czasami nieco zawiewa nudą, a kolejne perypetie są do siebie nieco podobne. Ale absolutnie nie twierdzę, że jest to zła książka, tylko Marcin Mortka tak nas rozpieścił doskonałymi Smoczymi opowieściami i Tappim, że poprzeczkę stawiamy mu naprawdę wysoko. Tym razem chyba chciał nas wykiwać i przemknąć pod nią… Niemniej uważam, że książka znajdzie wielu zwolenników i warto zwrócić na nią uwagę chociażby ze względu na zgrabny wątek edukacyjno-ekologiczny.

polecam Wam książkę "Opowieści ze Świetnika 2" Marcina Motyki. To druga część przygód
🐿️wiewióra Kacpra,
🐀szczura Zadymki,
🐦sroki Kraksy ,
🦔jeżynki Antosi oraz
🐸ropuchy Śmieciuchy .
Mieszkańcy Świetnika i nie ma tu literówki wykorzystują rzeczy znalezione w świetniku i nadają im drugie życie. Pokazują, że z każdej rzeczy można stworzyć coś cudownego. Książka porusza bardzo istotne kwestie jak dbanie o środowisko. Będzie dobrym wstępem do rozmowy z dzieckiem na temat segregacji śmieci oraz dbania o naszą planetę.

Książka przedstawia 5 historii mieszkańców Świetnika. Jest w twardej oprawie, posiada piękne ilustracje.

🐿️wiewióra Kacpra,
🐀szczura Zadymki,
🐦sroki Kraksy ,
🦔jeżynki Antosi oraz
🐸ropuchy Śmieciuchy .

"OPOWIEŚCI ZE ŚWIETNIKA 2" to druga część sympatycznej serii od @wydawnictwo_wilga.
Na Świetnik trafiają rzeczy, które nie powinny się tam znaleźć. Jednak, nie jest to żaden problem, ponieważ sympatyczne zwierzątka przemieniają niepotrzebne przedmioty w same cuda. Znajdziecie tam wiewióra Kacpra, srokę Kraksynię, szczura Zadymkę, ropuchę Smęciuchę oraz jeżynkę Antosię.
Oczywiście na Świetniku pojawiają się też niemałe problemy...
Jednym z nich jest plemię Psujów, czyli bardzo złośliwe skrzaty.
___________
Bohaterowie udowadniają, że nie ma granic wyobraźni. Niepotrzebne rzeczy możemy zmienić lub zmodernizować w taki sposób, aby okazały się ponownie przydatne. Sami czasami nie wiemy, jakie posiadamy skarby. Zwierzątka udowadniają, że w łatwy sposób możemy zadbać o nasze środowisko. Zainspirują zarówno młodszego czytelnika, jak i jego rodziców. Cudowna książka, która zdecydowanie uczy i bawi. Odnajdziecie w niej wiele zabawnych wstawek, ale i przydatnych informacji. Książka poza świetnie wykreowanymi postaciami posiada również piękną kreskę. Kolorowe ilustracje świetnie współgrają z tekstem. Historia jest bardzo ciekawa i wciągająca. Z taką drużyną nie ma czasu na nudę. Fajnie, że tym razem pojawiają się nowe, ciekawe postacie.

Pamiętacie pierwszy tom przygód Kacpra, Zadymki, Antosi i Kraksy? Dziś wracam do Was z kontynuacją tej serii.

Także i tym razem na Świetniku nie zabraknie ciekawych splotów zdarzeń. Poczytamy o:
👉 starciu z Psujami o koraliki Antosi,
👉 marzeniu Smęciuchy, by zmienić się w królewnę za pomocą pocałunku,
👉 pomyśle kreta Dłubaka, by stworzyć system podziemnej komunikacji,
👉 spotkaniu z pszczołami,
👉 pojawieniu się pudełka ze skarbami.

"Opowieści ze Świetnika 2" to książka zachęcająca do działań ekologicznych i upcyklingu. Jej bohaterowie pokazują jak przemienić śmieci w nowe rzeczy, sprzęty użytkowe czy ozdoby.

Perypetie wiewióra, jeżynki, sroki i szczura ubawią niejednego miłośnika zabawy i zwariowanych pomysłów, a całość okraszą estetyczne ilustracje.

Książka jest ciekawa i całkiem ok. Muszę jednak przyznać, że pierwszy tom podobał mi się bardziej.

👉 starciu z Psujami o koraliki Antosi,
👉 marzeniu Smęciuchy, by zmienić się w królewnę za pomocą pocałunku,
👉 pomyśle kreta Dłubaka, by stworzyć system podziemnej komunikacji,
👉...

Szczury na wysypisku śmieci? Bleh
Szczur, Wiewiór, Jeżynka i reszta ekipy na Świetniku? Yeah!

Co decyduje o tym, że śmietnik zamienia się w świetnik? Upcycling! ♻️
Albo Marcin Mortka, bo to on napisał książkę o zwierzakach, które kochają żyć w otoczeniu śmieci (dla nich są one skarbami, czekającymi na odkrycie i zamianę w coś świetnego)

Książki to zbiór przygód wesołej, kreatywnej ekipy walczącej z natłokiem śmieci, Psujami (niszczycielskie skrzaty) i ... czasem niebezpiecznymi pomysłami Szczura Zadymki (np. latanie na parasolce ☂️).
To, co zachwyca mnie to oczywiście przekaz. Nie wyrzucaj, wykorzystaj! Po każdym rozdziale jest sugestia jak z jakiegoś śmiecia zrobić coś przydatnego 💛

Patrząc na okoliczne śmietniki (i nie tylko...) myślę, że ten cykl powinien stać się lekturą obowiązkową w szkołach i zakładach pracy.
Naprawdę, wyrzucamy tony rzeczy, które na to nie zasługują

Szczury na wysypisku śmieci? Bleh
Szczur, Wiewiór, Jeżynka i reszta ekipy na Świetniku? Yeah!

Co decyduje o tym, że śmietnik zamienia się w świetnik? Upcycling! ♻️

Książki to zbiór przygód wesołej,...

To już druga część niesamowitych przygód wesołej ekipy ze Świetnika. Tym, którzy jeszcze nie mieli okazji poznać tej ferajny, podpowiem, że wiewiór Kacper, szczur Zadymka, jeżynka Antosia oraz sroka Kraksa i ropucha Smęciucha mieszkają na śmietniku, który nazywają Świetnikiem. Starają się przerobić stare niepotrzebne przedmioty i w myśl zasady "nie wyrzucaj, wykorzystaj 😉", nadać im drugie życie. Jednakże nie są jedynymi mieszkańcami Świetnika, w recyklingowej misji przeszkadza im zgraja psotnych skrzatów, zwanych Psujami. Ale ekipa ze Świetnika i na nich ma swoje sposoby.

Świetnie napisane opowiadania, które poza wciągającymi przygodami wesołej ferajny, zawierają wartościowe przesłanie i cenne wskazówki, jak wykorzystywać przedmioty, w duchu "zero waste". I tak na przykład ze starych butelek można zrobić świetne pojemniki na kredki i inne przybory. Ze starych spodni z kieszonką, może powstać torebka (muszę dodać, że sama sobie kiedyś taką zrobiłam z kieszonki starych jeansów 😉),a kawałek kartonu może stać się pudełkiem na skarby.

Wartka akcja, ciekawe pomysły i świetne ilustracje Łukasza Silskiego sprawiają, że ekipy ze Świetnika nie da się nie polubić!

"Opowieści ze Świetnika" to opowiadania dla dzieci, w których głównymi bohaterami są sympatyczne zwierzątka żyjące... No, na śmietniku 😅

Poza krótką opowiastką uczą dbania o środowisko i powtórnego używania różnych przedmiotów. Czasem może aż do przesady, ale jaskrawe przypadki często lepiej trafiają do dzieciaków.

Zachęcają do używania wyobraźni i kreatywności, cech, które nie zawsze są rozwijane u dzieci w szkole czy w domu. Te opowieści mają je zachęcić do tworzenia, realizacji różnych pomysłów, nawet tych szalonych, ale przede wszystkim uczą rozwagi w użytkowaniu różnych przedmiotów. Czy to jest mi potrzebne? Czy jeśli jest trochę zepsute, to oznacza, że nie można już użyć tego do niczego innego? Co mogę zrobić z czymś takim?

W książeczce znajdują się też piękne, kolorowe, bajkowe ilustracje, które bardzo ożywiają napisane przez Marcina Mortkę historyjki.

W 2 tomie opowiadania są dłuższe, kosztem zrezygnowania z dwustronicowych ilustracji i zapełnienia ich tekstem. Opowieści są też o wiele bardziej ciekawe i przygodowe. Trafiają się niespodzianki, a przewidzenie morału nie jest już takie łatwe.

Z siostrą serdecznie polecamy tę książkę młodszym dzieciakom, bo to fajna zabawa, śliczne ilustracje i cenne lekcje o wyobraźni, kreatywności i recyklingu. Przyjemne z pożytecznym 😁

Zachęcają do używania wyobraźni i kreatywności, cech,...

Pierwsza część przygód przyjaciół ze Świetnika okazała się ciekawą i wartościową książką, liczyłam więc na to samo przy drugiej części i się nie zawiodłam. Głównymi postaciami są trzy zwierzątka- wiewiórka, jeżynka i szczurek, którzy mieszkają na wysypisku śmieci. Wiewiórka wciela się w rolę narratora i opowiada o przygodach swoich i swoich przyjaciół, a życie na śmietnisku obfituje w ciekawe I zaskakujące zdarzenia. Autor przemyca w tych opowiadaniach dość ważne kwestie, jak przyjaźń czy pomaganie innym. Zwraca też uwagę małych czytelników na możliwość użycia do zabawy i nie tylko rzeczy, które trafiły do śmietnika. Podsuwa też pomysły na ich wykorzystanie. W książce są też bardzo ładne i ciekawe ilustracje, które przykuwają uwagę.

Moim zdaniem jest to dobra i wartościowa książka, którą warto czytać dzieciom.

"Nazywamy to miejsce Świetnikiem, a nie śmietnikiem, bo jest normalnie odjazdowe! Ludzie wyrzucają tu rozmaite przedmioty, a my robimy z nich później różne cuda. Pomysły mamy takie, że aż czacha dymi!"
Marcin Mortka wraca z ekipą ze Świetnika, która przeżywa niesamowite przygody. Ich dom wypełniony jest po brzegi rzeczami, które ludzie wyrzucają mimo, iż można je wykorzystać na różne sposoby. Kacper, Zadymka, Smęciucha, Antosia i Kraksa udowadniają, że można zdziałać cuda z choćby jednej, niepozornej rzeczy.
"Opowieści ze Świetnika. Tom 2" to kontynuacja, na którą czekałam wraz z dziećmi. Przede wszystkim seria urzeka tematem, jaki jest poruszony, czyli ekologią. Autor w przystępny sposób uświadamia dzieci, jak i rodziców, że rzeczy, które wyrzucamy, mogą mieć zastosowanie w innej dziedzinie. Stare dżinsowe spodnie? Można zrobić z nich torbę. Plastikowe butelki? Można z nich zrobić przyborniki na wiecznie nieuporządkowane przybory plastyczne. Tekturowe rolki, pudełka?
Ha! Ekipa ze Świetnika pokaże Wam, w jaki sposób je wykorzystać. Poświęcony jest także rozdział pszczołom i budowaniu dla nich domku. Oczywiście z wykorzystaniem rzeczy ze Świetnika!
Marcin Mortka swoim przyjemnym stylem przyciąga dzieci do historii bohaterów serii o Świetniku. Książka zawiera dosłownie kilka rozdziałów, a każdy z nich kończy się przydatną polecajką do nadania rzeczom drugiego życia. Wszystko to dopełniają przepiękne ilustracje i oprawa książki, która zachwyca nie tylko dziecięce oko, ale także rodzica. Jest to naprawdę świetna seria, która mówi o ważnych rzeczach, z morałem, a przy tym przeżywa się super przygodę wraz z bohaterami. Z przyjemnością polecam tę serię i z niecierpliwością wyczekujemy z córkami kolejnego tomu.

• Posiadam książkę
  • Przeczytane dziecięce