Mroczne Imperium: Boska Śnieć

Okładka książki Mroczne Imperium: Boska Śnieć Guy Haley
Okładka książki Mroczne Imperium: Boska Śnieć
Guy Haley Wydawnictwo: Copernicus Corporation Seria: Warhammer 40000 fantasy, science fiction
Warhammer 40000
Copernicus Corporation
2022-06-22
2022-06-22
9788382320503
Artur Chmiel
mroczne imperium warhammer 40k

Plusem tej książki jest zwięzła fabuła. Pomiędzy opisami walk prowadzone są dysputy na temat natury boskości i wiary, co stanowi główny motyw powieści jak i tłumaczą wydarzenia z finału.
Minusem jest zbyt duże poleganie na intertekstualności, tj, dużo wątków zostanie wytłumaczonych/rozbudowanych w innych książkach, seriach. Przez to czuć niedosyt.
Rozumiem gdyby to było tylko kilka trzeciorzędowych wątków zostawionych jako otwarte, jednak tutaj mamy do czynienia z dużą ilością wątków drugiego a nawet pierwszego rzędu, które zostały bez konkluzji (która pewnie nastąpi w innej serii książek).

Rozumiem gdyby to było...

Koniec trylogii choć przez naciągane czasami według mnie fragmenty mogło by się to zamknąć w dwóch tomach. Ale w końcu dostajemy spotkanie dwóch Prymarchów na Iaxie. Akcja fajna tylko czasami naprawdę przydługa przez co przyznaje męczyła mnie strasznie. Dla fanów młotka pozycja super dla innych fantastyka na średnim poziomie.

Guy Haley jest autorem piszącym solidne książki, które wciągają, chociażby Młot Olympii; wspominam, że czytało mi się bardzo miło. Przechodząc do sedna, trylogia mroczne imperium, moim zdaniem, mogłaby być soczystą dylogią, ponieważ sporo tekstu było pisane na siłę, tak, aby zamknąć wymaganą ilość stron. Długo się przez te fragmenty przedzierałem, a w trzecim tomie jest tego troszkę. Końcowka trzeciej części bardzo soczysta, wiele smaczków i mrugnięć do czytelnika poprawiło finalny odbiór tejże pozycji, ale czy na tyle dobrze, że warto przeczytać? Nie wiem... jako fan młotka książka solidna, ale odbiegająca od poziomu HH i to znacznie. Jako fan fantastyki powiem, że czym dłużej czytam tym dana książka jest gorsza, a tą trylogię czytałem dłuugo. Mimo wszystko, nie żałuję.

Koniec trylogii z lekko naciąganym zamknięciem, przynajmniej moim zdaniem. Czuje pewien niedosyt, chyba przez brak ostatecznego rozwiązania.

• Maj preszys (Posiadam)
  • POSIADAM NA REGALE