Korostyń – Szełoń 1471. Kres „Pana Nowogrodu Wielkiego

Okładka książki Korostyń – Szełoń 1471. Kres „Pana Nowogrodu Wielkiego Dmitrij Seliwerstow
Okładka książki Korostyń – Szełoń 1471. Kres „Pana Nowogrodu Wielkiego
Dmitrij Seliwerstow Wydawnictwo: INFORTeditions Seria: Pola Bitew historia
historia
Pola Bitew
INFORTeditions
2022-07-10
2022-07-10

Kolejna z książek rosyjskich autorów, wydawanych przez Inforteditions, tym razem o rywalizacji Nowogrodu Wielkiego z Moskwą, jego ostatnich epizodach. Autor rozpoczyna od roku 1456 i prowadzi historię aż do wyprawy Iwana III w roku 1471 i tytułowych bitew, przynoszących finalnie klęskę Nowogrodzian. Początek czyta się źle, dostajemy mnóstwo informacji, dat, imion i nazwisk postaci mniej lub bardziej istotnych dla wydarzeń, ale wszystko to jest chaotycznie napisane, bez przewodnich wątków, przerzucając punkt uwagi przez kolejne teatry wydarzeń.
Dopiero gdy dochodzimy do wyprawy będącej głównym tematem książki robi się przejrzyściej, ciekawiej i autor poświęca danym wydarzeniom więcej niż jedną, dwie strony.
Zwracał moją uwagę ten wschodni klimat starć, czyli mordowanie bądź okaleczanie jeńców, dzikie okrucieństwo, walki raczej chaotyczne, bez wyraźnej taktyki, planów, sporo efektów przypadkowości walk.
Brakuje mi rozdziałów o uzbrojeniu, rodzaju wojsk, o stosowanych taktykach właśnie, czy sposobach walk, o różnicach w wojskach antagonistów, bądź ich braku. To relacja z wydarzeń, bez tego charakteru militarystycznego, które książki Inforeditions się wyróżniają. Z powodu początkowego chaotycznego wprowadzenia w szereg wydarzeń, albo może sposobu rozpoczęcia książki, bez wprowadzenia, jakiegoś nakreślenia tematu, odniosłem wrażenie jakby ten tytuł był wyjętymi z większej całości rozdziałami akurat przyciętymi do tytułu.
Niemniej, szczególnie z racji braku dostępnych pozycji o tym fragmencie dziejów, tytuł wart polecenia.

• LISTA ZAKUPÓW
  • InfortEditions