Slow Fashion - na śmiecenie w imię mody nie dajemy naszej zgody

Okładka książki Slow Fashion - na śmiecenie w imię mody nie dajemy naszej zgody Megan Anderson, Carolyn Ang, Genna Campton
Okładka książki Slow Fashion - na śmiecenie w imię mody nie dajemy naszej zgody
Megan AndersonCarolyn Ang Wydawnictwo: Studio Koloru Seria: ZMIENIAMY ŚWIAT popularnonaukowa dziecięca
22 str. 22 min.
2022-05-16
2022-05-16
22 min.
Małgorzata Rykowska
zrównoważona moda ekologia zero waste

Okładka książki Zero Waste - napraw, oddaj, wykorzystaj, żeby Ziemia była czysta Megan Anderson, Carolyn Ang, Genna Campton
Zero Waste - n... Megan Anderson, Car...

Zamówiłam książkę "Slow Fashion" w niedługim czasie od jej wydania. Ostatnimi czasy Nadzia bawi się w projektowanie ubrań, chciałam więc pokazać jej również etyczną stronę mody. Na pierwszy rzut oka trochę się zawiodłam - spodziewałam się książki konkretnej, mówiącej o odpowiedzialnej modzie zrozumiałym dla dzieci językiem, lecz pełnej faktów, naukowej. Czy to źle? Myślę, że nie, choć chciała bym by również pozycja dla dzieci, zwłaszcza dzieci w wieku wczesnoszkolnym, o etycznym przemyśle modowym kiedyś powstała.

"Slow Fashion" to wierszowana opowieść o tym, by odpowiedzialnie używać i kupować ubrania. W książce jest mowa o tym, by nie kupować ubrań w nadmiarze, naprawiać zniszczone, przerabiać, a gdy już trzeba coś kupić - robić to w sklepach z używaną odzieżą albo, jeśli kupujemy nowe - to tylko takie, które będą dobrej jakości i długo nam posłużą , by dzielić się lub wymieniać rzeczami które są już niepotrzebne lub za małe, dbać o te stroje, które już mamy, rzeczy można też uszyć własnoręcznie z przyjaznych środowisku materiałów. Ważnym aspektem, który na całe szczęście nie został pominięty, jest informacja, że są na świecie ludzie noszący codziennie to samo ubranie, niestety nie ma tu jednak informacji dlaczego. Jeśli dziecko zada takie pytanie, warto byłoby znać na nie odpowiedź. W końcu dzieci lubią pytać, duuuużo pytać ;)

Nadzia chętnie słucha "Slow Fashion", szczególnie w towarzystwie malutkiej kuzynki, do której krótko przed zakupem książki trafiły wszystkie ubranka Nadzi z pierwszych dwóch lat jej życia. Książka stała się też dodatkowym motorem napędowym, żeby Nadzia zdecydowała się oddać "w świat" rzeczy już jej niepotrzebne czy takie, którymi straciła zainteresowanie. Od zawsze kupujemy rzeczy używane, szczególnie ze względu na ich unikatowość, ale teraz za każdym razem gdy mówię, że trzeba kupić jakieś ubranie pojawia się pytanie "mamo, ale używane, prawda?". Poza tym Nadzia teraz wszystkie zniszczone ubrania chce przerabiać, choćby na ubranka dla lalek - byle tylko jak najmniej wyrzucać.

Ilustracje uzupełniające treść książki są dość proste, pozbawione zbędnych detali, odnoszące się do treści znajdującej się na konkretnej stronie. Doceniam bardzo fakt, iż postacie występujące w książce mają różne kolory skóry.

Książka przeznaczona jest dla dzieci w wieku przedszkolnym, średnio w wieku 5+, użyty język będzie zrozumiały bez problemu dla dzieci w tym wieku, większą trudność może sprawić sama treść, szczególnie jeśli rodzice nie są zaznajomieni z opisywanym tematem.

Czy polecam? Jak najbardziej, rodzicom którzy chcą zainteresować swoje dzieci etyczną modą, nauczyć je szacunku do ubrań, pokazać, jak wielki wpływ na stan Ziemi mają nasze codzienne decyzje.

Podsumowaniem niech będzie cytat z ostatniej strony:

"Mądrzy ludzie na całym świecie
teraz bawią się modą z rozwagą.
Jeśli chcesz troszczyć się o wspólną Ziemię,
roztropnie postępuj ze swoim odzieniem."

• Do biblioteki
  • Dla dzieci
  • Dla dzieci i młodzieży

Dodaj cytat z książki Slow Fashion - na śmiecenie w imię mody nie dajemy naszej zgody