Kod życia. Wszystko o genach, DNA, i o tym dlaczego jesteś, kim jesteś

Okładka książki Kod życia. Wszystko o genach, DNA, i o tym dlaczego jesteś, kim jesteś Carla Häfner, Mieke Scheier
Carla HäfnerMieke Scheier Wydawnictwo: Kropka popularnonaukowa dziecięca
popularnonaukowa dziecięca
Der Code des Lebens
Kropka
2023-06-14
2023-06-14
Agnieszka Hofmann
dziecko geny DNA

Mam to w genach! Przynajmniej lubię tak myśleć, że miłość do książek, zwłaszcza tych wartościowych, pięknych i mądrych mam zapisaną w genach i mogę ją przekazać kolejnym pokoleniom. Z pewnością w genach wydawanie takich książek ma @wydawnictwo_kropka, które każdą kolejną popularnonaukową książką zaskakuje!

„Kod życia” Carli Häfner to fascynująca podróż w głąb najdrobniejszych struktur żywych organizmów, które mimo swych mikrych rozmiarów decydują niemal o wszystkim, co z danym organizmem związane. To ekscytująca historia o tym, jak od uprawiającego groch brneńskiego mnicha w stosunkowo niedługim czasie dojść do zaawansowanej inżynierii genetycznej. Wiele w niej trudnych sformułowań i skomplikowanych procedur przedstawionych w sposób przystępny i naprawdę zajmujący.

Nigdy nie byłam fascynatką nauk biologicznych, a jednak tę książkę przeczytałam z ogromnym zainteresowaniem i wprost nie mogłam się od niej oderwać. Porusza wiele ciekawych wątków – historii odkrycia genetyki, jej rozwoju, sposobów wykorzystywania tej wiedzy w medycynie, rolnictwie, klonowaniu, rekombinowaniu DNA, gene drive. O wielu tych rzeczach nigdy nie słyszałam, więc autentycznie można z tą książką bardzo rozszerzyć swoją wiedzę i horyzonty.

Wydawnictwo Kropka jak zwykle zadbało, aby zachwycała wizualnie – piękne wydanie w twardej oprawie, świetnej jakości papier, ilustracje, które doskonale odwzorowują poruszane w tekście wątki.

„Kod życia” Carli Häfner to fascynująca podróż w głąb...

Znacie takie powiedzenie "genów nie oszukasz"? Ale co to w zasadzie znaczy i czym są te cwane geny, że nie dadzą się zmylić?

Na te i wiele innych pytań o dziedziczenie, genetykę, DNA odpowie ta fantastyczna publikacja "Kod życia", która uświadamia, że każda forma życia ma pewne cechy wynikające z dziedziczenia od naszych przodków.

A wszystko zaczęło się od Gregora Mendla, mnicha z Brna, który hodując groch starał się odkryć tajemnicę dziedziczenia. I chociaż początkowo Jego obserwacje i wyniki badań nie wzbudziły większego zainteresowania, po latach wielu naukowców kontynuowało Jego dzieło, z czasem coraz bardziej zgłębiając tajemnicę powstawania życia. I tak od obserwacji grochu doszliśmy przez lata do klonu owieczki Dolly czy wykorzystywania materiału genetycznego do rozwiązywania zagadek kryminalnych czy tworzenia nowych szczepionek. I chociaż rozwój nauki wiele umożliwia, to jak zawsze niesie ze sobą pewien niepokój.

Czym jest kariotyp? Co wspólnego z DNA ma zamek błyskawiczny? Czym są mutacje? Nw czym polega terapia genetyczna? Czy poznaliśmy już przepis na człowieka? I czy nasza przyszłość naprawdę jest zapisana w genach?

Przepięknie zilustrowana i fascynująca historia odkrycia istnienia DNA i o tym, jak to odkrycie zmieniło nasz świat. O szansach, nadziejach ale i zagrożeniu.

Dużo tu pojęć typu transkrypcja, replikacja, helisa itp. Ale wszystko jest naprawdę dobrze i prosto opisane plus wzbogacone ilistracjami, które pomogą w zrozumieniu treści. Na młodych czytelników i odkrywców tajemnicy kodu życia czeka też mały bonus - na kilku stronach ukryte są zagadki z zakresu genetyki i dziedziczenia. Świetny pomysł na sprawdzenie wiedzy i zrozumienie.

A wszystko zaczęło się od Gregora Mendla,...

Popularno-naukowa książka dla ciekawskich dzieciaków, które chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat dziedziny nauki jaką jest genetyka.

Pokaż mimo tovideo - opinia

To kolejna fantastyczna książka z katalogu Wydawnictwa Kropka. Jej lektura wzbogaca wiedzę, poszerza spojrzenie na świat, na naukę i odkrycia naukowców. Dzięki tej książce dzieci odkryją, dlaczego są podobne do swoich rodziców, dlaczego niektórzy ludzie mają jasne włosy, inni brązowe, a jeszcze inni czarne, co określa nasz kolor skóry, skąd się bierze kolor oczu. Z tej książki młodzi czytelnicy dowiedzą się, co wynikło z odkrycia chromosomów, czym jest DNA, gdzie je znaleźć i jaką funkcję pełni w naszym ciele. To fascynująca lektura, która pomoże młodym czytelnikom zrozumieć, co znaczy dziedziczenie, jaką funkcję spełniają geny i mnóstwo innych ciekawostek z dziedziny genetyki. Choć to dość skomplikowana nauka, autorzy książki Carla Hafner i Mieke Scheier potrafili umiejętnie i ciekawie przekazać dzieciom najważniejszą wiedzę w tej dziedziny. Więcej na blogu: https://mamaizabawa.blogspot.com/2023/08/kod-zycia-wszystko-o-genach-dna-i-o-tym.html

Człowiek. Największa zagadka ludzkości.
Oj wiele tęgich głów próbowało ją rozwikłać. Ostatecznie udało się rozszyfrować język życia, czyli kod DNA i sięgnąć do początków naszego istnienia.

Dzięki temu dziś wiemy:
- dlaczego jesteśmy, jacy jesteśmy?
- w ilu procentach jesteśmy podobni do swoich bliskich?
- czemu niektórzy z nas mają niebieskie oczy, inni ciemną skórę, a jeszcze inni proste włosy?
- skąd się biorą choroby genetyczne?
- czy jesteśmy więźniami naszych genów?
- że przepis na żywy organizm kryje się w czterech literach: G, C, T i A.
- że człowiek ma nie wiele więcej genów niż robak czy mucha.
- czy możemy ingerować w gen np. naprawiając jego wadliwy fragment?
- czy klonowanie jest bezpieczne i jak na tym wyszła owieczka Dolly?

A wszystko zaczęło się od pewnego mnicha, który lubił naukowe eksperymenty. Wiele lat jego badań stało się fundamentem dla nauki zwanej genetyką. Mowa oczywiście o Gregor'ym Mendlu. Można by pomyśleć, że od fasolowych badań już pójdzie z górki, ale nie jeden naukowiec łamał sobie głowę nad mechanizmem powstawania ludzkiego organizmu. Aby lepiej zrozumieć cały ten proces warto polubić się z takimi pojęciami, jak: DNA, chromosomy, kwas nukleinowy, podwójna helisa, zasady, transkrypcja, sekwencjonowanie itd.

Tą popularnonaukową książkę czyta się niemalże jak powieść detektywistyczną. Śledzimy krok po kroku jak wielu badaczy zbliżało się do rozwiązania zagadki kodu życia. Mimo, że temat trudny i bez fachowej terminologii nie mogło się obyć, to autorzy dołożyli wszelkich starań, aby był przyjazny i jak najbardziej zrozumiały. Dużo grafik i ilustracji w ciekawy sposób dopowiada nam ważne treści. Nie jest to lektura do codziennego czytania, ale jeśli chcecie, aby Wasze dzieci wiedziały więcej, to będzie idealnym dopełnieniem edukacyjnej biblioteczki w Waszym domu.

Człowiek. Największa zagadka ludzkości.

Dzięki temu dziś wiemy:
- dlaczego jesteśmy, jacy jesteśmy?
- w ilu procentach jesteśmy podobni do swoich bliskich?
- czemu niektórzy z nas mają niebieskie oczy, inni ciemną skórę, a...

Jest takie wydawnictwo, które specjalizuje się w książkach popularnonaukowych dla dzieci. Mowa o wydawnictwie Kropka.

W ofercie Kropki znajdziecie książki, które w sposób szczególny rozbudzają ciekawość i pozwalają zgłębiać nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia otaczajacego nas świata.

Do grona tych książek zaliczyć trzeba także nowość "Kod życia. Wszystko o genach, DNA i o tym dlaczego jesteś, kim jesteś".

Chociaż genetyka to wyjątkowo skomplikowana nauka, Carla Hafner i Mieke Scheier potrafią o niej opowiadać w sposób zajmujacy i prosty. Nagle wszystkie trudne pojęcia typu:
kwas deoksyrybonukleinowy, genom, genotyp, a nawet fenotyp staną się jasne i zrozumiałe.

Dzięki tej książce cofniecie się w czasie, aż do 1856 roku, w ktorym mnich Gregor Mendel rozpoczął swoje obserwację grochu.

Odbędziecie pasjonującą podróż w czasie przez wszystkie największe odkrycia w dziedzinie genetyki. A nawet wybiegniecie w przyszłość poznając pojęcie inżynierii genetycznej i rozważając dokąd może ona doprowadzić?

Do grona tych książek zaliczyć trzeba także nowość "Kod życia. Wszystko o...

Początki tej z dziedzin nauki, która zajmuje się kwestią dziedziczenia cech i badaniem zmienności organizmów sięga XIX wieku, kiedy to Gregor Mendel z zamiłowaniem zagłębiał się w obserwacje kolejnych krzyżówek dwóch odmian grochu. Jego poczynione za życia, a niedocenione wtenczas odkrycie stało się po latach fundamentem genetyki.
Co przyniosły dalsze badania prowadzone przez Walthera Flemminga, Thomasa Morgana, Waltera Gilberta czy Freda Sangera opisuje niezwykle ciekawa publikacja od Wydawnictwo Kropka pt. "Kod życia. Wszystko o genach, DNA i o tym, dlaczego jesteś, kim jesteś".
Jej autorzy Carla Häfner i Mieke Scheier zapraszają czytelnika w niezwykłą podróż, w trakcie której przedstawiają bardzo ważne naukowe odkrycia. Lektura ta opisuje między innymi czym są geny i jaki mają wpływ na to, kim jesteśmy, co to jest DNA, jakie są skutki mutacji występujących w kodzie genetycznym, czym zajmuje się inżynieria genetyczna.
Ponadto autorzy poruszają w tej książce wiele współczesnych tematów takich jak np. terapia genowa, czy
nowe szczepionki.
Publikacja ta jest wypełniona wiedzą po ostatnią stronę. Wiele w niej trudnych pojęć, które zostały objaśnione w dość przystępny sposób. Będzie przydatna uczniom i wszystkim tym, którzy lubią poszerzać swoją wiedzę z różnych dziedzin.

Co przyniosły dalsze badania prowadzone...

Dawno nie pokazywałam książek popularnonaukowych dla dzieci, a przecież wydawnictwo Kropka aż kipi takimi tytułami! Dlatego postanowiłam przełamać wakacyjny trend i przybliżyć Ci "Kod życia", książkę, która zabiera w podróż po DNA i odpowiada na pytanie, dlaczego jesteś, kim jesteś.

Jestem absolutnie zaskoczona tym, w jak przystępny i absorbujący sposób można opowiadać o genetyce, biologii czy chemii. Dlatego, gdybym trafiła na tę książkę jakieś 25 lat temu, to może byłabym mniej rozczarowana moim obecnym poziomem wiedzy z zakresu genetyki. Na szczęście mogę się doedukować z książek dla dzieci 😉 Ale proszę państwa, "Kod życia" to taka książka, która (jeśli nie jesteś specjalistą z zakresu biologii) dorosłego również zadziwi, wprawi w osłupienie i zachwyci.

Carla Hofner (tekst) i Mieke Schreier (ilustracje) potrafią przetłumaczyć skomplikowane zagadnienia na język przyziemny i zrozumiały. O genetyce opowiadają obrazowo, odwołując się do wyobraźni czytelnika i posługując się czytelnymi grafikami. To bardzo ważne, aby znaleźć sposób na dotarcie do młodej głowy, bo przecież mówimy o rzeczach niedostrzegalnych gołym okiem. Wyobraźnia obok nauki ma tu więc szalenie dużo do powiedzenia.

To jakie zagadnienia porusza więc "Kod życia"? Otóż przyjrzysz się bliżej początkom genetyki, samemu DNA i genom. Poznasz przełomowe badania i to, jak wpłynęły na ludzkie życie. Dowiesz się, czym jest inżynieria genetyczna, do czego można jej użyć i w jakim zakresie jest pomocna. Zastanowisz się nad przyszłością badań genetycznych, a nawet będziesz mieć okazję do niejednokrotnych refleksji nad tajemnicą życia.

Ta książka otwiera głowy i zaraża pasją do nauki, bo porusza tematy aktualne. Nie mówi o genetyce w oderwaniu od rzeczywistości, natomiast pokazuje, jak ogromny jest jej potencjał. Taka tematyka w książkach dla dzieci jest bardzo orzeźwiająca, dlatego zachęcam Cię, aby podpowiadać dzieciom właśnie takie niecodzienne wydania.

"Kod życia" to publikacja dla ciekawych światem genetyki i dziedziczenia.
Kiedy Gregor Mendel rozpoczął swój wielki projekt naukowy- hodowlę grochu, nie wiedział gdzie go to zaprowadzi. Po wielu próbach, fascynujących odkryciach stał się ojcem genetyki! I po dziś trwają liczne badania związane z tą interesującą dziedziną nauki. Książka przeprowadza czytelnika przez szereg faktów związanych m.in. z kodem genetycznym, mitozą, mejozą, opisuje czym jest genom ludzki, czym jest klon oraz jak genetyka wpływa na inne dziedziny jak np. kryminalistykę czy farmaceutykę.
Czytałam z zapartym tchem, przypominałam sobie wiedzę, którą zdobyłam w szkole i na studiach.
Bardzo podobało mi się to, że czytelnik miał również kilka zadań, ćwiczeń do wykonania. Dzięki temu miał szansę w praktyce spróbować to, o czym dowiedział się w książce.
Warto się przygotować na dużą dawkę wiedzy i możliwość sprawdzenia jej w praktyce!

"Kod życia" to publikacja dla ciekawych światem genetyki i dziedziczenia.

• Popularnonaukowe
  • Samodzielne
  • Może kupić
  • Do biblioteki

Dodaj cytat z książki Kod życia. Wszystko o genach, DNA, i o tym dlaczego jesteś, kim jesteś