Jak powstaje dorosły

Okładka książki Jak powstaje dorosły Rachel Greener
Okładka książki Jak powstaje dorosły
Rachel Greener Wydawnictwo: HarperCollins Polska Seria: Akademia Mądrego Dziecka. Chcę wiedzieć więcej popularnonaukowa dziecięca
32 str. 32 min.
2023-09-06
32 min.
Agata Kozłowska

Okładka książki Zwierzęca księga rekordów Katharina Vestre, Linnea Vestre
Zwierzęca księ... Katharina Vestre, L...
Okładka książki Od mitów do nauki Rebecca Lewis-Oakes, Max Rambaldi
Od mitów do nauki Rebecca Lewis-Oakes...
Okładka książki Wszystko o... koniach Antoinette Delylle, Gregoire Mabire
Wszystko o... ... Antoinette Delylle,...

Od czasu do czasu w moim domu wracają trudne i kłopotliwe tematy. Dla mnie one takie nie są, ale obserwuję, że niektóre osoby w otoczeniu mają z nimi problem. U mnie nic, co ludzkie nie jest mi obce i uważam, że o wszystkim, co ludzkie trzeba z dzieckiem rozmawiać, kiedy wykaże zainteresowanie tematem. Grunt to posłużyć się materiałami dostosowanymi do poziomu wiedzy oraz wrażliwości. Tym razem sięgnęłam po dwie interesujące książki pozwalające przybliżyć córce skąd się biorą dzieci i jak zmieniamy się w ciągu życia. To już kolejne publikacje w naszym domu o tej tematyce, ale zaintrygowały mnie tytuły, ponieważ pięknie pokazują dziecięcy sposób patrzenia na świat. Publikacje Rachel Greener i Clare Owen „Jak powstaje dziecko” i „Jak powstaje dorosły” przyciągają też uwagę szatą graficzną. Piękne kolory, duża różnorodność postaci pokazanych na okładce dają czytelny przekaz, że będzie to książka równościowa oraz pozwalająca na kształtowanie otwartości u dzieci. Do tego nie traktują młodych czytelników infantylnie, nie wprowadzają dzieci do świata bajek i fiksacji ideologicznych. Po prostu pokazują świat takim, jaki jest, czyli prosto, rzeczowo i z pokazaniem faktów. Jeśli szukacie historii o kapustach i bocianach to zdecydowanie nie są to tego typu publikacje. Jeśli chcecie pokazać dzieciom, że dorośli zawsze byli dorośli to też nie te książki.
Opisując książki posługuję się chronologią, bo najpierw jesteśmy dziećmi, a później stajemy się dorośli.
„Jak powstaje dziecko" wprowadza młodych czytelników w temat prokreacji, rozwoju płodowego oraz przypisywania do konkretnej płci. Na początku dowiedzą się jak wyglądają kobiety i mężczyźni, czym jest plemnik, a czym jajeczko. Później omówiono temat zapłodnienia, obserwowania rozwoju płodu, wizyt u specjalistów, alternatywnych metod rozmnażanie, powiązań rodzinnych i tego, kogo nazywamy rodziną, w jaki sposób powstają bliźniaki, jak zmienia się ciało kobiety w czasie ciąży, jak wyglądają przygotowania do porodu. Mamy tu dużo miejsca poświęconego temu jak bardzo różnorodni jesteśmy: od tego, że różni rodzice wyglądają inaczej, przez to jak w różnych rodzinach wygląda staranie się o dziecko, po odmiennego sposobu przezywania ciąży i kończenia jej w różnych sposób. Do tego znajdziemy tu rodziny tradycyjne, zastępcze, jednopłciowe. Treści bardzo dobrze dopełniają dopasowane do wieku czytelnika ilustracje.
Z publikacji „Jak powstaje dorosły" młodzi czytelnicy dowiadują się, że każdy dorosły był kiedyś dzieckiem. Zobaczymy różne etapy rozwoju, przyjrzymy się upodobaniom, określaniu płci, budowie narządów płciowych, zmianom następującym w czasie dojrzewania, higienie, bardzo zróżnicowanego wyglądu ciał, zawierania przyjaźni, uczenia się stawiania granic w relacjach oraz intymności, nabywania umiejętności przeciwstawienia się grupie, kiedy nie czujemy się z jej zachowaniami dobrze. Sporo miejsca poświęcono tu emocjom, kształtowaniu świadomości, akceptowania siebie i innych, kontaktowania się z ludźmi oraz bezpieczeństwa w sieci.
Obie publikacje są ciekawe, pięknie ilustrowane i bardzo dobrze się dopełniają. Bardzo dobry papier, zszyte strony i solidna kartonowa okładka sprawiają, że książka jest estetyczna i trwała. Zdecydowanie polecam.

Ostatnio sporo czytam książek dla młodzieży, które wprowadzają czytelników w okres dojrzewania, edukują, wyjaśniają i wspierają. Przyznam jednak, że wśród tych pozycji była luka. Brakowało mi książki nie dla maluchów, ale jednak ciut młodszych dzieci, które okres dojrzewania mają jeszcze przed sobą, a jednak warto, by ten temat gdzieś liznęły. I oto znalazłam książkę, która moim zdaniem tę lukę wypełnia.

"Jak powstaje dorosły" to bogata w kolorowe ilustracje i ciekawa w treści książka, która opowiada jaką drogę musi przejść młody człowiek od momentu narodzin do dorosłości.

Dowiemy się z niej czym różnią się chłopcy i dziewczynki i jak tożsamość płci wpływa na ich życie. Poznamy budowę żeńskich i męskich narządów płciowych oraz przyjrzymy się pokrótce zmianom jakie zachodzą w dojrzewających ciałach. Rozróżnimy jak wygląda dojrzewanie dziewczyn i chłopaków, a także zagłębimy się w emocjonalną i społeczną warstwę dojrzewania. Dowiemy się jak troszczyć się o siebie i bliskich, zadbać o swoje bezpieczeństwo, reagować w sytuacji kiedy ktoś przekracza nasze granice oraz jak bezpiecznie poruszać się w sieci.

To ciekawa i dobrze opracowana książka. Pozycja, która daje wiedzę i pewne ramy, jednak nie narzuca konkretnej ścieżki. Wyjaśnia i tłumaczy, jednocześnie podkreślając wielokrotnie, że każdy z nas jest inny, każdy ma inne marzenia i potrzeby oraz swoją drogę do ich spełnienia. Cenne dla mnie jest to, że zaznacza iż tożsamość płciowa nie zawsze jest sprawą oczywistą i niezależnie od tego jak ktoś siebie postrzega - każdemu z nas należy się szacunek. Polecam!

Dwie absolutnie wspaniałe, potrzebne i mądre książki!

W przejrzysty i prosty sposób omawiają podstawowe zagadnienia z biologii, tylko czemu zyskały przy tym miano odważnych i kontrowersyjnych?

"Jak powstaje dziecko. Rodzina różnie się zaczyna!" oraz "Jak powstaje dorosły. Ciałopozytywny przewodnik po dojrzewaniu" z serii "Akademia Mądrego dziecka - Chcę wiedzieć więcej" to cenne książki, które będą wsparciem w procesie wychowawczym i edukacyjnym.

Zacznę od tego, co w książkach podoba mi się najbardziej - to, że nie owijają w bawełnę i wprost piszą o podstawowych sprawach. "Jak powstaje dziecko" omawia temat prokreacji i rozwoju płciowego dziecka. Zapomnijcie o bocianie i kapuście. Rzetelnie podana wiedza, zamiast powtarzanych bajek, wzbogacona odpowiednimi ilustracjami, czyni z tej pozycji doskonałe narzędzie dla rodziców. Książka skupia się nie tylko na odpowiedzi na pytania "skąd się biorą dzieci?", ale też podejmuje kwestię różnorodności rodzajów rodzin i nie wartościuje każdej z nich. Opis rodzin tradycyjnych, zastępczych czy jednopłciowych to świetny sposób na wprowadzenie do tematyki akceptacji i tolerancji.

Część o dorosłych skupia się na kwestii dojrzewania. To ciałopozytywny przewodnik, który będzie dobrą pomocą dla nastolatków. W przystępny sposób autorka opisuje zmiany, jakie następują w ciele młodego człowieka, nie pomijając kwestii dojrzewania emocjonalnego. Przybliża zagadnienia związane z tożsamością płciową oraz budowaniem zdrowych relacji. Duży nacisk kładzie na różnorodność w budowie ciała, ucząc tym samym akceptacji i szacunku.

Powiedzieć, że te książki są potrzebne, to jakby nic nie powiedzieć. Pełne empatycznej treści, akcentują samoakceptację, szacunek dla różnorodności i dowodzą, że każdy może wyglądać i rozwijać się inaczej. To kawał porządnej wiedzy.

Książki mogą być punktem wyjścia do rozmów na temat biologicznych zagadnień, które nadal w wielu domach stanowią temat tabu.

Wydawnictwo Harperkids
@harperkids_polska

Dwie absolutnie wspaniałe, potrzebne i mądre książki!

"Jak powstaje dziecko" i "Jak powstaje dorosły" to książki z serii Akademia Mądrego Dziecka dla starszych dzieci. W jasny,mądry spodób, dostosowany do wieku dziecka wyjaśniają takie kwestie jak dojrzewanie,dorastanie, płeć, ciąża, poród, miesiączka i inne. Myślę,że to książki bardzo potrzebne i odważne w przekazie, tym samym bardzo potrzebne współczesnym dzieciom i ich rodzicom.

"Jak powstaje dziecko" wyjaśnia skąd biorą się dzieci,jak do tego dochodzi, czym się różnią mężczyźni od kobiet,jak rodzą się dzieci czy jak może wyglądać rodzina.

"Jak powstaje dorosły" to książka o dojrzewaniu młodego człowieka. Kiedy przychodzi czas zmian? Co się dzieje z ciałem dziecka? Jak odnaleźć się w grupie i nowym otoczeniu? Jak zrozumieć własne emocje?

Obie pozycje są świetnie zilustrowane- prosto i wymownie, z duza otwartością.
Język dostosowany do wieku dziecka, ale traktujący temat poważnie, bez uproszczeń czy zakłamywania rzeczywistości.
Na końcu znajdziecie słowniczek i pytania,które mogą Was nurtować.

Myślę,że takich książek brakowało na polskim rynku i mogą służyć zarówno dzieciom w odkrywaniu swojego ciała i świata,ale także służyć rodzicom jako przewodnik jak rozmawiać z dzieckiem,jakich słów i terminów używać i co może zainteresować małych dorosłych 😉

Dla wieku 6+,jednak myślę,że duża rolę odgrywa tu dojrzałość dziecka i zainteresowanie tematem,także może być też zdecydowanie później.

Bardzo wartościowe książki.

• Dzieciństwo W.
  • Czeka w bibliotece dziecięcej
  • Pop-naukowe
  • Zakupy

Dodaj cytat z książki Jak powstaje dorosły