Adolf Hitler, Mój dziennik

historia
Bellona
2022-06-15
2022-06-15

Średnio napisana fikcja wprowadzająca w błąd czytelnika. Wiele faktów się nie zgadza, wiele wydarzeń nie istniało lub miały inny przebieg, wiele bohaterów w czasie, kiedy dzieje się akcja było w zupełnie innym miejscu. Kwerenda do książki mizerna. Temat chwytliwy, więc wykorzystany, ale czy warto sięgać po książkę, która w tytule przekonuje, że to prawdziwa historia? I ta tendencja jest we wszystkich ksiażkach Machta

Książka pokazuje co działo się w głowie ,myślał że jest wybrańcem .... nie był ...... raczej opanowała go psychoz . Do tego otaczający go fanatycy zła nakręcali go jak chcieli . Był złym człowiekiem .

W życiu nie czytałam takich bredni. Autor książki broni się, że jest to fikcja literacka, a imiona i nazwiska to zbieżność, ale ta informacja jest napisana tak małym drukiem, że ledwo można ją zauważyć. Nawet biorąc pod uwage, że to fikcja, to książka jest zwyczajnie napisana prostym językiem. Do tego autor praktycznie na każdej stronie daje odnośniki do swoich poprzednich książek, również o Adolfie Hitlerze.

Żeby nie poczuć się zawiedzionym lekturą, należy potraktować ją jak czytadło do toalety. Wtedy uznamy, że nawet momentami zabawna, a i kilka ciekawostek tu znajdziemy. Taki dziennik mógłby napisać, owszem, ale Mini Majk. Słuchałem audiobooka, a że lektor był przyzwoity, to i ocena nie będzie szczególnie niska. Wg tej książki ulubionymi tematami Hitlera są: 1) narkotyki, 2) gazy, 3) Polska i Polacy. Hitler przewidział między innymi pandemię korona wirusa oraz to, że do władzy w Rosji dojdzie Putin.

Trochę się zawiodłam. Nie tego się spodziewałam. Książka chwilami monotonna autor często powtarza te same zdania.

Odkrywca skryptów Hitlera ?!
Większej bzdury nie czytalam .książka jest napisana tak prostackim językiem i oczywiście gdyby to były dzienniki Hitlera to można byłoby się pokusić o opinię że takim prostakiem byl. Biorąc pod uwagę że żadnych jego dzienników nie ma ( nawet przeprowadzono śledztwo gdy pewnien fałszerz takowe sprzedawal) to wypadałoby chociaż napisać, że to fantazja autora i to niskich lotów

Odkrywca skryptów Hitlera ?!

Brednie.

Brednie.

Zaciekawiony entuzjastycznymi opisami na okładce i niektórymi recenzjami zabrałem tą książkę jako lekturę na urlop. Niestety – moim zdaniem kompletna katastrofa. Jedyny wartościowy element tej książki to zdjęcia – niektóre rzeczywiście świetne i dlatego daję 2 a nie 1 gwiazdkę . W miarę sensownie dobrane cytaty z dokumentów. Cała reszta to swobodne dywagacje autora typu refleksje fortepianu w temacie o czym myślałby stół gdyby myślał. Jako fikcja – strata czasu – ani odkrywcze ani śmieszne, jako dokument pozbawione wartości bo każdą tezę można równie dobrze przedstawić w sposób przeciwny jak autor. Hitler nie jadł mięsa – to wiadomo. Ale marzył o kotletach. Albo nie marzył. Korzystał z usług prostytutek. A może nie korzystał ?Entliczek pentliczek – kto zgadnie jak było? W usta zmarłego można wszystko wsadzić zwłaszcza gdy się ma pewność, że niema i nie było żadnych pamiętników. Przy tym nie uważam autora za oszusta itp. – wprost ( drobnym drukiem na wklejce) pisze, że jest to fikcja i podobieństwo do rzeczywistych postaci jest przypadkowe. Ale żeby się zachwycać książką jako źródłem wiedzy historycznej – lekka przesada. Niekiedy autor nawet ociera się o farsę ( Hitler w maseczce ze swastyką w związku z epidemią VIDOC) albo głos wewnętrzny mówiący mu : „weź pigułkę, weź pigułkę” Ciemność widzę , ciemność…

O ile Spowiedź Hitlera czytało się nawet fajnie, o tyle to poszło szybko, ale bez rewelacji. Ogólnie pozycja z półki s-f. Guilty plesure w sam raz na wakacje. Na jeden, dwa wieczory wakacyjne tak konkretnie.

Sięgając po najnowszą książkę Christophera Macht'a przez ułamek sekundy pomyslałam, że to faktycznie zapis dzienników Adolf Hitlera. Jednak oprzytomnienie przyszło natychmiast - halo! - to niemożliwe gdyż każdy nieco obeznany z tematyką wie, że Hitler jako takich dzienników w przeciwieństwo do Goebbelsa nie pisał. Coś tu zatem nie gra?!

Książka ta wartość historyczną ma niewielką, gdyż stanowi jedynie fikcyjny zapis dziennika Hitlera w okresie od 1930r. do 1945r. Jak to w typowych dziennikach bywa znajdziemy tam wiele treści zupełnie nieistotnych dot. np. przemyśleń "Autora" w zakresie spraw życia codziennego, natomiast informacji o samym Hitlera jest tam niewiele. Znajduje się tam jedynie kilka wtrąceń o relacji AH z rodzicami, o jego problemach zdrowotnych, nieco o relacji ze współpracownikami oraz ukrytą przed całym światem partnerką Ewą. Co nieco więcej dowiadujemy się o szerzeniu propagandy w okresie przedwojennym oraz oddziaływaniu na społeczeństwo niemieckie - i akurat te fragmenty są bardzo fajne (i co smutne - nieraz przypominają mi działania z czasów obecnych ...). Treść została przepleciona wieloma zdjęciami, w tym niektórymi mało znanymi , na które warto zwrócić uwagę.

Mogłoby się wydawać, że człowiek, który w latach 30 XX w. porwał naród niemiecki musiał mieć w sobie słynne "to coś" oraz niesamowitą charyzmę. Tymczasem Hitler jakiego poznajemy na kartach książki Christophera Macht'a to człowiek słaby, uzależniony od użytek i zadufany w sobie do granic możliwości. Czyli w zasadzie człowieka, który nawet nie był szczególnie interesującą postacią, natomiast jego "wielkość" wyniknęła jedynie z tego, że trafił na podatny grunt jakim był naród niemiecki upokorzony po traktacie wersalskim.

Ja mam mieszane odczucia co do tej książki. Przyznam szczerze, że nie dowiedziałam się z niej niczego nowego o Hitlerze. Niemniej jednak odnoszę wrażenie, że "AH. Mój dziennik" może być odpowiednia dla osób, które niewiele jeszcze o Hitlerze wiedzą i chciałaby dopiero poznać go jako postać historyczną. Takim osobom książkę tą polecam!!!

Za egzemplarz recenzencki dziękuje Wydawnictwu Bellona.

Książka ta wartość historyczną ma...

• II Wojna Światowa
  • Przeczytane w 2023